Споделена история от Спорт и красота

Килограмите...
Жена на 24г. - 160 съм около 67 кг. имам нужда да сваля до 57-60, но просто не мърдам. Въпреки тренировките и следенето на храна в MyFitnessPal просто ефект няма. Вече около 2 месеца се ограничавам + тренировките (не са особено тежки имам лек здравословен проблем и 2-3 пъти повръщах след по-силна тренировка). Приемам всякакви съвети за отслабване. Надявам се за 2-3 месеца да сваля поне 6-7 кг...

Благодаря! :)

Коментари

1.   Консултирай се с диетолог. Прави йога и пий вода с лимон на гладно всяка сутрин. Спи поне 8 часа. Яж бавно. Пий чайове и много вода.

Има и една диета:

Ден 1:

Закуска: чаша чай, 1 филийка ръжен хляб с крема сирене, парче грейпфрут

Обяд: омлет със спанак, салата с домати и краставици и филийка ръжен хляб

Вечеря: 300-500гр. риба или червено месо с голяма зеленчукова салата със зехтин по избор

Ден 2:

Закуска: чаша чай, 1 филийка ръжен хляб с парче пуешко и резен домат, парче ябълка

Обяд: омлет със зелена салата със зехтин и купичка пълнозърнест ориз

Вечеря: 300-500гр. пилешко със зеленчуци на пара

Ден 3:

Закуска: 2 твърдо сварени яйца, филийка пълнозърнест хляб, парче грейпфрут

Обяд: 2 варени картофа, 300гр пилешка пържола, салата от маруля със зехтин

Вечеря: 500гр. риба и голяма зеленчукова салата по избор

Ден 4:

Закуска: купичка овесени ядки с около половин кофичка кисело мляко 1% масленост, 1 ч. л. мед, парче ябълка, чаша чай

Обяд: 200-300гр. печена риба със зелена салата със зехтин и картофено пюре

Вечеря: 300гр. пилешки гърди със задушени зеленчуци по избор

Ден 5:

Закуска: 1 филийка ръжен хляб, 1 яйце, резен авокадо, резен грейпфрут, чаша чай

Обяд: салата от домати и краставици и 200гр. пуешка шунка

Вечеря: голяма зеленчукова салата с настъргани моркови със зехтин и 200гр. риба на скара

Ден 6:

Закуска: купичка нискомаслена извара, 1 яйце, 1 филийка ръжен хляб, шепа боровинки или ябълка, чаша чай

Обяд: една чаша варен кафяв ориз, омлет със лук, спанак и чушки

Вечеря: 300-500гр. варено пилешко или телешко месо със зелена салата от маруля, овкусена със зехтин

Ден 7:

Закуска: купичка овесени ядки с малко сушени плодове и обезмаслено кисело мляко

Обяд: два средно големи сварени картофа, 200 гр. печена риба и порция печени зеленчуци

Вечеря: 300-500гр. пилешко филе с порция зеленчуци на пара

Редовното пиене на вода или чай през деня е задължително.
Може да се пие кафе, само че без захар, мляко или сметана.
За междинна закуска може да се хапва 1 зелена ябълка или фреш от морков.

ПЪРВО СЕ КОНСУЛТИРАЙ С ДИЕТОЛОГ! Успех.

2.   Здравей,

Ще ти дам съвет като някой свалил 21 кг. за 4 месеца и продължаващ да сваля.

Свалянето на килограми изисква единствено "калориен дефицит" (приемане на по-малко калории, от колкото изразходваме), който може да се постигне или с "хранителен режим", или с "тренировки" или с комбинация от 2-те.

Щом правиш комбинация от 2-те и няма видим резултат, вариантите са следните:

1. Не си отчиташ правилно приетите калории в MyFitnessPal

Аз 1-2 седмици бях така - уж си отчитам "правилно" приетите калории, но кантарът не мърда. В крайна сметка установих, че трябва да отчитам всичко - не само яденето, но и всякакви поети течности.

Пия много кафе с мляко на ден и се оказа, че само от кафето с мляко поемам близо 40% от килокалориите за режима ми (670 kcal) и след като си коригирах режима, на база на новата информация, продължих да свалям ефикасно (по 1 - 2 килограма на седмица).

Съответно всякакви други течности, които поемаш - фрешове, сокове, алкохоли, енергийни напитки и др. трябва да ги отчиташ (май само въздуха и водата нямат калории).

