Споделена история от Спорт и красота

Тренировки
М20, Варна
Ще бъда директен и ще карам накратко.
Преди няколко месеца.. близо половин година реших да заприличам на човек и започнах да тренирам. Имах може би 20% подкожни мазнини и започнах да разучавам начините за ремонтирането на този грозен проблем. Влязох в калориен дефицит и започнах да тренирам по - усилено като тичах поне 3, 4 пъти седмично, свалих си приложението six pack 30 days, започнах лостове... направих всичко по силите си и се храних както трябва, следя YouTube канали, където успели хора дават съвети от опит.. просто направих всичко по силите си и единственото нещо, което получих беше това, че свалих няколко кг, придобих по - слаба визия и определено съм махнал излишни мазнини, но пресата ми ВСЕ ОЩЕ не се показва по дяволите..!!! Реших, че може би съм се изчистил добре и просто трябва да започна да тренирам за мускулна маса и започнах това преди седмица. Правя набирания на лост, коремно превъртане, кофички, тренирам с дъмбели в къщи и наблягам много на лицеви опорите. Искам да питам дали се движа по правилен начин и какво трябва да направя за да постигна целта си най - после?
Висок съм 1, 84, а за кг не съм сигурен... преди месец бях 74, а сега може и да съм свалил или качил 1, 2.. Благодаря!

Коментари

1.   Фитнес и треньор ти трябва.

2.   Започни да вървиш колкото можеш повече, избирай винаги стълбите пред асансьора или по-дългия път за някое място. Гледай на ден да правиш поне 10 хиляди крачки.

Почни да правиш кардио, на пътека, стадион, парк или където и да е. Може и да се запишеш на бойни изкуства. (там се горят много калории, особено муай тай)

Най-важното сега - храната. Аз седя чист от около година и го постигам като не ям боклуци и избягвам тесто/захар. Най-често срещаното явление при пълни хора е въглехидратовата зависимост.

Схванал си идеята за калориите, но не знам до колко я прилагаш наистина. Просто е - искаш да качиш, значи ядеш повече от колкото хабиш ; искаш да свалиш, значи ядеш по-малко от колкото хабиш. Пробвай да пиеш течности преди ядене или да ядеш повече салати/плодове/зеленчуци с храната.

Успех!

3.   Според мен не е тук правилното място да задаваш такива въпроси. Във всеки град има фитнеси, където спокойно може да зададеш въпроса си. Отиваш и казваш, че искаш тренировка с персонален треньор и доколкото знам е нещо от сорта на 20 лева той да ти изготви тренировъчен режим, но ако си в по-малък град е по-евтино или пък ако фитнеса не е някой скъпарски. Просто ще се видите, ще си кажеш проблема и ще ти обясни и ще ти покаже на живо къде грешиш. Не е правилно да питаш такова нещо тук, защото нито те виждаме, нито сме треньори.

4.   Макар че можеш да качиш поне малко мускулна маса с тренировки със собствено тегло, най-добре би било силови тренировки. Трите основни класически сложносъставни упражнения в силовия трибой - избутване на щанга от лег, клек с щанга и мъртва тяга, са царете на упражненията както за сила така и за хипертрофия (качване на мускулна маса). Към тях може да добавим раменна преса, гребане и набирания. Може от време на време по малко изолирана работа за прасец и корем и това е. Потърси програми в нета, ако ти е интересно. Аз започнах преди година с една програма наречена Starting Strength, после минах към 5/3/1, а сега си имам собствена програма, с която имам много добър прогрес. Плочки още нямам защото не съм влизал в cutting фаза още, но кефът да вдигаш много и все повече е голям. Ръката ми е видимо по-голяма, раменете и гърбът ми са по-широки, ходя по-изправен. Чувствам се по-добре като цяло.

Много важна е и диетата. Качването на мускулна маса е 40% тренировки и 60% диета (и добавки, но те са към диетата, например протеини, аминокиселини и тн. ). В нета има много информация по темата.

5.   Здравей. Често пиша тук. Висок съм 1, 97. Теглото ми изобщо не отговаря на ръста. Препоръчаха ми да натисна за качване на килограми. За седмица качих 3 кг., 61 бях, 64 станах. Сутрин като стана ям две яйца с препечена филийка пълнозърнест хляб, намазана със съвсем малко масло. Към 10 часа изяждам шепа бадеми или орехи и отивам в залата, за да работя до обяд. Най-напред скачам на въже - много интензивно около 10 минути. Започвам леко и постепенно вдигам темпото. След това заставам странично, подпрян на лакът, и със свободната ръка започвам да опъвам медицински ластик - за сила. Правя по 8 повторения, почивам 1 минута, после още 8 и сменям ръцете. Накрая остават набирания на лост, вдигане на гири или вдигане на един диск, отново от легнало положение - напред, вляво, вдясно. Така има напрежение и в корема. Ще каже някой, че е много лесно - на мен са ми трудни тези неща, не съм ги правил досега и още привиквам. След като се прибера ям пъстърва на фурна, изпечена във фолио и изцеждам половин резенче лимон отгоре. За вечеря - три пълнозърнести филийки с извара или извара с чесън, заедно с редче черен шоколад. И две-три орехчета или бадемчета, не като в 10. Кое, как, защо не питам - казали са ми така, така правя. Нямам физически оплаквания, за да поискам да обсъдим някаква промяна някъде по веригата. Трябва да отидеш и да питаш, да се съблечеш дори ако трябва, за да те огледат. Това е от мен. Поздрави!