Споделена история от Спорт и красота

Идеален процент мазнини в тялото
Здравейте,
Интересува ме колко, според вас, е идеалния процент мазнини в тялото (измерени с калипер, например) за жени и за мъже? При какъв процент се чувствате и изглеждате в най-добрата си форма?

Коментари

1.   7% като при CR7

2.   1, говорим за живи хора в оптимално здраве.

3.   12% ми е супер.
На 9.5% вече не се чувствам комфротно, а и всичко под това е почти невъзможно за подържане, не и в дългосрочен план, освен ако неплануваш да тичаш по 2 часа на ден и да не ядеш нищо, което не е пилешки гърди, броколи и ориз.

4.   3, това за мъж, нали?

5.   11 за жени и 9 за мъже са есенциалните. За спортисти и някакви боди билдъри е 3 за мъже и 9 за жени

6.   Не разбирам защо модераторът не трие мненията на неадекватниците. По-заблудените могат да си навредят, четейки този сайт. Мъж с 3% мазнини и жена с 9 ще са умрели отдавна и не съществуват такива. Аз съм активно спортуваща, ако мога така да се нарека, защото не съм професионално, но с минимум 4 тренировки седмично и минимум 30 км колоездене пак седмично. Ако имам повече свободно време лятото си правя маратони по 40-60 км ДНЕВНО колоездене и процентът ми на мазнини е 21%, теглото ми е на границата да е под нормата.
Та към въпросът на авторът - за мъж процентът е от около 12 до 18-19. А за жена е от 18 до 25%.
Ж23

Модератор: стана тя. Сега и от проценти мазнини ли трябва да разбираме?

7.   До 6 Не разбираш, защото не разбираш и от мазнини и здраве. Има живи мъже с 3% мазнини, но това са културисти и то само за краткото състезателно време, разбира се това за дългосрочно време не е съвместимо с нормален живот. Хора боледуващи от анорексия могат да достигнат и 2% мазнини и да живеят така с месеци, разбира се няма да имат сили да стигнат спокойно до вратата на жилището си, но са живи. Има хора и на обратната страна с 25% мазнини но много дебели. Познавам жена 168см висока, 135кг с 25% мазнини, която е така защото тренира вдигане на тежести.
Ако говорим за нормално средно телосложение на здраво тяло при жени във фертилна възраст то е 25-31% мазнини, при мъже 18-24%. В тази връзка можем да си извадим извод че ти №6 си един доста добре изглеждащ мъж. Ако си жена с тези 21% ще имаш проблем със забременяването и износване на бебе.
Самата ти не си прочела какво си писала за себе си, че с 21% мазнини си на границата да си под нормата за тегло, но смяташ за нормално жена да влиза в граница 18-25%. Ако ти си на границата под нормално тегло, къде ще бъде жена с 18% мазнини? Наричаш ли здраво тяло това което е на границата да е под норма? И колко здрава ще бъде жената с 18% която ще е или доста под норма за тегло или културистка и е доста вероятно да има нарушен менструален цикъл.
Границите за нормално са такива, че да можеш да наречеш хората с 1% над границата леко затлъстели, а тези които не са спортисти и са с 1% под границата кльощави. Възрастта също е много важна, за деца и много възрастни хора мазнините в тялото трябва да са по високи от нормата, децата за да растът правилно трябва да са на горната граница мазнини за пола си, възрастните над 60г възраст е нормално да надвишат дори с 5-10% нормата за пола си, защото с възрастта намалява и мускулатурата.

8.   Номер 7, продължаваш да пишеш глупости. ВИНАГИ съм била с тегло под нормата, от фитнеса наддадох, а преди да го почна бях с 23-4% мазнини (това беше юни 2021). Просто наистина се стегнах, имах воля и дисциплина (и все още имам), и виждам резултати. По-добре изглеждащо и стегнато, но не кльощаво! тяло. Преди бях кльощава и с повече мазнини.
Авторът пита за достижим процент мазнина за простосмъртни, а не Роналдо, Меси, бай Иван културистът и т.н. колко имат и колко е рекордът за най-нисък (съжалявам, но за 3-те процента няма как да ти се вържа).
Иначе за НОРМАЛНИТЕ проценти мазнини няма нужда да ми разасняваш - вече са го направили доста по (очевидно) навътре в нещата, треньори, както и машини, с които си меря процента мазнини. С 21% никоя жена няма проблем със забременяване, освен ако няма и нещо друго, което утежнява положението. А за цикъла (хахаххах), откакто ми е дошло на 13, никога не ми е пропускал месец, на гинеколог съм ходила веднъж само за профилактичен преглед и съм в перфектно здраве.
Авторе, колкото и да ти е скъпо, ако си решил да се захранеш сериозно, плати си за треньор, че от четене в интернет само можеш да пострадаш физически или да се отчаеш психически, че за нищо не ставаш. А това не е вярно.
Ж23

9.   6, ако теглото ти е на границата да е под нормата и тренираш активно е изненадващо да имаш "цели" 21% мазнини. Повечето слаби спортуващи хора, които познавам влизат графата "атлети" (14-20% мазнини за жени).
Мен, със сериозното тегло от 63 кг на 168 см, ме изкараха с 22% мазнини (измерено с калипер).

Модератор: самите вие спорите, а потребителката ме обвини, че съм одобрил някакви коментари, защото не била съгласна колко процента мазнини са идеални и аз разбираш ли като модератор съм длъжен да съм компетентен във всяка област и да одобрявам според авторитетността на мнението. Да се смееш ли, да плачеш ли, не знам.

10.   Модераторе дадената потребителка не може да чете с разбиране. Не различава питането на автора "колко, според вас, е идеалния процент мазнини" сравнява го с нейното "достижим процент мазнина". Мисли си че автора иска да става спортист, а той такова нещо не е писал.
Автора под идеален процент има предвид нормален, потребителката смята че идеален означава "достижим", а достижим е много широко понятие, защото могат да се достигнат много по-ниски или по високи стойности. Обаче за да бъде здрав човек и да се чувства добре трябва да е в нормалните стойности.