Споделена история от Спорт и красота

Мога ли да направя кариера в бокса ако съм на 20.
Здравейте, знам че повечето боксьори почват да тренират от съвсем малки около 9-10 години. Аз също искам да се запиша на бокс но не само да го тренирам но и да ходя по състезания и някой ден да стана професионалист, проблемът е, поне аз си мисля че е проблем че съм на 20 години. Искам да ви попитам дали съм прекалено закъснял или все пак може да се пробвам да направя кариера в бокса. Ако има боксьори ще се надявам да напишете мнение.

Коментари

1.   Най-много да участваш в разни републикански и балкански първенства, ама едва ли за теб ще знаят повече от 100 човека. :)
В аматьорския бокс трябва да стигнеш до олимпиада, трябвало е да започнеш около 14 ,17-годишен

2.   Запиши се, тренирай, пусни се на състезание и ще разбереш. Ако питаш дали е възможно - всичко е възможно. Друг е въпроса, готов ли да заплатиш цената. Готов ли си следващите 20 години да тренираш, бокса да ти е приоритет, да се лишаваш, да получаваш травми, удари в главата, някои с последствия за цял живот, за едно несигурно бъдеще. Дори да изтърпиш всичко, няма гаранция за успех или ако дойде, за теб ще дойде късно. Честно казано според мен не си струва жертвите, този спорт е много тежък. Ходи си любителски и не се занимавай с глупости.

3.   Може. Обяснявам защо. По принцип поне до към 20 години всички играят по аматьорски турнири. Никой не става професионален боксьор на 15 или 16. Самата категория мъже(освен по килограми има и възрастови), мисля, че е 19 по турнирите. Преди това се водят юноши и деца.

При много спортове пикът(оптималната форма) е по-рано - примерно при бягане, футбол и т.н., е да речем от около 23 до 28, зависи. При боксът е малко по-късно около 30-32 - тогава е оптималното между възраст и опит. И съответно още поне 5 години може да изкараш след "пика".

Добре е да си тренирал някакъв боен спорт или поне спорт преди това, защото боксът е изтощаващ и ще ти е тегаво, ако нямаш физ. подготовка. Ако имаш физическата подготовка и започнеш да тренираш здраво ще си проличи дали имаш и талант и за около 2 години може да се подготвиш. В бокса всичко е хъс и талант - или го имаш или го нямаш. За да станеш име в този спорт, трябва да го имаш в кръвта, да ти е даденост. Без дарба не става.

От боксьор на 25, от 17 годишен тренирам, преди това и други спортове. Ако имаш още въпроси питай. Успех.

4.   Аз съм на 32 години, във времето много пъти са ми казвали, че съм стар или не ставам за това или онова. И това ме е отказвало. Само ще ти кажа да не повтаряш моите грешки. Млад, стар, ако имаш желание - опитай се. После ще видим дали си стар, дали ставаш, дали не ставаш. Тоест, ти ще видиш. Но ти казвам, това да те разубеждават постоянно и да се вслушваш, е кофти за теб. После ще се чудиш "ами дали наистина нямаше да стана добър боксьор, толкова харесвах спорта, толкова го исках, а ЕДИКОЙСИТАМ ми каза да не се занимавам и го послушах". Успех ти желая!

5.   Здравей. Бих те посъветвал да опиташ. Няма какво да загубиш, а най-малкото ще ти остане добра база и хоби , което в последствие да развиваш. Като ''за'' и ''против'' при тази по-зряла възраст: ''За'' във всички случаи избягването на много трвами и удари при формиране на мозъка да 15-17-а година и от там по-малка резистентност на удари,сравнена с човек започнал на 20г-на Олимпиадата '20 един от олимпийските шампиони от Куба е започнал на 20г.Друго ,че много по-бързо ще усвояваш техника и тактика.Затова от контактните спортове за предпочитане в детско-юношеска възраст са борба, джудо ,самбо пред ударните. ''Против'' са изградената координация, навици, гъвкавост и специфична техника в детска и юношеска възраст...
Затова е необходимо да намериш и работиш с много последователен треньор, като още от начало се настроите към професионалния бокс. Ако притежаваш базови качества на задоволително ниво , то от първия ден ще трябва да ги развиваш систематично-поносимост на удари, дистанция, тайминг и сила на удара. Физическата ти подготовка от 1-ата минута трябва да е изцяло на професионална база не само като структура , но и като твое отношение, диета и дневен режим, защото там ще трябва да изградиш значително предимство над боксьори с по-дълъг стаж и аматьорска кариера. Т.е. подготовката ти е за друг вид спорт, а не за аматьорския бокс. В аматьорския бокс не трябва да допускаш повече от 1-2 състезания, само от тестови характер за теб, защото множеството от противниците ти ще са с предимство спрямо теб. Също така трябва да се насочиш, след консултация с основния треньор и към голям център -Варна, Пловдив , София поради необходимост и от спаринг партньори. Помисли и над тези неща и успех

