Споделена история от Спорт и красота

Какво да правя с тялото си?
Здравейте, аз съм момиче на 15г, висока съм 1, 66 и тежа 74кг :(
До преди една година бях слаба, но не знам какво ми стана напоследък, постоянно мисля за храна и постоянно ям. За една година съм качила 15кг :(
Не знам какво да правя никога не съм била толкова пълна.. самочувствието ми е на нула, не мога да се гледам и дори ме е срам да излизам навън. От горе на това в началото на месец август ще ходя на море и ми трябва спешен начин да сваля поне 10кг до тогава.. моля ви дайте ми съвети знам че е нездравослоно, но трябва да отслабна... :( Нямам корем, но имам
паласки, големи бедра и целулит по тях..

Коментари

1.   Първо, мисли дългосрочно. Не как да отслабнеш сега за някакво море, а как да живееш здравословно и да се храниш пълноценно.
Започни балансиран (да са влючени протеини, мазнини и въглехидрати) хранителен режим и тренировъчна програма. Могат да се намерят в интернет (пример за такъв сайт е фитнесинстуртор. ком).
Въпросът е да се научиш с какво да се храниш. Преди време бях започнала такъв план и се оказа, че дори количеството храна, което поемам е повече отпреди.
Нездравословните храни са много по-калорични, но това са празни калории, които само се трупат по тялото ти под формата на излишни килограми...
Много важни са и тренировките, тъй като ако спазваш хранителен режим без движение, се топят не мазнини, а мускули.
Така че храни се правилно и се движи и ще видиш резултати. Дори да не са десет килограма за месец, което е много, пак ще изглеждаш и ще се чувстваш по-добре.
Успех :)

2.   Това за бързото отслабване го забрави, че ще ти излезе да не казвам през кое. По-добре си отиди дебела на море, но вземи мерки за бавно и постепенно отслабване. Започни да спотруваш и да намалиш леко храната, без да прекаляваш.

А това за рязкото напълняване може да се дължи на хормонални проблеми. Изследвай се. Може и да е от стрес или емоционални проблеми.

3.   10 кг. сланина са 70000 килокалории. Разходът ти на ден е 1000-1500 ккал. Значи ще ти трябват 50-70 дни, за да ги изгориш, без нищо да ядеш. Това е невъзможно, планирай си дълготрайно и разумно отслабване, вместо стресови диети. От стрес се пълнее, защото организмът интуитивно се презапасява за неблагоприятни условия. Намери алтернатива на чревоугодничеството.

4.   Знаеш, че е нездравословно, но все пак искаш. Не си го причинявай за едното море. Може да качиш двойно килограмите и от 74 да станеш на 84. Тогава как ще се гледа? И то не, че може, а даже е почти сигурно - нарича се йо-йо ефект, за който съм сигурна, че си чувала.
Работата е с тренировки и по-малко ядене на тестени храни и да намалиш плодовите сокове от магазините и газираното /ако пиеш такова, разбира се/.
С много спорт и здравословно хранене ще отслабнеш. Мога да ти дам пример с една позната, с която ходихме на едни и същи спортни танци - момичето за две години е свалило около 30-40 килограма с много спорт и нов режим на хранене, а преди това си беше доста не пълно, а направо мога да кажа дебело.
Няма да стане бързо и определено няма да е готово тялото ти до август, но поне ще остане нещо трайно и няма да повредиш здравето си.
Знам, че това не е отговор, на който си се надявала, но използвай главата си - не си струва за едно море трайно да съсипеш тялото и
здравето си. Ще ти е кофти по време на почивката, но по-добре тогава, отколкото в близките години постоянно да си казваш защо ли ми трябваше това.

5.   Стой си вкъщи още малко и килограмите сами ще изчезнат!

6.   Яж по-малко. Не знам защо й питаш излишни въпроси

7.   Каквото и да правиш, не отслабвай СПЕШНО. И не отслабвай САМО за морето.
Като цяло е доста кратък срок за сваляне на 10кг. Не само защото, както сама си казала и знаеш, че е нездравословно, ами просто в случая е и невъзможно. До началото на август имаш само 3 седмици и даже и само на вода да си, едва ли ще свалиш много, защото тялото ти ще се заинати и ще си стиска килограмите.

За съжаление се качва доста по-бързо и лесно, отколкото се сваля. Има доста теми тук с добри съвети. Накратко, промени стилът си на хранен в дългосрочен план, а не се подлагай на диети и ограничения, още по-малко екстремни.

Тъжно, ама ще трябва да си платиш за удоволствието през миналата година докато си си хапвала сладко и сега ще си ходиш дебеличка на море. Но така пък тъкмо ще се мотивираш и с малко воля до следващото лято може да си най-готиното момиче на плажа :)