Споделена история от Спорт и красота

Тежа 110кг. а съм още тийнейджърка...
Здравейте! Аз съм момиче, на 15 години и съм висока 173см. Моят проблем е, че не мога да отслабна.. Воля ли ми липсва, или нещо друго.. не знам
Опитвала съм да се боря с мазнините си с хапчета, диети, упражнения, тичане, но уви, с времето само качвам.. :( Вчера се качих на кантара и хоп - 110кг. Направо се отчаях от живота.. а още по-гадното е, че връстничките ми в класа са като изваяни и започвам да си мисля че никога няма да мога да се поправя...
Моля Ви, дайте ми съвет, като по възрастни. Кажете ми какво да правя.. Наистина искам да се променя! Не искам да остана завинаги дебела и обект на подигравки! Благодаря предварително.. :(

Коментари

1.   Като за начало бих те посъветвала да отидеш при личния си лекар да ти пусне изследвания ,може напълняването да се дължи на някакъв здравословен проблем. Ако е така ще започнеш някакво лечение ,което ще ти помогне ,ако всичко е в норма отиди на диетолог да ти изготви хранителен режим ,подходящ за теб и започни да тренираш нещо. Най-важно е да си постоянна и сериозна ,имай търпение и ще видиш резултати. Успех!

2.   Ето ти доказан и успешен режим, с който за нула време ще свалиш, каквото е нужно, но и ще се почувстваш превъзходно. Кожата ти ще се изчисти, косата ще заблести, а редица дребни здравословни проблемчета ще се изпарят постепенно и няма да се върнат повече, ако продължиш да се храниш здравословно. Хубавото тук е, че организма не се изтезава както с редица други псевдо-диети и така получаваш всички жизненоважни микро- и макронутриенти, необходими на тялото, за да функционира нормално. Добре е да се знае обаче, че този хранителен режим е редно да се прилага със съответен тренировъчен такъв за максимални резултати и най-добра визия. В противен случай може да се наблюдава увисване тук-там, което спокойно може да се избегне с подходящите упражнения.

Закуска: не знам дали закусваш, но в случай, че не ядеш сутрин - пий си кафето без захар, евентуално само с подсладител и нискомаслено прясно мляко (не повече от 2%). Ако използваш захар, сметана, пълномаслени млека - спри ги, нямаш нужда от тях, и ги замени с по-здравословни и нискокалорични производни.

В случай, че закусваш, опитай някое от следните предложения:
- Половин кофичка кисело мляко (нисък процент) с 50-60 г. пресни плодове и 1-2 лъжички чисти овесени ядки, поръсено отгоре с 2-3 натрошени бадема. Що се отнася до калорийната му стойност, готовото обогатено мляко е равносилно на около 200 ккал., които стоят направо смешно до 1000-та ккал. на един малък дюнер, 600-те ккал. на една баничка и т.н., като същевременно даваш на организма безценни витамини и минерали.
- 2 сварени яйца 1 краставица и 1 тънко парченце сирене за гарнитура. Калоричността е приблизително същата като на млякото по-горе.
- 2 препечени филийки черен хляб с малко парченце кашкавал и 1 домат по средата. Пак 200 ккал.
- 2 препечени филийки черен хляб с парченце шунка и добавка зеленчук по избор. 200 ккал. отново.

Преди обяд (около 10.30) можеш да си позволиш 5-6 бадема или други непържени, за предпочитане пресни ядки.

За обяд хапни голяма салата (500 г.) от пресни невъглехидратни зеленчуци - марули, краставици, домати, зеле, моркови, каквото ти е на сърце (без да добавяш олио, зехтин и сол в салатата; оцет и лимонов сок може). Хапни заедно с това и парче немазна риба или месо около 100 г. (пилешко, пуешко, телешко), но да е печено или варено, не пържено. Разнообразявай салатите и месата.

Следобед може 1 парченце (не редче, а парченце) чист черен шоколад с какаова маса над 70% (указано е на опаковката). Пийни и чаша зелен или друг вид чай без захар.

Вечерята да е като обяда и не по-късно от 20:00, намали количествата наполовина, т.е. ако си изяла 500 г. салата наобед, сега изяж 250 г., същото важи и за месото или рибата.

