Споделена история от Спорт и красота

Какво се случва с тялото ми? Започвам сериозно да се притеснявам!
Момиче на 19г. съм, 1, 58см висока и доскоро тежах 60кг, които на фона на моите височина и костна структура стояха като 70-80кг, затова се мобилизирах и реших да отслабна. Започнах диета и за 3 месеца свалих 10кг. Диетата беше следната - спрях да приемам сол под каквато и да било форма, не приемах и никаква захар, нито грам(единственото сладко, което си позволявах, бяха плодове, и то само определени - например не ядях банани), освен това по начало съм вегетарианка(не веган), но заради диетата спрях да ям и яйца, сирене, кашкавал, прясно мляко, позволявах си само 20-30г. на ден нискомалено кисело мляко или извара, и то не веки ден, случвало ми се е дори цяла седмица да карам без мляко или извара, освен това не ядях и картофи, боб, ориз и хляб, общо взето карах само на зеленчуци, плодове до 16:00ч, и сутрин за закуска обикновено ядях максимум 20г. овесени ядки с вода. Освен това бях драстично намалила калориите си, бих казала до нездравословна степен, пиех по 3 литра вода дневно, а сутрин на гладно пиех и допълнително една чаша топла вода с лимонов сок, спрях кафето и всякакви видове сокове, вечерях точно в 18:00ч. и не си позволявах никакво ядене или пиене на течности след това. До тук добре, резултати имаше и аз започвах да се чувствам все по-уверена, достигнах целта си(последната седмица от диетата бях станала дори 49кг. ), реших, че е време да спра(а и ми се налагаше, понеже заради свалените килограми забелязах, че косата ми започна да пада, спря ми цикъла, кожата ми беше станала суха, започна да ми става студено без причина, тн. ), първите две седмици само си вдигнах калорите и ядях същите неща, след това започнах да въвеждам храни - банани, картофи, ориз, хляб, сирене, кашкавал, ядки, единствено продължих да ям безсолно(като изключим солта, която приемах от сиренето и кашкавала), и неочаквано, за 2 седмици, качих 5кг. Уплаших се, депресирах се, но майка ми ме посъветва да не се връщам обратно към другата крайност, каза ми, че не мога цял живот да се лишавам толкова, да броя калории като луда и да карам само на някакви си броколи и карфиол, посъветва ме да продължа да си ям нормално, за да свикне организма ми отново с новата храна. Послушах я, въпреки че все още се чувствах депресирана и разочарована от развитието на нещата. Продължих да ям от всичко, дори ми се струва, че ядях повече отколкото когато бях по-пълна, теглех се всеки ден обаче, и забелязах, че като че ли все си стоя на 55кг., но възникна друг проблем - имам чувството, че цялото ми тяло се поду и че изглеждам по-пълна в сравнение с по време на диетата когато бях 55кг., освен това ме сполетя акнето, а докато бях на диета не ми излизаше нито една пъпка. Стомахът ми, най-вече, е страшно подут, дори когато бях по-пълна винаги съм имала плосък корем(пълнеех предимно в краката, дупето и тн. ). И нямам предвид коремчето, а точно стомаха, от-до по цялата дължина, все едно съм глътнала камък или някаква дървена преграда? От какво може да е? Да не би да задържам вода? Въпреки че не би трябвало да е чак до такава степен, все още си пия по 2-3 литра на ден + водата с лимон. Възможно ли е да е нещо хормонално? Освен това още не ми е дошло? Дали това също има нещо общо? А вече започвам да се чудя и дали не съм алергична към някаква храна, която по време на диетата не съм консумирала? Да не би да имам някаква нетолерантност към лактоза, глутен? Не знам вече какво да си мисля или да правя? Моля някой да ми даде някакъв съвет и да вкара малко светлина в тунела, защото започва да се отчайвам.

