Споделена история от Спорт и красота

Не мога да отслабна
Здравейте, моля ви за съвет, историята ми е следната:

От доста години съм малко по-пълна, не много, но няколко кг над нормалното. Висока съм 165см и винаги съм тежала около 63-4кг., на 25 години съм.

Така... съзнателният ми живот премина в спазване на всякакви диети и режими, провали, добри резултати, йо-йо ефекти и всякакви такива разочарования. В общи линии каквото и да правя винаги се връщам до тези килограми.

От началото на годината отново се мъча да постигна някакви резулатити, но те не са задоволителни. За половин година съм смъкнала 2-3кг.
Следя си калорийния прием да не надвишава 500кал. дневно, което би трябвало да е ужасно малко, но ако приема примерно около 600-700кал... пълнея. Нямам обяснение как това се случва при положение, че за човек на моите години, за да задържа кг са му необходими над 1000кал дневно.
Работата ми е свързана с движение, също така тренирам през ден.

Постоянно съм сънлива, изморена, отпаднала, общо взето нямам сили за нищо. Гладувам, а резултат няма и това доста ме отчайва.

Никой не ми вярва, че над 600кал. качвам кг, но е така... и нямам логично обяснение.
Моля, ако някой е по-запознат с тези неща да даде някакъв съвет.

Коментари

1.   Тъй, това, че не сваляш е сред най-малките ти проблеми.
Такива хормонални гадости можеш да си навлечеш, че ти е бедна фантазията. То и моята е бедна, само за няколко се сещам, но ако по темата вземе отношение специалист - ще ни се дореве.

Не сваляш и качваш, защото организмът ти буквално е на бедстващ режим. Не пуска килограми, защото не му стига храната и качваш, защото не знае кога пак ще му дадеш и иска да си натрупа запаси.

Оттам нататък избора си е твой как ще продължиш.
При всички положения, дори да преминеш на адекватен
хранителен режим, ще качиш първоначално, но после
организма ти ще ти прости и ще започнеш да си сваляш.

Отделно тренираш - човек, който тренира би трябвало да знае колко е важно следтренировъчното хранене.
Не е важно просто да сваляш, а да сваляш каквото трябва, т. е мазнини, а не мускули.

За успокоение - всички сме правили големи тъпотии, касаещи диетите. Според мен обаче или си избери треньор и го слушай или започни да четеш.
Вярвам, че ще се справиш. Успех.

2.   Много полезно би било да ти назначат изследвания на щитовидната жлеза, защото ако това, което споделяш, е вярно от първата до последната дума, би трябвало, ако си здрава, да не тежиш повече от 45-48 килограма.

Единственото, което ми идва наум, са следните уточняващи питанки:
1. Има ли други хора с проблемно сваляне на килограми в семейството?
2. Има ли хора с проблемна щитовидна жлеза в семейството, за които да знаеш?
3. Кога последно си пусна пълна кръвна картина?
4. От какво идват в организма ти тези калории? От чисто месо, яйца и салати, или от друг вид храна?
5. Какво наричаш много движение, може ли да бъдеш малко по-конкретна?
6. Имало ли е период, дори и кратък, в живота ти, когато си се чувствала добре в тялото си? С какво се хранеше тогава?
7. Използваш ли предимството на разделното хранене? А на часовите диапазони, определени за всеки вид храна? Опитвала ли си да тренираш сутрин на гладно, когато най-добре се топят мазнини? Пиеш ли хранителни добавки всеки ден (Б комплекс, витамин Д, Калций Магнезий Цинк, витамин С)? Опитвала ли си Л-карнитин?

Прегръщам те и чакам отговорите ти.

3.   До номер 2.
Благодаря за изчерпателния отговор, ще отговоря и аз на въпросите:
1. Има, от страната на майка ми, включително и тя е с наднормено тегло, като тя се оплаква от същото нещо.
2. Да, баба ми.
3.Никога не съм...
4. Без значение какво ям. Старая се да хапвам салати, плодове и пилешко, но се случва да хапна и нещо друго. Имам непоносимост към лактоза, а също много качвам, ако ям хляб и всякакви тестени или въглехидратни храни, дори да не са много започва да ме боли корема от тях.
5. Цял ден съм на крак и непрекъснато се движа, не сядам почти, като някои от смените ми са по 12 часа, отделно тренирам след работа.
6. Когато бях по-малка може би до 12 клас не съм имала никакви проблеми, хапвах нормално от всичко, даже може да се каже, че и не толкова здравословно като сега. Точно тогава за едно лято качих над 10кг (без да се храня по-различно) и от тогава съм така.
7. Не съм се хранила разделно честно казано. Диапазоните за хранене мисля, че ги спазвам. Не тренирам сутрин, понеже нямам възможност. Пия комплекс витамини, фет бърнар и л- карнитин от около месец, не мога да кажа, че помагат особено.

