Споделена история от Спорт и красота

Прекалено малко калории?
Момиче на 18 години.
1. 65 висока.
Килограмите ми винаги са варирали от 55 до 65 килограма. В момента съм 60.

През последния месец записвах всички храни, които ям, защото реших да пробвам нещо като режим с изготвяне на предварителни планове за хранения за през дните, за да нямам моменти, в които да се питам "Ами сега какво да ям? ! "
Супи, картофи, бели меса, понякога ориз, обикновени бисквити, сандвичи (с ръжен хляб, защото другите ми правят проблеми на стомаха), смутита, всяка вечер някаква салата, а всяка сутрин кисело мляко с плод, някои дни си позволявах по нещо сладко, защото ми прилошава, ако не ям няколко дена (не, не съм диабетичка, правила съм изследвания) - та, да, общо взето такива неща ядох и това пише по бележките ми.
Днес реших да пресметна калориите на всичко и да видя горе-долу колко калории на ден приемам. Тук ще отбележа, че никога през живота си не съм се хранела по по-различен начин. А от скоро искам да отслабна и даже планувах диета (която отпадна като вариант в последствие).
В крайна сметка, останах крайно шокирана да разбера, че на ден ям по около 900 калории и само един ден (вчера) съм стигнала до 1100. Проверих в Интернет колко калории трябва да приемам, за да отслабна ("консултирах" се с няколко калкулатора за подобни неща) и видях, че всичките показват стойности между 1200-1300.
Никога не съм била слаба. От известно време тренирам, за да променя този факт, донякъде съм се стегнала, но не съм отслабнала...

Та, въпросът ми е - защо не отслабвам с тренировки, при положение, че нито се храня нездравословно (не ям чипсове, пържено, пикантно, панирано, мазно, не прекалявам със солта, през живота си дори не съм опитвала газирани напитки, само на вода и направени вкъщи смутита съм), нито прекалявам с калориите (даже ям, според мен, притеснително малко)? Просто, когато видях на калкулатора тези 900 калории първата ми мисъл беше - "Защо тогава не съм слаба? " И, ако тялото ми е свикнало, защото цял живот съм яла толкова малко, това значи ли, че трябва да намаля дори повече калориите, за да отслабна?

Съжалявам, ако информацията е някак разбъркана, но аз самата съм доста объркана в момента и не съм сигурна как изобщо да си задам въпросите...

Коментари

1.   Здравей! Първо - поздравления, че не употребяваш боклуци, като чипсове, кроасани и тем подобни! Нека започна от там, че да приемаш по малко калории от необходимото, не води до здравословно и ефикасно отслабване. По този начин, тялото не успява да си набавя нужните вещества, енергия, протеин и тн и тн. Влез в интернет, има калкулатори за индекс на телесна маса, ако се поразровиш из разни сайтове за фитнес, можеш да намериш добър калкулатор, който да ри изчисли долу горе колко вода и калории трябва да приемаш на ден. Другото, което мога да ти дам като информация е, че понякога килограмите не отговарят на това, което виждаш в огледалото. Мускулите, тежат повече от мазнините, но са по събрани, което веднага тв прави да изглеждаш по стегнат и слаб ( най просто казано ). Положително при теб е фактът, че тренираш. Физическата активност ти е много важна, защото когато не тренира човек и спазва само разни диети, които лишават организма от нужното, започва едно горене не на мазнини, а на мускули, което не води до приятна външност. За да не се случва това, продължавай да тренираш и по важното е храната. Ако искаш да се храниш правилно и да сваляш килограми здравословно, са ти нужни поне 5 хранения на ден. Кисело мляко с ниска масленост и плод за закуска, както ти си споменала, мисля че е добро за начало. Можеш да си вземеш и някакви мюсли, ако обичаш. След долу горе 2 часа, онтово трябва да имаш междинно хранене или втора закуска. Мога да препоръчам ядки. Ядките може да са бадеми или нещо друго, но задължително трябва да са сурови, без добавена сол и други подправки. Обяда е хубаво да бъде месо, риба, някакъв протеин с добавени зеленчуци на пара или в суров вид примерно. След обяд има следобедна закуска, тук не се сещам за пример, но може плод, ябълка или нещо друго, а за вечеря е добре отново протеин. Всичко това разбира се, трябва да бъде в премерени порции, не бива нито да се прекалява, нито пък да ставаш от масата прегладняла и не дай си Боже да вземе да ти причернее. Другото, кпето задължително трябва да се включи в целия този режим е вода, вода и пак вода. Пий поне 2-3 литра вода на ден, което ще хидратира и детоксикира тялото ти, помага също така за бързото изгаряне на мазнини и засилва метаболизма следователно. Ако спазваш този режим, мисля че трябва да има успех. Този начин на живот позволява на организма ти, непрекъснато да поддържава матаболизма буден и работещ и така реално се горят излишните мазнини. А тренировките по време на режим, диета или някакви други органичения да ги наречем, му подсказва, че мускулите работят и се използват всеки ден и така ги предпазва от горене. Както споменах по горе, горенето на мускули, не води до приятни гледки. Не съм експерт в тази област, информативно казвам всичко това, чела съм и доста съм се интересувала по темата. Забранените храни, мисля че ги знаеш кои са, но все пак - газирани напитки, натурални сокове ( фрешове може разбира се ), пърженото трябва да се избягва, мазни храни, чипсове и тем подобни боклуци, мисля че е ясно, fast food, сладкото също е препоръчително да се избягва, но си позволявай от време на време и захаросани изделия :D и все пак, за по добри резултати, мисля че е най правилно да се консултираш с диетолог или фитнес инструктор. Все пак те са хора, които се занимават с това и биха ти дали най точен съвет. Има и нещо друго, ако нищо от това не работи, може би просто е ген, такава ти е структората на тялото. Силно се надявам да съм ти помогнала по някакъв начин, желая ри успех и не спорай да вярваш, всичко с времето си, ти вече си направила първите крачки към желаната промяна и смятам че в най скоро време ще видиш резултати :*