Споделена история от Спорт и красота

Кафява къна
Момичета, помагайте. Направих грешката да си направя балеаж, който първоначално изглеждаше ок и нямах проблеми, но след всяко едно измиване косата ми ставаше по - зле и по - зле. В окаяно състояние е в момента, а цветър е... ужас. Резултата е накъсана руса коса с жълт оттенък. Една моя приятелка си оправи косата с черна къна, но понеже на мен черно няма да ми ходи бих искала да пробвам с кафява. Естествения ми цвят е тъмно рус, но за в момента не искам нищо русо по главата си за това и прибягвам към тъмна къна. Вие ползвали ли сте и какво ви е мнението?

Коментари

1.   От 17 годишна се.правя с естествено черната на herbul. Лъскава и здрава без накъсване и със страхотен блясък. Много съм доволна и не искам да чуя за бои... chestnut на herbul е с чудесен цвят вжиж в тубето ица видео как става цвета.

2.   Това ще бъде голяма грешка.
Като за начало, няма такова нещо като кафява къна. Къната е черна или червена, всичко останало е пълно с химия и оцветители. Имам приятелка, която е руса, но използва къна, за да направи косата си кестенява. След две измивания беше рижа.

3.   Здравей!

От 11 години ползвам само черна къна, като преди това съм експериментирала известно време с кестеняво. Ако избереш него или черното, т.е. тъмната гама, очаквай доста добра пигментация, значително по-добра от тази на боите за коса от среден, дори и на някои бои от висок клас. Къната, впрочем, доста добре се справя и с белите коси, майка ми ползва кестенява и е супер доволна. Като цяло косата ти ще стане по-плътна и ще изглежда оптически по-добре с времето, а ако добавиш зехтин или бадемово масло към къната преди да я нанесеш, косъма направо блести и се съживява.

Съветвам те, ако решиш да ползваш къна, да не купуваш на български производител. Нито са покривни, нито са качествени, лично съм пробвала и останах страшно недоволна. Самата консистенция на българските къни е някак блудкава, не знам какви химии бъркат. От 2009-та ползвам къната на Eagles и Herbul, засечка не съм имала - нито с цвета, нито по отношение на алергична реакция, а съм предразположена към кожни раздразнения.

Плюсове на къната:
косата не се измъчва така, както с боите;
видимо не цъфти толкова много;
става по-плътна, структурата на косъма става по-масивна;
можеш да си я къдриш и изправяш, къната не влияе на обработката;
ужасно евтино е да се къносваш (5 лв. за цяла кутия къна. В кутията има 5-6 пакетчета, а те стигат за 5-6 цялостни къносвания на една средно дълга коса. Едно цялостно къносване по дължината може да те издържи и цял месец, преди да си проличи, че имаш нужда отново, а през останалото време можеш да си поддържаш само корените;
можеш да отваряш и затваряш едно пакетче, колкото пъти искаш, не е като с боята, която отвориш ли я, ползваш веднага и не може да си мацнеш малко след две седмици или месец;
цветът е плътен още с първото къносване (за перфектен първи резултат и изравняване на цвета при средно дълга коса ползвай първоначално две-три пакетчета, за да си сигурна, че ще хване навсякъде, после ти сама ще си усетиш колко и как);
да се къносаш не е по-трудно от това да се обядисаш - едно пакетче къна се разтваря добре в 100 мл. гореща вода, добавяш 2 супени лъжици зехтин или друго масло (бадемово, какаово, кокосово, от репей), разбъркваш добре и си готова;

Минуси:
- не може да си къносаш косата в салон, не предлагат услуга къносване;
- трябва да бъдеш особено внимателна при самия процес по приготвянето и нанасянето на къната. Запаси се със стари вестници, които да разстелиш по пода, с латексови ръкавици, четка за боядисване и шапка за баня, която да сложиш след къносването. Капне ли някъде къна, не се пере, така че по-далеч от бели стени, дамаски, килими и т.н.;
- приготвянето на къната отнема пет минути, къносването на косата отнема около 15, но изчакването на къната да си свърши работата ще ти отнеме поне един час, а в студено време час и половина, т.е. ще чакаш повече, отколкото при боите;
- докато се къпеш трябва да минаваш периодично със слушалката там, където си опръскала при миенето на косата, за да не остава къна по душ-кабината и пода, особено ако имаш хубава нова баня или такава в светли тонове;
- хавлията ти за коса ще отиде по дяволите, цялата ще е на "шамари" от къната;
- след като се изкъпеш и косата ти е мокра, веднага се увий в хавлия, защото капчиците от косата ще боядисат другите хавлии, столове, покривки за легло, килим, тениската ти и т.н.;
- след като се изсушиш ще забележиш, че вратът и ушите ти са в малки ситни точици къна. Не е болка за умиране, махат се бързо с мокра кърпичка и клечки за уши, но не е съвсем приятно;
- ако веднага след къносване решиш да излезеш и си избрала бяло или друг светъл цвят яке или връхна дреха, може да останеш много неприятно изненадана от цвета в областта на врата и там, където косата докосва дрехата. Най-вероятно няма да се изпере и няма да го сложиш повече за пред хора.
- след къната едно евентуално обезцветяване на косата в случай, че някога (след пет, десет или двайсет години) решиш да се изрусиш или изсветлиш, ще стане много по-мъчително и трудно, да не кажа невъзможно; има едно твърдение, че върху къна боя не хваща, не знам колко е вярно, не съм опитвала.

Във всеки случай е малко като once you go black, you never go back, ама по отношение на косата. Бях в девети клас, когато реших да съм чернокоса и от 2009-та досега няколко пъти ми е минавало през ума да променя визията си, но при мисълта какво ще ми коства на косата да премина от черна къна (най-покривният и силен вариант) към светъл цвят, съвсем разбираемо си стоя на дупето и не протестирам. При това естественият ми цвят е рус.