Коментари

1.   Не съм специалист в областта, но по написаното от теб мога да съдя само за едно - на страшен стрес си го подложила този твоя организъм! Трябвало е да започнеш постепенно да намаляваш храната, да премахваш отделни видове храна (но не всички, както си направила, защото тялото ти има нужда от ВСИЧКО, с условието да е в умерени количества). Консултирай се на момента с лекар, защото това с цикъла не вещае нищо добро.

2.   Диетата ти при която почти не ядеш белтъчини е вредна. Белтъчините от месо, яйца, сирене, кашкавал са много необходими, защото аминокиселините от които са съставени представляват градивни блокчета за тялото ти. Диета базирана на ядене на основно въглехидрати и ниски калории не е подходяща.

3.   Препуцала си се с всички тези зеленчуци. Само това може да е. Може и да е тумор в стомаха, ама едва ли.

4.   Не се отслабва като се спре всичката храна! Просто трябва да намалиш количествата и да се движиш повече!

5.   Ами нарича се Йо-йо ефект бе мила. Тренирай също така.

6.   Яла си това, което е нормално за теб и после си минала към пълен глад( плодове и 20 гр. овес - няма и 200 калории... ), после си опитала да се захраниш и накрая си почнала да ядеш, както преди, оттам връщаш 6 кг и ставаш 55кг, но по-подута. За да не си подута спри плодовете, яж зеленчуци, ориз, овес, ядки - тези неща не подуват. 70 гр овес(7 суп. лъжици) с малко мед и една шепа ядки са 500 калории. Не си прави експерименти, литър, литър и половина вода са достатъчни. Ако ядеш сол - намали я, понеже задържа вода. Въпросът не е да не ядеш, а да знаеш как да ядеш. Плодове с други храни не яж, иначе ще се подуеш... не си алергична, щом нямаш болки в стомаха не си се повредила, но не прави глупости друг път.

7.   От Авторката:

Номер 2, защо диета без белтъчини да е вредна? Има толкова много вегани по света, които са си съвсем здрави? Отделно съм чела много статии, които твърдят, че именно прясното мляко и млечните продукти са основен причинител на акне при много хора. Няма да се изненадам, ако внезапната проява на акне и при мен се дължи на това, в случая на сиренето и кашкавала, тъй като прясно мляко не съм приемала в рамките от спирането на диетата до сега.

До номер 5: Наясно съм, мила, че е налице йо-йо ефект, така че по-полека със снизходителния тон. Не с това бяха свързани въпросите ми, а относно това защо след приема на всички тези разнообразни храни, вместо тялото ми да се стабилизира(като например да ми дойде цикъла, който вече 3 месеца липсва, или кожата ми да върне блясъка си), то се влоши? Сякаш съм развила някаква алергия към въпросните храни?
Четох в интернет за "bloating", и на много места пишеше, че не трябва да се бърка "belly fat" и "belly bloating", когато просто си пълен и това ти е проблемната част, плътта ти там е мека и общо взето можеш да я хванеш с ръце/стиснеш, което не е моят проблем(в случай, че някой се чуди дали това "подуване" не са просто мазнини следствие на 5кг). Отстрани нямам паласки или нещо подобно, но стомаха/корема ми е твърд и сякаш по-издут, без реално да съм се тъпкала с изкуствени храни като чипсове, сладко, газирано, тн.? Нямам проблеми и от рода на констипация или другата крайност, за да си помисля, че може би се дължи на това.

8.   Не може да караш само на зеленчуци. Трябва да приемаш и белтъчини, но и въглехидрати - най-добре от пълнозърнести храни. За да отслабнеш трябва да си на минус със 500 калории, по-голям дефицит е вреден. Пробвай с диета със 1500 калории.
Примерно дневно меню: Обяд едно кисело мляко, три яйца, две филии пълнозърнест хляб. За закуска или някакво междинно хранене - ябълка или друг подобен некалоричен плод.
На вечеря същото - яйца, мляко и хляб.
В друг ден пък може да ядеш на обед и на вечеря бобена чорба със чер хляб и някаква салата за гарнитура. Може и нещо сладко, стига да му знаеш калориите и да се вписва в тия 1500 калории.

