Споделена история от Секс и интимност

Защо програмистите са нежелани?
Аз съм любител-психолог и напоследък много програмисти се оплакват, че не ги искат жените, въпреки, че имат много добри доходи и материално са супер, което в България е от голямо значение заради масовата бедност, също така са възпитани, свестни и културни, което пък не знам защо въобще го слагат като положителен фактор в свалките, но това са им основните плюсове които изтъкват като ги питам "защо една жена да е с тях". Обаче имат сериозен проблем който не споменават - прекалено са скучни и са сухари. Някой познава ли жена която се е възбудила защото мъжа е решил сложна задача? В програмирането всичко е логика и решаване на задачи, близо е до математиката, а това е ТОЧНО ОБРАТНОТО на секси и привлекателно. Заради работата си, тези хора са получили професионално изкривяване, което ги е превърнало в роботи. При тях вече няма емоции, спонтанност, не поемат рискове. Станали са калкулатори. Жените изпитват отвращение към подобен тип мъже - калкулатори, които внимателно обмислят и планират всяка стъпка. Доходите тук нямат значение, освен ако не говорим за проститутки, там срещу 100 лева всеки може да ебе. Значи, най-лесния начин да се докараш до това положение е да стоиш по 8 часа на ден пред компютър. Това действа смазващо на психиката и самочувствието. Стига се до там да не можеш да заговориш едно момиче. Изпитвал съм го лично, защото преди и аз пробвах да стана програмист, но именно заради стоенето пред компютъра се отказах, буквално усещаш как комуникативните ти способности изчезват и бавно, но сигурно се превръщаш в калкулатор. Това е засега, друг път може да допълня темата в някой коментар, защото има и още неща, но това е основата.

Коментари

1-50 от 201

1.   Много мога да кажа по темата, авторе. 16 години от живота си прекарах като съпруга на програмист. Привлече ме умът му, конструктивният му начин на мислене, общата му култура и т.н. Раздели ни абсолютната липса на емоционална адекватност от негова страна. Аз навсякъде бях сама, той за цялото време на брака ни дори не се запозна с приятелите ми. Никакъв секс, това също допринесе за развода. Така и останах без деца, то нали някой трябва да ги направи... Живеехме практически в две стаи. Той - в хола, където аз чуках на вратата, за да вляза и да му сервирам вечерята. После пак чуках, за да отсервирам. "Неговата стая" почиствах само когато го няма, иначе вдигаше скандал, че му бръмчи прахосмукачката. Аз обитавах кухнята, където вечер четях книги или гледах телевизия. Понякога даже ми се обаждаше по телефона, за да не се хаби да става, с нареждането да му донеса лед за уискито. Цялото домакинство беше моя грижа - пране, готвене, почистване, пазаруване, мъкнене на торби, поддържането на вилата, градината, ежедневно гладене на ризи и панталони, ремонтите на имотите, всичко... Да, печелеше много пари, но аз самата нито ден не съм стояла без работа. Дългогодишен редактор съм, добра съм в това, което правя и никога не съм била финансово зависима от който и да било. Имам си и апартамент в София, и вила в провинцията. Но моите доходи отиваха в общата сметка, като правилото беше, че ми се полагат 5 лв. за обяд и веднъж седмично 20 лв. за някакви женски покупки. Ако надвиша сумата, трябва да съобщя на мъжа си и да получа неговото одобрение. Т.е. ако искам да си купя сутиен и бикини, трябва да го питам. И това при заплатата ми от 1500 лв. плюс хонорарите от преведени книги, плюс хонорарите от статии по списанията и т.н. И аз търпях, дами и господа! Срам ме е да го призная, но търпях! Търпях и физическо малтретиране. Веднъж вечерта гледах новините по телевизията. Мъжът ми влезе в кухнята и с един шамар ме изпрати на пода. Когато го попитах: "Защо?", отговори: "Помислих си, че пиеш алкохол". Алкохолът също ми беше забранен, макар той да изпиваше по минимум 400 мл всяка вечер. Купи си дрегер и ме проверяваше на влизане в къщи. Нямах право чаша вино на сватба на приятелка да изпия. Тази връзка не ме уби, макар през тези години да направих два неуспешни опита за самоубийство, само по една причина. В един момент съдбата ме срещна с мъж, който беше прост работник в завод. Нашето приятелство прерасна в любов. Имах чувството, че не съм пила вода от една година и сега съм стигнала до кладенеца. Не можех да му се наситя. Така направих голямата крачка - напуснах съпруга си, великият програмист. В момента съм много щастлива. Изборът ми се оказа чудесен. Имам прекрасно семейство, а мъжът ми е най-добрият ми приятел. Обожаван от мен човек, с който се смеем, забавляваме се, обичаме се, пътуваме, имаме стотици приятели и винаги заспиваме прегърнати. Като върна лентата, нямам никакво обяснение за това как е възможно нормална жена да изпадне в такова умствено затъмнение, че да жертва най-творческите години от живота си в съжителство с емоционален инвалид. Авторът на темата смята, че самата професия на програмистите ги деформира. Аз не съм много сигурна. То е все едно да кажем, че всички писатели са пияници. Но всъщност моята история подкрепя неговата теза.

2.   Защото са смотани.

3.   Подкрепям номер 1.
И аз бях 2 години с програмист.
Вземаше над 5 бона заплата а беше стиснат като дядка. За толкова време вдднъж не ме заведе в чужбина. Един айфон си пожелах за предната коледа, а той ми купи втора употреба хуауей за 200 лв. Секса беше....ама много рядък и много зле...а аз съм си доста провокативна и дащна.
Набих му шута, сегашният ми работи в банка. Взима 2 бона...но ги усещам много повече от предишният скрудж. Повече да не съм чула за програмисти хаха.

