Споделена история от Спорт и красота

Мнението ми за дебелите хора
Здравейте! Не съм диетолог, нито някакъв квалифициран доктор или професионалист. Но стигнах до един извод, до който стигнах след много размишления, опит, пък и все пак съм в Медицински университет, искам да имам бъдеще и да направя нещо повече от това, което хората възприемат като работа, защото, щом си медицински работник това е призвание, а не професия. Както и да е, отклоних се. Няма значение.. Стигнах до два извода, всъщност. Първият е, че... Дебел човек без ядене няма, като изключим хората с болести. Болестното им състояние-например диабет. И вторият е, че това е въпрос на избор. Знаете ли, какво? Не определям хората по притежания, пари, материално и финансово положение, цвят на кожата, външен вид, килограми. Интересуваме, как твоят живот ще бъде потребен за света. Това издига хората в очите ми. Не, не го правете, за да бъдете издигнати, а защото ВИЕ го искате. Приемете, че не може да пълнеете от въздуха. И, да, дебели сте. Не сте слаби. Но, просто хората под, , дебел " разбират грозен, пъпчасал, глупав, простак. По простата причина за вашите комплекси. Всичко е на някаква нервна почва. Не можете да спирате да ядете, не защото искате, а защото през повечето пъти или намирате утеха в нея или просто ви харесва исе засищате с много. ХОРА! Никой не се ражда дебел! Вие разширявате коремите си от тъпчене на боклуци. Аз самата се храня малко и много пъти, защото моят стомах се задоволява с малко. И ваите са били така, но кой да се вземе в ръце.. Пък и да си слаб, не означва, че си... Красив, строен, добре изглеждащ, на високо интелектуално ниво. Напротив, това просто означава, че си слаб. Това са относителни понятия. За мен един човек е умен, когато... Не само е имал шестици и се е реализирал с това в живота. За мен е нещо повече от това. Не е възможно да се оправдавате с безброй причини, с какво ли не, за да докажете, че вие НИЩО не ядете, но едва ли не непорочно сте дебели. Всякакви колеги имам, но уважението ми към тях се гради на факта, че те имат своите цели. Искат да помагат, не да вредят. И слабите могат да ядат боклуци, но не ядат 100 чипса на час. Много са ядяли, дрън-дрън. Някои са и генетично заложени така. Но това вече не е да си дебел, а с по -пищни форми, пък ѝ никой не ти слага в устата разни неща насила. Един човек, когато е устремен към нещо повече от това, той няма да си избива комплексите тук и там. Може да стана дебела, да и? Като приятелят ме обича, заради интелекта, възпитанието и общите интереси, какво влияние има това? Вие не трябва да бъдете малтретирани, така както партньорът ви иска да бъдете, а такава, каквато сте. Ако не му харесва-довиждане. Без депресии, без излишни драми. Във ваш интерес е да постигнете това, което искате. Ще ствам учен, приятелят ми също учи за такъв. И не ни впечатляват някакви простотии, като какви цици имам аз, и той, какъво достойнство има. Има нещо повече от това.. Но вие ревете, продължавайте. Като имате цел-трябва да извървите път и да платите цена, за смелостта, която проявявате, за да минете през сито и да си определите възможностите, с които разполагате. Това е! Не е ядрена физика. Предпочетох да пиша това, отколкото баналните движение, спорт, храна, режим. Аз самата не спортувам, но се храня правилно. Тайната не е обетована и заровена на непристъпна за нас планета, защото не е тайна. Слушайте тялото си, защото вие сте притежателят му. Благодаря! Момиче съм, на 20 години.

Коментари

1.   Ти си много просто девойче!

2.   Госпожице Учен, не давай универсални съвети, защото нито имаш познания, нито опит. Не ги интересували цици и незнам си какво.. За жалост на всички супер душевно извисени живеем в материален свят. Материята е много важна, хората сме социални същества и рано или късно осъзнаваш колко е важно всичко. Живота е циничен понякога, искаш или не ще го разбереш.

3.   Личи ти, че си на 20 :) След няколко години, когато започнеш да водиш заседнал начин на живот ( не защото искаш, а защото така ще работиш-седнала ) Метаболизма като ти се забави, защото с годините така става, като родиш и две деца ( които ще заемат цялото ти извънработно време ) друга песен ще запееш. Вместо да даваш непоискани препоръки и квалификации, по-добре се радвай на свободата и щастието, което имаш в момента.

