Споделена история от Секс и интимност

Пластика на влагалището
Здравейте и от мен,
Искам да попитам някой дали си е правил пластика за стесняване на влагалището. Преди 5 години родих и се чувствам много широка, лекаря ми препоръча пластика. Някой знае ли нещо повече за това?

Дали това е решение за жени като мен с по широки вагини след раждане. Много ме е срам от това и затова избягвам секса.

Коментари

101-150 от 302

107.   До 105: Колко време е продължило раждането Ви? Аз "раждах" 12 часа, ама буквално само си дремех, чаках разкритие и контракций, и чак на 12 -тия час леко напънах и бебка излезна. От такова продължително раждане ли се получава това преразтягане на мускулите /т. е взима се за база продължителността/ или са Ви правили някакви интервенций: вакум, форцепс и др? Прочетох отново цялата Ви история, направо кошмар. Аз също раждах в Шейново и не съм доволна, въпреки, че платих за екип. Пишете при кой сте раждала, нека предпазим и други жени от това лекарско невежество. В коя частна клиника си правихте пластиката? Само там ли извършват такава оперцаия за възстановяване на чувствителността? Може би да има и други клиники, които работят на по - поносими цени. Консултирайте се и с друг гинеколог. Все пак две, три мнения са по - добре от едно. Може да предложат някакво адекватно решение, за което искрено се надявам.

108.   Не скъпа часвете нямат значение, всяка жена се разширява след вагинално раждане неизбежно е, някои жени по-малко, други повече, но много малко от тях се престрашават да говорят за това. Аз раждах секцио само заради това.

109.   Аз съм 91, 94, 97.
98, благодаря ти и на теб. Това с 10те мес много зле звучи. :):):) Иначе за болката, добре че попитах, за да се успокоя, че не съм единствената. Поне така ще могат и други жени да прочетат, за да не се шашкат като мен. Преживява се. Доста по-малко ме боли в момента. Ще видим по нататък. За тези соли – ще погледна информация, благодаря ти за насоката.

99. Не зная точно какво са правили на входа на влагалището. :) Знам, че имах шевове, които много болезнено ми махнаха. Това беше най-жестокото нещо, в смисъл най-голямата болка, която в близките ми спомени съм изпитвала. Проблемът всъщност е, че са им тъпи инструментите на акушерките, с които ги режат и тя хваща конеца, и почва като с трион напред-назад да търка, което допълнително дърпа и причинява болка. Абе гадно беше – аз преброих 4 разрязвания на шев. Това предполагам, по някакъв начин ще повлияе на „вида“ на входа. :)
102, точно
покрай история с шевовете, не смея нито да пипна, нито да погледна. Ето утре ще стане 1 мес – няма сила която да ме накара да докосна, или проверя мястото. Имам засилена чувствителност там и дори при ходене по малка нужда не докосвам, а се мия и после най-повърхностно попивам с лигнин ( не знаех м/у другото че има такъв артикул в днешно време, на Белана – бял, нарязан, не на ролка, сгъвам си го удобно, попивам си с него, много работа ми свърши. Вече 3ти пакет почнах). И хич не е шега за престрашаването – направо си ме е страх. :):):)
105 оооооххх теб те помня, още като попаднах на темата и прочетох какво ти се е случило, направо се просълзих. Все още не мога да повярвам, че е възможно това, което ти се е случило. Просто е ужасно. От все сърце ти желая дори ако трябва и чудо да е, но да случи и нещата да се оправят. Имаш и моите позитивни мисли от все сърце. Не се предавай, пробвай и други лекари. Не зная дали си ходила в Майчин дом в София, но според мен наистина са много добри хирурзите там. Дано, дано успееш да намериш решение.

110.   105, не се самосъжалявай, а действай, млада жена си! Това е операция, която здравната каса поема, отивай в Шейново или Тина Киркова, там са специалисти в тази част.

111.   105, извинявай за прибързания ми коментар, сега прочетох детайлно предишните ти мнения, видях, че всъщност раждането, откъдето е тръгнал проблема ти, е било точно в Шейново. Кажи от кого не си доволна, въпреки че може би са гледали да сте живи и здрави с бебето и не са мислили за после какво ще правиш като жена. Аз продължавам да смятам, че там са добри оперативните гинеколози, но може би ти вече си предубедена. Мисълта ми е дали си се консултирала все пак със специалисти, практикуващи и в държавна болница? 14 000 са страшно много пари, а и подобна сума ми се вижда направо съмнително да се търси от пациент в БГ. Виж и в Токуда, там също работят със ЗК. Не губи надежда, че пак ще бъдеш нормална жена.

112.   Kъм 109, това че те е боляло когато ти махат шевовете е защото акушерките го правят с тъпи ножчета за бръснене използвани много кратно и се дезинфекцират и съхраняват в специални разтвори. Защото сме мизерна държава и даже и от това се спестява. Нищо не им коства да кажат на жените да си носят по едно ножче новичко и да не ги мъчат, аз така правих с моите пациентки, но от известно не съм вече в родилна зала защото не виждам нищо естествено в естественото раждане, което осакатява толкова жени. Сега съм операционна акушерка и правим секцио, кисти, миоми и операции като вашите. Пиша всичко това за да предпазя някоя жена да си обърка живота

113.   н. 112, престои ми да раждам и се надявам да не попадам на акушерка като теб. Всички жени в обкръжението ми са раждали естествено и нямат проблеми. Единствено една богата моя приятелка роди преди години на частно със секцио и това съсипа брака ? - тежно възстановяване, истерии, пазене 2 години да не забременееш отново, проблеми с кърмене, тъпчене с медикаменти. Мъжът ? я напусна, да не говорим, че с нейните глупости изпразни семейната касичка.
Безспорно секциото е голямо медицинско откритие за жените, които имат проблеми, но да се лягаме всички под ножа, заради най-естственото нещо на света?
Между другото, не познавам жена с пластика на влагалището. Има и други методи да се възстановиш след естествено раждане и ножът винаги трябва да е последната възможност, за да се предпазиш от инконтиненция например. Тялото на жената след раждане се възстановява, ако му дадем нужното време, ножът е най-радикалното решение, до което не бива да се прибягва толкова лекомислено.
Това е мнението ми като нормална майка и жена. Правете с телата си каквото искате, аз и приятелките ми не сме на разположение за експериментите на някои „добронамерени“ медицински работници. Всичко е бизнес и пари, така е и в здравеопазването ни. От убеждение и принцип не плащаме нищо при раждане и сме доволни от нашата провинциална болница, в която все още хората са пациенти, родилките са родилки, а не сме клиенти, на които гледат само в джоба. След първото си раждане се възстанових с много търпение. Вярвам в естествените сили на човешкото тяло, доверявам се на медиците, но имам и своя глава да мисля. Ножът не е решение на проблемите, напротив.