4.   Жена съм. "В програмирането всичко е логика и решаване на задачи, близо е до математиката, а това е ТОЧНО ОБРАТНОТО на секси и привлекателно" не е вярно това. Просто трябва да се научат да прилагат математическите си умения в свалките. Много от вас мъжете, без да искам да обиждам никой, се имате за големи играчи и разбирачи, а не действате нито логически, нито последователно. Виж за това със не поемането на рискове съм съгласна, че не е секси.
И още нещо имам един познат, който работи не е програмист, но работата му е тясно свързана с това да прекарва по 8 часа на компютър, не е нещо в сферата на комуникациите, като инфо това стига и образованеито му е в тази сфера. След работа момчето си тренира редовно. Доходите му са средни, общителен и социален тип, изключително харесван и забелязван от нежния пол.
В заключение, хубава статия, ама има какво да научите за жените.

5.   Аз пък съм с един геймър и графичен дизайнер, който е супер перверзен и в секса е супер и даже иска по-често секс, отколкото аз. То аз съм малко задръстена и нямам много приятели и той е същият и заради това ми харесва. И точно, защото е постоянно пред компютъра поне съм сигурна, че не ми изневерява. От 2 години сме заедно.

6.   И аз съм била с програмист. Аз топъл човек, той - леден. Все си мисли, че съм с него за пари, въпреки че 1 стотинка не ми е дал. За рд му купувам подарък, а той ме почерпи с... един шоколад. Караше ме и сметките да си плащам - едно кафе можеше да го поема. Сексът ужас. Повече програмисти НЕ!!!

7.   И аз оставам с впечатлението, че голяма част от тях имат проблеми с общуването с хора по принцип и им липсва емоционална интелигентност.

8.   Има и такива, и такива. Мъжа ми е програмист и е добър в това. Математиката винаги му се е отдавала. Но за разлика от много други мъже, не е скучен, а дори напротив. С него винаги е забавно, има какво да си поговориш, винаги готов за приключения и срещи с приятели навън. А пък за скучен секс и дума не може да става - 24/7 ме желае и в това отношение нямаме проблеми. Заплатата му не е висока, но за мен няма значение. Аз съм финансово независима от него и не търся в един мъж парите. Ето пример и с друг негов приятел, и той програмист. Човекът е на 33 и сериозна прятелка до сега не е имал. Само за по една вечер евентуално някоя. Но при него проблема е, че е дебел и не особено красив. Иначе е забавен и изкарва големи пари, но очевидно проблема се крие във външния вид. Не смятам че като цяло програмистите са скучни. Мога да дам и други примери за хора, но едва ли има смисъл.

9.   Пичове, НЕ ставайте програмисти, гарантирано ще останете без секс до края на живота си. Дори шофьор на тир е по-добре от програмист. Жените просто мразят програмисти!

10.   Мъж съм с добри доходи и жени като номер 3 ме отвращават. Такава като теб бих я хванал за косата и бих я изхвърлил на момента. Впрочем, направих го веднъж...
Не те завел веднъж... Чакай бе, мацка, от къде накъде ще те води? Заведи го ти. Нали искате да сте равни? Мъжете (и жените) са за да бъдат обичани, не използвани за личните ни интереси. Айфон - ми стисни се малко и си купи сама. Аз лично също имам телефон, подобен на твоя, просто защото не са ми интересни онези модели. Много повече ще ме впечатли жена с голяма библиотека, отколкото с 10 кила грим и телефон за 2 бона.
Слава богу, уцелих на жена, с която се обичаме безкористно. Последната година и аз не съм я водил никъде. Не е до пари, а до време - стартирам нов проект и съм плътно ангажиран. Казал съм ѝ, че няма как да я водя скоро, ако иска да иде сама. Ако не я устройва да намери някой, който да я води. Но тя ми каза, че това не е най-важното, че ще се радва да пътуваме, но ме подкрепя в целите ми. И тогава осъзнах колко прекрасн човек имам до себе си.

До автора - не знам какви са програмистите, но имам чувството, че този любител-психолог е девствен...

11.   И аз съм била с програмист, който вземаше над 5 бона, а беше изключително стиснат. Плащах си абсолютно всичко и по принцип не мисля, че мъж трябва да ми плаща, но с него беше прекалено.. Освен това също беше студен и емоционално отдръпнат. Направо се чудя как съм издържала и защо съм си го причинила.

12.   Подкрепям автора, и аз започнах да уча програмиране, само след 6 месеца вече бях друг човек, много по-скучен и безинтересен, започнах да се затруднявам във воденето на разговор. Абе станах си...калкулатор. Бързо се отказах и се хванах на по-нископлатена, но готина работа която не ми пречи на човешкото развитие. Доволен съм, че се отказах от програмирането!

13.   Аз пък познавам 10-тима програмисти и още 10, които имат бъдеще като такива. Хората са си напълно ред. Вие, какво очаквате? Мъже да ви издържа, да ви плаща всичко, а вие да си живеете живота. Сериозно се замислям дали половината коментари са с цел провокация или от хора нямащи опит с програмисти.

14.   Аз съм завършил МГ и почти всичките ми съученици са програмисти, така че имам наблюдения. Много от нещата мога да ги потвърдя, но не всички. Да, вярно е, че повечето от тях трудно общуват с другия пол, даже много от тях са девствени и никога не са имали връзка, макар да са вече на 30 плюс и много от тях да са стабилни финансово. Други пък са имали връзки, но са били просто късметлии 1-2 пъти някоя да им върже. Тези, на които им върви с жените, са изключения.

Пределно ми е ясен начина им на мислене, дори аз самия бях доста повлиян от тях като ученик и се бях заразил. Разбира се, тогава и на мен не ми вървеше никак с жени. Даже не знаех какво се прави въобще с жена, как се говори, как се държи, бях много далеч.

Причината е проста - те са хора на логиката, а за да общуваш пълноценно трябва точно обратното - емоции, чувства, да се отпуснеш дори да говориш глупости на моменти. За тях е безсмислено да се говорят някакви неща безцелно и без да има смисъл.

За тях живота е един алгоритъм - правиш А, като резултат се случва Б или В, ако се случи В, ще доведе до Г, ако не - до Д. Ако според тях дадено говорене не би предизвикало някакъв резултат, тя нямат интерес към него. Един вид наистина стават като роботи.