И още:
1. Дъвчи бавно, всеки залък дъвчи поне по 10 пъти, за да регистрира мозъка, че приема хранителна субстанция.
2. Пий поне по литър чиста вода на ден, може да добавяш вътре лимон или няколко резенчета портокал, действа освежаващо и отслабващо.
3. Купи си качествени мултивитамини и ги приемай ежедневно, помагат и на имунната система, и на дейността на тялото като цяло.
4. В началото (първите 2 седмици) не се върти около места, от които се носи съблазнителна миризма. Същото важи за кулинарни вестници, списания, сайтове и т.н. Направи си го по-леко, няма нужда да си тестваш волята на макс.
5. Движи се поне по 30 минути на ден (имам предвид съзнателна тренировка, в тези 30 мин. не влиза ходенето до работа или университет, разходката с приятел, танците в дискотеката и т.н.). Напиши в Ютуб "30 minute workout at home" и започни да повтаряш движенията на треньора. В началото е възможно да се почувстваш тотално безполезна, схваната, тромава, но само след 3-4 дни нещата ще изглеждат по коренно различен начин, а мускулатурата ще започне да се стяга. Други предложения: пусни си музика или аудио книга и обикаляй вкъщи или навън половин час с бързо темпо; ако имаш велотренажор или велоергометър, използвай го.
6. Естествено, алкохолът не е препоръчителен. 50 мл. червено вино или бира в седмицата са окей, но не повече и не по-често.
7. Купи си кухненско кантарче за грамаж, струва около 5-10 лв., а е напълно безценно.
8. Стреми да се движиш колкото можеш - повече. Движението е живот.
9. Ежедневно чети истории на хора, които са свалили килограми. Вдъхновявай се с музика, четене, сайтове, изобщо, използвай целият интернет ресурс, за да ти е помощник в твоя план.
10. Измери си обиколките (гръдна обиколка, талия, ханш, бедра, прасци), за да ги ползваш за сравнение след месец.
11. Спри да се теглиш поне за месец. Вманиачаването по /- 200 грама сутрин е унищожило не един добър режим. Килограмите сами по себе си нищо не значат, важно е как изглеждаш и как се чувстваш, пример: https://www.google.bg/search?biw=1366&bih=626&tbm=isch&sa=1&ei=zkHYW9viOMPqrgSL-a2QBw&q=60 кг. мазнина мускул&oq=60 кг. мазнина мускул&gs_l=img.3...784.5496.0.5709.31.21.2.0.0.0.346.2176.17j2j0j1.20.0....0...1c.1.64.img..12.3.374...0i30k1j0i5i30k1j0i8i30k1.0.PyiqGg8xnJs#imgrc=Gmkm-_8pel-45M:

Успех! Вярвай, не се предавай и ще успееш!

3.   Близка тежи вече 150 кг. И друг твърде близък- пак толкова. По-нататък, с годините, битката става жестока. Метаболизмът се забавя. Ще имаш много проблеми, които ще влошат качеството ти на живот. Невъзможно забременвване, или, ако чудото стсне- ще е рисково износването. Болки в ствите и болки при движение цял жовот. Диабет. Комплекси и невъзможност да се задържиш на работно място. Депресия. Ще загубиш всякакви сили и мотивация. Сега е момента. Качваш, защото не си постоянна. След ден или седмица няма да видиш ефект. След месец-да.

4.   Отиди на ендокринолог, изследвай си хормоните. Ако не е от това, здравословно хранене и движение. Хапчетата само вредят, а диетите са временни. Трябва да промениш хранителнетите си навици перманентно и да не се застояваш. Дали ще е спорт, дали ще са разходки, дали ще вършиш някаква работа, трябва да си активна. Толкоз.

5.   Намали яденето. Яж до 1200 калории на ден и се движи много. Ходи на фитнес с треньор за 2-3 пъти. Ако тъпчеш с баници, бози, вафли и джънк фуд- няма да отслабне. Ако почнеш на момента - на 25 ще си 300 килограма. Има едно предаване по ТЛС "Моето 300 килограмово тяло". Виж го- може да се мотивираш.

6.   Върви на лекар, обикновено подобно качване на килограми е свързано със заболяване което намалява метаболизма. Поне може да ти изготви по-правилен начин на хранене. Това още родителите ти от рано трябваше да се сетят...

7.   Отиди на лекар, за да се види дали нямаш някаква болест, или проблем с хормоните, което да ти пречи да сваляш килограми.

Но, каквото и да ти каже лекарят в никакъв случай не слушай нито един от съветите, които до момента са ти дали коментиращите твоят тема, защото са кой от кой по-глупави и малоумни.

След като видиш как си с хормоните, и дали не страдаш от някое заболяване, тогава вече може да се мисли за някаква стратегия за смъкване на теглото, иначе си е преливане от пусто в празно.

Успех и пиши, когато си направиш изследванията, за да видим какво се е случило. :)

8.   Влез във Facebook и потърси Хранителния режим на Атанас Узунов. Върши чудеса, стига да имаш воля и желание да го спазваш.

9.   Също като някои други коментари, те съветвам да отидеш на лекар, може да е здравословен проблемът.