Споделена история от Спорт и красота

Да започна ли да тренирам пак?
Здравейте! Момиче на 14 съм и искам да започна да тренирам плуване. Тренирала съм преди, започнах да упражнявам този спорт на 6 години. Тогава бях в едно малко басейнче още наричано локвичка. Бях най-малката в отбора, другите деца бяха на около 8-9 години, но въпреки това бях най-добрата. Веднага грабнах погледите на треньорите и те поискаха да ме прехвърлят в големия басейн. Бях много малка, не знаех за какво става въпрос, уплаших се и се отказах, което беше голяма грешка. След време се записах отново в друг отбор, бях на 10 години, но треньорът ми беше много строг с мен, крещеше ми постоянно пред другите деца, по едно време започнах дори да се страхувам. На една тренировка пръстите на краката ми се схванаха от голямото натоварване, спрях по средата на коридора, защото чувствах, че не мога да продължа. Естествено треньорът ми се разкрещя отново пред всички и реших да се откажа. Обещах си, че няма повече никога да плувам, защото унижението беше огромно. С плоскостъпие съм, често получавам крампи в краката и ми се схващат прътите при по-голямо напрежение (това важи и за плуването). Този спорт ми е страст, никога не съм го мразела, човек съм, който знае да плува, но съм изгубила форма, тренирала съм отдавна (все пак не съм дебела и се храня здравословно) и вече и не съм от напредналите плувци. Объркана съм... Хем искам да започна отново да тренирам, хем съм леко наплашена, че ще се повтори същото-ще ми крещят и ще ме излагат пред другите, пък и аз съм вече голяма, изгубила форма. Тъпо ми е, че ако се запиша в отбор всички ще бъдат по-бързи от мен а и трудно ще създам нови контакти. Особено с този мой проблем в краката... не знам как ще стане, не знам какво да направя... Искам пак да усетя тръпката да плувам. Моля да дадете съвет как да постъпя и какво да правя с плоскостъпието ми.

Коментари

1.   Отивай веднага да плуваш. Всеки си има пътека в живота, по която да поеме. Въпроса е да избере правилната. Ти вече имаш опит в този спорт, дори и талант, просто оттук нататък тренирай усърдно, за да се усъвършенстваш в тази дисциплина. По-лошо би било да се събудиш един ден (недовплна от животаси) и да съжаляваш, че не си продължила да тренираш и България е изгубила страхотен талант. Аз съм на 28 и ти го казвам от собствен опит и съм нещастен, но искам други да не повтарят моята грешка. Успех мило момиче.

2.   Мило момиче, много хубав коментар ти е написал номер 1.
Аз мисля по същия начин като него. Казвам ти момче на 21, което сега съжалява ужасно че навремето не съм се занимавал по-сериозно със спорт. Като дете и в последствие ученик, бях пълен и тромав и в нито един спорт не ми вървеше. Майка ми настояваше да се запиша точно на плуване защото то е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО полезно за развитието стройна фигура, както за мъже, така и за жени, освен това е и много благоприятно върху дихателната и сърдечно-съдовата система. Аз обаче поради някакви вътрешни комплекси на малоценност не го направих и така до завършването на гимназията израснах с много ниско самочувствие и някакъв вътрешен страх да тренирам нещо, особено с други хора. В последните години в университета като виждам мои приятели, разбирам каква ужасна грешка съм допуснал.
Сега успях с помощта на приятели да превъзмогна комплексите си и да се отпусна, започнах да ходя на фитнес, разбира се на любителско ниво. Това ми помогна много да подобря външния си вид и да добия някаква издръжливост.
Написах ти всичко това, за да ти вдъхна увереност да не се отказваш и да се върнеш максимално бързо в най-хубавия спорт. Не повтаряй моята грешка. На мен единственото което ми остава е, някой ден да се науча да плувам. Това е може би задължително за един мъж.
Не се оставяй на емоциите да те ръководят. Ако преди си попаднала на неподходящ треньор, сега поправи това. Потърси и ще намериш, както се казва в Библията. Животът е пред теб, дори да не станеш професионална състезателка, със сигурност ще ставеш много добра плувкиня. Само на 14 си, помисли си колко много време имаш...
Поздрави