Не бих казал, че нямат чувства. Имат, но са някъде дълбоко в тях и не виждат смисъл да ги изразяват. Само разбирате, че с такъв човек трудно се живее. Прекалено логични, прекалено рационални, прекалено интровертни. Разговорите се изчерпват с техологиите и обсъждане на интересни програмни казуси. В което няма лошо, но след третия час разговори само за програми и технологии започва леко да писва, а те могат да говорят за това 24/7 и за нищо друго.

Представи си да живееш с такъв човек дори само месец и да слушаш само за програми. За тях другите теми са безсмислени, защото не могат да научат нищо полезно и да го използват на практика.

15.   Визуално не привличат и не са секси. Не всички от тях са смотани. Като цяло, ако иска жената да е жена, не й трябва мъж с тази специалност. По джобовете кредитни карти, а в леглото паяжина.

16.   Номер 14, много благодаря за анализа! Аз съм номер 1. Точно така - всичко е подчинено на алгоритъм. Сега си обяснявам защо, когато канех приятели вкъщи, бившият ми съпруг недоволстваше, понеже "пак трябвало да ни слуша глупостите". Ами, да, ние не се събираме да нищим геополитиката, а да си разкажем по някой виц и да се посмеем. При него всеки разговор започваше с думите "В нашата фирма...." и хората цяла вечер слушаха служебните му проблеми. Така постепенно останах без приятели, които се върнаха моментално, щом се разведох. Разбирам и защо изпадаше в паника всеки път, когато някой прояви искрено внимание към него - явно е търсил някакви подмолни причини. Винаги е оставял огромни бакшиши на сервитьорите, защото си е мислел, че те затова го обслужват добре. Веднъж в Охрид остави 50 евро бакшиш на някакво албанче, което просто си вършеше работата. Стана ми ясно и защо отношението към мен беше като към холограма. Ами, да, той просто не ме е възприемал като жив човек и, ако не следвам зададения ми алгоритъм, значи го провалям лично него. Много глупав човек съм аз! Все си мислех, че, ако един мъж е умен, а бившият ми мъж определено е умен, значи ще намери пътя към сърцето на другите хора. Няма такъв филм! Той трудно общува дори със собствените си близки - мрази сестра си, мрази баща си, държи се деспотично към майка си и няма нито един приятел, след като уволни от работа единствения си такъв, с който се познават от деца и който всъщност го взе във фирмата. Ходи сам на море. Това лято се засекли там с мой приятел музикант, който после ми сподели следното. Свирел всяка вечер в някаква кръчма и поканил бившия ми съпруг да намине, да се видят, да не скучае сам. За две седмици време не отишъл нито веднъж. Разбирам и защо, когато имах някакъв проблем и просто исках да споделя, не отпъждаше с думите: "Говори за това с психоаналитика си, нали затова му плащаме". Вината не е била моя, номер 14. Благодаря ти, че окончателно ме успокои!

17.   Аз съм програмист и мога да потвърдя, че всичко описано горе е факт. Аз самият съм по-емоционален и тотално не се вписвам в тази среда на емоционално осакатени роботи. Даже не знам как съм издържал толкова години (вече над 7) да оцелея в такава среда. И все повече се замислям да се откажа да работя в офис с разни тотално апатични хора, с които буквално няма какво да си кажеш (различно от тривиалните злободневни технически проблеми, които срещате в невероятната си и изпълнена със смисъл работа). Бих работил отдалечено, или по мои проекти, или бих ровил в кофите, но на никого не пожелавам да попада в ИТ офис сектите.

Отделно от това работата е много натоварваща (особено за хора с повече опит), имаш много отговорности и накрая на деня си смазан психически. Това те прави друг човек. Понякога едва намирам сили за елементарни неща, отлагам много. Прибирам се изтощен и главата ми е каша.

Някои ще кажат, че не е така и че те са много ок, но това е защото са дълбоко в матрицата, тотално откъснати от реалния свят. Не казвам, че не трябва да има такива хора. Но е въпрос на избор дали искаш да си такъв (или с такъв). А относно парите - да, факт, доста са добре като за наемник в България, но повечето, които познавам, изплащат апартаменти, изплащат коли и какво ли още не. Нека не забравяме, че дори и по-висока от средната това е една заплата и ние далеч не сме богати. Средна класа, както се казва. Мнооого под богатите като стандарт на живот.

18.   Цялата тема и коментарите звучат като някакво отмъщение...

19.   Ако си шматка и богат програмист да си - пак си на сухо :)

20.   Аз съм програмист, 30 годишен. Вече се изказаха доста валидни според мен гледни точки. Да, програмистите залагаме повече на логиката, отколкото на емоциите, а жените са емоционални същества и се получава разминаване. Повечето ми колеги на работа са на възраст 25-30 и никой няма сериозна приятелка (да не говорим за жена), доколкото знам.

И все пак нека да кажа, че всички хора сме различни. Въпреки, че съм програмист, гледам да се занимавам с други по-артистични дейности именно, за да развивам по-емоционалната си част от мозъка. Занимавам се с музика, актьорско майсторство, танци, психология и тн.

В резултат съм имал гаджета, правил съм секс на първа среща, имал съм като цяло по-нормално интимно и сексуално преживяване отколкото много програмисти. Не бих казал, че съм нежелан, но в момента съм сам за добро или за лошо.

21.   Това за програмистите е клише. Не всички са асоциални и затворени. Аз познавах един доста привлекателен и секси програмист с доста разнообразни интереси извън програмирането и със страхотно чувство за хумор. Мога да кажа само, че в определени ситуации беше доста неуверен, но това го дължа на характер и стечение на обстоятелства, а не на професията. Нашите отношения не се развиха по ред причини, но те нямат нищо общо с програмирането и в никакъв случай не мога да кажа, че програмистите не могат да бъдат желани. Може би съм попаднала на изключение, не знам.

22.   Номер 17, би ли описал каква точно е средата в ИТ офис сектите? Слушала съм някакви легенди, но бих чула и твоето мнение. Мисля, че е важно с оглед на това, че все пак прекарваме с колеги по-голямата част от деня и няма как това да не ни се отразява. Благодаря!

