Споделена история от Спорт и красота

ОТСЛАБВАНЕ
Здравейте! Момиче съм, на 17г., висока 1. 56. До скоро тежах 45кг, но поради лични проблеми едно известно време доста прекарах в лежане. Качих 5кг. Усещам, че кг-те ми пречат, тежи ми и не се чувствам комфортно. Изчетох доста неща, прегледах доста диети, но искам и вашето мнение. През свободното си време опитвам да тренирам, за сега вкъщи, после мисля да се ориентирам и към зала. Ходя и бягам 1път в седмицата. Опитах да се да се лиша от храна, спрях хляба, но в един момент гладът просто надделя. Много имам нужда от съвет, начини за хранене. Каквото и да ми споделите ще бъде от ползва, благодаря ви предварително.

Коментари

1.   Започни да четеш? ! Защо трябва наготово да ти сервираме информация, която сме открили с четене? Ти не можеш ли да четеш? Всяко тяло е различно, намери какво работи за твоето.

2.   Колкото по-малко килограми имаш за сваляне, толкова по-трудно е. С 1 път в седмицата тичане и спиране на хляба няма да стане. Трябва да минеш в калориен дефицит (щом казваш, че си чела трябва да знаеш какво е това) Готви си храната сама и следи какво ядеш. Тренирай поне 3 пъти в седмицата. Ходи да тичаш за около половин час, а после прави малко силови тренировки вкъщи, защото само с кардио или само със силови тренировки не став. Не знам защо, но имам чувството, че си пробвала няколко дни и като не е станало вече си отчаяна. На мен ми бяха нужни 3 месеца, за да сваля 5кг и то като тренирах 4 пъти седмично и със страшни лишения. Така че иска се време и постоянство. Успех!

3.   Какво е това, което ядеш освен хляб, щом неговата липса те кара да усещаш глад, и в какви количества? Питам, защото аз хляб не ям от повече от 10 години, освен ако не е някакъв сандвич (а да ям сандвич ми се случва не повече от 4-5 пъти годишно), а нито усещам глад, нито пък ми е проблем неговата липса.

Според мен е твърде вероятно поначало да ядеш малко, и съответно с хляба да си запълвала стомаха си (въглехидрат е, съответно те е подувал и поне краткотрайно ти е създавал усещането за ситост), а сега като го няма, съответно да чувстваш глад. Яж повече протеин, и в частност меса, яйца, извара и риба, гарнирай обилно със салати (без никакви сосове, дресинги, или каквото и да е, което може да съдържа калории, освен евентуално едни 10-ина милилитра зехтин), а на закуска яж бавен въглехидрат тип овесени ядки, пък да видим дали няма да се чувстваш заситена и без хляб.

Да кажа и за количествата - изобщо не говоря да закусваш примерно 25 грама овес с половин кофичка кисело мляко, да обядваш малка пържола с един нарязан домат, а да вечеряш две краставици и 200 грама извара, защото това е пълен смях, и е съвсем нормално да те държи гладна, защото ти на практика наистина гладуваш.

И по-добре елиминирай на първо място течните калории (защото ще ти е и по-лесно), защото човек без да си дава сметка пие сокчета, фрешчета, колички, слага захар/сметана/масло в кафето, пък после си мисли, че яде малко, а не отслабва. Да, може и да яде малко, но пие доста, доста калории. Мини само на вода и напитки без калории (да, те съдържат аспартам, но за да е вреден той трябва да е в огромни количества, а 1 кутийка Кока-Кола Зеро дневно тялото ти дори няма да я усети), по възможност увеличи активността си, и увеличи порциите си, но с храна, богата на протеин, и така е много вероятно да получиш желаните резултати. Ако пък не се получи, тогава може да си пуснеш изследвания дали всичко ти е окей с хормоните, да си видиш нивото на стрес, дали се наспиваш достатъчно и други странични фактори, влияещи отрицателно върху свалянето на килограми. И ако всичко е наред, имаш добра диета, спортуваш, но пак не можеш да влезеш във форма, тогава може да търсят и алтернативни, по-агресивни варианти на хранителен режим, до които варианти се стига в изключително редки случаи, и най-вече, когато говорим за професионални състезатели, искащи да свалят последните 1-2 процента подкожни мазнини преди състезание.