114.   Ами няма да попаднеш на акушерка като мен, имала си късмет първия път, но явно не си чела какво са преживяли всички жени тук, от най-естественото нещо. А тези жени тук които са се спасили от ножа както казваш ти, са отишли на друг нож като са ги оперирали за пластика на влагалището. Трябвада знаеш че съм гледала и водила много раждания и много рядко минава като по книга, а ти ако си мислиш че си се възтановила на 100% много се лъжеш, когато отидеш на гинеколог той ще напише на гинекологичния ти статус че имаш полови органи и влагалище на раждала. А това за инконтиненцията че се получава повече при жени родили вагинално е доказан факт прочете списание Obstetric and gynaecologies за 2006 година.
Това което се е случило с приятелката ти е единичен случай, повечето жени са си развалили брака точно след вагинално раждане, защото мъжете им не ги искат, и това че не им казват че са се променили след раждането за да не ги наранят затова че са ги дарили с дете не значи че не е така. Дори тук има една тема написана от мъж който се оплаква че жена му се е разширила след раждането и иска съвет. На никой доктор или акушерка не им пука за теб какво ще усещаш или не след раждането, за тях е важно да те изпишат в добро общо състояние да не кървиш и това е. И всеки доктор ще те стимулира към естествено раждане защото през това време докато ти се мъчиш той само наблюдава, цялата работа я въши акушерката, а ако трябва да прави секцио е по - сложно за него, а заплащането в държавната болница за секцио и вагинално раждане за доктора е едно и също, защо да се напряга да прави операция като може да чака нещата сами да се случат

115.   №113, не знам защо си толкова гневна, но не си права. И двете си деца съм раждала естествено, при това без проблеми по време на раждането, но факт е, че не са ме зашили като хората, влагалището ми зееше като кофа - не искам да коментирам нататък - тук има доста описания на подобни проблеми. След като направих пластиката се запознах с доста жени с подобни (и по-лоши) проблеми и съм съгласна, че секциото е по-щадящ вариант. Всеки решава за себе си, но е хубаво да имаш избор, а избор значи информация!

117.   114 - големи писания, голямо чудо, но аз едно разбрах - просто на теб като акушерка естественото раждане ти се вижда много работа.
Живяла съм и съм учила на Запад и мога да ти кажа, че хората са много по-напред от нас и не пасат трева. Сексиото при жени, които нямат нужда от него не се одобрява и не се плаща от Касите вече. Заради платени американски изследвания почти 50% от жените започнаха да раждат сексио и болниците се напълниха с пострадали жени. Печалбата е именно в секциото, не в нормалното раждане - това и тук и в чужбина е така и е основната причина за несигурността на младите жени днес. Природата си знае работата. В България, слава Богу и зъболекари и лекари не са чак толкова комерсиални в мнозинството си. За лекаря и за болницата секциото е по-изгодно - плащат им двойно, всичко минава планирано и лекарят може да си пие кафето след 10 мин. операция, проблемите идват след това - плодът не е поел необходимите му бактерии от влагалището и стомахът му не функционира нормално, родилката не може да кърми, тялото ? бива напомпано с антибиотици и други медикаменти срещу инфекции, получават се сраствания и белези, второ забременяване и бременност са тежко изпитание.
Много ясно, че всеки гинеколог ще пише за една раждала жена, че дететродните ? органи са на раждала жена. Аз се гордея, че съм раждала жена, това е най-важното в живота ми като жена. Какво да пише - нераждала ли? Ами имам дете, бременна съм с второ, не са дошли от Щъркела.
Сексът след раждането е дори по-добър. Подобри се кръвоснабдяването и мога да свършвам по време на самия полов акт, докато преди това винаги съм имала нужда от клиторална стимулация. Платих само за единична стая в държавната ни болница в малкия град, в които живея. Възхитена съм от лекарите и медицинския персонал, които ме обгрижваха и изобщо не се почувствах като парче месо, което само гледали да изпишат, без да кърви като заклано добиче.
Много мои софийски приятелки се напатиха от разни лекари-бизнесмени и доста хора съм докарала да раждат в нашата болница, където не само, че няма вътреболнични инфекции, но и лекарите са все още хора. Тук жените раждат естествено, няма изпусната родилка от десетилетие, а секциото е само за жените, които имат действителна нужда от него. Бог си знае работата и нашето тяло е създадено за да ражда нови хора. Не плашете младите родилки и бременни жени, за да изкарате още някоя хилядарка от ненужни процедури и операции.
Които има търпение, здрав е и обича тялото си, ще се възстанови напълно от раждането. Това е естественият ред на нещата. Не познавам жена, която била зарязана от мъжа си, защото била повредила вагината си при раждане, но познавам жена, чиито мъж не можа да издържи на капризите ?, на непрекъснатите ? оплаквания и тормоз, защото му била родила дете.
Най-добрата ми приятелка почина при секцио заради инфекция. Плати си 4500 лв., за да я убият в една софийска прехвалена болница. Остави дете и вдовец.
Мили жени, вагините ви ще се възстановят, както ще се възстановят и телата ви. Хранете се здравословно, правете спорт и се обичайте, бидете хора, не ходещи вагини. Да, при естествено раждане може да се случи нещо непредвидено, но има и съвестни лекари, които ще ви помогнат. Не подценявайте секциото и последиците от него. Потърсете в интернет за случая на Запряна. Нетето ? никога не видя майка си. Хубав ден на всички жени - раждали и нераждали. Вярвайте в себе си и се доверете на вътрешния си глас. Не слушайте хора, които искат да печалят от вашето положение, доверете се на съветите на майките и бабите си - все раждали жени.

118.   Kъм 114, ама на какво да вярват жените и какво да си въобразяват, като те са го преживяли кошмара, не всяка жена има твоята съединителна тъкан и не всяка се възтановява еднакво, още първата жена която е писала казва че е родила преди 5 години и продължава да се чувства зле, колко според теб трябва да изчака да се възтанови 10 години? Ако искаш да знаеш не винаги природата си знае работата и много по-големи са рисковете за плода при вагинално раждане отколкото при секцио, има опастност от заклещване, ако бебето стои по-дълго в родовия канал му падат сърдечните тонове, защото там е лишено от кислород, аку приложат форцепс, знаеш ли на какво прилича главата на бебето и колко усложнения могат да дойдат, ами счупване на ключицата, хематоми и т. н. Когато едно бебе е заченато трудно с инвитро например и е много чакано бебе, как се ражда според теб? Секцио защото е по щадящо за плода, а това за бактериите във влагалището направо ме спука от смях, това е глупост. Има си определена зрялост на плода при която се прави секциото, никой няма да го направи когато плода е незрял и не готов да диша. А за секса, питай ги всички тези жени които са писали тук как е след раждането, защото до момента такава късметлийка като теб тук не срещнах, когато повече като теб се появят тук тогава можеш да спориш, защото аз колкото раждания съм водила ти толкова пъти в джоба си не си бръкнала. И не е вярно че ме мързи да си върша работата просто ми е мъчно за жените защото страдат и след раждането, но добре че има и такива като теб че тези като мен ще умрем от глад