23.   До 14

"Все си мислех, че, ако един мъж е умен, а бившият ми мъж определено е умен, значи ще намери пътя към сърцето на другите хора"

Тук грешката ти е, че слагаш всички видове интелигентност под общ знаменател. Видовете интелигентност са десетки, можеш да попрочетеш по въпроса.

Бившия ти е имал логическа интелигентност, което е добре с оглед на постигането на успех в определни професии, изискващи такъв тип интелект, но той няма нищо общо с отношенията с близките. За последното ти трябва емоционална интелигентност, която няма нищо общо с логическата. Един човек може да е супер интелигентен логически, но да е ултра тъп емоционално и обратно.

И още един жокер. Той не иска да общува с никого, защото такива хора не обичат промените и да си разчупват живота. За тях промените са източник на стрес, страх от неизвестното, страх от осъждане от другите. В неговия се свят той си има една изградена представа за живота (разбира се емоционалното и общуването нямат място в него) - примерно от 08:00 до 17:00 работа, от 17:00 до 17:30 пътуване до вкъщи, до 20:00 да речем проучване на нови технологии, проекти и тем подобни, до 22:00 филми/игри/ядене, после измиване на зъби и лягане.

Ако някой се опита да наруши този му списък с глупости като общуване, прекарване на време заедно, споделяне, излизане на вън и др., му се преобръща целия вътрешен свят и целите му планове и разбираемо реагира агресивно, защото се чувства застрашен. Понеже за него плана му е оптимален и всяко отклонение от него води до опасност от загуби и силен дискомфорт.

24.   Да се изкажа и аз като съпруга на програмист. Всичко описано по-горе важи с пълна сила за моя мъж. Той е много затворен, интровертен, обича да е вкъщи, макар в нас да не отваря компютър. Няма много приятели и малкото, които има не ги търси, откакто се събрахме заедно и имаме детенце. Хората, които говорят много за него са лаладжии, самият той просто не умее да поддържа разговор. Когато сме само двамата е ок, с мен общува що -годе свободно, макар пак да е премерен, защото такъв му е нрава. Скучен човек е, съответно и бракът ни е скучен, но сърце не ми дава да го оставя, защото детето го обожава. Аз от друга страна съм по-отворена и имам нужда от общуване и като цяло откакто съм с него, нямам толкова приятели, защото направих грешката първите години да съм залепена за него без да трупам свои контакти и свой личен живот. Иначе не е лош човек и аз като номер едно се улисах по това, че е много умен, отговорен и пр. неща, но на моменти много ми тежи характера му, това, че не събираме особено с други хора и ми е криво.Иначе пък от неговите приятели, които познавам има много отворени и разчупени хора, бих казала дори, че моя мъж е по-скоро изключение и винаги съм си мислела, че е по-скоро нрав, защото майка му е споделяла, че от малък е бил затворен и саможив.

25.   Брат, като не се движиш и стоиш пред комп, какво привлекателно ще имаш в себе си. Много ясно, че трябва да тренираш. Жените вече загърбиха стремежът към пари и търсят хубави, стабилни и солидни мъже. Мит е, че жените търсят парите. Не залагайте на това.

26.   Ок, ще играя. ще драсна една стена от текст, защо програмисте са последната дупка на кавала.
Авторът е прав, че ПОВЕЧЕТО програмисти са нежелани, въпреки че не одобравям употребата на цинизми в този форум.

Нека да го разкажа на кратко. През "тийнеджърските години", повечето хора, не са това, което ще бъдат след 10 години. Познавам "биячи" които се превърнаха в много добри и достойни хора, с които е удоволствие, да си приятел. Повечето не претърпяват пъна промяна, но минват през един период на "надграждане". Става по-уверени, по-отворени към света, докато не станат на 30, 40 или ако са късметлии на 50.

Та ето, как протича развитео на повечето програмисти.
На 13-14, той вече е избрал пътя (да, той, защото в 995 от 1000 са той). Знае, не само къде ще учи, ами си е набелязал компании, даже се опитва, да им работи над проеките.
На 16-17, когато другите започват, да придобиват облик на възрастни хора, макар да са идиоти тийнейджъри, програмистчетата вярват, че соиалните контакти с дегенерати и бъдещи черноработници, не са за тях.
На 18-19 години, когато даже и най-гоелмите темерути излизат от тях, започват работа, училище и прочие, програмистчетата, вече изкарват пари от някаква онлайн дейност или стажуват.
Те тотално прескачат нуждата, от това, да са в друга среда, която не е "вкъщи". В курса си, често не познават и половината от групата.
На 20-21 години, вече са работници с навици и стаж. Повечето хора, на 25-6 тепърва започват професионалното си развитие, но нашите програмисти, вече имат по година и нагоре стаж. За тях играта е приключила. Само надграждат. Считат, че техническите умения, ще им позволятм да покорят света. Недай си Боже, да попаднат на фирма, която им дава акции и ги прави "богати". Тогава хептен забравят, че има цяла вселена около тях.

И така - на възрастта в която човек открива себе си, средностатистическия "програмист" няма грам житейски опит, но счита, че е покорил върха на върховете. Реално погледнато, социалните му умения, са деградиралия вариант, на социалните умения на 15 годишен зубър/айсайдер. Нищо против тези момчета, аз също бях такъв, но човек трябва, да премине през тази фаза, а не удобно, да се загнезди там. Най-големия ми кошмар, бяха вампирските филми и сериали, вкоито хората оставаха тийнейджъри вовеки веков. Е програмистите се считата за хлапаци, цял живот. Даже познавам 45-50 годишни парчета, дето носят шапки на една страна и кецове за 400 лева, все едно са 16 годишни скейтърчета. За тях, всичко извън тази среда е лошо и несигурно. По-добре е, да си живеят в черупката. За съжаление, черупката не стига за двама. Това важи, дори и за тези, котио усяват, да станат милионерчета, защото са били на точното място в точния момент.

