Споделена история от Секс и интимност

Любовта и сексът в България по времето на социализма
Здравейте,

Целта на тази тема не е да обсъждаме социализма като обществен строй, нито пък да се караме дали тогава животът е бил по-хубав, по-спокоен и т.н., има достатъчно такива теми в сайта. Идеята на настоящата тема е да си спомним какви са били порядките в интимния живот на българина по онова време.
Аз самият нямам съзнателни спомени от времето преди 10-ти ноември 1989 г., със сигурност обаче в сайта пишат хора, чията младост е минала през 70-те и 80-те години и си спомнят ясно живота тогава.
Интересни са ми следните неща:
1. Как се осъществяваше тогава това, което в днешно време наричаме dating? Къде се запознаваха хората? По онова време не е имало интернет и доколкото знам не е имало толкова заведения - кафета, барове, ресторанти - както сега, тоест, местата, където да срещнещ някого, са били ограничени. Предполагам, че доста двойки и бракове са се създавали между състуденти и съученици, както и колеги. Вероятно често се е случвало и "сватосването" - да запознаеш свободен свой приятел със свободна приятелка, а може би понякога дори родителите са се намесвали, особено в малките градове?
2. Как протичаха срещите? Мъжът кани жената на кино, на разходка в парка или може би на бар или сладкарница? Предполагам типична гледка е било мъж и жена да танцуват например на песен на Васил Найденов в някое заведение през 80-те години. Беше ли прието жената да поеме инициативата и да покани мъж, когото харесва, или се смяташе за табу? Имаше ли много двойки, които не правеха секс преди брака, или беше по-скоро изключение?
3. Доколко обществото се месеше в отношенията на младите мъже и жени? Чувал съм, че тогава ако не си се оженил/омъжила до 25 години може да ти се лепне етикет "стара мома" или "стар ерген". Доколко имаше толерантност към това мъжете и жените да имат по няколко връзки преди брака? И имаше ли негативно отношение към хората над определена възраст, които по някаква причина са останали сами и не са създали семейство?
4. По отношение на секса - в днешно време е пълно с книги и списания на тази тема, хората имат достъп до "образователни филми", как младите хора тогава се информираха по темата, как се научаваха какво да правят - или може би това не е нещо, което се учи? Знам, че и тогава е имало литература по въпроса - "Мъжът и жената интимно" на Зигфрид Шнабл например, но не е имало същото ниво на информираност като сега.
Знам, че отговорът на тези въпроси много зависи от това дали говорим за голям град, за малък град или село, но ми е интересно да чуя спомените на хората. Мисля си, че и тогава и сега много неща са ставали по един и същ или подобен начин, но тогава атмосферата е била по-консервативна и всичко се е правело по норми и стандарти - например не можеш да се ожениш на брега на морето както сега, а трябва да е непременно в общината.
Дано се получи интересна дискусия.

Коментари

51-63 от 63

55.   До 53
Попитах дядо ми за живота през различните политически периоди а не с колко жени е бил и какъв жребец е бил. Затова го споменах.. За Гинес ще си премълча. Ще премълча и жлъчният ти коментар, но само ще ти цитирам мисъл на Хемингуей. "Всичко което е на 50 км от морето е провинция. "Щом не си чувал и не приемаш това което съм споделил ОК твое право. Не смятам да ти доказвам с факти..

57.   Да ви каже и чича ви на 53 лазарника. При социализмът имаше спокойствие, сигурност във всичко, осигурен живот и развитие, стига да имаш амбиции и ум в главата. Нямаше ламтеж за пари. Нямаше мутри и насилие. Така че жените изобщо не бяха комерсиални. Проституция нямаше, освен по морето и из най-скъпите хотели, но клиентите бяха разни западняци. Споням си че за пръв път гледах стриптийз на морето през 1989 г. и щях да се изпразня в гащите когато мацката си показа рошавата путка. По морето падаше лудо ебане с жени от соц. лагера. Идиотията наречена епилация не съществуваше не само в соц.лагера ами в цяра Европа (и Западна) и жените си бяха напълно естествени с косми по тялото, както природата е отредила и за това бяха много по-секси от сегашните голи охлюви. Минета не беше толкова разпространен, лизането на путка също, секс-играчки нямаше, но нямаше и нужда от тях. Ебането в гъза също не се практикуваше, освен от туркините, които се пазеха девствени за свадбата. Групов секс нямаше, а педерастията се смяташе с право за нещо много гнусно и извратено, педерастите ги презирахме. Студенските бригади бяха място където се завързваха много свалки и ебанета. Предразсъдъците бяха малко повече, но за поколението на родителите ми (родените през 40-те год.) иначе моето поколение си беше разкрепостено. Порно-филмите се появиха през 80-те, с появата на видеото. Секс-списания нямаше. В някои списания от ГДР, на средните страници имаше актови снимки на голи жени, естествени и натурално окосмени. Вкарваха се основно от ГДР, Унгария календари със снимки на голи жени, и секс-списания от Западна Европа. Преснимахме ги и после вадехме снимките, за да имаме нагледен материал за чекиите (това като бяхме ученици). Половият живот започваше обикновено или в 10-11 клас или в университета. В много отношения тогава секса беше много по-истински от сега!

58.   До 54
Заглавието на историята е;
"Любовта и сексът в България по времето на созиализма",
а не;
"Животът в България по времето на социализма".

60.   Но. 57
Напълно си прав за всичко.

Преди комунистите, до 1945 година, България беше на предпоследно място в Европа. На послено място беше Албания.

По времето на комунистите, когато бяхме Социалистическа Република, България стана една от 30те държави в света, произвеждащи и изнасящи машини на световния пазар и бяхме на второ място по темпове на развитие.
Бяхме първата и единственна страна на Балканите с развита ядренна енергетика. Тогва бяхме уважавана държава.