119.   Изобщо не е проблем второто забременяване при секцио, аз родих два пъти по този начин и на втория ден бях на крака и се грижих за детето си а имаше жени родили вагинално които обикаляха коридорите и не можеха да си седнат на задниците от болка заради шевовете, сядаха върху възглавнички за пътуване така че да не си сядат на шевовете. Поливаха си с ботилки от минерална вода докато пишкат защото урината пари и боли зверски, това че номер 117 се е разминала с това, не значи че другите са така и не значи че и второто ти раждане ще мине като на книга. Вагиналния оргазъм при повечето жени се получава след 30 година а не след вагинално раждане. Аз съм пак гадната акушерка и ще ти напиша 21 недостатъци на вагиналното раждане и 21 предимства на плановото цезарово сечение
Недостатъци на вагиналното раждане
21 причини да родиш секцио
1. Вагиналното раждане е физически изтощително изживяване, което може да накара жената да чувства умора седмици наред след раждането.
2. Нероденото бебе може да бъде лишено от кислород за продължителен период от време, ако настъпят усложнения, докато детето е все още в родилния канал. Това може да доведе до мозъчно увреждане и други тежки родилни дефекти.
3. Следродилната депресия засяга най-вече жените, които са избрали да родят по естествен начин.
4. В случай че бебето се придвижва прекалено бавно надолу през родилния канал, може да се наложи използването на форцепс или вакуум. За тези два метода е известно, че причиняват травми по скалпа на бебето, които могат да доведат до церебрална парализа, поведенчески проблеми или умствена изостаналост. Макар и рядко, естественото раждане с използване на помощни средства може да доведе до кръвоизливи, в следствие на разкъсване на вените по главата на бебето. Често това кървене е с фатални последствия.
5. При вагиналното раждане болката и дискомфорта са изключително силни, особено ако майката откаже приема на обезболяващи средства.
6. Вагиналното раждане може да отнеме много време. При поява на непредвидени обстоятелства раждането може да продължи до 48 часа, а това може да доведе до усложнения както за майката, така и за детето.
7. Друг недостатък е че раждането може да започне в неудобно време през нощта например, което води до паника, напрежение и тревожност
8. В резултат от вагиналното раждане може да възникне пикочна или фекална инконтиненция (невъздържаност- жените се изпускат по малка и голяма нужда) Obstetrics and Gynaecology 2006г.
9. Може да се получат хемороиди от силните напъни и кръвоизливи в очите на раждащата.
10. При вагинално раждане могат да настъпят разскъсвания на мекия родилен канал, които налагат тяхното зашиване дори под анестезия.
11. По време на вагинално раждане може да възникне ситуация, налагаща извършване на някои манипулации, необходими за успешното раждане на плода като:
-епизиотомия (разрез на кожа и подкожие с цел разширяване на естествения отвор на родовия канал)
-вакуум-екстрактор или форцепс(при неефикасни напъни от страна на раждащата по време на раждането и опастност за плода се налага лекарят по спешност да извади плода по инструментален начин)
12. По време на раждането може да възникнат усложнения при детето, например раменна дистоkия при изваждане на раменете на бебето през родилния канал. Това може да предизвика мозъчно увреждане, увреждане на нервите, костни фрактури и нарушаване целостта на вагината на майката.
13. Години след вагинално раждане може да има отпускане на тазовото дъно с незадържане на урина или газове или някои смущения в сексуалния живот.
14. След вагинално раждане стената на вагината може да се увреди или отпусне, особено ако по време на раждането се използват помощни средства. Отпуснатата и широка вагина води до промяна в сексуалните усещания и за двамата партньори. –
15. инструментална ревизия на маточната кухина, - манипулацията представлява "остъргване" на останали в маточната кухина части от плацентата или околоплодните ципи. Ако те останат в матката Вие носите риск от развитие на тежки инфекциозни смущения, които могат да доведат дори до отстраняване на матката Ви, защото плацентата не винаги излиза като по учебник.
16. маточно- влагалищна тампонада -при недобре контрахирана (отпусната )матка и силно кръвотечение лекарят може да прецени, че е необходимо поставяне на марлено руло в матката, за да се спре кървенето и да се подпомогне обратното развитие на матката, това марлено руло е толкова голямо че усещането е все едно да ви върнат обратно бебето през влагалището.
17. при невъзможност за спонтанно отлепване на плацентата се налага мануално (с ръка) отстраняване-водещия раждането си въвежда ръката до лакътя вътре в матката за да извади плацентата, прилага се без упойка.
18. По време на вагиналното раждане може да се наложи плода да бъде изваден црез цезарово сечение, когато има опастност за него или лекарят прецени, че той не може да се роди през естествените родилни пътища, при тесен таз например.
19. След раждане може да имате болки в местата на вътрешните и външни шевове на влагалището, които се налагат при всяка втора жена много болезнени са особено при сядане, при уриниране се усеща парене и болка на 2 до 6 месеца зарастват напълно, след това още около 3 месеца не се препоръчват полови контакти.
20. Оперативната рана на влагалището много често се инфектира, което налага лечение, включително и вторично зашиване, инфектирането най-често се причинява от изтичащите лохии, тъй като кръвта е идеална среда за развитие на инфекция.
21. Лохиите при вагиналното раждане изтичат около 40 дни докато при секциото матката се изчиства много добре и това продължава само около 20дни след което спокойно може да имате полови контакти.
Болката каквато и да е тя се забравя, но травмите които се получават при вагиналното раждане понякога остават за цял живот.
Най-важното е че съхранението на половите органи непокътнати е от голямо значение за един добър сексуален живот. Например едно широко влагалище, което е факт при много жени и никакви упражнения ка Кегел не помагат, може да прецака целия живот на една жена, да много жени прибягват до пластика на влагалище, но при 90% от тях се загубва изцяло чувствителността, което значи че стеснявайки влагалището решавате проблема само на партньора си, много жени се жалват по форумите че просто секса вече не е същия. Много малко мъже биха посмяли да кажат на жените си че са се променили след раждането за да не ги наранят, затова че са ги дарили с дете. Също така много жени ще ме нападнат че влагалището се възтановява на 100 %, но не е така, дори когато една жена отида на гинеколог на нейния гинекологичен статус той пише : „външни полови органи (ВПО) и влагалище на раждала”, така че разлика винаги има.
Американците имат израз Save the beaver, make a cesarean!!!
Те наричат beaver женския полов орган.
И така ако има лекар който да ви обещае че всичко написано до тук няма да се случи с вас или вашето бебе, може спокойно да родите вагинално.