Лошото е, че повечето се отнасят към работата си, все едно е върховното дело на живота им, когато е нещо от рода на "направи така, че да сортираме информацията по определен начин" или "искам този бутон, да се завъртя два пъти и да пее на клиента", но основно е "ами информацията не се сортира и бутно не пее, затова нека прекарам следващата седмица втърсене на грешки". Според мен, прекалено голямата отдаденост понякога е толкова лоша, колктоо и повъхностното отношение, защото човек се вманиачава и става глупав и сърдит, но това си е мое мнение. За съжаление, след като изразходят ЦЯЛАТА си енергия за глупавите си "таскове", програмистите забравят, че имат и друг живот, за живене, но тъй като доброволно са се отдали на социално отшелничество, то едва ли отчитата проблемите си.

Имат три основни проблема:
1 - Социални инвалиди! Това води до неразбиране не само на другите, но и на тях самите.
Програмист към приятел от училище:
- Как е!
Приятел, не-програмист.
- Майка ми е има деменция и се притеснявам много, защото забравя коя и къде живее.
Програмист:
- Ох, тя и моят забрави да купи мляко ония ден! Абе, цъка ли ти се WoW?

Апатия, непукизъм и задоволяване на вскякави социални нужди с компютърни игри. Даже и на красивя брат на Брат Пит да прилича, пак няма да задържи човешко същество до себе си.

2 - Скучни са. Скучни са до безобразие. Думите "забавление", "удоволствие", "радост", "смях" и подобни, просто не са част от речника и разбиранията на тези хора.
Един, в опита си, да докаже върховният си интелект, ми каза, че каратата за градския транспорт, която можем да вземем през фирмата на половин цена, била ултимативния варинт за транспорт, защото била много по-евтина и бърза алтернатива от мотора и колелото ми, направо ми идеше, да го попитам, дали някога е бил с момиче. За тях всичко трябва да е "по-евтно", "по-бързо" или "оптимизирано". Никога не трябва да е "хубаво", "забавно" или "добро". Сигурно, ако свършва за 4 секунди в леглото, ще се радва, че е бърз и оптимален.

3 - Имат грешен подход към вселената. Работата на програмиста е, да намери проблем, да го разбие на малки части и да реши целия пъзел. Това е работата и на редица други, но при програмистите е като религия.
Имаш проблем, задаваш краен срок, разпределяш задачите. Ако решиш определен брой задачи, за определен период, значи си в правилната посока. Понякога, просто се правят възможно най-много задачи и се пуска продукт с бъгове.
Да, ама в живата не работи така, както са свикнали. Да речем, че вкъщи е разхвърлено, че няма храна, че крушката в коридора премигва, че едиия котлон на печката не работи, че приятелката му го чака на летището, да я посрещне, че има паяжина в мазето.

Нашия човек, ще оправи паяжината, крушката, котлона, може и да подреди, ама няма да вземе храна, и ще каже, на приятелката си, да вземе такси и пица, на пътя вкъщи.
Задачите свръшени, проблемът решен ... а приятелката му просто идва, да си събере багажа и да го остави.
Вместо да сготви, да прегърне приятелката си на летището и да я закара вкъщи, което сигурно, щеше да му костваа 1/10 от усилието, нашия се занимава с тривиалности.

Знам, защото и аз работя в тези среди. Имам дори и стаж. Ама просот нямам един приятел в компанията. Станах "отговорник на отдел", година, след като започнах в последната си компания, като под мен са "брилянтни умове" с по 15 години стаж, който не могат да си налеят кафе, без да се опарят. По-добър ли съм ? Напротив, на 1/10 съм от нашите "10X Developers". Разликата е, че аз не започвам да плача, когато кажа на директора, че днес не можахме да остраним даден бъг и че ще го оправим утре сутринта. Не всички са такива деца, ама ги има и то много.

Моят съвет кум забилите "колеги":
Излезте навън! Изтръгнете GPU-то от компютъра, изхвърлете конзолата, спрете да висите в subreddit-ите на някакви арахични игри, спрете да четете случайни теми за квантова физика в 5 сутринта в сряда.
Хванете си втора работа, било то в бар, кухня или нещо подобно, стига да сте сред хора, които не прекарват по 140 часа на седмица, пред екрана на компютъра или телефона. Говорете с хората и спрете, да си мислите, че като изкарвате по 5000 лева, а някой изкарва 800 лева, то непременно сте по-добри и вървежни от дадения човек.

И се забавлявайте! Купете си колело и карайте и парка. Развийте други интереси, освен решаването на задачи, намирането на оптимални стратегии в компютърните игри или ходенето по технически изложения.

Накрая, облечете се подбаващо, а не като 15 годишно бунтарче или като 75 годишен дядо и кажете здрасти на някое момиче от обкръжението си. Няма да ви захапе ... В смисъл, не е невъзможно, но ще е по взаимно съгласие.

Айде, лек ден! Отивам, да се правя на гелдачка на 30 годишни мъже, че един си забравил ключовете за колелото и е на път, да получи пристъп ....

27.   От 17:

Здравей 22,

Общо взето визирам стандартното офис облъчване (фирмата, каузата, културата, НИЕ и т.н. и т.н.) - всеки, който е работил в офис знае за какво става въпрос. Но в ИТ средата тези убеждения се внушават на хората много по-успешно, вероятно защото по-високата заплата ги прави по-манипулируеми. И един момент ставаш робот, отдаден на "каузата". А кауза реално няма, не променяш света, не спасяваш човешки животи, не допринасяш за никого и нищо, освен за развитието на бизнеса на алчни корпорации (визирам изцяло БГ - тук масово се изнася разработката на финансови системи - банкови, бързи кредити, казина и т.н.)

Секта е, защото масово хората тук са много облъчени. Като гледаш очите им все едно гледаш фарове на тир. Празен поглед. Как се очкава от такъв човек да е интересен, или емоционален... Казвам го като човек, който дълги години е ставал свидетел на цялото това облъчване и претапяне на хора. Но е невъзможно да изразя тук всичките си наблюдения.

