Споделена история от Спорт и красота

Това брои ли се за расизъм?
Искам да попитам брои ли се за расизъм когато кажеш на някого че не прилича на етноса си? Например хората имат създадени стереотипи че всички араби например са с тъмна кожа, коса и очи и като видят например някой с руса коса, светли очи и бяла кожа (независимо дали е натурално или не) и си мислят, че не е такъв. А има много такива светли. И човекът да е биологично такъв и всички в рода му да са тъмни, а само той да се е родил светъл, така се е случило с днкто. Или пък например човекът да е с доста големи устни, мургава кожа и къдрава коса, но си е европеец. Ако кажеш на някого, че не прилича на своят етнос, може ли да се каже, че това е вид расизъм. Защото по този начин човекът се обижда и започва да се чувства зле. Защото етноса е вид индивидуалност и човекът си се гордее с нея и така го нараняваш като я отричаш.

Коментари

1.   Някога расизъм означаваше омраза, породена от произхода. После изопачиха значението на тази дума за политически цели.

2.   Аз лично не бих се засегнал, но все пак и не бих го казал, ако не съм сигурен, че човека би го приел добре.

3.   Зависи, ако кажеш на някой че прилича на мангал е расизъм, ако му кажеш че има арийски черти(руса коса, сини очи) е комплимент

4.   В днешно време масово се бърка значението на думата "расизъм" и хората отдавна са забравили какво точно означава. Ако си придържаме към оригиналното значение на думата, в това което описваш няма нищо расистко. Ако попаднеш на човек, чийто представи са "в крак с времето", то тогава този човек най-вероятно ще се обиди и ще долови расизъм в думите ти...

Расизъм е да мразиш определена раса или група хора без никаква обоснователна причина. Да мразиш някого само защото е с тъмен цвят на кожата, например. Или защото идва от конкретна държава, да речем Израел. Това е расизъм. Да не считаш тези хора за равни заради отличителни външни белези.

Това, което ти обясняваш по-скоро се уповава на стереотипите. Ти се водиш по стереотипи, затова се изненадваш, че някой не прилича на етноса си. Ако бях на твое място и срещна рус арабин, примерно... или тъмнокожа европейка... нищо няма да кажа. И ти недей нищо да казваш. Просто защото никога не знаеш как ще се почувства човека отсреща... а и най-вероятно вече ще го е чувал това, че не прилича на етноса си... и самият човек ще си го знае, няма нужда някой да му го казва... но пак казвам - това не е расизъм. Това по-скоро е някаква форма на тесногръдие и леко неуважение да смяташ, че всички европейци примерно, са с бял цвят на кожата, или че всички германци са руси и със сини очи...

6.   Не е расизъм. Ще ми се съвременните борци срещу расизма на свободна практика да четат тази тема и да си водят бележки, защото се напълни с необразовани или повярвали си борци срещу расизма, който от своя страна стана като комунизма - навсякъде им се привижда, даже в купичката с корнфлейкс!

7.   1, същото е и при феминизма. Преди под феминизъм разбирахме движението за равноправие между половете, а сега - мъжемразене, движение жените да имат повече права и да бъдат възприемани за по-висшия пол.

8.   Няма такова нещо като расизъм. Човек може да харесва каквото си поиска и да не харесва каквото си поиска и няма нужда да има рационална причина за това и няма нужда да се обяснява на никого. Може да не харесваш черни или бели или азиатци и няма причина да се обясняваш на никого.