Направих експеримент и шест месеца не се къносвах - пораснаха ми единствено корените, русички. Всичко друго надолу все едно ебило къносано завчера, такова покритие. Така че решиш ли се на къна като опция дори само за два месеца, трябва да очакваш, че една евентуална промяна след време хич няма да е безобидна и вероятно ще увреди косата ти доста, за да постигнеш по-светъл тон.

Дано съм ти помогнала, желая ти много здраве!

4.   Здравей!

От 11 години ползвам само черна къна, като преди това съм експериментирала известно време с кестеняво. Ако избереш него или черното, т. е. тъмната гама, очаквай доста добра пигментация, значително по-добра от тази на боите за коса от среден, дори и на някои бои от висок клас. Къната, впрочем, доста добре се справя и с белите коси, майка ми ползва кестенява и е супер доволна. Като цяло косата ти ще стане по-плътна и ще изглежда оптически по-добре с времето, а ако добавиш зехтин или бадемово масло към къната преди да я нанесеш, косъма направо блести и се съживява.

Съветвам те, ако решиш да ползваш къна, да не купуваш на български производител. Нито са покривни, нито са качествени, лично съм пробвала и останах страшно недоволна. Самата консистенция на българските къни е някак блудкава, не знам какви химии бъркат. От 2009-та ползвам къната на Eagles и Herbul, засечка не съм имала - нито с цвета, нито по отношение на алергична реакция, а съм предразположена към кожни раздразнения.

Плюсове на къната:
косата не се измъчва така, както с боите;
видимо не цъфти толкова много;
става по-плътна, структурата на косъма става по-масивна;
можеш да си я къдриш и изправяш, къната не влияе на обработката;
ужасно евтино е да се къносваш (5 лв. за цяла кутия къна. В кутията има 5-6 пакетчета, а те стигат за 5-6 цялостни къносвания на една средно дълга коса. Едно цялостно къносване по дължината може да те издържи и цял месец, преди да си проличи, че имаш нужда отново, а през останалото време можеш да си поддържаш само корените;
можеш да отваряш и затваряш едно пакетче, колкото пъти искаш, не е като с боята, която отвориш ли я, ползваш веднага и не може да си мацнеш малко след две седмици или месец;
цветът е плътен още с първото къносване (за перфектен първи резултат и изравняване на цвета при средно дълга коса ползвай първоначално две-три пакетчета, за да си сигурна, че ще хване навсякъде, после ти сама ще си усетиш колко и как);
да се къносаш не е по-трудно от това да се обядисаш - едно пакетче къна се разтваря добре в 100 мл. гореща вода, добавяш 2 супени лъжици зехтин или друго масло (бадемово, какаово, кокосово, от репей), разбъркваш добре и си готова;

Минуси:
- не може да си къносаш косата в салон, не предлагат услуга къносване;
- трябва да бъдеш особено внимателна при самия процес по приготвянето и нанасянето на къната. Запаси се със стари вестници, които да разстелиш по пода, с латексови ръкавици, четка за боядисване и шапка за баня, която да сложиш след къносването. Капне ли някъде къна, не се пере, така че по-далеч от бели стени, дамаски, килими и т. н. ;
- приготвянето на къната отнема пет минути, къносването на косата отнема около 15, но изчакването на къната да си свърши работата ще ти отнеме поне един час, а в студено време час и половина, т. е. ще чакаш повече, отколкото при боите;
- докато се къпеш трябва да минаваш периодично със слушалката там, където си опръскала при миенето на косата, за да не остава къна по душ-кабината и пода, особено ако имаш хубава нова баня или такава в светли тонове;
- хавлията ти за коса ще отиде по дяволите, цялата ще е на "шамари" от къната;
- след като се изкъпеш и косата ти е мокра, веднага се увий в хавлия, защото капчиците от косата ще боядисат другите хавлии, столове, покривки за легло, килим, тениската ти и т. н. ;
- след като се изсушиш ще забележиш, че вратът и ушите ти са в малки ситни точици къна. Не е болка за умиране, махат се бързо с мокра кърпичка и клечки за уши, но не е съвсем приятно;
- ако веднага след къносване решиш да излезеш и си избрала бяло или друг светъл цвят яке или връхна дреха, може да останеш много неприятно изненадана от цвета в областта на врата и там, където косата докосва дрехата. Най-вероятно няма да се изпере и няма да го сложиш повече за пред хора.
- след къната едно евентуално обезцветяване на косата в случай, че някога (след пет, десет или двайсет години) решиш да се изрусиш или изсветлиш, ще стане много по-мъчително и трудно, да не кажа невъзможно; има едно твърдение, че върху къна боя не хваща, не знам колко е вярно, не съм опитвала.

Във всеки случай е малко като once you go black, you never go back, ама по отношение на косата. Бях в девети клас, когато реших да съм чернокоса и от 2009-та досега няколко пъти ми е минавало през ума да променя визията си, но при мисълта какво ще ми коства на косата да премина от черна къна (най-покривният и силен вариант) към светъл цвят, съвсем разбираемо си стоя на дупето и не протестирам. При това естественият ми цвят е рус.

Направих експеримент и шест месеца не се къносвах - пораснаха ми единствено корените, русички. Всичко друго надолу все едно ебило къносано завчера, такова покритие. Така че решиш ли се на къна като опция дори само за два месеца, трябва да очакваш, че една евентуална промяна след време хич няма да е безобидна и вероятно ще увреди косата ти доста, за да постигнеш по-светъл тон.

Дано съм ти помогнала, желая ти много здраве!