28.   аз познавам много програмисти край работата си и далеч не всички са роботи, както ги описват. да, не са артистични и чувствителни личности, логични и целенасочени хора са, но и съвсем не са пълните сухари, които ги изкарват. доста от тях си имат разнообразни хобита и интереси.
а съпругът на номер 1 е бил някой психопат, който по стечение на обстоятелствата е станал програмист, а не че работата го е направила такъв. със същия успех можеше да стане архитект, лекар или нещо друго. как го е издържала 16 години за мен е пълна загадка

29.   17, Не знам дали знаеш, обаче масата от хората взимат заплати под 1000лева, така че за да кажеш, че човек взимащ над 2000лв, някои ИТ-та дори над 5 е средна класа е смешно, средната класа са хора взимащи до 1000лв , а от 1000 до 2000 средно висока, над 2000 може да се каже висока класа(предимно ИТ(с 1-2 год опит), лекари, адвокати и т.н), а богат над 5, не знам какви хора познаваш, обаче на повечето ИТ-та надали ни се налага да изплащаме коли и жилища, при положение, че за 2 год се събират за едно жилище от 100 000лв, ако взимаш 4к или повече.

30.   Аз съм програмист, но жена :)
Мисленето ми и комуникацията ми са ОК, с хора, които могат да ме разберат. Уви не ми се получава с всички. Половината народ не успява да вдене какво говоря. От там идват проблеми.
Не съм робот, обичам да живея, забавлявам се на макс, но само с правилните хора.
Мъжа ми определено си даде зор да проумее, че съм една идея по - различна. Не плямпотя, не точа локуми, мразя да се обяснявам. Обичам факти. Обичам да ми е логично. Ако щете "дробя" всяко изречение на прости такива :) Почти всичко ми е в if then else цикъл :)
В секса, ако имаш правилен човек.. си компилираме и дебъгваме според настроението.
Намираш си правилна мадама, коята не те гледа като ходеща заплата, с която не може да говори и от там всичко си идва по местата.

31.   До номер 17/27,
Благодаря ти за отговора, харесва ми как разсъждаваш. Досега не съм имала досег с програмисти, освен ИТ-тата, които оправят компютрите в офиса, както и мъжът на една приятелка. И тримата много готини и отворени момчета, с нормален живот. Както казах, познавам и от личен опит един господин, който освен че е емоционален и си има своите проблеми, също е обикновен човек с хобита, спорт и т. н. Затова, оставам леко потресена от прочетеното до момента и не мога да повярвам, че на 90 процента клишето е вярно. Радвай се, ти май си от останалите 10! Но не сподели как си с жените, нали темата е за това.

Номер 28, доста брутално резюме на програмисткия живот. Общо взето ти описа един самотен и самовлюбен комплексар с малко повече парички. Но ми направи впечатление нещо от коментара ти, с което мога да се съглася - програмистът често е склонен да презира как да го кажа … по-простичките хора, има се за свръх интелигентен и не му е на нивото да общува с всеки. То и това се отразява на факта дали са желани или не, де.

От номер 21 и 22

32.   Номер 29,

Оправи си математиката:
4к = 3к пестиш на месец с 300 лишения.
12 месеца * 3к = 36к на година.
2 * 36к = 72к за 2 години.

Отделно от това - апартамент за 100к къде? Срутена 40 квадратова панелка в Люлин?

И пак тези сметки са при положение, че харчиш по 1000 на месец. Което потвърждава тезата ми, че сме добре платени, но далеч от богати. Мноого далеч.

33.   До 29: интересно е като заплатаджии, дето често не могат да оцелеят сами за седмица без мама и тати, се надъхват с големите си пари от по 4-5 хиляди. Доста хора взимат около 1000 - факт, нооо най-високата класа не е само пари.

Богатите имат не само пари, които са в пъти повече от 4-5 хиляди на месец, но по-важното: власт и влияние, тези хора са фактор. Замисли се ти какъв фактор за каквото и да е си. Даваш ли работа на други хора, носиш ли отговорност за някой друг освен себе си? Интересува ли го някой непознат твоето мнение за нещата от реалния живот? Ако отговорът е не, ти си просто относително заможен за извратения бг стандарт, но реално богат не си.

34.   Ахахахаха много забавно четиво. Оправихте ми скучния роботски програмистки ден. И отдолу за коментарите има чекбокс "Не съм робот". Хаха. Да го натисна ли?

35.   Защото повечето хора са им под интелектуалното ниво!
Ж44, д-р по информатика

36.   От 29 до 32: Това е образно казано, а това дали определен човек е богат(материално) зависи от гледната точка на другите за него, един човек, които взима под 1000, също е богат погледнато от страната на човек без дом или нямащ абсолютно никакви доходи, ако за теб е богат, човек, които поне има 1милиард, то това са твоите виждания и по твоята логика много малко хора са богати. Относно жилищата 70кв. за 120к в София се намира, така че при всички положения, ако човек взима 4к на месец за 3-4 год ги спестява, не знам за какви лишения говориш, като с 1000лв може да с изкара в столицата, дори без лишения(за толкова пари съм работил като започнах), обаче много хора не им се спестява, и като започнат да взимат малко по-дебели заплати не инвестират в бизнес(както аз направих и в момента взимам доста над 5к), а започват да прахосват без да мислят в преспектива и после се оплакват, че трябва да изплащат жилища и коли с години.

До 33: Никога не съм бил заплатаджия, защото се знимавам с ИТ от малък и не заради парите, а понеже това ми харесваше, за твое сведение човек, който е заплатаджия работи определена работа само заради заплатата, както много хора за съжаление, а не защото работата им носи удовлетворение, също така съм израстнал с един родител и съм живял в доста лишения за да стигна, до нивото, в което се намирам в момента и на трите ти условие, които си изредил/а отговарям също.

Отностно темата: Не мисля, че сме нежелани, аз лично съм доста харесван, дори и когато не съм имал много пари(за тези, които си мислят, че жени се печелят само с пари). Има интровертни хора и екстровертни, и това, че си ИТ не те прави интровертен, по-скоро са се наложили някакви стереотипии, на които, някои ограничени хора наистина вярват.

П. С: подозирчм, че и 32/33 са писани от един човек, но няма значение, жив и здрав да си.

