Споделена история от Спорт и красота

Пореден опит !
Здравейте, историята ми в дълга, но ще се опитам на кратко да Ви обясня за проблема си. От край време страдам от липса на самочувствие само и единствено заради тялото си. На 19 години съм, висока съм 168 и тежа около 54-55 килограма. Да, на пръв поглед изглежда нормално, но аз не се харесвам в този си вид. Имам натрупани мазнини в областа на корема и паласките, имам целулит и всичко това срива самочувствието ми. Мазнините по тялото ми не са в огромни количества, както се досещате, но ги има и си личат. Целта ми от години е да постигна стегнато и релефно тяло ( в рамките на нормалното, не желая да се занимавам с бодибилдинг ), но успешни опити да започна тази промяна, до сега - нямам! От 14 годишна започнах с тази моя мания/цел и минах през всички етапи. Като започнем с опити за гладуване > тъпчене > повръщане > хранителни добавки/слабителни и стигнем до жалки/неуспешни опити за здравословен начин на живот. Тук е момента да кажа, че през по голямата част от живота си съм спортувала. Играех балет дълги години, но дори тогава тялото ми бе далеч от перфектно, в този си период дори изглежах по зле от сега. По късно през годините правих опити да започна да теенирам с фитнес инструктор и да спазвам хранителен режим създаден от него, но мотивацията и волята не ми достигаха да издържа и седмица на такъв режим. Отчаяна съм, не знам какво да правя. Постоянно съм в движение, ходех на танци, лека атлетика, йога, пробвала съм какво ли не, но главния проблем е храната/диетите, режимите. Лека полека, въпреки целенасочените ми опити да спра дадени продукти, с годините по съвсем естествен начин, много неусетно някак си, изключих много от вредните храни. Чипсове и снаксове не ям от години, колбаси, кашкавал - също не консумир. Не пуша/не пия. Хляб - може да се каже, че също не ям, като изключим страстта на всяка жена сладкото ( кексчета, бисквитки и тем подобни неща ). Точно тук е проблема, сладкото и junk food храните са нещо, от което не успявам да се откажа, не защото не мога, а защото просто нямам условията и времето да създам нещо по здравословно за вечеря. Прибирам се късно от работа, всички магазини са затворени, нямам сили и нерви да се прибера вкъщи и тепърва да готвя нещо, а и не винаги имам продукти, камо ли идеи в главата си, какво здравословно нещо да си направя. Нещо, което обичам, което ще ме наяде, а няма само да измами съзнанието ми, че съм яла след което да последва някакво среднощно търсене на храна в хладилника ( което не се случва често ). Скоро обаче започвам университет и тъй като групата където ходех да тренирам миналата година се е разпаднала, започнах да обмислям наистина да направя още един опит да започна да живея здравословно. Имам нужда да ме посъветвате какъв спорт да избера? Нещо, което наистина ще натоварва тялото ми качествено и ще е в рамките на час, час и половина, тъй като не знам до колко време ще мога да отделям за тренировки. Мислих се отново да започна да ходя на балет, но нямам представа как стои въпроса с 19 годишните :D Освен това, въздушната йога също събужда интерес у мен, но не знам до колко ще бъде полезна за тялото ми, като се има в предвид че искам релеф и да сведа подкожните мазнини до минимум ( което знам, че става с хранителен режим, но все пак и физическата активност е от значение ). Препоръчайте ми фитнес инструктори, с които сте работили ( които работят онлайн ) и са успяли да Ви мотивират и обръщат инидвидуално внимание на клиентите си. Ще се радвам да чуе мнение по темата, както и да ми споделите спорт, от който сте доволни и наистина има добри резултати върху тялото на човека. Благодатя за отделеното време!

