Споделена история от Спорт и красота

Постоянно ми се яде сладко
Здравейте. Не знам само аз ли имам това оплакване, но от скоро изпитвам зверски глад за сладко. Принципно не ям много, но последната седмица направо се скъсах да търся сладко из шкафовете. :D Цикълът ми е чак след 10 дена и не мисля, че той е причината. И междодругото едва ли това оказва влияние, но забелязах, че от както ми се случват доста гадни работи последните дни и съм под стрес и напрежение тогава започнах и да изпитвам този апетит. Принципно съм слабичка висока съм 1, 61 и тежа 45, 46 кг., но се притеснявам, че ще кача доста килограми с това сладко. Как да го спра?
П. с. на 17 съм.

Коментари

1.   По мое мнение ирационалният глад за сладко най-често е свързан с нисък серотонин. Понижаването на нивото на серотонин може да се дължи на много фактори.

Първата възможност е, че при някои хора (при мен например) става когато времето навън се поразвали. Цяло лято може да ми се яде чиста храна - месо, яйца, млечни продукти, бавни въглехидрати и зеленчуци, и изведнъж като дойде септември/октомври и започвам да искам да ям кроасани, соленки и шоколади. Та, това е единият вариант, викат му "сезонна депресия".

Друг вариант е т. нар. емоционален глад - бързите въглехидрати бързо вдигат нивото на серотонин. Може по всяко време когато на някого му е кофти да усети глад за сладко в опит да притъпи неприятните емоции и мисли.

(двата варианта са свръзани всъщност)

2.   Аз съм бая над 17, пък и съм мъш. Когато обаче ме налегне депрес за нещо, опустошавам на жената шоколадите. После ми излиза по някоя пъпка на носа. Иначе по месеци не пипам сладко. Не обичам просто.

Самоконтрол му е майката.