След падането на комунистите, от 1989 година насам вървиме все надоло и сега сме на последно място в Европа.
Атрибутите на демокрацията;
Безработица, Бездомничество, Просия, Проституция, Педерастия, Несигурност, Корупция и Простащина.

При комунистите рядко имаше банани, но за това пък имахме всичко друго, като най-важното е че имаше сигурност, спокойствие и морал.

61.   До N 41. Балканкар беше на 3 място по износ на мотокари, защото противотежеста му беше от Олово чиста проба 99,99 на ОЦЗ Кърджали. Претопяваха оловото и другото хвърляха за скрап. В момента в който се разбра от българска страна и оловото се смени с бетон, договорите бяха моментално прекратени. Така че не си мисли че нещо много сме направили с мотокарите и електрокарите.

63.   №6 "Жените не се бръснеха отдолу - правеха го само мюсюлманките, свирката се казваше "минет" и т.н."
Не си много точен, жените изобщо не се бръснеха. Даже и повечето от туркините, ако са по-съвременни не го правеха. Нямаше нищо по-нормално от това да видиш през лятото жени с окосмени подмишници, това си беше норма. Путките разбира се че бяха естествено обрасли и рунтави. Никоя не си скубеше ръцете и повечето не си бръснеха и краката. Помня в института като учех всичките ми колежки и всички асистентки бяха с окосмени подмишници. Същото беше и в училище. Всички съученички и учителки с окосмени подмишници. И бяха много по-секси и привлекателни от сегашните ощавени кощрамби. Всичко беше много по-нормално, не виждам нужда от ебане в гъза, минети и пр. извратености. Тия дето ебете в гъза, сте застрашени от простатити, нали сте чували за ешерихия коли! Що се отнася до оргазма, и днес има много жени които не са го изпитвали. Въпрос на предразсъдъци.

67.   Със сигурност не е имало връзки състоящи се от сладки приказки по пейките и пасивно отношение от страна на момчето. Щото ей сега ако излезеш в някой парк в София ще видиш такива бая. Повечето хора са се взимали и са били наясно с чувствата си и постъпките си. В днешно време трябва да изкарваш за да издържаш бездетната си приятелка. И също много от тях нямат проблем с това бащата на приятеля им да си получи за подарък апартамент. Тогава синът не е татин.

68.   Приветствам, ви N 60. И една югославска реклама от соца- ако не искате деца, ако ще и Меца да ви клеца, купета куробран- сръбска марка Партизан. Имаше си всичко, презервативите бяха като балони. Ние като деца ги пълнехме с вода и се замеряхме. Всички елитни проститутки са били на отчет в милицията и под специален режим. Пенсионират ги за добра служба като съпруги със западни клиенти.

69.   А атрибутите на комунизма какви бяха ;
Масови гробове със стотици избити без съд и присъда !
Концлагери на смъртта над 50 броя из цяла България
Преследване на инакомислещи
Донос след донос,ако на някой БКП не си се харесал
Стрелба по границата за бягащите от комунистическия РАЙ
Предприятия изнасящи на безценица продукцията си в СССР
Принудително заселване и каторга ако не си съгласен с БКП
Стъкмистика за успехите на България по света,за която никой не е чувал !
И още....и още....и още БКП простотии

70.   До 69 - Еми сега, че се случваха, случваха се и такива работи, но хората бяха добре.

71.   69, с много седесерастка пропаганда си се нагълтал. Тези неща ги е имало в пръвите години когато престъпната БКП взе властта с помощта на съветските окупатори. Но в годините на развития социализъм, 7-те и 80те годни обикновения човек в България беше много по-свободен отколкото днес и се живееше много по-добре и по-лесно. Рязкото повишаване на материалното състояние на българите стана точно в тези години. Второто поколение БКП функционери вече се цивилизоват и постепенно идотската им идеология замина в забвение. Днес живеем в умираща страна без никакво бъдеще, без национални интереси, без национална идеология, израстват абсолютно тъпи и деградирали поколения, на които в кухите им кратуни само фитнес, епилации, татуси, пирсинги и пр. простотии и т.н.

72.   До 69 - масови гробове, днес са много повече - битови убийства, цигански убийства на възрастни хора по селета примерно за 20 лв или да му вземе пенсията, побоища завърщващи със смърт, организирана престъпност и саморазправата между тях (тия да се избиват, това е добре), дрогирани идиоти карат като за формула 1 и убиват хора по пътищата, пълна безнаказаност за престъпниците поради абсолютната безсъвестност и подкупност на полиция и съд, а както е тръгнало с тая налудна прозападна политика на тъпите ни полотици, нищо чудно руските ракети да направят и тук масови гробове, защото световната война тепърва започна, ебаната Украйна е само увертюрата!

73.   Номер 69, така ли се успокояваш? Че е било стъкмистика? Да ти пусна ли едно видео с кадри от стъкмистиката, за която говориш? Доста хора са чували за тях, даже са ги заснели! И това без да говорим за останалите успехи, които ги няма на видео, но пък има достатъчно данни, които да бъдат намерени. Приеми го - лошите комуняги имаха успехи! Нещо, което не можем да кажем за добрите демократи...

Докога ще се оправдавате с комунягите? 33 години не ви ли стигнаха да постигнете някакъв мижав и жалък успех, за да има с какво да се гордеят поколенията ви? Нас не ни мислете - нашите потомци с гордост си спомнят какво сме направили. Успех на демократ, който може да е равен поне на 1/16 от произволен успех на комунягите - когааааа?

51-63 от 63