Споделена история от Секс и интимност

След хапче за контрацепция
Здравейте

Момиче на 19 съм, и преди 10 дена ми се наложи да пия хапче против забременяване. Марка не помня, но беше от тези които се пият до 12 часа. Това е хапче номер 2 за порядъка от 20 дни. Първия път ми дойде точно след 7 дена и цикъла си протече нормално и след повече от 3 седмици след хапчето направих тест и той беше отрицателен.

Второто хапче се наложи да го изпия има-няма 4-5 дена след като ми беше спрял цикъла от първото хапче и го изпих 6 часа след акта. Точно на 5-ят ден след хапчето се появи кафяво петно и вече на следващия ден ми дойде или се надявам. Страх ме е да не съм заченала, защото два-три дена изпитвах гадене или напрежение в корема, може би от нерви, което вече изчезна, но пък изгубих голяма част от апетита си още като дойде. Не ходя често по малка нужда, нямам проблеми със съня, нямам умора-даже напротив, нямам болки в гърдите и не се изморям лесно и т. н. Единственото което ме притеснява е че при ставане ми се завива леко свят (не винаги) че почти нямам апетит и че по време на кардио ме заболя леко долната част на корема и кръста-както ми менструация.

Та въпроса ми е: възможно ли е да прокървиш на шестия ден след приема на хапчето- поради бременност, или това са страничните ефекти от нерви, хормони и притеснение.
Ще бъде ли достатъчно достоверен теста за бременност ако го направя 11 или 12 дни след приемана хапчето?

Моля и благодаря за повече уместни отговори

Коментари

2.   Хапчетата за спешна контрацепция са пълни с хормони и не е препоръчително да се пият често. В листовката трябва да пише, че при прием на две хапчета в кратък период от време е възможно да се появят странични ефекти. Със сигурност болките в яйчниците, липсата на апетит и гаденето са част от тези странични ефекти и трябва да им се обърне внимание. Най доброто, което можеш да направиш за себе си е да говориш с лекар и да минеш преглед. Изчакай поне 2 седмици преди да направиш тест за бременност. И да, тези хапчета понякога причиняват преждевременно прокървяване, в резултат сигурно и цикълът ти ще се размести.
Ако си в това положение заради една партида презервативи, изхвърли ги и си купи нови. Ако изобщо не ползваш презервативи, започни да ползваш или поне мини на противозачатъчни хапчета. При всички положения е препоръчително да избягваш спешните контрацептиви, защото това не са витамини и никое лекарство не бива да се пие прекомерно често.

3.   Тези хапчета не са бонбонки. Пази се или презервативи или противозачатъчни. Едкапел И подобни са хормонална бомба за организма ти и две хапчета за 20 дни е прекалено много.
Не си бременна след като си пила, нормално тялото ти да реагира по такъв начин след приема на хапче в толкова кратък срок.
Тест за бременност се прави след 14 дни, но според мен нямаш нужда от тест.

4.   Съветвам директно да идеш при гинеколог и той да види какво се случва. Най-вероятно не си бременна, но си съсипваш организма с хапчета за спешна контрацепция. Те не могат да се взимат толкова често!
По-добре да ти изпишат нормални контрацептиви, хем няма да се притесняваш, хем няма да си съсипеш тялото. А най добре е и да използвате презерватив.
Аз съм пила това хапче 2-3 пъти в живота си, но интервалът между приемите беше години. И пак ми съсипваше всеки път хормолния баланс..
Та така.. със сексуалната активност идват и големите отговорности. Погрижи се за себе си, иди на лекар, дистанционно е доста трудно да се каже каквото и да е.
Ж30

5.   Само да ти кажа за ходенето по малка нужда е вече в напреднала бременност. Четете малко. Странични ефекти са другите неща, които описа. От гинеколог знам, че една таблетка от този води е равна на цяла опаковка противозачатъчни. Не знам с какъв човек ги вършите тия неща, ама се замисли малко колко много си вредиш с тези хапчета!
Купи си бял равнец и го пий. Две супени лъжици се слагат в 200 млн вряща вода, оставяш да престои 30 минути и пиеш. И така сутрин и вечер. Така аз си регулирах цикъла. Без лекарства, без да си товаря организма. Пие се 5 месеца и един се почива, но в крайна сметка кой колкото иска. Аз видях резултат още с първото пиене на отварата, когато трябваше да ми дойде.
Спри да си вредиш. Не мисля, че си бременна, но е добре да идеш на гинеколог.

6.   Здравей, действието на тези хапчета е свързано с това да предотвратят овулацията или да не позволят закрепването на яйцеклетката за маточните стени, ако овулацията вече е настъпила. Не са безобидни и доколкото си спомням не бива да се приемат по-често от веднъж на 3 месеца, а ти си изпила 2 в рамките на месец (виж си листовката). Казвали са ми, че повторен прием за кратък период от време може има много неприятни последствия (не съм питала какви точно), но може тези симптоми при теб да са точно такъв страничен ефект. Лично аз пих веднъж такова хапче и цикълът ми се разстрои за следващите няколко месеца. Оттогава имам едно на ум. Стискам палци всичко да е наред и бързо да се възстановиш, но заради собственото ти здраве, си избери друг контрацептив следващия път. В краен случай сменяй мъжа...