Споделена история от Спорт и красота

Защо хората спират да спортуват когато остаряват?
Ако сте в напреднала възраст и сте спортували, какво ви е накарало да се откажете? Болки? Липса на свободно време? Или просто нежелание? Интересно ми е да знам какво да очаквам и дали ще мога да продължа да се поддържам на стари години с достатъчно желание. Моля само за полезни отговори и без нападки.

Коментари

1.   Мързел !! Само това.

2.   С достатъчно желание - да. Най-вече от липса на време спират хората. Когато си цял ден на работа, а вечер със семейството какво ти спортуване. Живота ги смазва повечето, дето се вика. Ковти реалност, ама... Трудно е да си пълноценен човек в такъв свят. Българските старци умират с охкане и пъшкане, а не прави, както е думата.

3.   Според един от водещите изследователи на процесите на остаряването - Дейвид Синклеър, нивата на най-важният енергиен източник на клетката NADH при хората на 50 години е двойно по-малко отколкото при хората на 20 години. Тази липса на енергия се отразява на всички нива от работата на организма - от мускулната работа, през специализацията а клетките, та до репликацията на ДНК...
Затова хората спират да спортуват - защото просто нямат енергия, съответно и желание. Да не говорим, че с възрастта субективното време постепенно се забавя, съответно усещането че животът се забързва... Ако на 20 години до следващата тренировка, която е след 2 дена, ти се струва цяла вечност, на 50 ти се струва, че е след няколко часа, което започва да става досадно. И като си дадеш сметка, че от 50 нататък да преживееш още най-много 20-30, които субективно ще ти се сторят не повече от 7-10 досегашни, то... направо си няма смисъл.

4.   Да видим: повечето възрастни хора се оплакват от едно или няколко от тези състояния:
1. сърдечни проблеми.
2. проблеми с кръвното.
3. болки в тялото.

Мога да изреждам и още, но я си представи да си в този кюп и съзнателно да си качваш кръвното налягане, да си тероризираш сърцето и да дразниш и без това болящите те части от тялото! Някак не ти идва отвътре, нали? Ако пък си смелчага, знаеш ли, че издръжливостта на по-възрастните не е като на младите, та като нищо могат да се споминат при някое спортуване?

Накратко: хората просто си гледат интереса, който е "живей дълго, все едно колко си спортувал".

5.   Според мен времето и приоритетите се променят. Като се бъхтиш по 10 ч на ден с пътуването и приготвянето, прибереш се каталясал и изнервен от занимаване с идиоти по цял ден и като за капак трябва да свършиш и нещо вкъщи като пазаруване, чистене, готвене, да помогнеш на децата за домашните да се видиш със съпруга/та, да си изпълниш съпружеските задължения, то станало 9-10 ч. И последното, което ти се иска след това, е да тичаш по разбитите тротоари или да блъскаш във фитнеса. Искаш просто да си налееш една ракия, да изгледаш един филм и да си лягаш, че на другия ден пак трябва да си в кондиция. А и нямаш същата енергия и нерви като на 20 и не ти се занимава много-много. А си на 20, нямаш деца, даже ако си студент обикновено мама и тати те хрантутят. Време бол, не си обременен с изкарване на пари, работа, семейство. Най-големия ти приоритет е да те харесат кифлите, че да изчукваш по някоя от време на време. На 40 ти е все тая дали съседската кифла те е харесала, съвсем други са ти проблемите и приоритетите. Мислиш как да свържеш двата края, как да изучиш децата, как да им осигуриш старт в живота и такива работи. Няма пред кого да се парвиш на красив, вървежен, наиграл си се и с кифли, и с купони, и с всичко.

6.   Ж67 Ръст 176/ тегло75 кг. Поддържана и активна. Активният спорт е за свободни хора. Ако работиш, живееш сам, домакинстваш и си готвиш, за да е здравословно и финансово достъпно, времето не достига. Деца, съпруг/партньор отнемат също от времето. Искаш да повишаваш квалификацията си, да прочетеш книга, да се забавляваш и ти остава време за сън. Аз ходя до работното мязто и за малък пазар пеша. Имам велоергометър и докато чета книга, гледам телевизия въртя. Плувам в басейн 2 пъти седмично по 30-40 минути. Поне 2 пъти месечно правим преходи в планината. Смятам, че е достатъчно. От 35-40 години е така. Фитнесът и многото мускули ме отвращават.

7.   Аз ще коментирам с предложение за възрастнкте хора (и не само)
Чи- кунг и/или Тай- чи са много подходящи упражнения за раздвижване, лечение и разтягане, придвижване на кислород в тялото/органи/целули.
Без изключения, ВСЕКИ може да ги прави! А особено за възрастните са супер полезни!
Вижте някое видео за начинаещи, единственият проблем след това е че, няма да имате никакво извинение да не спортувате!

8.   Наистина времето и приоритетите се променят.
Сега съм към 30така и с жена ми "работим" за бебе. Само до преди 5-6 години дори и не мислих за деца.
Работя на пълно работно време, отделно се занимавам и с други неща, които ми носят някакъв доход към заплатата.
Видях, че това ми отнема доста време, заради това инвестирах и си сглобих малка заличка в гаража. Нищо особено- стойка за набирания и кофички, два дъмбела до 35кг две пудовки, лежанка и няколко ластика. Така спрях да ходя на зала и да губя ценно време.
Но като цяло се усещам, че нямам този дух, който го имах на 18-20-25 да речем.
Усещам как вече заспивам гледайки някой филм, не държа вече на алкохол и съвсем съм го спрял, по-трудно се възстановявам и редица други такива работи, които ме спират да съм отдаден на 100%.
Усещам, че ако не е домашното оборудване, съвсем ще се отпусна. Представям си хората на 50 години.
Братовчед ми, който е бивш спортист и вечно във форма, роди му се дете и веднага пусна леко шкембенце. А този човек цял живот ме е мотивирал със спортната си форма и дух.
Иначе ако искаме да се предпазим от високото кръвно, болежките и болестите, трябва да тренираме. Малко тежести и малко кардио се отразяват добре на всеки.

9.   Като станеш на 50-60 ще разбереш...
Сега и да ти го обясняваме, просто нямаш необходимия житейски опит, за да вденеш.

10.   Рано или късно с всеки се случва... работа, деца, готвене, грижи... можеш да ядеш нормално и да нямаш нужда от усилен спорт.

11.   Аз никога не съм била активно спортуваща, но познавам много хора, които на 20 тренираха редовно, обаче после покрай работата, семейството, децата и всичко останало им оставаше все по-малко време и около 30-те напълно спряха. Някак си не си представям, че на 60 ще се върнат отново в залата, дори и вече да имат време за това.

12.   Имам приятели, които поддържаха отлична форма, спортуваха редовно и след като си хванаха сериозни партньори се разпуснаха яко.

Отвратително. Значи всичко е било не от разум и ценене на себе си, а само за да могат да се пласират по-добре.

Чувал съм, че е Русия това редовният случай - че рускините като ги видиш на 18-20 са като моделки, а няколко години след като се оженят са каци. Култура. Че като се ожениш и се... примиряваш.

Обратно, имам една друга позната, която роди дете и след нула време отново изглеждаше като топ модел, както си изглеждаше и преди това.

13.   Прекомерното натоварване също е вредно.Когато си го направил начин на живот,няма оправдания да не се движиш.