Споделена история от Спорт и красота

Моля за съвет от феновете на велосипедите
Здравейте, карам велосипед от 1-2 год. от време на време, но имам болки в коленете. На какво може да се дължи? Дали защото имам слаби кости (зъбите са ми слаби по наследство а майка ми има ревматоиден артрит) или защото съм на 33 год вече... или път ги претоварвам, не знам.
Ако на някой му се е случвало ще се радвам да сподели.

Коментари

1.   Аз карам активно колело само от три месеца и не разбирам много-много, но по принцип най-вече се натоварват раменете и кръста от стойката. Не знам защо те болят колената. Иди на лекар.

2.   Здравей,
И аз имах подобен проблем, но след като си коригирах (повдигнах) нивото на седалката за да ми се изпъват краката като карам се оправи проблема :)

3.   От какво ли не.
Износени стави
Неспазване правилен начин на каране (по-висок каданс)
Ниска седалка

4.   Има вероятност да имаш заболяване, свързано с недостатъчно смазване на ставните ябълки. Дано не е това, понеже хората с подобно заболяване страдат от ускорено триене на ставите и тяхното похабяване, а мнозина от тях прибягват и до операция за замяна на ставите с изкуствени такива, направени от титаний. Мой колега в казармата имаше такова заболяване.
И все пак, ето и един съвет към теб самият. Желателно е преди колоездене да си правиш за 1 минута бавни разтягания на ставите, по подобие на тези, които правят лекоатлетите и гимнастиците. Това "раздвижва" течността в ставните ябълки, която е един вид смазка за тях; също и подтиква тялото да произвежда още от нея. Разтягането е подобно на каланетика, например ето това: https://youtu. be/rxBjdxcST9k. Едва след подобни леки упражнения се насочи към по-натоварващите и ускорени движения на колоезденето, което практикуваш.
Аз имам проблем с ясно чуващо се пукване и триене на дясната бедрена ябълка, ако карам велосипед без предварителни разтегателни упражнения. Но ако ги правя за по минута, след това нямам проблеми. :) Успех!

5.   От автора: сигурно са ми износени ставите, май трябва да сменям спорта.
Благодаря за коментарите :)