Споделена история от Спорт и красота

Силен глад, при това за сладко вечер
хей :) момиче съм, на 16.. като цяло проблемът ми е незначителен, но вече едва си закопчавам дънките :/ от няколко месеца става така, че колкото и да съм яла през деня, вечер откачам от глад, при това се тъпча със сладко. опитах да ям по повече на закуска и обяд, но не става, вечер колкото и да ям, не се наяждам. опитах да хапвам нещо сладко през деня, но все пак вечерта се побърквам от желание за захар. рекордът ми е буркан нутела, два шоколада и няколко кексчета барни за около 2-3 часа. кажете ми какво да правя, писна ми да се тъпча и да дебелея, дори не го искам, а не заспивам ако не съм яла като свиня

Коментари

1.   Пий по една чаша топла вода с лимон всеки ден, намаля апетита. Наложи си воля да не го правиш, ако не можеш да заспиш, ще изтърпиш една нощ и ще свикнеш. Друго няма какво да направиш :)

2.   Аз съм момиче на 14 и имам същия проблем. С огромен интерес ще следя темата !! :)

3.   Растеш. Но може и да се храниш непълноценно и да ти е нужно повече кофти храна, за да си набавиш нужните вещества. Пробвай с други храни. Основните би трябвало да ти свършат работа - млеко, яйца, риба, месо, зеленчуци и плодове, ядки.

4.   при мен е същата работа.. вечер се побърквам, ако не хапна нещо сладко и после ми става лошо и се въртя по цяла нощ, опитвах да го заместя с ябълки преди лягане, от зелените, които са по-кисели и се чувствах добре.. сега ми е развален стомаха и продължавам да се тъпча.. Снощи излапах половин торта тирамису и не съм спала цяла нощ-днес ми е замаяно и лошо... мисли какви са последствията.. понякога ме спира мисълта, че може да получа диабет, а аз не искам, защото това е много мъчителна доживотна болест. Помисли и ти

5.   имам почти същият проблем, но поне за моето си имам обяснение. Моят рекорд е цяла кутия сладолед Арома, голям шоколад Милка ( от ония 400 или 500 грама нз), по-малък шоколад ( 100 или 90 грама не знам точно), но разпределени през деня нормалните ми хранения.
Ям така, когато съм в депресия или пък съм много щастлива... все със моменти на някакви по силни емоции, а на мен ми се случва често. Вече 20-и ден съм така. Аз съм емоционално и психически нестабилна. Това е моето обяснение за това тъй наречено "comfort eating".

6.   До колкото четох наскоро инсолина играе някаква роля при апетите. Когато ядеш храни (въглехидрати) с висок гликемичен индекс (бързо усвоими) се повишава отделянето на инсолин в тялото. Резултата е апетит. Ако се хапват неща с нисък гликемичен индекс (бавно усвоими) съответно се отделя малко инсолин и намалява апетита. Нещо такова беше. Ако се яде сладко това е бърз въглехидрат, който ти докарва гляд за още сладко. И колкото повече сладко ядеш толкова повече ти се яде. Спираш като се подуеш или ти стане лошо. Аз бях стигнала до там да си карамелизирам само захар и да ям с лъжицата направо, после си наблъсках чаша мляко с още захар. Резултата беше такъв - причарня ми пред очите зави ми се сват и започнаха да ме болят бъбреците (на които многото захар вреди), четох че те се справят трудно и с 20 грама захар а лимита им е 40 грама за ден. Ако е достоверна информацията на която съм попаднала - добре. Но винаги може да се пита и някой лекър по въпроса.

Ето и индексите
Гликемичен Индекс на въглехидрати-

Малтоза/Малтодекстрин - 105
Глюкоза - 100
Картоф (печен) - 98
Моркови - 92
Корн Флейкс - 80
Суров Картоф - 80
Грахам - 74
Пълнозърнест хляб - 72
Пъпеш - 72
Ориз бял - 72
Бял хляб - 69
Шоколадче (Марс) - 68
Кафяв Ориз - 66
Стафиди - 64
Мед - 62
Сукроза - 59
Сладка царевица - 59
Пуканки - 55
Киви - 52
Пълнозърнести храни - 51
Спагети - 50
Сладки картофи - 48
Портокалов сок - 46
Кафеви спагети - 42
Бобове - 40
Ябълка - 39
Кисело мляко - 36
Сладолед - 36
Мляка прясно - 34
Грейпфрут - 25
Череши - 22
Фруктоза - 20

Нисък (40)

Среден (40-60)

Висок (61-100)

Зеленчуци и бобови

Сготвени моркови 39
Зрял боб 30
Леща 29

Консервиран боб 42-52
Зелен грах 48
Сладък картоф 51-54
Сладка царевица 55

Плодове и някои варива

Ябълка, слива 38-39
Круша 37
Сушени кайсии 31
Грейпфрут 25
Череши 22

Манго 56
Жълт банан 53
Грозде 46
Портокал 44
Праскова 42
Банан (със зелени петна) 41
Портокал 41

