Споделена история от Спорт и красота

Прием на креатин и протеин.
Добър ден! Изчетох няколко теми по въпроса, но така не ми стана ясно за две неща :

-В една от темите се споменава, че протеин се пие след тренировка за "оптимални" резултати. Това вярно ли е? Инструкторът ми е казвал, че винаги се пие преди тренировка и за това него слушам, не съм видял някакви новости относно мускулна маса за около 3 месеца.

-Креатин и протеин не трябва да се приемат на един път /доза протеин и след нея креатин/. До сега не съм ползвал креатин, но бих искал да ползвам. Ше има ли смисъл да пия и двете, или направо да взема гейнър?

Всякаква помощ ще ми е много полезна!

Коментари

1.   Здравей, няма значение кога ще консумираш белтъчини/протеин независимо дали ще е от пудри или от храна стига да е около тренировката - един, два часа преди или след. Креатина няма значение кога го пиеш, защото действието му идва от натрупването в организма, той представлява клетъчна енергия, субстрат за рециклиране на АТФ - аденозинтрифосфат така, че за да заработи трябва да минат няколко седмици и да се натрупа в клетките и оттам те да имат повече енергия.

2.   След тренировка трябва до 1 час да приемеш белтъчини въглехидрати. Дали белтъчините ще дойдат от суровътъчен протеин или храна си е твое решение. Оптималното е веднага след тренировка да изпиеш доза протеин с обезмаслено мляко и след около час да ядеш порция въглехидрати белтъчини.
Няма никакво значение кога пиеш креатина, нито дали го приемаш самостоятелно или с протеина. Креатина повишава нивото на креатинина в тялото-тоест работи с натрупване, така че кога го приемаш няма значение.
Гейнъра е комбинация от въглехидрати белтъчини. Ако си вземеш ще ти помогне за качване на маса, но основното което дава креатина е повишаване на силата. Ако си на положителен калориен прием силата също ще е повече.
За това дали ще качваш мускулна маса зависи от дневния калориен прием. Увеличи си количеството протеин, щом не виждаш разлика в мускулната маса. Много хора чакат само на суровътъчния протеин, но в една доза протеин има най много 30 гр бълтъчини. Той е само помощ но много по голяма част идва от храната. Стреми се да приемаш по поне 2гр на кг телесно тегло. Например ако си 70 кг ти трябва поне 140 гр протеин на ден, най добре 160 гр.

3.   Авторе, ако искаш да се зобиш като животинче /и да приличаш на такова/ тъпчи се с протеини и въглехидрати. Като жена обаче ти казвам, че атрактивни са слаби, но мускулести /тоест стегнати/ мъже. Това, което се нарича lean.
У нас не знам защо много мъже особено с дефицити в ръста се зобят и стават квадратни добичета, но не е атрактивно, а примитивно.
Въглехидратното зареждане, което ти препоръчват е вече отхвърлено. Вредно е много и не случайно всички професионални спортисти страдат от артрит, а после и от сърдечни заболявания.
Не се тъпчи и с протеини, дори да е whey. Защо ти е реално?
По-добре си дай парите за КАЧЕСТВЕНА, чиста храна – истинско месо с мазнините, ИСТИНСКИ яйца, истински свежи салати, зеленчуци, плодове. Така ще свалиш подкожна мазнина и ще се виждат мускулите. Съвсем е възможно ти да имаш стегнати мускули, но да не се виждат заради подкожните ти мазнини, а такива се смъкват не с въглехидратно-протеинов коктейл, а като минеш на ниско въглехидратна, богата на мазнини диета /кето диета/.
Можеш да свалиш подкожна мазнина с високо протеинова диета, но ще си разбиеш бъбреците и хормоналния баланс . В природата ВИНАГИ протеинът е в комбинация с мазнина. Не е случайно това. Не консумирай гол протеин - води до много инсулин после в тялото. Ако пиеш протеинов шейк, слагай 1-3 лъжички кокосово олио или зехтин вътре.

Е, така не се прави квадратно тяло де. Така се става lean. Не знам каква ти е целта, но освен ако не си охранител някъде, не виждам защо ти е да приличаш на бик, да си тромав отгоре на това и да мъкнеш десетки килограми излишно тегло...
Не е атрактивно ако мислиш, че ще привлечеш жени по този начин, а и в леглото не си тромав със сигурност...

Всяко нещо с мярка. Може whey да взимаш умерено, но не се зареждай въглехидратно