4.   Аз лично не разбрах какво всъщност иска да каже авторката освен факта, че обвинява дебелите хора, че сами са си виновни. Авторке по мое мнение изобщо не е лесно хората да са атлетични и стройни и затова повечето не са. Начина на живот, типа храна който се яде и други фактори правят много лесно затлъстяването. Да, чрез различни методики на хранене и тренировки и обширни и задълбочени познания по тези теми и прилагането им на практика в дългосрочен план чрез дисциплина и постоянство човек може да противостои и да обърне процеса на затлъстяване и обездвижване. Имай предвид, че има фактори които не са напълно ясни и които оказват влияние на епидемията от затлъстяване. Не е просто яж по малко и се движи повече, това изобщо не е достатъчно. Изследвания показват, че животните около нас също затлъстяват.

5.   Авторке, толкова е лесно на теория, но практиката... Нямам превдид себе си, ако се чудиш изобщо. Но сестрата на приятеля ми има борба с килограмите от години. Просто е пълна, за мен е крайно обидно да наречеш някого дебел. Това момиче се побърка в годините. Пробва диети, режими, фитнес, танци, спорт. Нищо.
Близка моя приятелка е по същия начин. Веднъж майка ѝ я попита дали иска малко сладолед и тя се разплака. Не мога да забравя тази сцена.
И двете нямат открит здравословен проблем. И двете не поемат промишлени количества храна и не се хранят с нищо вредно. Едната се е консултирала с диетолози.

Темата ти ми се струва толкова грозна. Важно е човек да полага грижи за здравето си, важно е да не мрънка, а да търси решения, но тези общи знаменатели ми разбиват сърцето, а дори нямам коментирания проблем. Боли ме и да гледам хора, които се чувстват зле заради излишните килограми. Познавам такива и никога не бих се изказала така за тях или пред тях. Истината е, че свалянето не става за месец, често отнема години лишения и много труд. Някак цялата тема ми се струва излишна, сигурно си искала да е мотивация, но мисля, че ще има обратен ефект. Много ще е гадно за човек, който полага нечовешки усилия да отслабне, да прочете тази тема, в която се обяснява, че се пълнее с много ядене и сам си е виновен. Може и така да е в повечето случаи, но не поднасяш посланието си правилно, а подхода е много важен. Да кажеш на някого да се стегне, когато той е тъжен и тормозен, никак не помага. Не съдя другите дори по интелект и амбиция, съдя ги по човечност и нищо друго. Знаеш ли, приятеля ми има много глупави теории, направо немислими, но се раздава на максимум, храни животни, купува хляб на просяци, дава пари на приятели в нужда, помага на родителите си... той няма да стане учен и всъщност има коремче, но е страхотен слушател, много е човечен и се изказва на място без грам грубост и с много разбиране в думите си. Мисля, че хора като него са достойни, а той не иска да промени света.

7.   Имам чувството, че това е писано след пиянска вечер или яко напушване... Горе-долу е противоречие след противоречие.... И най-комичното е, че въпросната авторка си мисли, че успява да ни каже нещо :) Първо, не мисля, че написаното има някакъв смисъл, второ, не мисля, че авторката е капацитет, който да дава мнение по въпроса (дори да е и в 5 университета) и трето, едва ли някой се интересува от нейното мнение, особено поднесено по такъв начин.
Моето момиче, нещата са много по-сложни от това, което ти си фантазираш и мисля, че с тези бъртвежи може успешно да "бръкнеш в раната" на хора, които не заслужават това... Завърши си там, каквото учиш, натрупай малко повече познания и после давай мнения за подобни неща...
За протокола: бил съм професионален спортист, никога дебел и винаги с добре поддържано тяло

8.   Много плитки разсъждения.
Ако ти е толкова скъчно, че пишеш такива неща- намери си по-подходящо хоби.