ПРЕИМУЩЕСТВА НА ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ В СРАВНЕНИЕ С ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ

1-Избягва се травмата на естествените родови пътища и вагиналните мускули остават незасегнати.
2-Операцията е безболезнена, но след излизане от упойката може да има болка, която налага допълнително обезболяване.
3- Няма физическо изтощение
4-Избягват се някои травматични за Вас и плода, като оперативни вагинални раждания-форцепс, вакуум, епизиотомия и др.
5-ЦС се извършва в работно време, когато са налице максималните възможности на здравното заведение, предполага се че всички лекари са наспани и работоспособни.
6-Плановото ЦС е улеснение за лекаря, тъй като той може да планира своята служебна заетост.
7-ЦС продължава средно от 30 до 90 мин.
8-Предната коремна стена остава по-стегната след ЦС.
9-Рискът за плода е минимален, защото не минава през входа и изхода на таза.
10-ЦС предпазва плода от допълнително инфектиране от влагалището.
11-При секцио бебето не е лишено от кислород, за продължителен период от време, както това се случва ако престои дълго в родовия канал при вагиналното раждане.
12 -Можете да планирате точната дата на раждането и като знаете точната дата, това помага на вас и партньора ви да се подготвите, и не е вярно че по този начин определяте съдбата на бебето, защото ако преносвате и доктора избере момент в който да ви включи система и предизвика раждане, излиза че и той определя съдбата на бебето.
13. -Вашият партньор може да присъства в родилната зала, без това да го травмира психически
14-Можете да кърмите новороденото непосредствено след направата на цезарово сечение.
15-Рискът от пикочна и фекална инконтиненция (изпускане по голяма и малка нужда) го няма.
16- Няма риск от поява на кръвоизливи в очите и хемороиди в следствие от напъните.
17- Няма риск от забравени плацентарни части и ципи, защото матката се екстериоризира (изважда се на корема) и се изчиства перфектно.
18- Здравето на майката и бебето са по-защитени по време на цезарово сечение.
19- Рискът от опасна загуба на кръв при майката е много по-нисък.
20- Няма нужда от упражненията на Кегел, за свиване на влагалището, защото то е непокътнато.
21- Изтичането на лохии продължава само около 20 дни защото при секцио матката се изчиства много добре, което води до скъсяване на дългото чакане за сексуални контакти и можете да се радвате както на бебето така и на партньора си.
Никой няма да ви окачи медал за това че сте се мъчили толкова много часове с вагинално раждане, важното е да не сте изтощена и травмирана от тежко раждане за да имате сили да се грижите за бебето си, а никой не може да ви обещае че вашето вагинално раждане ще бъде леко. Риск има винаги, но вие сами може да прецените кое е най-добро за вас и вашето бебе, успех.
написано от една акушерка видяла достатъчно

120.   118, повече жени като мен няма как да се появят в тази тема, защото тук пишат само изстрадалите жени или тези, на които успешно вече са внушили страх от естественото раждане. Жените, които са здрави и са нямали проблеми, няма да пишат тук. Аз попаднах случайно на темата и реших да споделя моя опит и да мотивирам жените внимателно да се информират, да помислят 100 пъти, преди да се подложат на оперативна интервенция. Лошо няма, но нека всяка внимателно проучи рисковете на едно секцио.
Определено естественото раждане е рисковано, но това важи и за секциото. Нека всеки сам си направи сметката, преди да постави живота си в ръцете на лекар, които ще гледа да им вземе преди всичко парите и да ги наплаши и назначи излишни изследвания и манипулации, за да набъбне сметката повече без оглед на рисковете за вас и плода.
Прабаба ми, баба ми, майка ми, сестра ми, снаха ми, аз - всички сме родили нормално и нямаме проблеми. Така е с мнозинството жени. Вслушайте се в тялото и в здравия си разум. Днес имаме достъп до медицина и стерилна среда, в която да родим, което спасява милиони жени. Нека не си затваряме очите пред рисковете на всяка операция и добре да си направим сметката. Човешкото тяло е продукт на милиони години еволюция. Глупаво е да си въобразяваме, че можем да измислим по-добър детероден път от природния. И вагината ми и тялото ми са здрави и силни и ще родят скоро второ дете. Не ме е страх. Доверявам се на лекарите и, ако имам медицински причини, бих родила със секцио, но докато аз и детето ми сме здрави, няма да легна под ножа, да оставя вътрешностите ми да бъдат разпорени, ако ще да е от най-острия скалпел. На мен ми е извсетно, че подобна интервенция ме прави благоприятна среда за всякакви инфекции, че вътрешностите ми никога няма да се възстановят от срастванията.
Съчувствам на жените, които не са здрави и имат проблеми - за тях секциото е добро решение, спасява човешки живот. Не смятам обаче, че моите деца са по-малко желани и обичани от децата, заченати инвитро и не са родени изкуствено, не смятам, че съм по-малко майка, само защото съм здрава.
Искам просто да ви напомня, че жените като мен са мнозинството, че най-вероятно и вие, която четете това сте здрава, млада жена. Не бива да се притеснявате и страхувате от раждането, което е най-естественото явление на този свят, не е болест. Не се оставяйте на недобросъвестни хора да напълнят джобовете си, внушавайки ви неоправдани страхове. И тялото ви и вагината ви са направени, за да можете да раждате здрави деца и да се възстановите след това, за да забременявате и раждате отново. Не забравяйте това. И да - не отричам никой род операция, ако е необходима, но няма да се оставя да ме разпорят като шаран, за да приберът едни медицински лица повечко парички от касата и от семейството ми. Секциото не е шега работа и не бива да се подценява. Парите са за тях, последиците за вас.

121.   до г-жа Акушерка
Краткосрочни рискове при секцио:

Смърт на родилката (точно така, това е първото, което се посочва)
Тромбоемболия – дефинира се като „блокиране на кръвоносен съд от тромб, който може да достигне по кръвоносната система до сърцето, белия дроб и мозъка и да нанесе сериозни вреди”. Ако тромбът навлезе в мозъка, тогава се получава инсулт. Ако навлезе в сърцето, тогава причинява инфаркт. Ако попадне в белия дроб, това е белодробна емболия. Нито едно от посочените не е безобидно.
Кървене – „Рискът от кървене, налагащо кръвопреливане нараства значително с нарастването на броя на предишните цезарови сечения. ”
Инфекция – „най-честото усложнение след секцио” засяга 85% от жените с предишно раждане и 4-5% от жените с цял околоплоден мехур. „Инфекция на раната може да възникне при 2, 5% до 16% от раждалите секцио”.
Инцидентни оперативни наранявания – най-често на пикочния мехур, червата или матката. Ако не се коригират навреме, могат да причинят други усложнения като сепсис (сериозна и опасна инфекция), бъбречна криза, образуване на фистула.
Продължителна хоспитализация – много хора гледат на престоя си в болницата като на ваканция, а аз предпочитам своята почивка безболезнена и с по-добра храна, но всеки си знае!
Спешна хистеректомия (оперативно отстраняване на матката) – това за съжаление се е случило на тази жена. „Хисторектомията е 13 пъти по-вероятна при цезарово сечение”.
Болка – тази малка дума е толкова силна. Болката лесно се пренебрегва, но когато се опитваш да се грижиш за новородено и по-голямо дете, рискът от болката е огромен. А болката при някои жени може да продължи с месеци. Трябваха ми 18 месеца, за да спре белегът ми да е странно изтръпнал и въпреки това чувствителен. Откъсът е от статията, акцентите са от мен: „Изследване на 242 първескини показва, че всички, подложени на секцио (планувано и по спешност) са се нуждаели от болкоуспокояващи средства, сравнени с 11% при родилите вагинално. Обезболяването с медикаменти може да има значителни последствия върху първоначалното изграждане на връзка между майката и новороденото, върху вероятността за успех с кърменето, както и върху дееспособността на майката след раждането; в допълнение, рискът от слеродилна депресия може значително да се покачи. ”
Непълноценно преживяване на раждането – „по-често съобщават неудовлетворение от раждането в сравнение с родилите вагинално... по-рядък ранен контакт с новороденото... значително по-дълго време преди първия контакт с бебето... по-често отбелязват неудовлетвореност при първоначалния си контакт с бебето”.
Дългосрочни рискове при секцио:

