Споделена история от Спорт и красота

Спортна контузия
Здравейте, по принцип следя този форум от доста време, но досега избягвах да коментирам, но сега в този случай реших да попитам, защото съм отчаян. Преди 9 месеца се контузих по време на тренировка и мисля, че издърпах мускул зад коляното и оттогава имам пукане и болка в тази област. Ходих при 3-ма различни ортопеди и 3-мата ми казаха едно и също, че ми няма нищо и ще мине за 1 месец, но уви минаха 9 месеца, в които не е изчезнало - нито пък виждам някакво подобрение. Искам да подчертая, че не натоварвам контузията, спрях да тренирам отдавна, защото ме е страх да не стане по-зле. Контузията се случи по следния начин, докато разтягах и в един момент усетих дръпване, което не ме болеше много и си тръгнах без синини и отоци. Работата е там, че лекарите ми казват, че нищо ми няма, а аз вътрешно не се чувствам добре. Разбира се, докторът не усеща болката ми, както и аз не усещам неговата, но да отида при трима различни ортопеди и да ми вземат парите за 30 секунди, за да ми кажат, че нищо ми няма, е чиста подигравка. Тъй като съм отчаян от ситуацията и вече опитах много неща, реших да попитам тук, защото може някой да знае нещо, някой, който е имал този проблем. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Не зная какво точно ми имаше, също ми казваха, че съм здрав, но лявото ми рамо беше нефункционално за тренировка със години, сигурно 5-6, след един боксов спаринг и фитнес сесия. Надявам се, че и ти ще се оправиш и да ти е за урок да внимаваш. За жалост, почти всички от познатите ми (мъже околко 30-те си) също са с някакви контузии от младините, я кръст, я глезен, я рамо и тн. Просто младите хора си мислят, че са бъзсмъртни и неуязвими и не сме били внимателни.

2.   Според мен си направи ЯМР при някой, който знае как да я разчете. Може да му кажеш симптомите си предварително.
Има едно състояние "Коляно на бегача" провери симптоми, причини и т. н.
Надявам се да съм ти помогнал поне малко.

3.   По подобен начин бях разтегнала минискус. Но при теб ако е същото, може и да е възпален. Ще трябва да отидеш и на друг лекар, но според мен потърси лекар на спортисти.

4.   Тези лекари правили ли са ти/препоръчали ли са ти образна диагностика? По принцип може и сам да отидеш на ядрено-магнитен резонанс, на който ще се видят тъканите и костите. Ще има дигитален носител (вероятно компакт диск) и писмено становище от разчитането на резонанса. После с тия два документа отиваш пак при ортопед да ти каже какво има и как да се лекува.
Но имай предвид, че ядрено-магнитният резонанс е скъпо изследване и ако отидеш без направление ще трябва сам да си го заплатиш.

5.   Не съм специалист, но сухожилията са ластици които свързват мускулите с костите. Те са толкова здрави и опънати, че скъсването на Ахилесовото сухожилие е съпроводено със звук наподобяващ този от оръдие (може да потърсиш в YouTube ако не вярваш). Мисълта ми е, че тези сухожилия също центрират костите и ако един от ластиците се скъса, освен усещането че нещо не е наред, следва да чуваш и разни звуци поради по-голямото триене от едната страна например пукане. Отиди на добър специалист и ясно му обясни, че искаш да стигнете до дъното на проблема, защото ако 9 месеца го търпиш, явно смятат че може и така да караш

6.   Бившият лекар на футболистите - д-р Михаил Илиев все още работи. Намира се на ул. Здраве 25 в София. Работи от 7-12 през делнични дни. Има и физиотерапевти.
На мен преди няколко години ми излекува травма на сухожилие много бързо. Доста спортисти ходят при него.
Добър кинезитерапевт също може да ти помогне. Друг проблем ми го реши именно кинезитерапевт. За съжаление е напуснал мястото, където работеше и не знам къде се е преместил.

7.   Пробвай поредица от дни дъли масажи на болното място, поне 30 минути, с етерични масла или крем с арника.