Коментари

1.   Здравей, при мен промяната стана с йога. Ходя при Милена Голева. Не искам да излиза като реклама, но тя е създала уникална медитация за достигане на перфектно тяло. Слушайки я, след няколко дни джънкито започва не просто да не ти се яде, а да ти мирише на пластмаса и да те отвращава. И обратното при мисълта за някой вкусен сочен плод ти се пълни устата.
За вечерите, аз бях точно като теб и ето какво направих. Първо махнах джънкито от вкъщи, изобщо. За да не ми се налага да се боря със себе си. И си реших, че повече вкъщи няма да влиза джънки, ако толкова искам нещо, го ям навън. Замених сладкото с полезно сладко. Правя си например халва с кокосово масло, много е вкусно и си мажа върху оризови бисквити. Или още по любимо ми е сусамов тахан, с мед и ядки - все едно ядеш сникърс. Понеже вечер положението при мен е същото, няма отворен магазин, късно е, не ми се занимава с нищо. Затова вечерям смути, дори салата ме мързи да си направя. За да имам смути винаги, когато огладнея в хладилника гледам винаги да има накиснати овесени ядки, банани, някакви други сурови ядки, фурми, авокадо, спанак. Понякога си правя смути салата, (просто съм много мързелива) много обичам салата табуле. Слагам в блендера 2 връзки магданоз, 1 домат, 1 лук, 1 лимон. Става гъста паста, с която заливам една купа сварен булгур. Даже шопска салата съм пила. Просто вечер не ми се занимава да режа. Мисля, че и стомахчето ми е щастливо, защото преди се подуваше, имах киселини почти всеки ден, а вече няма такива работи.
За тренировките. Аз мисля, че това което искаш се постига с тежести. Няма кво да се лъжем. Чу как се храня, всеки ден ставам с йога, ходя и веднъж в седмицата при Миленка. Само да чуя, че някоя колежка или приятелка ходи на нещо, задължително отивам да пробвам. Така че, чат пат ходя на фитнес, на народни танци, на пилатес, на въздушна йога (там трябват силни ръце, примерно поне да можеш да се набереш на лост), всичко ми е интересно, всичко ми се прави. И нямам релефно тяло, ама и не искам. На мен ми харесва тялото да е стегнато, нищо да не се тресе. Но мускулите, не ги намирам женствени. Повече ми харесва да съм гъвкава.
Ето една малка тайна за мотивация. Аз непрекъснато през деня си повтарям един въпрос. Какво би направил човек, който се обича и държи на себе си? Понеже ми е много важно да стана такъв човек. И отговорите са
Ами, не би си поръчал пържени картофи.
Не би си купил снакс.
Не би се прибрал да гледа сериал, а би отишъл на спорт.
Като ходя да пазарувам ми е особено полезен този въпрос. Всичко, което влиза в количката трябва да е подходящо за човек, който се обича и държи да е здрав. Самата аз още не съм този човек, но гледам да му подръжавам. И то не само за здравето, а във всяка сфера. На пример един такъв човек, за мен трябва да може да шофира, за да ходи, където си пожелае, трябва да има перфектен английски за да може да си говори свободно с възможно повече хора. И така, сега взимам книжка, ходя на английски.
Приятен път към по-добрата Теб.

2.   От плуване се стягало цялото тяло

3.   Здравей. Знам как се чувстваш. И аз бях на твоето място. Започнах с фитнес и имах инструктор, но той не успя да ми направи хранителен режим. А аз просто тренирах и качвах мускули. Тогава се реших на коренна промяна. Спрях фитнеса и отидох на диетолог. Той ми изготви хранителен режим за моето тяло. И след 2 месеца съм свалила 4 кг и продължавам да свалям. А най-важното е, че се чувствам прекрасно в кожата си. Ако желаеш мога да ти дам координати на диетолога :)
Г :)

4.   Здравей, за добра кондиция ти препоръчвам спринтове 1-2 седмично, особено спринтове по нанагорнище на хълм.
https://www.youtube.com/watch?v=hLc2ycFZXsU

5.   От авторката: Благодаря Ви за коментарите и съветите. Ще съм щастлива, ако ми препоръчате добри диетолози, фитнес инструктори и хора, които биха ми помогнали в постигането на идеалното тяло :)