9.   За медицинско лице си доста краен. А да ти е хрумвало, че има куп болести, които са отговорни за качването на килограми? Лесно е да кажеш, той яде много, не спортува и т.н, ама не знаеш човекът дали не е с Хашимото, примерно или с други хормонални проблеми. Да не говорим, че и от стрес и безсъние се качва много. Аз качих над 10 кг покрай развода си без изобщо да съм променила нито храненето си, нито да съм намалила физическата активност. Стрес, безсъние, лекарства за нервите... и си готов! На 20 и аз бях 45 кг и си мислех, "тия пък, не могат да си контролират апетита!" Ама като наближиш 40 и вече метаболизмът ти не е като на 20.Така, че не съди много, защото не се знае как ще изглеждаш на 40, а и стискай палци да нямаш някое гадно заболяване, че тогава е още по-гадно.

11.   Благодаря на всички коментари! Така.. Ще се опитам да отговоря на всеки подобаващо и задоволително, но ако не успея.. Пишете. Номер едно:Можеш ли да се обосновиш? Номер две:Първо на първо, пише се :, , не знам"и слагай запетаи, там където е необходимо. Второ, да подиграваш се с мен, че аз съм прсто учен-да такава съм. И, не не се интересувам от кръга на битовизма-тя, какви цици има и ония, колко бил мъжествен. Когато човек е учен, нещата стоят под друг ъгъл за него. Когато е откривател и създател. Малко са тези, които са дръзнали да минат по този път, защото само простаците се плашат от неизвестното. Това, че живея в материален свят, не значи, че моят личен живот ще бъде за това. Като са простотии, защо им отдавате голяма внимание? За всеки животът е различен. Номер 3-нямам нищо против да стана дебела, но мнението ми ще остане същото-какво толкова да ли ще бъда аз или някой друг. Самокритичен човек съм към себе си, както и към другите хора. Номер 4- Исках да кажа, че като си дебел не засяга други неща, освен това, че си такъв. Както и, че те са си виновни. Номер 5-Щом няма открити заболявания, значи е напълняла от въздуха-не яде нищо вредно, постоянно се движи и се е родила така, това е решението. И, да, дебела е. Щом тепърва ще стават нечовешкити усилия и отслабване, какво е правила досега? Предполагам, че е младо момиче. Искам да ти кажа, че ако си дебел, не трябва да ти пука.. И, ако стана такава, то.. Няма да ме интересува. Човек разбирс под дебел много нещо, но то е само едно-човек с наднормено тегло. Щом така мислиш-добре. (става въпрос за приятеля ти)Номер 6(7, не
знам, защо е така)Трезвена бях, доколкото помня:-D :-D :-D. Като не се интересувате-не се интересувайте, бе! Защо коментирате? Оставете ме без коментар, не ви е интересно, още в самото начало-спирате да четете. Написах, още в началото, че не съм квалифициран доктор или диетолог, но това не ми пречи да бъда човек с мнение. Кой да чете.. И да си спечелил милиони купи от турнири и мачове, ако искаш не мога да се съглася с мнението ти. Номер 8-Написах това, защото просто така реших. Може и наистина да са плитки, кой знае!? Номер 9- Е, аз изключих хората със занолявания, но щом така си преценил(а), добре. Дори и аз не спортувам. Бъдете си дебела, никой нищо не е казал. Явно за вас, какво техло имате е по-важно от хората, които сте! Това не са противоречия, вникнете в смисъла!
-Авторката

12.   Много е просто. Авторката е от онези слаби хора, които ядат каквото и когато си пожелаят, и са все слаби. Не могат да си обяснят защо има дебели хора, затова смятат, че те са дебели защото ядат по 100 чипса на ден. Казват си ето, аз ям толкова много и съм слаб/а, значи просто те не спират никога да се тъпчат. Доста плоско и елементарно. Добре, че си слаба, че ако по акъл трябваше да те избират...

13.   И, че съм слаба не означава, че съм и умна. Да си умен е относителна черта-според вас съм глупава-добре. Повече харесвам хората, които са се обосновили, поне, отколкото тези които са написали по Една-две думи, колкото да има. Радвам се! Приятен ден!
-Авторката

14.   Номер 5, евала. Сърдечно те поздравявам! Просто няма какво повече да добавя, казала си го страхотно!