Повторно приемане в болница – „... следродилно повторно приемане в болница е значително по-често при родилите с цезарово сечение”.
Болка – „по-често съобщават за болка през първите два месеца след раждането”. Изследване на 1500 жени, родили секцио през последните 24 месеца показват, че „болките при шевовете са били сериозен проблем през 25% от времето, а от сериозен до малък проблем 83% от времето”, а шест месеца след раждането 7% от родилите секцио съобщават за болки в областта на шевовете, сравнени с 2% от родилите вагинално жени, съобщаващи за болка в областта на перинеума.
Адхезия (срастване) – „... се случва често и покачва значително риска от усложнения при бъдещи раждания... съобщава се за повишен риск от извънматочна бременност при жени с предишно секцио. ”
Стерилитет/субфертилност – „... по-вероятно е да не могат да заченат повече от година”.
Рискове за новороденото при секцио:

Неонатална смърт (поставено е на първо място)
Респираторни затруднения – „... вероятно като резултат от това, че се пропускат механизмите, задействащи резорбирането на феталните белодробни течности при нормално вагинално раждане... три пъти по-чести при цезарово сечение по желание, отколкото при вагинално раждане. ”
Астма – „за родените с планирано или непланирано секцио има 30% по-голяма вероятност за постъпване в болница поради астма в детса възраст, отколкото при родените вагинално”
Ятрогенна незрялост – това означава, че бебето не е зряло, защото секциото е извършено преди бебето да е готово да се роди. Това се случва обикновено при плануваните цезарови сечения.
Травма – има се предвид неволно порязване от хирурга.
Неуспех с кърменето.
Рискове при секцио за последващи бременности:

Руптура на матката – за повече статистика тук. Изследване на повече от 250, 000 жени в Швейцария показва вероятност от руптура на матката за жена без предишно секцио 0. 007%. Тази вероятност се покачва на 0. 192% за жена с предишно раждане секцио, която е планувала следващо секцио и се качва дори повече до 0. 397% за жени, които плануват опит за вагинално раждане при предишно секцио.
Абнормално положение на плацентата – това означава, че плацентата се прикрепя или на отвора на шийката на матката (плацента превия), което означава, че отново трябва да родите секцио или че плацентата расте през маточната стена (placenta accreata) което може да означава, че плацентата трябва да се отстрани по хирургичен път или мануално. Това води до по-голям риск от постпартален кръвоизлив. При жените с минимум едно секцио има най-малко 3 пъти по-голям риск от плацента превия, сравнено с жени без предишни оперативни раждания. Този риск значително нараства с нарастването на броя цезарови сечения, достигайки почти 45 пъти за жени с 4 или повече цезарови сечения.
Хистеректомия – „С нарастване на броя на цезарови сечения, нараства и риска от цезарова хистеректомия. ”
Както съм казвала и преди, вагиналното раждане след секцио крие рискове. Цезаровото сечение крие рискове. Информирайте се преди да вземете решение.
Източник - „Рискове, свързани с цезаровото сечение

Една майка
П.П. Приятелката ми Запряна почина от сепсис след секцио заради лошата хигиена в една скъпа софийска болница. Не чакайте някой прехвален гинеколог да ви препоръча естественото раждана, от него не се печели, създава работа на акушерки и мед. персонал и трае по-дълго, а и след оперативното наблюдение е допълнителен източник на доход..., докато естествените родилки не сме много добър източник на доход. Смъртността на родилките при секцио е 4-5 пъти по-висока от тази при нормалното раждане. Направете си добре сметката. В нашата държавна болница не оперират секцио по желание и не искат да печелят от родилките. От 10 г. нямат изпусната родилка.

122.   Единствено мога да ти пожелая от сърце второто ти раждане да мине като първото, да бъдеш здрава, щастлива и обичана!!!
Лошата акушерка

123.   Приятелката ти Запряна е починала не от секциото, а от влошеното си общо състояние, което е било индикация за секциото. Всички състояния които си описала при секциото се случват и при вагиналното раждане, като изключим срастванията. Мъжа ми беше на скоро експерт по дело за починала родилка след вагинално раждане, която е получила белодробна емболия, инфекцията за която говориш се получава и при вагиналното раждане, защото остават понякога забравени плацентарни части, които я предизвикват, при секциото това неможе да се случи защото матката се почиства видимо. Другото какво беше- хистеректомията ами тя се прави и при вагиналното раждане когато има отпусната матка, която не се контрахира добре, кърви и кървенето неможе да се овладее, така че и това отпада като риск само за секциото. Ти се опитваш да убедиш всички тези жени да не вярват на това което са преживяли, а да се вслушат в тялото си....
Всеки има право на избор риск има и при всяко раждане, но всеки да прецени къде са повече

124.   Момичета, не е нужно да се карате. Много ясно, че само жени с проблеми ще пишат в този форум и ще споделят по между си, за да намерят някакво решение. Всеки сам решава как да роди и не трябва да се насажда мнение за начина, по който трябва да се роди. Има случаи, когато е планирано секцио, но всичко тръгва по нормален път и няма време да се реагира, така че и да си пожелаеш секцио не е гаранция, че ще бъде такова. И двата вида раждане имат своите плюсове и минуси. Лично доктора, който ми прави секциото ми каза, че това е една от най - опасните коремни операций: тромби, кръвоизливи, срастване и др. /да не се повтаряме/. Всеки организъм е индивидуален и по различен начин реагира на различните интервенций. И аз съм питала доста познати, които са родили нормално, но са ми казвали, че нямат никакъв дисконфорт /разширяване и т. н/.

Моята равносметка:
естествено раждане: много бързо възстановяване, болките отминаха за нула време, никаква следродилна депресия, въобще преливах от щастие и енергия, страшно желание за секс, здраво и обичано дете;
секцио: страшни болки, ходех прегърбена, никакво желание за секс, сухота във влагалището, мразех всички и всичко, огромна и продължителна следродилна депресия, детето едвам оцеля /белите дробчета не се бяха развили добре, имаше инфекция - лежа 1 месец в неонатологията, лашкаше се м/у живота и смъртта/. Всичко в мен се беше преобърнало с главата надолу, барабар с хормоните. Не изпитвах тази сладка радост, това майчино чувство, което изпитах след естественото раждане. Слава Богу след две години и половина най-после се отърсих от мрачните мисли и от депресията. Не ме съдете обичам и двете си деца, но ми беше много по - трудно след секциото да се възстановя най - вече психически.

125.   А като пуснахте минуси на естественото раждане и плюсове на секциото, няма ли поне да си поговорим и за минусите на секциото? :)
Как корема не се прибира при повечето, разместват се мускулите, вечно боли там, където е рязано?