Също един допълнителен съвет:

Не отчитай изразходените си калории в MyFitnessPal!

Един приятел ми даде този съвет, и като спрях да ги отчитам и почнах само да си записвам приетите калории (а не да балансирам "приети" с "изразходени" калории, до достигане на нужните килокалории за деня) почнах да свалям ефикасно.

2. Не изразходваш достатъчно килокалории.

Спомена, че имаш здравословен проблем. Не се напрягай, но пробвай да изразходваш поне по 500 kcal на тренировка и увеличи натоварването си извън фитнеса. Също, ако имаш времето - увеличи броя тренировки седмично.

Примерно в момента, аз свалям интензивно и ходя на тренировки всеки ден. Също си взех пътечка за вкъщи и гледам да свалям между 500 до 1000 kcal допълнително на ден, само от пътечката.

Не изглеждат като много килокалории, но за 1 седмица в комбинация с режима и тренировките, спомагат за сваляне на поне 1/2 до 1 кг.

Не е нужно да се натоварваш толкова, разбира се, особенно щом имаш и здравословен проблем, но примерно една обиколка на квартала (примерно 4 км ходене) ти е 300 kcal поне, тъй че пробвай да правиш по 1 обиколка на ден (или си избери друг тип дейност - колело, плуване и т. н. ) и това допълнително ще ти помогне да свалиш повече килограми.

Това са възможните решения.

От опит знам, че приятелите, които са ми казвали, че имат "забавяне" в свалянето на килограми - или не спазват стриктно режим (или забравят да отчитат храни и/или течности в MyFitnessPal) или не изразходват достатъчно килокалории.

Свалянето на килограми е "математика" - просто ти трябват правилните числа. Т. е. голям (-) от изразходени килокалории и малък ( ) от приети килокалории. Това е.

Успех с начинанието!

Поздрави!

3.   Благодаря много за двата коментара! Дадохте ми много полезни съвети.

Авторка

4.   Плуването, бягането и колоезденето помагат най-много.
Тъй като плуването изисква, да имаш басейн наблизо и да се съобразяваш с работното им време, остават колоездене и тичане. Ако работата и/или университета ти са надалеч, но имаш условията, да позлваш велосипед, то пътувай с него, а след работа, покарай едни екстра 10-15 километра с по-бързо темпо. Първата седмица, ще те болят краката и ще ти е тежно, но после се свиква.
Другото е доброто старо бягане - вземи си малко по-добри обувки за бягане и екип (най-малкото, защото екипа се пере много лесно) и почни с 10 минути отначало, като тичаш през ден. С времето, ще се стегнеш и ще бягаш повече. 5 пъти в седмица, катоставаш преди работо или след нея, за по 25-30 минути, са ти достатъчни.
Стига да не е под нулата и да не е проливен дъжд, можеш да караш колело и да тичаш поне 9-10 месеца в годината. За останалите си вземи уред за вкъщи.

И разбира се - смени диетата. Затова се посъветвай с диетолог.

5.   На ръст съм колкото теб, но кг ми те са повече, в момента съм 72, но това вече е добре, защото когато реших да се взема в ръце бях около 80!
Разбира се, имам още много работа, но вече вървя в правилната посока. Както са ти казали и другите преди мен, важен е калорииния дефицит и разбира се търпението! Много хора си мислят, че почти не консумират нищо, а защо не свалят. Ами защото калории има не само в храната, но и в напитките! Можеш да не ядеш почти нищо, но вечер да излезеш с приятели, да изпиеш няколко бири... Или през деня да пиеш кола или много кафе със сметана. Нямаш представа колко калории има в алкохола!
Освен това и на мен ми се е случило. Първите кг ми свалих бързо и после застой! Седмици наред си стоях на 74 и нищо. Едва наскоро пак почнах да свалям. Явно на тялото му трябва време да свикне с калорииния дефицит. А и има още нещо, първите кг се свалят бързо, особено ако имаш много кг за сваляне, малка промяна и си свалил 5 кг, обаче докато свалиш последните 5... така че е нормално да имаш период в който не виждаш ефект от усилията си, обаче ако си упорита, рано или късно ще видиш резултат.
Не се отказвай и рано или късно пак ще почнеш да сваляш.
Успех!