Споделена история от Секс и интимност

Вечният въпрос
Здравейте. Имам едно запитване. Тъй като сред тийнейджърите или по-точно сред тийнейджърките се говори за секс, девственост, гаджета и т. н. въпроса ми е: Кога е нормално да загубиш девствеността си? Ще има хора, които ще кажат: Няма възраст, когато се почувстваш готова. Но когато момиче на 12-14 е спала с момче и обществото казва: "Ама как може? Тя е още малка за такива неща. Още нищо не разбира. " и какво ли още не. За това има някакъв минимум. Ще се радвам да отговорите. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Обществото се променя с годините и този въпрос става все по-труден.
Аз загубих девствеността си на 18 години и се радвам, че направих това решение, защото бях напълно подготвена и се чувствах добре. Избегнах драмите с неяснотата за нежеланата бременност и болестите, не се страхувах, че майка ми ще ме убие, бях готова да поема отговорност за действията си, не се притеснявах от зарязване, бях преодоляла идеята, че може да ме боли, не се срамувах от тялото си и не се страхувах да правя секс. Смятам, че това са нещата, които трябва да бъдат изпълнени преди да правим секс. Ако някой го направи на 15 години, браво на него, но на мен ми трябваха 18.
Струва ми се, че на 14 години е твърде рано, но донякъде мога да приема мисълта, че сега децата растат по бързо. Долната граница според мен, като абсолютен минимум е 15-16 години. Лични разбирания, които не бих наложила на никого. Просто ми се иска поне да са минали уроците за половата система и сексът в училище (биология 8-9 клас), преди да минат към практика.

2.   Наистина няма точна възраст. Аз загубих девствеността си на края на своите 16г, малко преди да стана на 17. Съжалявам, че го направих, макар че нямаше последици. Просто не знаех какво правя. Започнах да усещам удоволствие и да съм истинска жена чак на 23-24... преди това абсолютно теле. Според мен, поне за себе си, можеше да почакам до 19 - 20г. Макар, че може и да е късно, но тогава някак бях по-зряла и осъзнавах какво правя и защо...

3.   Нормално е тогава, когато момичето е сигурно, че е срещнало момче, с което изпитват взаимни чувства и сексът обогатява отношенията им, а не ги изчерпва.
Не е нормално, когато 12-14-годишни момичета, само защото се чувстват неуверени в собствената си стойност и търсят валидация за нея отвън, се хващат на приказките на момчета, които гледат единствено коя да чукнат и да се похвалят.

4.   Според мен най-рано 16 и то ако реално знаеш какво правиш и си информиран за опасностоте.

5.   Нормално е да я загубиш на 10 години, всичко след 10 е ненормално.

7.   Клиширано е, но наистина - когато се почувстваш готова Имам позната на 12 и е спала с 2 момчета. Имам приятелка, когато на 20 за пръв път преспа с момче. Аз го направих на 15. Много мои познати и приятелки го направиха на 16-17. Просто наистина е различно при всеки. Важното е да го искаш и да знаеш да се пазиш от нежелана бременност или извратени боклуци.

10.   По-добре е да намериш подходящия! И то като станеш на 18! Дотогава си гледай училището, да го завършиш! Друго не ти трябва! Тези, които хойкат, са тръгнали по лош път! Те се събират с лоши компании, не бъди като тях! Бъди пример за вашите! Да не те интересуват другите! Не изоставяй училището! Образованието е на първо място!

12.   Аз го направих на 19 с момче, с което имах много сложна връзка и се бяхме събирали и разделяли вече няколко пъти, наранявали много. И въпреки всичко чувствам, че това беше правилният момент и правилният човек, той беше всичко първо за мен (да, дори и целувка), обичах го и знаех, че това е момент, който искам да споделя с него. Не съжалявам, имам много хубав спомен. Освен това той беше по-голям и опитен, знаеше какво да прави, как да ме предразположи и винаги е бил много внимателен към мен, така че не ме боля много и даже ми беше хубаво накрая.

Човек трябва да слуша най-вече интуицията си, независимо какво му казват отстрани. Ако питаш най-добрите ми приятели, според тях изобщо не трябваше да говоря повече с него още след първото ни разделяне, пък камо ли да се събираме и да спя с него, но... така съм го чувствала и продължавам да смятам, че беше правилното решение за мен, колкото и хората около мен да го намират за абсурдно.

Така че всеки си знае за него си.