126.   Апелирам към потребителите, да се придържат в разговора до темата. Нека бъдем полезни за жените, на които ПРЕДСТОИ, или вече са ПРЕМИНАЛИ през операцията, свързана с корекция на влагалището. В противен случай темата става тромава и безполезна, защото следващите ще се загубят в частта ЗА и Против нормално раждане, което е част от друга тема, а не ТАЗИ. Моля, да се съобразите. Все пак, на тази тема ще попаднат жени, които имат въпроси, свързани с преживяна вече, или очаквана операция.

127.   Здравейте,
аз съм от 105.
Цялата история започна със забременяването ми. От веднъж получих много алергий или така наречената полиалергичност и астма за капак. Всичкото нещо, с което се хранех беше овес, заленчуци и плодове без нитрати, и сирене. Преди да вляза в болницата за раждането бях 71. 200кг и съм висока 170см. Изтощението ми беше видимо и наред с астмата повече от ясно беше, че е необходимо раждането да е секцио. От друга страна пък с упойките много беше мътно каква да бъде. Затова направих специални тестове на две места, така стана ясно, че имам възможност за секцио с предварителна подготовка, която да започне 10 дена преди операцията и непосредствено преди нея още няколко процедури. Приеха ме в " Шейново" във вторник вечерта, защото ми изтекоха водите, родила съм в петък в 16:00ч. Значи, ... за това време който и да е лекар би взел решение за секцио. Подробности за трите кошмарни дни няма да пиша, но преполагам ви стана ясно, че нормално раждане не можех да издържа... , но за да си върже г-н Йончев "гащите"(пиша господин, защото за мен не е човек, който може да носи титлата лекар) реши да започне нормално раждане. Аз помолих да е секцио, защото няма да издържа, нямам сили да гледам камо ли да напъна и веднъж, даже бях получила и астматичен пристъп. Глас в пустиня, платения екип на които се бях доверила взе "най-правилното решение". Каво е било, незнам. В къщи се прибрах на легло(не можех да си събера краката, имах огромен оток), с много тежка анемия, припадъци и куп други проблеми. В епикризата ми пише нормално раждане без усложнения!
След 3-4 месеца тръгнахме на прегледи при различни гинеколози и стана ясно какво е било естественото ми раждане. Ако беше секцио да съм забравила!
117 и 121, предполагам си един и същи човек, незнам какво да ти кажа.... преди да забременея мислех точно като теб. Уви, не всички имат твоя късмет.

Относно операцията, която имах, не беше ориентирана към сексуалното ми удоволствие, защото не знаех, че нямам чувствителност. Направиха ми я 8 месеца след раждането. Доста скоро, но много наложително. Тя по-скоро беше с цел наместване на мускулите, оформяне и куп други шев и кройка. Можели са обаче да помислят и за ширината и външния вид. По-горе писах колко съм оширочена и изобщо не съм прекалила, даже срамните устни си правих труда да ги измеря, защото имам голям дискомфорт. Ориентирах се към частна клиника, която има сертифицирани специалисти подходящи за комплексния ми проблем. Този избор е провокиран от пропуските при първата операция, а и стимулацията на мускули не съм чула да правят на друго място. Освен това чувам все хубави неща за тази клиника, освен от дамата писала по-горе за нея.
Разбира се, ако някой има информация за други места и с по-малко заплащане за тази стимулация, приемам с отворени обятия.
За сега е тази ситуацията при мен, ще пиша ако има новост.
Благодаря на всички за позитивните пожелания!

128.   Ами то пак е по темата всички жени на които им е необходима пластика на влагалище са раждали само вагинално, моя съвет е ако на една жена веднъж й е правена пластика независимо дали на предна или задна влагалищна стена, ако има следващо раждане, то да бъде секцио, защото ще се опропасти операцията, това ще бъде съвет и от самия оператор

129.   Напълно подкрепям №126. Не търсим причините за проблемите, а начините, по които трябва да се решат. Призовавам: не отговаряйте на провокативни въпроси относно начина на раждане, това е губене на време и изместване от реалните проблеми и от темата. Все пак жените, които пишат тук очакват да получат адекватени отговори и подкрепа, а не махленски спор. Задавайте въпроси и търсете отговори само във връзка с темата.

130.   Здравейте отново! Писах под номер 72, но никой така и не откликна на въпросите ми. Вероятно младите жени повече се вълнуват от проблема, макар, че лично на мен ми се струва, че това са проблеми, които нямат общо с възрастта. Дори и на 50 инконтиненцията и липсата на сексуален живот са достатъчно неприятни.
Вълнувам се обаче, ако не си направя такава пластика какво ще се случи. Четейки мненията по-горе, леко се плаша от тежестта на самата операция и времето за възстановяване. Каква е вероятността проблемът да рецидивира. Моля, ако знае някой - пишете по-конкретни неща!

131.   И аз питах №22, каква пластика са и правили и къде, защото нейната история е най - обнадеждаваща, обаче нямам отговор.

132.   До 130/72, може би проблетъм за липса на отговор е, че никой не знае нищо за Плевен, а не че не желае да ти отговори. Още повече, че аз съм на 41 и съм си описала всичко в постове 91, 94, 97, 109. Вече мина месец и 1 ден от операцията и се чувствам несравнимо по-добре от това, което писах предните седмици. Наистина е неприятно, но според мен по-добре няма да станеш, щом вече го имаш проблема. В АГ Майцин дом, където аз си правих операцията, бяхме жени от цяла Б-я. Не е от София да са били повече.
Успех, каквото и да решиш.

133.   До 130 - и аз писах по-горе - на 38 направих операцията, майка ми прави втора сега, на 65. Предишната я прави преди 12 г. Наложи се втора, защото работата й беше тежка - срина се за по-малко от два месеца и го докара до операция. Сега, обаче, се възстанови по-бързо и от мен. И двете сме много доволни, няма нужда човек да търпи това неудобство, че и по-лошо (както беше при нея - болки, кръвоизливи, изпадане на матката). Да, първата седмица-две е супер гадно, но после рязко се подобрява, след месец не би трябвало да е проблем. Шевовете се усещат дълго след това, но не е голяма работа. Иска пазене, това е. Стигнала ли си веднъж до тук, значи съединителната ти тъкан е слаба, с годините това се влошава, затова трябва гимнастика и пазене, за да не се случват рецидиви.
Моят мъж си прави операция от херния в Плевен, чувала съм, че там има добри клиники и специалисти, така че поразпитай. Стискам палци и не го мисли толкова!

134.   До 132 и 133 - благодаря момичета! Нямам с кого да говоря за проблема си и затова вашите мнения са важни за мен. От лекарите на които съм попадала чувам-ами нормално, така ще е... което не е никакво успокоение за мен и изобщо не смятам, че така трябва да бъде. След нова година ще си запиша час и ще потърся мнение в специализираната клиника в Плевен. Смятам, че още има хляб в мен :)

135.   А тази съединителна тъкан може ли да се укрепи по някакъв начин, дори за напред - някакви медикаменти, добавки, билки?

До 134 - твоят проблем какъв е, имаш свличане или просто не се усещаш като преди раждането?

