Споделена история от Спорт и красота

Как да преодолея притеснението по време на футболен мач ?
Здравейте, искам да ви разкажа за проблем, който ме мъчи от доста дълго време. Аз съм на 16 години и обичам да играя футбол, тренирам сериозно, твърд титуляр съм в отбора, но имам проблем с притеснението по време на мач. Когато получа топката веднага се подкосявам и забравям всичко, което съм научил на тренировка, правя неща, които на тренировка или пък на мач с приятели никога не бих направил, винаги предпочитам да подам назад или встрани, а не както аз обичам - да тръгна напред и да играя 1 на 1 със защитника. Така губя своя стимул за игра и играя много по-смутено и консервативно, страх ме е да изостря нещата и изобщо ме е страх да сгреша. Като че ли най-много ме интересува това, което другите мислят за мен и гледам да угодя на тях отколкото да правя това, което аз искам! Не мога да намеря ритъма си на игра и това ми пречи излключително много. Този проблем изчезва на тренировки, играя много по-добре, по-остро- така както аз обичам. Не ме е страх да сгреша, играя с настроение и не ме е страх да изпробвам нови трикове и т. н. Имам чувството, че играя на мачове не заради това как играя на мача, а заради това как играя на тренировка.
Много хора забелязват разликата в това как играя на тренировка и как играя на официален мач. Не говоря само за съотборниците ми, а и за треньори, фенове и т. н.
Много ще се радвам, ако някой се опита да ми помогне, защото футболът е едно от най-любимите ми неща в живота и не искам някакъв психически проблем да попречи на способностите ми на терена. :)

Коментари

1.   Реши се един мач да играеш по-рисковано, каквото и да става. Дори и да изгубиш някоя топка, продължаваш без да му мислиш. Ако на 16 години не го направиш в младежкия отбор, то кога? Сегашните ти мачове са само тренировка за бъдещето. Така, че представяш си, че си на тренировка. И най-добрите футболисти нямат 100 % ефективност. Работата е там от множество опити да се получи нещо, а не всеки път да трепериш да не сбъркаш. Като мине тоя мач тогава анализирай. Най-вероятно ще разбереш, че си е струвало и притеснението ти ще отпадне.

2.   Виж сега аз съм бивш футболист. Имах страхотен талант и винаги бих помогнал на момчета като теб. Проблема ти е в публиката. Игнорирай я!!! Ти си там, за да играеш и играй както ти харесва. Фокусирай се върху топката и съотборниците ти. Постави си за цел, че си мн добър и си там да мачкаш. УСПЕХ!! Пробвано...