Споделена история от Спорт и красота

Въпроси относно киста ?
Здравейте преди месец се оперирах от киста на опашката. Раната зарастна, но естествено остана белег и мястото не е същото. Някой има ли информация дали след такава операция се получава деформация и дали тази деформация е за постоянно или с времето се оправя? И колко време след операцията спират болките при сядане или вече сядането никога повече не е безболезнено?
Операцията ми е направена по затворения метод това означава ли, че има по-голяма вероятност от рецидив или метода не е от значение за рецидивите?
Мажа се всеки ден с Био Ойл това донякъде ще заличи ли белега или този този продукт не е достатъчно ефективен, защото освен в аптеки го срещам и в дрогерии и това ме води до мисълта, че е просто един крем, а не медицинско изделие?
Ще се радвам ако някой може да ми отговори на тези въпроси и сърдечно моля модераторите да ми публикуват историята!

Коментари

1.   Аз преди година се оперирах от същото, белег си остава, няма как да е като преди. Иначе има вероятност да рецидивира. Аз например скоро пак трябва да се оперирам. Понякога се налага няколко пъти да се отстрани, преди да спре да рецидивира.

2.   На мен другия месец ми предстои същата операция за киста на опашката. Може ли малко повече информация за това дали е по-добре да се затвори кистата с конци (или както там точно е методът), или е по-добре да се изчака сама да се затвори? Също така какво е възстановяването като усещане и време? Чувал съм, че първите 2 седмици човек буквално не може да ходи от болка и разни други плашещи неща.

Също ми е важно кога може да се започне активно спортуване, защото аз спортувам и ми е ясно, че около месец поне ще съм извън залата, но поне по-леки тренировки дали могат да се правят и по-рано, или не е препоръчително?

И как да направим така, че да минимизираме максимално риска от рецидив, защото съм чувал за хора, които ги оперират по 3-4 пъти, докато премахнат кистата, а това звучи доста обезкуражаващо?

3.   Имах същото през 2017, но ми се махна без оперативна намеса. Мажех го с ихтиол и йод. След спукването ми остана голямо тъмно петно за около година. Не съм му слагала нищо след това. Сега петното го няма, но имам много малка подутина, нещо като пъпка. Не ми пречи по никакъв начин. Естествено, има вероятност да се появи отново и в моя случай, както и в твоя. Но може и изобщо да не се случи.

4.   От авторката :
Номер 2 на мен хирургът ми каза, че при затворен метод не влизат бактерии от вън навътре и за това го предпочита пред отворения метод, а и отделно така много по-бързо зараства. Не рекламирам метода само ти споделям информация, а ти си прецени :)
За болката при сядане :
Да има болка и сега след месец пак ме наболява като седна и не знам дали е нормално, но при мен поне е така.
За риска от рецидив:
Май няма как да се предотврати може да излезе и десет пъти, което звучи зловещо.
За тренировките не мога да ти помогна, защото моето физическо натоварване е ходене пеш по доста километри на ден. Аз започнах постепенно да излизам някъде втората седмица като плавно увеличавах километрите.
Общо взето това мога да кажа от собствен опит.
Ще се радвам някой ако знае нещо повече по темата да сподели :)

5.   Когато бях на 14 се оперирах от такава киста, сега съм на 34 и буквално съм я забравил операцията.
Има белег, но какво те притеснява, да няма да си показваш г*за пред хората.
При мен си беше тежка операцията, чичо доктор яко дълба за да не се наложи да ме отваря наново, но явно добре се е справил, вече 20 г няма ядове
Лошия спомен ми е от това, че беше юлска жега и бавно зарастна, лежах 20 дни в болницата

6.   От авторката
Забелязвам, че колкото повече човек се измъчи с операцията толкова по-вероятно е проблема да изчезне за дълги години.
Мнението на номер 5 ме води до мисълта, че май преди години са ги правили по-успешни операции. А може и просто да е късметлия знам ли...