След всичко, което прочетох операцията ми звучи доста обнадеждаващо, само да намериш специалиста, с когото да сте на едно мнение за желания резултат - прибиране на свличанията, ако има такива, стягане вътрешно и външно да се погрижи всичко да изглежда завършено... Дано да се намират и такива специалисти, които да проявяват внимание и грижа към жените и за тези малки, но важни неща!

136.   И както разбирам, дано да остане и някаква чувствителност... от какво зависи това? От лекаря, от мястото на изрязаната тъкан?

При свличане на предна влагалищна стена, не е ли по-зле, ако там се изреже - казват, че там е най-концентрираната зона на нервни окончания на жената?

137.   Здравейте! Редовно следя вашата рубрика въпроса ми е.. Как да разбера да ли имам нужда от тази процедура освен от диагноза на някой лекар.

138.   Ами надали има друг начин, освен лекар да каже :) Днес бях на контролен преглед след операцията, и с възрастна жена преди мен по ред се разговорихме, и тя смяташе, че точно това ? е диагнозата - смъкнато влагалище и че е за операция, даже ме разпитваше подробно за процедурата по приемане в болницата. Тя се беше диагностицирала и беше сигурна, че е за операция :). Понеже доцента в кабинета приема по две жени да се подготвят за преглед в 2 стаички странични на основния кабинет и докато се събличаш чуваш какво казва на тези, които вече са приключили с прегледа. Та точно на нея ? каза, че НЕ е за операция а има някаква инфекция.. обясняваше ? че ако някой ? е казала че е за операция е престъпление, и че ако се оперира, може за цял живот да се осакати необратимо. Нейният случай бил за медикаментозно лечение, обясни ? какви изследвания за стерилна урина да направи, после еди кво си и после някво лекарство доживотно ще пие. Та написах го подробно, не защото твоят случай е такъв, а защото аз лично не си представям друг начин, освен доктор и то добър специалист да ти каже какво трябва да се направи.
Успех и никакви болежки за никого през новата година :)

139.   Благодаря за отговора на 138.. Всяка година минимум веднъж ходя на контролен преглед при гениколог, попитах да ли имам нужда от вагинопластика, но отговора му беше категорично не.. все пак смятам да чуя и друго мнение.. бих те ли ме посъветвали към кой специалист да се обърна... аз имах тежко раждане преди 16 години, но смятам, че е оказало голямо влияние върху интимния ми живот.

140.   Аз съм раждала 2 пъти и съм си правила пластики веднага след това - трае не повече от 10-15 мин. и след около 7-10 дена все едно не си раждала - няма болка, чувстваш се идеално и не си "широка" долу....

141.   Буквално след самото раждане или, след като е минал възстановителния период? Да не става въпрос за позакърпване след раждането?

142.   140 боя се че си в грешка, това което са ти правили се нарича вагинорафия и означава зашиване на влагалището с цел възтановяване от разкъсвания, а пластика на влагалище е нещо съвсем различно и изобщо не трае 10-15 мин

143.   Радвам се че все повече хора започнаха да пишат по темата.. когато търсех мнения преди своята операция нямаше почти никаква информация и се свързах с оперативна сестра от щатите(по-горе в постовете ми съм писала сайта й, даде ми ценни съвети)..
Някой има ли опит със задна пластика.. По точно ме интересува изрязването на малка част от тъканта на входа на влагалището за да се затвори напълно.. Ако някой се е подлагал ще се радвам на препоръки за клиника и лекар, възстановителен период и др подробности. Благодаря!

144.   Момичета, как разбирате, че се нуждаете от пластика? Заради намалена чувствителност по време на секс ли, или препоръка от лекар?

145.   До 144
Аз лично забелязах, че в някои случаи, когато кихна, леко изпускам (все едно пишвам капчици) и при рутинен/профилактичен гинекологичен преглед докторката ми каза че имам отпусната предна влагалищна стена. Тя ми каза, че е добре да се оперира и съответно отидох при хирург, който прави такива операции, за да провери, или отхвърли нуждата от операция. В моя случай - потвърди и съответно се оперирах.

146.   До 144: Аз лично нямах чувствителност и съответно се наложи да ми направят пластика на задната влагалищна стена. Относно изпускането нямах такова и затова не се наложи пластика на предната стена, а само на задната.

147.   Момичета, и аз май ще трябва да правя предна и задна пластика. Не е спешно, защото второто ми детенце е на година и половина и няма начин да не го разнасям насам-натам. Сигурно другата пролет ще направя пластиките. Доколкото схванах от написаното задната е по-леката. При мен, обаче е доста смъкнат мехура. Нямам изпускане, или поне не го усещам. Допускам, обаче че неволно има няколко капчици в деня, защото ежедневната превръзка е влажна. Та въпросът ми е при предната пластика отваря ли се коремната стена, винаги ли се отваря и как се захваща пикочния мехур нагоре?

148.   Моля, препоръчайте ми добър гинеколог във Варна за предна и задна пластика. Може и в друг град, например в Плевен.

149.   Здравейте момичета, притеснена съм много, защото се съмнявам, че имам смъкнат пикочен мехур и разширено влагалище. Ходя много често по малка нужда и корема ми вечно е напрегнат. На 28 години съм и имам едно дете, всичко беше нормално и незнам от какво се пораждат тези проблеми. преди мислех, че се случва само при по-възрастни жени, но сега като попаднах на този форум разбрах колко много жени страдат. утре имам час при гинеколог и настръхвам от това какво ще стане. Може ли някой да ми препоръча болница и хирург в Пловдив, защото си мисля, че ще се стигне до там. Благодаря ви предварително!

150.   Здравейте момичета,
Искам да вдъхна кураж и спокойствие на номер 149. Животът е такъв, че вече на почти втора жена след нормално раждане може да има подобни проблеми. Още повече, че ние жените веднага след ражданията не спираме с работата, с вдигане на тежести, което още повече провокира подобен момент. Аз също имам две раждания и при последния ми контролен преглед при гинеколог миналата година ми каза, че шевовете от втората раждане или не са направени както трябва или в последствие са се отворили, но има проблем, което води до смъкнане на влагалището, изпускане по малка нужда, необходимо е да се направи пластика. Без да се чудя отидох в Окръжна болница-Пловдив, родилно отделение и там също подвърдиха това. При прегледа преди операцията ми казаха, че няма да се фиксира матката, само ще се направи задна влагалищна пластика. Престоя е около 5 дни. Верно болките около шевовете след това са големи, не може дори да ставаш, но с месец, два нещата се нормализират. Единственото, което ме притеснява, е че вече 4 месец след операцията все още чувствам някакви вътрешни болки ниско в корема, някой сблъсквал ли се е с подобен проблем. Моля Ви, споделете!!!