15.   Авторката е написала един разхвърлян ферман, който почти не става за четене. Иначе съм съгласен с нея и затова ще кажа накратко моята философия по въпроса:

Физически не понасям дебели хора. Избягвам ги, защото и без това трудно прикривам отвращението си. И не става дума за някой с малко паласки, а за наистина дебелите. Човек не си избира формата на носа, размера на члена или дори интелигентността, но да си дебел или не е избор. И децата така съм ги индоктринирал, че гейове могат да станат, ама дебелаци никога.

16.   Да добавя. Като гледам коментарите как на 20 г. било различно от на 40 г., как от заседналата работа се пълнеело, как се надебелявало след раждания... ГЛУПОСТИ.

С жена ми сме на 40 г. Тя след две деца. И двамата може да си носим дрехите от когато бяхме на по 20 г. Доста се разхождаме, но изобщо не спортуваме и никога не сме спортували. Да, метаболизмът се забавя и именно затова на 40 години не трябва да ядеш същите порции като тези на 20.

Един приятел напълня (не е чак дебел) и ми вика "от седенето пред компютъра". От седене обаче не се пълнее, а от тъпчене. Той си призна, че почнал да си прави втора вечеря.

17.   Надявам се, че редакторът ще прочете целия ми пост, преди да реши, дали да го допусне, или не, благодаря.
Изпадаш в абсурд, уважаема. Претендираш, че си "учен", каквото и да означава това... Но си неграмотна, драга - и писмено, и умствено, и емоционално. Образовай се, развивай се и чак тогава си позволявай да менторстваш, и да назидаваш. Моля, модераторите да публикуват коментара ми, защото авторката има нужда от приземяване и много липси да запълва. Целта ми не е да я обиждам, а да я подтикна да осъзнае, че все още няма нужния ресурс да се изживява като мотиватор, а критиките ми да я накарат да обърне очи към себе си и да канализира енергията си в правилната посока, а именно, към собственото си усъвършенстване. Сайтът е анонимен и не е фатално, ако на някого му се наранят чувствата за момента, има далеч по-важни неща и те трябва да се казват. Благодаря за вниманието.
.

18.   Благодаря за коментарите! И моля за вниманието, уважаема!

19.   Здравей отново авторке, аз съм номер 4. Интересувал съм се от въпроса със затлъстяването и според мен има два основни фактора за него в наши дни и прекаленото ядене не е сред тях. Тези два фактора са свързани с наличието на витамини и минерали в храната която ядем, особено на минерали. Знаеш ли, че през последните 50 години поради начина по който се експлоатират обработваемите земеделски площи, минералните вещества в храните са намалели в пъти? В традиционното земеделие от земята се взима, но и се връща чрез естествени торове, запалване на стърнища и други при което почвата се обогатява, също и при сезонни наводнявания от реките при което почвите се обогатяват на минерали а това сега е твърде ограничено поради язовирите. При промишленото земеделие само се взима и почвите обедняват и се изчерпват с изключение на няколко минерала влагани чрез изкуствени торове. Искам да те уверя, че минералите които поемаме чрез храната имат огромно значение за това как се усвоява и употребява храната и пряко за затлъстяването. За пример можем да посочим магнезия. Изследвания показват, че при повишен прием на магнезий дори при увеличен калориен прием затлъстяването е минимално. Това е само един минерал! Същото е за витамин Ц и за много други микроелементи. Втория фактор е, че сега хората се хранят с много преработена храна при която и без това малкото витамини и минерали са още по-редуцирани. Това създава ситуация на изобилие на калории и недоимък на микроелементи - витамини, минерали, феноли и др. които са необходими за поддържане на здравето и нормалното съществуване на организма, в следствие на което тялото не може да превърне всичките тези калории в енергия а ги складира като тлъстини, защото необходимите ко-фактори за превръщането на храната в енергия - микроелементите отсъстват. Пак казвам, че има начини да се противодейства на това, но това никак не е лесно и просто да се стовари вината на дебелите хора, защото ядели много не е справедливо. Те ядат много, защото тялото им ги кара да ядат много храна която е бедна на микроелементи - витамини, минерали и други за да си набавят необходимите количества нужни на тялото да функционира.