4.   От номер 2:

виждам, че чисто генетично си предразположена към напълняване. Това, което ме безпокои повече, са тези десет килограма от "онова лято". Моля те, пусни си ПКК (пълна кръвна картина) и задължително посети добър и доказан лекар ендокринолог, който да ти назначи ехография на щитовидната жлеза. Тая работа ми намирисва на нарушена функция на жлезата, но нека не говоря от името на специалиста.

Имай предвид, че бърнърите в някои случаи сериозно натоварват сърцето, а и с твоя супер активен начин на живот, може би вредят повече, отколкото помагат (и сама казваш, че няма задоволителен резултат). Насоката ми е да приключиш с Л-карнитина и бърнъра засега, за да се изчисти максимално системата ти за една седмица. След това посети личната лекарка за кръвни изследвания и вземи направление за ендокринолог.

Когато имаш яснота, драсни пак тук.

5.   Използвай съветите на 1 и 2.
Липсата на енергия се дължи на недостатъчното количество храна и може би проблеми с щитовидната жлеза. Тялото ти е в режим на глад и се опитва да задържи мазнините.
Моите съвети:
1. Провери си щитовидната жлеза (кръвен тест)
2. Увеличи количеството храна. Примерни храни:
Листни зеленчуци- (спанак, китайско зеле, лапад, коприва/ марулите са бедни на хр. в-ва), броколи, брюкселско зеле, зеле, сладки картофи (не картофи!), бамя, карфиол, месо- карантии (особено черен дроб), риба, яйца, зехтин, куркума (плюс черен пипер), джинджифил, цейлонска канела
3. Хранителни добавки- шизандра, мака, ашваганда, инулин, псилиум (фибри)
4. На тренировките, наблегни на вдигане на тежести- щанга, дъмбели, гири (пудовка, kettlebell)- клякане, мъртва тяга, изтласкване (никакви коремни преси- те са вредни)
5. Хранене в режим 16:8 (Гладуване с прекъсване, Intermittent Fasting)- храниш се само в определен прозорец от 8 часа в денонощието, иначе само на вода.

Забележка: всички растения от семейство Зелеви трябва да са термично обработени, заради оксилатите в тях!- спанак, броколи, зеле, бр. зеле

6.   Много ви благодаря за съветите и загрижеността. Направо съм отчаяна вече, понеже си смятам калориите и вчера бях на 390, при което много се зарадвах и смятах, че ще съм смъкнала днес сутринта, а кантара и тази сутрин не е мръднал....
Послушах съвета и спрях хапчетата. За съжаление в следващата седмица ще работя по 12 часа на ден без почивка, но после задължително ще ида на лекар и ще пиша тук какво е станало.
Изключително благодарна съм.

7.   Провери се за хипофункция на жлезата и задължително за инсулинова резистентност! Пожелавам ти здраве!

8.   Че при височина 165 см един 63-64 кг са си в здравословната норма. Аз съм 167, тежа към 60 кг и изглеждам доста стройна дори.
Спираш сладкото, пърженото, алкохола, газираното, тестените и за няколко месеца ще влезеш в нормалните за теб около 55-60 кг (в зависимост от мускулната ти маса).

9.   Можеш. Първо голяма грешка е това с тези 500 калории, доста си забавила метаболизма. Зарязвай тия калории, като ги смяташ по дебел ставаш. Пий нещо за забързване на метаболизма. Но си изследвай кръвната захар, ако е висока нищо да не ядеш пак качваш. При мен това се оказа причината, диети никога не съм можела да пазя.. Като си купих хапчета за захарта съм като анорексичка, а ям много и все сладко и вредни работи. Ако си с висока захар пий нещо силно като метформина.