6.   Ако си супер талант, може и да може и има такива реални случаи, ама в 99,99% от случаите няма да имаш професионален успех, ако тепърва почваш на 20. Замисли се ти къде си на 20 и къда са тия на 20, ама започнали на 10. Аз когато тренирах, дори 1 тренировка да пропусна и на следващата равностойните вече имаха предимство пред мен и обратно. Това само за една тренировка, а ти ми говориш да започнеш тепърва на 20, когато твоите набори вече имат 2-3 хил. тренировки зад гърба си и то в периода на най-силното си физическо развитие. Е, как да стане?

Не ме разбирай погрешно. Ако започнеш сега, за няколко години пак ще станеш в пъти по-добър от всеки уличен боец. Но за какво са ти професионални успехи? То и без това пари в бокса няма, освен ако не си професионалист и то на световно ниво. А и горе са ти обяснили за цената. За какво ти е нещо, за което ще жертваш целия си живот, семейство, близки, стандарт и на края няма да получиш нищо, дори да станеш най-добрия в България. Даже Тервел каза, че до скоро брат му го е издържал, понеже няма пари в бокса. За какво да говорим повече? Иначе ако ти харесва, тренирай си за здраве 2-3 пъти седмично и си гледай живота, не се занимавай с глупости.

7.   За боксa не е толкова проблем, че ще започнеш на 20. За една година ще се разбере дали ставаш.

8.   Имам приятел, който се записа на бокс на 20 години, беше тренирал обаче преди това друг спорт. Успя да постигне много големи резултати и участваше в състезания в цяла европа, стана популярен боксьор. Но, вече сме много над 20 и момчето има много травми, които му се отразяват зле на живота.. Цената, която тези спортисти плащат е голяма

9.   Това не е ядрена физика - не е нужно 10 години да учиш. Ако имаш дарба, имаш шанс. Друг въпрос е колко си струва. Дори да станеш голям шампион, ако не ти е известно от много удари в главата мозъкът не отива на добре. Много или малко ще ти се отрази на 40-50г. А дори да не си голям шампион, травмите пак си ги има.

10.   Ако от малък си тренирал други спортове и си развил добра ориентация, експлозивност, баланс, равновесие и сила, може да имаш по-голям шанс.
Има едни невронни връзки, памет-мускул връзки и двигателна култура, които ако не се почнат да се тренират на малка възраст, просто шансовете ти са доста малки.
Но все пак опитай.

11.   Много ясно, че можеш! Спри да питаш хората какво може и какво не, всички имат предразсъдъци, ще ти насаждат техните убеждения з а живота, а реално никой не определя какво може и какво не.

12.   Според мен имаш шансове за кариера, но само ако преди това си тренирал друг вид спорт например борба, карате и т. н. дори футбол. Просто трябва да си в наистинa добра физческа форма и да имаш също психиката на спортист. Успех!

13.   Може и да станеш но рискуваш здравето си за дребни пари. мохамед али е голям боксъор но толкова много са го удряли в главата и то силни мъже че се е разболял накрая. Моя тренъор казваше че в началото нищо не се печели или най много 20лв то и за лекарства няма да стигнат.

И аз си мечтаех да стана голям боксъор но просто не виждам смисъл. Иначе е хубаво да знаеш как да се защитаваш.