9.   Изгубила си много мускулна маса.

10.   Аз също се бях подложла на такова нещо като теб, не ядях месо, ориз.. само здленчуци, плодове.. И така около 2 месеца. Бях свалила доста кг. и след като започнах да ям месо и млечни храни ми се върна алергията която имах като по-малка. Обринах се заради белтъчините. Но се оправих след няколко седмици след това. Не е трябвало да започваш такава строга диета защото килограмите се връщат след това дори и да ядеш съвсем малко.. А другата крайност е да се разболееш от анорексия.. Това че си се чувствала депресирана от мисълта че си качил килограми е един от симптомите на анорексията.. Спирането на менструацията, опадането на коса.. Просто е добре че си спряла на време.. В момента и аз съм вегетарианка и мога да потвърдя това че не вреди на здравето, а напротив чувствам се по-добре от колкото когато ядох месо. Та всеки разбира се има мнение по този въпрос и аз казвам моето. А относно храненето ти, стаай се да се храниш 5 пъти на малки порции, спортувай.. тялото ти като свикне с това което ядеш в момента ще се оправиш и няма да се чувстваш подута. А това че се чувстваш така е възможно и да е от хормоните, понеже не ти идва.

11.   Класически йо-йо ефект. Подлагаш се на жестока диета и бързо сваляш много кг, но това страшно много стресира организма и в момента, в които хапнеш малко повечко всичките ти кг се връщат, че може и някое кило отгоре да качиш. За това драстичните диети са вредни. Защото няма как цял живот да живееш на безсолни броколи. Пък и да не говорим, че ти хубаво си отслабнала, ама това се отразява зле на здравето. Сама си го изпитала, цикълът ти е спрял, косата ти е почнала да пада...
За това най-доброто средство за сваляне на килограми е спортът! Да, можеш да спазваш режим на хранене, да не прекаляваш със сладкото, да избягваш солта, газираното и т. н., но без да стигаш до крайности.

12.   Повечко секс ти трябва!

С малко повечко секс ще влезеш във форма, повярвай ми!

13.   Здравей, вече преминах през това и искрено ти съчувствам.
Преди година бях 65кг и започнах диета. Месец само на плодове и активен спорт (60кг). Започнах диета Японското чудо и 3 месеца я преповтарях, като зеленчуците приемах в по-големи количества. Стигнах до 55кг, но не ми бяха достатъчни, затова започнах диетата на Емилова (50кг). След което отидох на почивка и се разболях, е, перфектните за мен 48 кг. Менструация нямах от 5 месеца, при секс чувствах парене и сухота, адски студено ми беше, кожата ми се цепеше (беше суха), ноктите ми адски много се чупеха. Потърсих помощ от гинеколози, а те ми предписаха противозачатъчни, от които отново съм 65 кг въпреки, че спазвах добър хранителен режим и редовен спорт. Постоянно ми се спеше, пълнеех, чувствах се зле. Е, с много мъка ми дойде менструацията. Аз обаче имам заболяване на щитовидната жлеза и приемах няколко години хормона Л-Тироксин. Той ми поддържаше жлезата. Когато се наложи регулация на цикъла чрез няколко вида противозачатъчни прецених, че стават прекалено много хормоните, затова спрях хормона за жлезата. Спрях изобщо всякакви хормони след 7 месеца. Престана да ми се спи, цикълът ми отново спря, а аз не отслабвах от най-драстичната диета дори. Това беше омагьосан кръг. Ходих по лекари и се оказа, че жлезата ми се е влошила, а менструацията ми започна от самосебе си след поредна диета на Емилова. До ден днешен съм на строги диети, дано има резултат. Отново започнах да си пия поддържащия хормон Л-Тироксин, дано малко да отслабна и да имам менструация както си ми е сега. В никакъв случай не пий противозачатъчни! Хапвай си нормално, спортувай и съм почти сигурна, че до 8 месеца ще ти започне отново менструацията. Успех!
MDD, 18 години.