37.   От 17/27 (нали съм програмистче и аз, освен бадж гордо мога да нося тук и номерация - бот номер 1727).

Както и да е - 31, относно дали съм различен и как стоят нещата с жените при мен. След толкова години в сектора (започнах на 21, сега съм на 28) няма как да не съм се променил. Не се роботизирах, но станах нещастен. Много нещастен. Високата заплата не те прави щастлив - прави те зависим.

Относно жените - не ми върви и на мен. Но няма да изпадам в обяснения защо, както и в самооценки хубав ли съм, грозен ли съм и т.н. защото е идиотско да го правиш в анонимен сайт. Да кажем, че когато съм имал повече социални контакти ми е връзвало доста. Сега нямам. Ставам, отивам в офиса, бачкане, после опитвам да намеря време за тренировка, за да не ставам типична офис поничка и денят е минал. Като включиш и житейските ангажименти и край.

38.   Колко плюене има в тази тема не е истина.
Толкова ли ни е завислив и злобен народеца?
Аз също съм от тая свера и макар че не съм програмист общувам с доста от тях, в моята работа има 100-200. Слагам се в тази категория. Как успяхте да ни сложите всичките под общ знаменател и да ни искарате роботи и чудовища, въопще не ми е ясно.
Поредната тема от типа "Какво искат жените?".
Ако е беден - не става.
Ако е нисък - не става.
Ако не се държи като надъхан бабаит - не става.
Ако не е началник - не става.
Ако му е под 20см. - не става.
Ако няма кола - не става.
Ако не говори постоянно -не става.
Ако много говори - не става.
Не всяка година, а всеки ден нараства списъка с изискванията, заедно с бившите ебачи.
Сега и една от единиците професии с които човек може да е добре и да живее чесно в България, и тя попадна под ножа.
Първо, веднага се намесва сексуалния ни живот. Щото нали "Аз може да работя на автомика и да се чудя как да си платя наема, ама поне съм изчукал повече п**ки от ония зубрачи с по 5к заплата!".
Еми не спирайте да си го повтаряте. Какво мислите? Че ние сме си избрали да седим пред компютъра вместо да е*ем ли? Повечето от нас по начало не могат да си хванат жена още от гимназията. И какви са ни опциите? Да седим и да се опитваме да се впишем, при условие че това няма как да стане (щото нали не сме по 1 и 90 всичките) или да си седнем на гъза и да изкараме някой лев.
Тука изскочиха няколко жени с коментари от сорта на "Аз съм силна и независима, сама си изкарвам парите, не разчитам на никой, ама тоя не ми подари Айфон за 1500лв. значи е скръндза." Пак пустите му пари, защото ако ги нямаше тях намаше да погледнете такъв човек и той го знае, и вие го знаете.
Така и не разбрахте, че хората не си избират характерите, нито си избират как да им работи мозъка, нито си избират теалта, нито семействата. Всеки има определен набор от качества, било то голям или малък и всеки гледа да направи най-доброто с това което има.
Коментар номер 1 е пълна провокация - Госпожо, психичните проблеми на бившия ви нямат нишо общо с професията му.
А за коментар 26 направо нямам думи: Човек ше каже че дисертация си писал по темата. Колко хора мислиш че реално отговарят на този пихологически прфил???
Следващата тема кой ще плюеме? Лекарите? Полицаите?Учителите?
И само едно ще ви кажа за тая професия и за подобните на нея:
При тях не можеш да мажеш и да отбиваш номер. Не можеш да се правиш че разбираш, като се правиш на вървежен и на надъхан пред жените. Или си си свършил работата и кайния продукт работи или не работи и се вижда колко струваш.
Това е причината поради която повечето от вас не стават за тая работа, не че не искате и не че ще останете на сухо.

39.   От коментарите останах с чувството, че жените недоволни от бившите си приятели програмисти, са се захванили с тях заради доходоностната им професия, а не заради личностно привличане. Логично следствие от това е появата на разногласия в последствие, след като мъжете са усетили на какви мерлантилни жени са станали жертва. :) Трябва да отбележа, че не съм програмист, занимавам се с компютърна графика, и двете ми мозъчни полукълба са развити горе-долу еднакво, също така имам чувство за хумор, и то не само черен. :D

41.   Към номер 35 от номер 1. Аз също съм доктор, само че по руска литература. Какво значи това, че останалите хора сме ви "под интелектуалното ниво"? У дома никога не съм нищила темата за полифонизма в творчеството на Достоевски просто, защото преценявам, че на човека отсреща ще му е скучно. Тези теми ги обсъждаме с колегите в университета. Защо тогава мен да ме занимават с интегрални уравнения, докато готвя боб?! Аз 99% от словоизлиянията на бившия ми съпруг не ги разбирах. На въпроса: как мина деня ти, се изсипваше многочасов словесен поток от думи, които ми звучаха като китайски. Това се изсипваше и върху главите на нещастните ни гости, които, естествено, престанаха да ни посещават. Всеки човек има някакви умения. Земеделецът е наясно с пестицидите, инсектицидите, фунгицидите, аминокиселините и така нататък, но в социалното общуване просто ще ви направи една хубава салата от градински домати и ще си говорите за времето и спорта. Програмистите задължително отравят всяко едно човешко общуване с обсесията си към компютрите. Чувствала съм се отвратително в редките случаи, когато у дома са идвали колеги на мъжа ми. Аз като домакиня се опитвам да поддържам някакъв разговор или поне да се включа в него, но те говорят помежду си на чужд език, от който думичка не разбирам, без изобщо да се съобразят, че в компанията има и друг човек. Докато с моите приятели - писатели, издатели, художници и музиканти, се заливаме от смях, бъбрейки си всякакви забавни неща. Нито музикантът ще тръгне да ни занимава с нотната стълбица, нито художникът ще говори за абстракционизма, нито писателят ще обсъжда с другарите си сюжета, върху който работи. Това са си неща от професионалната кухня, а ние сме се събрали да се видим като хора. Е, програмистите обаче, обсебвате всяка социална територия с работата си. С вас просто не може да се постигне никакъв емоционален обмен. Ако така ви харесва да мислите, добре - не сме ви на интелектуалното ниво! Най-добрата ми приятелка е професор и декан на факултет, точи страхотни баници и редовно ни събира на домашно винце все едни такива прости хора. Да, на тези купони никой не говори за алгоритми, кодове и бъгове, а за това къде е пътувал, какво е видял, какво е прочел, как се чувства, как са общите приятели, къде ще учи детето му.... Скучна работа!