20.   Абе какво е това нещо - Да се подиграваш на Някой си, за това как изглежда? Особено на пълните хора?! №15, ти съумяваш ли че си един човек с невероятно слаб интелект и глупава размисъл!
"Физически не понасям дебели хора. Избягвам ги, защото и без това трудно прикривам отвращението си." - Не те ли е срам, че "изпитваш" отвращение срещу Божия създания,какъвто си и ти?! Трябва да се срамуваш и страхуваш от тази твоя "негативна" страна да изпитваш неприязъм към пълните хора, защото и те са Божии деца и повярвай, душата никога няма да намери покой,заради тази твоя склонност"!

21.   Някой да им слага в устата тези храни?
-Авторката

22.   Здравей, авторке :)
Имам едно предложение към теб: като станеш на 50 години - пиши пак тук. Как върви животът ти, какво ново за дебелите и за тънките, за циците и за достойнствата...
Щото аз сега като се погледна преди 10 години, и ми идва да си ударя 2 шамара. Та какво остава след още 10 или след 20...
Хубаво - учи се, наблюдавай, прави си изводи, обаче недей да ги налагаш на всички останали, за да убедиш сама себе си, че са верни... С годините ще откриваш все повече изключения на "правилата", които си извела, и в един момент те ще станат толкова много, че ще ти се наложи да пренапишеш теорията си...

23.   До авторката : Дефинираш неправилно думата учен.
Все още не си завършила и практикувала, а се наричаш медицински работник, което също е неправилно.

Имаш право на свое мнение, но това е хейт срещу хората с наднормено тегло, а не съвет и мотивация.

Това че си слаба, не значи че си в добро здраве, ако беше спортувала, за да разтегнеш мускулите и да ги заздравиш, тогава щях да те призная, но докато си мислиш, че с едно "разделно хранене" стават нещата... сорри.

Аз съм 40 кг, професията ми е танцьор, виждала съм всякакви хора да танцуват, дебелите не са мързеливи, а се раздават, дори и да са запъхтени.
Съгласна съм, че храната влияе, но има много други фактори за теглото.

Болести може да се развият при всеки човек, няма значение дали дебел или слаб.

-Elizabeth, 20

24.   Такааа... Здравейте! Както предполагате, аз съм авторката! Не очаквах да има толкова много коментариии!! До всички-Така и не схванахте идеята на историята ми, но като се замисля съм напълно съгласна с номер 15, по отношение на това, че наистина е разхвърляно и не става за четене, както и, че не съм подбрала правилните думи. Но пък въобще не ме интересува, как един дебелак, , правил много усилия, за да отслабне(нечовешки)ще му е много гадно, ако прочете моята история". Номер 5, слушай номер 17! Там е истината! Така, 22 номер.. Аз скоро ще напусна този сайт, завинаги, като видях коментарите, направо.. Както и да е, хем няма да ви се пречкат пред очите тъпите ми статии, хем аз няма да се занимавам с вас. Ще си вървя напред, пък да видим. Като не ме разбирате-ОК. Няма да си пробутвам и набутвам мнението ви в очите, само, за да докажа, че съм права. Отново номер 22. Номер 23-, , дори да са запъхтени"- е, от това ми иде да повърна. Но, пък за твое сведение.. тренирала съм 3 години художествена гимнастика и една година йога, както и малко упражнения в домашни условия(6 месеца). Стигнах до извода, че не ми е необходимо. Но.. За това ще пиша... Или чакай, въобще няма да пиша. Благодаря за вниманието. Като успея, мисля да пиша тук, но не съм много сигурна.. Айде, айде, ще пиша.

25.   Не можах да го прочета от толкова правописни грешки! Колко плати, за да влезнеш в този, , Медицински университет"?

26.   Нали се занимаваше с медицина, бе? Само като прочетох "Никой не се ражда дебел" и ми стана ясно колко си учена всъщност...

27.   Не съди за да не бъдеш съден!
Когато си млад и здрав е лесно да лепиш етикети и да раздаваш присъди, но времето не прощава и един ден и ти няма да си на 20 и с перфектно тяло и тогава ще видиш колко е забавно 20-годишните да ти лепят етикети, да те наричат лелка, да те подиграват за тялото ти и за цялостното ти поведение, защото според тях ти ще си "стара чанта" с бръчки и кофти тяло.