Споделена история от Спорт и красота

Кой е най-добрият протеин?
Здравейте!
Знам, че в интернет пространството има ужасно много инфо по тази тема, но тя рядко е правилната. Факт е, че повечето блогъри показват платени марки протеин, които не струват и няма ефект от тях. Та, въпросът ми е към спортуващите в този сайт, какъв протеин използвате - изолат, суроватъчен, гейнър или казеин? Кой е по-добър и какъв ефект получихте от него? На коя марка и на каква цена? Знам, че от протеин чудеса не стават, но в момента не мога да си позволя да си набавям протеини само от храната, за това търся добавка. Не търся и чудеса във физиката си, просто искам да се оформя и да кача няколко кг чиста мускулна маса. Не гоня мисията за перфектното тяло, просто искам да тренирам и да се чувствам добре с енергия за други неща.

П. С. Моля хора, които смятат протеините за стимуланти и стероиди да не коментират! Благодаря предварително за мненията!

Коментари

1.   Ама, той хубавият проеин не е по-евтин, от колкото да си купуваш протеин от храна.

Един читав протеин 2 кила и малко би ти стигал за месец. Цената му е около 100-120 лева.

За същите пари можеш да си купиш яйца и месо, което ще ти докара същите протеинови стойности от хранителен източник.

Протеинът като добавка е за тогава, когато физически не можеш да поемеш повече храна и затова си добавяш шейк, който не те засища като хранене и в същото време ти помага със стойностите.

Много е трудно обаче, защото в българия ментаците на протеин са супер много и никога няма да можеш да знаеш дали купуваш нещо реално. Виждал съм лабораторни изследвания на редица протеини и това, което мога да те посъветвам е AmiX и MyProtein.
Optimum принципно са много хубави протеини, но ако е истински.
Dymatize също.

Gym Beam имат супер масирана маркетингова стратегия в момента с всички insta-famous "билдъри", не съм го пробвал, но може и да не лош.

Суроватката е за предпочиатне.
Купи си и креатинче... монохидрат, за след тренировка, по пет грама. Върпши чудеса.

И не забравяй... истината е в храненето.

Братан.

2.   Здравей - с мъжа ми тренираме активно и ползваме редовно протеин след тренировка, но растителен - за предпочитане основно смес от протеин, извлечен от грах, коноп, чия, слънчоглед. Соевият го избягвам, защото може да доведе до хормонални нарушения, а яйчния и суроватъчния, заради тежката химическа обработка и защото самите смеси като ги разтвориш имат супер изкуствен вкус и неприятен остър аромат, а и са наблъскани с подсладители. Най-доволни сме от протеиновите смеси на Alpha Foods, oсобено тези с вкус на шоколад, лешник и ванилия - съставките са качествени и натурални и вкуса е максимално естествен. Поръчваме ги през амазон. По-скъпи са от яйчния и суроватъчния протеин в пъти - но са си инвестиция в тялото и здравето. По-изгодно излиза иначе да поръчаш на едро конопен или грахов протеин и сам да си правиш смеси - но е много трудно да се овкусят прилично.

3.   Фитнесджийствам от малко над 2 години. За това време научих, че поне за мен специално суроватъчният (whey) протеин, който уж го водят най-добрия, въобще не е добър, защото ме издуваше и сякаш качвах мазнини. Някои хора обаче се кълнат в суроватката. Изглежда, че нещата са индивидуални. На мен например казеинът ми влияе много по-добре. Уж го водят "нощен протеин", заради по-бавното разграждане, но аз го пия и след тренировка. По възможност в прясно мляко. Самото мляко също е много добро за възстановяване, а то си има и малко суроватка вътре така или иначе (към 20% от млечния протеин е суроватка, останалите 80% казеин).

Малко офтопик, но бих искал да ти кажа за мен лично коя е най-добрата добавка за натуралния бодибилдър - BCAA/EAA микс в по-големи дози. Като започнах да пия по 40-50 грама BCAA/EAA по време на тренировка рязко ми скочи силата, много по-забързано започнаха да ми растат мускулите и се възстановявам почти без мускулна. Много добър анаболен ефект без анаболи. Подчертавам, че не е само BCAA, а трябва да имаш всички незаменими аминокиселини (EAA), но е добре да има повече левцин, затова смесвам в една бутилка BCAA и EAA. Единственият недостатък е, че е по-скъпо като са в големи дози.

4.   Хранааааа! Тва ти е най-добрия протеин! Стабилното нагъване на храна. Който ти е казал, че от гейнъри се качват кила, да си навре геймъра в г*за! Стабилно хранене, бцаа, стромба, whey protein, тестостерон. За мен тва е комбинацията.

5.   По добре си вземай чисто месо. Щом не гониш някакви спортни постижения специализираби добавки не са ти нужни. Щом не си профи си яж пилешко, даже от време на време и червено месо. С добавките се качва маса бързо но и се сваля бързо. Направи си един хубав балансиран режим на хранене с прием на поне 50% белтъчини и ще видиш че за три месеца стават чудеса.
Може все пак да си вземеш аминокиселини и витамин Б-комплекс, не за качване на маса а за бързо възстановяване на мусукулните влъкна след тренировка.

6.   Хубавите протеини са на Amix и Optimum Nutrition. Изолат е най качествения много ясно. Ако имаш пари дай. Иначе най ефективно е да се праскат яйца извара и месо. То това си е живия протеин, другото е синтетичен протеин който пак работи но директно от храната е най най

7.   (NutriBullet или друг блендър) 3-5 сурови яйца ( жълтъци) банан/сини боровинки/диня тиквени семки авокадо орехи/бадеми морков спанак вода MCT oil

8.   от 7: *яйца (вкл. жълтъци)