42.   33 до 29/36: Не съм 32, всеки коментар има hash и можеш да видиш сам дали 32 и 33 са с еднакъв. Щото 29 и 36 са с еднакви, твоя. :)

Освен това съм съгласен с твоята гледна точка.

Но ти си обратното на личностните характеристики, които отгоре се обсъждат. Рискувал си и правиш нещата за удоволствие, при това успешно. Тия три неща при 95 процента от хората, не само програмистите, липсват.

43.   А защо не разгледаме един алтернативен вариант. Имаш средно образование по някаква причина. Караш бус облечен в анцуг и грейка. Работиш и в събота. Получаваш 857лв бруто и ставаш в 7:00 сутрин за да зареждаш магазини. Млад на 28 години, добра външност. Но ... нямаш жена, лъскаш бастуна и си недоволен от живота. Успокоението е, че поне не си програмист, а "нормален" човек. Някой мислил ли е по въпроса, че недочукалите млади мъже са немалко независимо от професията.

44.   Номер 1 - била си омъжена за някакъв откачен глупак, който те баламосва че е програмист. Това какво точно работи са подробности. Има серийни убийци, които са лекари и други престижни професии. Явно си грозновата и глупава, щом си изкарала толкова време при тия условия. Какво те крепеше - утехата, че ти завиждат колко пари изкарва мъжа ти ли? Все едно си била омъжена за арабин. Проблемът ти няма нищо общо с професията програмисти и това да го подчертаваш и изкарваш като основен проблем говори колко си заблудена.

45.   Дами и господа програмисти, дожаля ми за мнението на другите за вас и за вашето собствено за себе си. Имам чувството, че умишлено са ви набутали в графата "богати смотаняци". Моята професия предполага да съм егати сухаря и хиената и какво ли още не. А всъщност не съм. И колегите ми не са. Не позволявайте да ви поставят етикети и успех!
От номер 21/22/31

46.   Номер 43, ето за това говорех. Малко в повече ви идва самочувствието понякога на програмистите. Никой не отрича, че сте интелигентни, но ти с хора със средно образование не общуваш ли?
ПП: Само да кажа, че да заслужа отговор от теб - магистър съм ;)

47.   авторке, като си доктор в областта на хуманитарните науки не успя ли да разбереш, че обобщенията са изключително глупави? как на база на бившия си мъж направи извода за всички програмисти, при положение, че това е изключително широка гама от технологии и задължения, които вероятно ти изглеждат съвсем еднакви :-)
и това, че са ти трябвали цели 16 години, за да разбереш какъв психопат е и да го напуснеш, никак не говори добре за твоето ниво на емоционална интелигентност. Какво изобщо ти хареса в него, освен ума и заплатата?

48.   Злобни сте, озлобени и завистливи. Не знаете какво искате или си въобразявате, че като имат повече пари са ви нещо длъжни. Очаквате че като е програмист, трябва да е смотан и да ви е благодарен че такава уникална мацка е с него. Говорел бил неща, които не се разбирали... Ами те и инженерите и архитектите не би трябвало да стават по тази логика. Трябва да е нещо лаладжия и фантазьор ама и пари да има.. Аман

49.   От номер 1 до номер 44. Начинът, по който защитавате бранша си - с агресия, обидни квалификации и безпардонност, единствено подкрепя моята теза. Вие, господине, не ме познавате, никога не сте ме виждал, но решихте, че съм "грозновата" и "глупава" и съответно "заблудена". Т. е. създадохте алгоритъм, в който вкарахте моята личност. Това е най-добрата аргументация в полза на твърдението, че с хора, живеещи във виртуална реалност, няма как да се постигнат пълноценни човешки отношения. В първия си пост съм подчертала, че не слагам хората под общ знаменател на принципа на тяхната професия, защото, цитирам себе си, "е все едно да кажем, че всички писатели са пияници", понеже Есенин и Хемунгуей са били такива. Никой тук не иска да дискредитира уменията на хората, които създават нашата техническа култура. Респект пред интелекта, труда и всеотдайността им! Ние просто коментираме социалните деформации, които откъсването от емоционалния свят на хората нанася на мъжете и жените, посветили кариерата си на информационните технологии.

50.   Моите лични впечатления са, че програмистите са умни момчета. Харесва ми логиката и умът им.
Това което не ми е допадало е, че са дистанцирани, хладни, леко странни, откъснати от другите. Избягват близки отношения. За разнообразие често търсят момичета/жени за чат, и това го изживяват като връзка и за тях това е нормално.

Никога парите не са ме впечатлявали в един мъж, но е факт, че парите движат света поне на този етап от развитие на човечеството. Дават самочувствие и самоувереност, но не би следвало да са водещата цел в живота.

Ме

51.   :D който се оплаква да взема мерки. Аз съм ОК кат програмист с дълъг стаж. Обаче имам стаж и в разни спортове и по-скучни и по-екстремни, интереси към разни философии - източни и западни. Събирам се с различни хора, чалгари, доценти, металисти, застрахователи, депресари, енергизирани рейвъри, маратонци и си уплътнявам времето извън 10 часовото работно време (8 по договор 2 допълнително за да поддържам ниво), без да вися на компютъра след това.

Ако си програмист по 24 часа, няма време за друго. Ако си футболист или таксиметърджия по 24 часа - пак е същата работа.

Всестранните интереси отварят врати за всеки.

А тая номер три дет искала телефони и разходки в чужбина е някаква скучнярка ;) Тия най си падат само по автомонтьори с тунингован Голф.

Има едно правило за качествен живот на програмиста - Ако станеш програмист, трябва да спреш да си геймър.

1-50 от 201