Споделена история от Спорт и красота

Кое е по-добре за мен - ходене на дълги разстояния или тичане?
Здравейте!

От тази седмица започнах да тичам, тъй като искам да сваля килограми около корема и бедрата.

Засега успявам да тичам по 1 км. Първия път пробвах с 2км., но се изморих доста и част от тях ги извървях.

Днес примерно, нямах възможност да тичам (трябваше да си взема резервен анцуг), но пък извървях 12км.

Като цяло ми е кеф да ходя, мога да вървя и по 20км. стига да си измисля маршрут. Примерно от Овча Купел съм ходил до Софийския и обратно за няколко часа и ми е интересно.

Та въпросът ми е - понеже, четох че с тичане се изгарят към 2.5 пъти повече калории отколкото с ходене - кое е по-добре в моя случай?

Да ходя на дълги разстояния по 20км. или да тичам по 1-2 км. максимум?

Проблемът ми е, че ще ходя/тичам вечер след работа и ме съмнява да имам време и за двете (иначе с удоволствие бих и ходил и тичал - Събота и Неделя може и да ги комбинирам).

Поздрави!

Коментари

1.   Най-добре и двете, когато можеш тичаш, като се умориш-ходиш. Ама точно за оформяне на корема не знам дали тичането и ходенето ще ти помогнат много. Има си специални упражнения специално за свалянето на см в тази област. Обаче тичането и ходенето със сигурност са много полезни за общото здравословно състояние, пък и със сигурност ще оформиш краката.

2.   Комбинирай и двете - спринт, джогинг (бавно бягане), ходене според личното си усещане. В допълнение някакви упржнения и за другите части от тялото, може и по друго време.

3.   Дадено разстояние изгаря точно определено количество енергия. То си е физика, имаш една тяло с определено тегло, което трябва да се премести на определно разстояние. Съответно винаги ти трябва определено количество енергия, което е константа. Дали ще претъркулиш даден камък на 1 м за 1 сек или за 5 сек, все ще изхабиш едно и също количество енергия.

Т. е. дали ще извървиш 1 км или ще го пробягаш на спринт, ще изгориш същото количество енергия. В единия случай ще я изгориш примерно за 10 мин, в другия случай ще гориш много по-интензивно, но само 3 минути примерно.

Така че от гл. т. на горенето на калории, трябва да се ориентираш към възможно най-дълги разстояния, па макар и с бавно темпо. Друг е въпроса, ако имаш ограничено време, че това време трябва да го използваш оптимално, съответно да бягаш, за да изминеш по-голямо разстояние за определеното време.

С оглед на това ти препоръчвам като за начало да вървиш дълги разстояния, после като свикнеш да започнеш да ги бягаш с бавно темпо и постепенно да увеличаваш темпото. И в крайна сметка да стигнеш до леко бягане по 10-15 км на ден. Това е доста опитмално и като време, и като разстояние, и като изгорени калории, и като риск от контузии.

Но внимавай да не се контузиш, затова увеличвай темпото много плавно, със съвсем малко на ден. И добре загрявай преди да тичаш. Или примерно тръгвай с вървене и след 15 мин да речем тръгни лекичко да бягаш, като много плавно вдигаш темпото. Също и разгрявай след като приключиш.

Ако пробягаш 1-2 км, няма да изгориш кой знае колко енергия, защото ще ги пробягаш за 5-10 мин, а за толкова време колкото и интензивно да гориш, повече от 80 ккал няма да изгориш, а 80 ккал са 1 филия хляб. Т. е. все едно си изял 1 филия по-малко, което почти няма да се отрази на теглото ти дори и в рамките на няколко месеца.

Друг е въпроса какво точно искаш да постигнеш, но щом искаш просто да отслабнеш, определно се ориентирай към дългите разстояния. С кратки разстояния се тренира за съвсем други неща.

И за предпочитане да бягаш сред природа на чист въздух, а не да дишаш пушек по булевардите.

4.   Тичай! По-бърз резултат ще видиш.

5.   Аз на ден си ходя по 7-8 километра и съм си добре. Ям всичко, не спортувам нищо, но ходенето ми е голям плюс. Едни удобни обувки и мога да обикалям града по цял ден, без да се изморя. Но когато започна да тичам - не мога, бързо се изморявам. Просто не съм свикнала, а и не мисля, че е нужно.

Последно бях чела поредното изследване, че ходенето е по-полезно, защото при тичане се натоварват доста органи и ние често се претоварваме при тичане, което е стрес за тялото. Плюс това трябва да имаш предвид, че не може да тичаш всеки ден - прави го поне през ден, иначе пак не е добре за тялото. Същото се отнася и за фитнес и т. н.

Успех!

6.   Ако имаш време ходи на походи в планината - от това по-хубаво няма и никога няма да има! Бягането ти износва ставите много и сърцето се товари извънредно много, докато ходенето по стръмно нагорнище натоварва всичко балансирано и неусетно сваляш кила... да не говорим за чистия въздух, цветовете и звуците в природата - ставаш нов човек.

7.   От автора:

Благодаря на всички за съветите!

Реших да комбинирам тичането с ходенето на дълги разстояния.
Тичам през ден, а когато не тичам ходя по 10 километра.

Четох и една статия където пишеше, че най-важното при тичането е издръжливостта и правилния ритъм. Почнах да спазвам ритъм и вече тичам по 3 километра на няколко серии без проблем. Всяка седмица ще повишавам разстоянието.

Започнах и да правя по 50-100 клякания и коремни преси.

Започнах и диета и вече за 2 седмици съм свалил 5 кг. като ще следя да спазвам режима и да продължавам така.

Благодаря отново!

Поздрави!