Споделена история от Спорт и красота

Искам съвет дали да се боядисам черна!?
На 16г. съм, цветът на косата ми е тъмнокестеняво, а искам да се боядисам черна. Въпросите са ми:
1: Косата ми много ли ще се увреди от боята?
2: Ще мога ли да я изправям и къдря след боядисването или ще се увреди много?
3: Ако няма да има големи последици, ако може да ми препоръчате по-щадяща и дълготрайна боя?

Коментари

1.   Отговарям на въпросите ти подред (боядисвам се от 15 г и имам опит)
1: Косата ми много ли ще се увреди от боята?
Не особено ако използваш добра боя. Аз лично предпочитам френските марки Loeral и в краен случай Garnier
2: Ще мога ли да я изправям и къдря след боядисването или ще се увреди много?
Не знам. Аз се изправям с преса чат-пат по повод, но тези неща по принцип горят. Избягвай ги и ползвай много добри продукти.

3: Ако няма да има големи последици, ако може да ми препоръчате по-щадяща и дълготрайна боя?

Кой е казал, че няма да има последици? Последиците ще са перманентни!
Не знам дали ти е ясно, но по принцип всички перманентни бои (и неамонячните) влизат в сърцевината на косъма ти, премахват твоя пигмент и го заместват с изкуствения на боята. Тоест ти завинаги и безвъзвратно губиш своя цвят на косата. Само с израстване можеш да си я върнеш. При черната боя идва още един фактор - тя на практика не може да бъде махната от никоя друга боя в последствие и само обезцветител може да се справи с нея, но пък костата ти става на слама.
Черното е безвъзвратно с две думи. Може с много усилия да се поизсветли, но ще имаш винаги разлики в корените и става леш.

Затова моят съвет е - не се боядисвай ако не искаш трайни последствия. Не се боядисвай с цвят, който е далечен от твоя естествен и предпочитай по-светлите цветове, защото можеш винаги да се затъмниш, но от черно край -това е последната спирка с две думи.

2.   Недей бе за какво ти е, това е най-голямата цигания.

3.   На 16 съм. Боядисвам се от две години. Естествения ми цвят е русо, а аз се боядисах черна. Харесах се, но трябваше да се боядисвам много често, защото като ми израстне малко русото и на фона на черното стои все едно нямам коса. Реших да пробвам нещо по-светло. Не съм слагала обезцветители. Просто това което израства го боядисвам с кафяво. Сега стои като омбре. И честно казано никога повече не бих си сложила черна боя. Сама си прави изводи. А за последиците - почни да ползваш тривитаминол (разрови се в нета) и няма да имаш проблеми. Аз ползвам боя Garnier olia безамонячна е. Доволна съм. Косата си е твоя, прави се както искаш. Не виждам нищо лошо. :)

4.   Н 1, попрaвям те- боите с aмоняк прониквaт в косъмa и променят пигментaциятa ( отвътре съответно), безaмонячните обвивaт косъмa отвън променяйки цветa. Зaтовa и aмонячните увреждaт повече косъмa ( прониквaт до фоликулa/ коренa), a от безaмонячните пaдa бързо боятa. Безaмонячните рaзбирa се също увреждaт, но по- мaлко, зaщото нaй- общо зaпечaтвaт цветa кaто обвивкa нa сaмиaт косъм, но тaкa и той изтънявa. A и aко си виждaлa кaк изглеждa особено чупливa или къдрaвa косa ще рaзбереш зaщо по- трудно зaдържa безaмонячните бои, зa рaзликa от прaвите коси.

Към aвторкaтa- НЕ, не препоръчвaм черен цвят. Труден зa поддръжкa, невъзможен зa отстрaнявaне. Aко в. последствие решиш дa сменяш цветa, нaй- сигурният вaриaнт ще е обезцветявaне, което ще изгори достa косaтa.
Нaй- тъмният кестен от цветовете и почти черен. Виж кaк изглеждa. Aко все пaк кaтегорично си решилa, нaй- трaйни сa пермaнентните с aмоняк, зaдължително добрa мaркa, евтините черни бои съдържaт олово.
И aко веднaгa след боядисвaнето не се хaресaш дa речем, нa мигa си приготви рaвни чaсти шaмпоaн, бaлсaм и мaсло някaкво ( зехтин, кокосово, бaдемово или кaквото и дa е рaстително или животинско тaковa). Смеси ги и рaзтрий добре в корените и по цялaтa дължинa косaтa. Престой 1/2 чaс и отмий. Ще смъкне до тъмно кaфяво от цветa.

5.   Авторке, защо искаш точно черния цвят? За мен това е най-ужасният цвят.
Сякаш сте азиатци...Отделно-защо искаш да си увредиш косата? Това си е чиста химия. След 10 години ще ревеш тук, че я няма вече онази коса, която си имала по-рано. Ако мислиш, че така ще си по-привлекателна, грешиш. Остани си с цвета, с който си. Поне аз харесвам всичко в една жена да е естествено. Дори веждите, които не са оформени, са много по-секси от оформените.....