151.   До 150
Аз съм на 2 и половина месеца след операция - предна и задна. И аз изпитвам още, макар и леки приболежки от време на време. Вярно, не е нещо което да ме умори, но чувствам дискомфорт. Дори наближавайки денят Х (за първи секс след операцията - дали сме си срок 3 месеца :)) чувствам страх. Голям смях - да се страхувам от това.... Надявам се, скоро да отшуми съвсем това. И уж не би трябвало да има конци неразтопени, ама като че ли все нещо от някъде ме придърпва. Не мога да обясня точно, странно усещане просто, което никога не съм изпитвала преди операцията. Но вярвам, че скоро съвсем ще отшумят :)
Поздрави и вяра, че всичко ще се оправи

152.   До номер 151
Благодаря ти за оптимистичните думи, искренно се надявам да е така, защото вярвай ми много ми се иска нещата да са по-добри от преди операцията. Колкото до секса, аз пък съм си дала срок поне 4 месеца пазене и аз също се страхувам и лесно няма да се реша. Доктора ми каза да си взема овлажняващ гел, на който мъжа ми гледа малко със смях. Както и да е, мисля че е по-важно да ни изчезнат болките, които все още усещам по корема си, не по външните шевове, а някакви си вътрешни. Пиши пак, ще се радвам!!!

Поздрави от номер 150

153.   Здравейте!

Преди една година родих третото си дете, поредното ми нормално раждане. Благодарна съм че детето ми е живо и здраво, само това ме успокоява в момента. При мен нещата са като при всички писали тук по темата! В средата на деветия месец отидох на преглед при доктора при който си избрах да раждам, много известен и с много добри отзиви от равдали при него жени. Аз обаче не съм доволна въпреки че си платих за избор на екип и отделно допълнително на ръка, то това не е чак толкова от значение но ме е яд че сега съм още един скопосан "сексуален инвалид". Та във въпростният ден доктора ме прегледа каза ми че имам три см. разкритие и да оставам да раждам, малко се поколебах но реших да остана а да не чакам да настъпи естественият момент и да го будя посред нощ или в неделя когато му е единственият почивен ден-така се изрази той. Пукнаха ми водата, сложиха ми система и доктора изчезна при други родилки. след известно време дойде и каза че системата тече много бавно, усили я и тогава започнаха нечовешките болки. Искам да подчертая че имам и предишни две раждания но такова чудо не помня. Получих пълно разкритие за 40 минути. В родилната зала имаше часовник на стената и постоянно го гледах и питах акушерката кога ще свърши това. Имах чувството че ще умра. контракциите ми бяха буквално на всяка минута, имах само по няколко секунди почивка и почваше следващата. Бебето вече се раждаше когато доктора се появи, колко сум се напъвала не помня вече, нямах сили и само чувах как ми крещят да напъвам в дупето. И така бебето се роди общо за два 4аса със всички процедури. Последствията за мен, свличане на пикучен мехур, матка, предна и задна влагалищна стена. За секс не искам да се сещам, макар че мъжа ми явно за да ме успокои ми казва че му е хубаво и сега, на мен обаче не ми е. Когато излизам си слагам дамска превръзка да не се напикая, веднъв дори не успях добре че беше тъмно и стигнах по най-бързия начин до колата. По голяма нужда също е проблем, като ми се доходи трябва веднага да отида. Понякога се връщам по три пъти до вкъщи, не смея да изляза, все гледам да съм наблизо или там където отивам да има тоалет. Пълен кошмар! Направих си няколко консулта с лекари и всички са на едно мнение-операция. Страх ме е обаче от това че после трябва голямо пазене. Сега бебето е 9. 500кг, ще мога ли да я вдигам? До колко килограма ще мога да нося, ами пазаруване, почистване на дома, ще мога ли сама да се справям първия един или два месеца??? Ето тези неща ме притесняват. Аз съм от Варна и мисля да си направя пластика при др. Яков в Майчин Дом. някой от вас правил ли си е операцията при него или да ми каже при кой друг лекар от Варна. Това което знам сега е че аз няма да разреша на моята дъщеря да ражда нормално. Ако бях прочела този форум и аз щях да избера секцио, и дори исках да е секцио защото имах леко свличане на предна стена но доктора ме убеди че щом два пъти съм родила нормално, ще родя и трети. Това е. Ще чакам някой от вас да ми пише и дали да изчакам бебето да проходи и да стане поне на 2години.

154.   До номер 153

Здравей, предвид факта, че ти предстои нелека операция, но според мен доста наложителна, ще те посъветвам да изчакаш детето да проходи и да не се налага да я носиш. Предполагам, че ще ти фиксират матката и ще повдигнат влагалището като операция не сложна, но период за възстановяване не лек. Ще ти кажа само, че на мен ми правиха само задна влагалищна пластика и след това два месеца не можех да правя почти нищо. За вдигане на дете и дума не може да става. На мен много ми помагаха близки хора. Не че не искаш да направиш едно или друго нещо, просто не можеш, не е по силите ти, та аз адва след 3 три месец започнах да се навеждам или да клякам. Правиш само елементарни домакински задължения. Така, че ако няма някой който да ти помага в близките месеци, моят съвет е изчакай да порасне детенцето. Аз също съжалявам за много отминали неща, но човек никога не знае кое е добро и кое не за него, затова избира един път и върви. Така че опитвай се да гледаш напред. Пожелавам всичко да мине, както трябва, защото сега това е по-важно!

от номер 150

155.   Благодаря ти номер 154!
Точно това ме притеснява, защото няма кой да ми помага 24 часа в денонощието. До момента съм ходила на четирима различни доктора и те ми казаха никакво дигане на тежко, дори и след 4-5 месеца пак трябвало голямо пазене. Единият лекар само ми каза че детето можело да вдигам ако е до 12кг, и то точно този който няколко пъти питах няма ли да има проблем да родя нормално при условие че имам пролапс на предна стена. Така че него го изключвам.
Като чета май ще трябва да изчакам още една година. Да неотложно е, но ще се въоръжа с търпение, малката да стане на 2 год и поне да ходи на ясла и вечер да спи и да не се налага да я нося и гушкам. Поне ме успокояваш с това че нещата са поправими. Благодаря ти!

156.   Здравейте. Прочетох всички мнения тук. Всички вие пишете за стесняване на влагалището.
Моя проблем обаче е друг и все пак се надявам някой да може да ми даде съвет.
Претърпях операция заради карцином на маточната шийка. Изрязаха и матката, както и лимфни възли. Все още имам проблем с пикочния мехур (месец след операцията). Нямам чувствителност, че ми се ходи по малка нужда и трябва да се напъвам за да успея да приключа.
Не това е проблема обаче. Засегната област имаше и в горната част на влагалището. Скъсили са го. Сега се страхувам, че няма да мога да правя секс нормално.
Срам не срам ще кажа, че проверих снощи и дълбочината е някъде 7-8см. Знам, че би трябвало при възбуда да нарасне малко, но пак си мисля, че е твърде късо. Доста твърдо е в предната и задната страна. Може би е още рано и ще настъпи промяна. Дано!
Не мога да си представя да остана така...
Чували ли сте за удължаване на влагалище?
Аз имам 1 дете. И слава Богу.

157.   Когато ми правиха пластиката до мен лежеше една възрастна жена, която и предстоеше отстраняване на матката. Докторът я попита дали води полов живот, за да знае дали да променя дълбочината на влагалището или да го скъси при операцията. Само това каза, което ме навява на мисълта, че има значение, но повече подробности не мога да кажа.

101-150 от 302