Печен картоф 85
Инстантно картофено пюре 83
Пържени картофи 75
Варени картофи 73
Тиква 75
Диня 72
Ананас 66
Стафиди 64
Банан (с кафяви петна) 63

Хляб, зърнени храни, мюсли

Пълнозърнести спагети 37
Ечемик 25
Соя 18

Мюсли 56
Кафяв ориз 55
Царевица 55
Овесени ядки 50-55
Пуканки 55
Жито 54
Ръжен хляб 50
Макарони 45
Бели спагети 43
Трици 42

Бял ориз 92
Франзела 90
Безглутенов хляб 90
Cheerios, Cornflakes 82-89
Donut 76
Вафла 76
Бял хляб 70-72
Кроасан 67
Кускус 65
Кифла 62
Пълнозърнест Хляб 62

Млечни продукти

Мляко 34
Нискомасл. плодово кис. мл. 33
Обезмаслено мляко 32
Нискомасл. кис. мляко с изкуствени подсладители 14

Сладолед 61

Сладки и снаксове

Фъстъци 15

Шоколад 49
Пуканки 55
Протеинов бар 57

Желирани бонбони 80
Оризов сладкиш 77
Сухари, грахам 74

Напитки

Pepsi Light 0
Cola Light 0

Сок от портокал 52
Сок от грейпфрут 48
Сок от ананас 46
Сок от ябълка 41

Coca Cola 63

Захари

Фруктоза 22

Лактоза 46

Малтодекстрин 105

Глюкоза 100

Пчелен мед 88

Кристална захар (сакроза) 65

Храни с висок ГИ
Моркови 71
Геврек 72
Диня 72
Мед 73
Кракери 74
Дънкин донат 75
Пържени картофи 76
Бишкоти 77
Картофено пюре 83
Солети 83
Корнфлейкс 84
Ризото 91
Бял хляб 95
Сушени фурми 103

Храни със среден ГИ
Кафяв ориз 55
Компоти 55
Спагети, макарони 55
Попкорн 55
Бял ориз 56
Портокалов сок 57
Мед 58
Пица със сирене 60
Сладолед 61
Кока-кола 63
Червено цвекло 64
Макарони със сирене 54
Кускус 65
Захар 65
Ръжен хбляб 68
Пълнозърнест хляб 60

Храни с нисък ГИ
Нискокалорично кисело мляко, подсладено 14
Фъстъци 14
Сливи 24
Грейпфрут 25
Овес 25
Праскови 28
Сухи кайсии 31

Повишението на кръвната захар води след това до понижението й, което ви кара да се чувствате гладни. Като ядете храни със нисък гликемичен индекс избягвате тези повишения и спадове, поради което се чувствате по-дълго сити.
Храни с червена светлина (висок ГИ)

Картофено пюре
Диня
Бял ориз
Корнфлейкс
Бял хляб

Храни с зелена светлина (нисък ГИ)

Обикновен ориз
Пресни картофи
Овесени ядки
Пълнозърнест хляб
Ябълка

глюкоза

малтоза

захароза

фруктоза

мед

Плодове

ябълки

банани

портокали

портокалов сок

стафиди

Млечни продукти

нискомаслено мляко

пълномаслено мляко

кисело мляко

сладолед

Зърнени храни

бял хляб

булгур

просо

корнфлейкс

ориз изчистен

ориз пълнозърнест

спагети

спагети пълнозърнести

Зеленчуци

млади картофи

червено цвекло

моркови

сладка царевица

Бобови растения

бял боб

кафяв боб

печен боб (консерва)

соя

соя (консерва)

леща

грах

нахут

Нисък (40)
Среден (40-60)
Висок (61-100)
Зеленчуци и бобови Сготвени моркови 39
Зрял боб 30
Леща 29 Консервиран боб 42-52
Зелен грах 48
Сладък картоф 51-54
Сладка царевица 55
Плодове и някои варива
Ябълка, слива 38-39
Круша 37
Сушени кайсии 31
Грейпфрут 25
Череши 22 Манго 56
Жълт банан 53
Грозде 46
Портокал 44
Праскова 42
Банан (със зелени петна) 41
Портокал 41 Печен картоф 85
Инстантно картофено пюре 83
Пържени картофи 75
Варени картофи 73
Тиква 75
Диня 72
Ананас 66
Стафиди 64
Банан (с кафяви петна) 63
Хляб, зърнени храни, мюсли Пълнозърнести спагети 37
Ечемик 25
Соя 18 Мюсли 56
Кафяв ориз 55
Царевица 55
Овесени ядки 50-55
Пуканки 55
Жито 54
Ръжен хляб 50
Макарони 45
Бели спагети 43
Трици 42 Бял ориз 92
Франзела 90
Безглутенов хляб 90
Cheerios, Cornflakes 82-89
Donut 76
Вафла 76
Бял хляб 70-72
Кроасан 67
Кускус 65
Кифла 62
Пълнозърнест Хляб 62
Млечни продукти Мляко 34
Нискомасл. плодово кис. мл. 33
Обезмаслено мляко 32
Нискомасл. кис. мляко с изкуствени подсладители 14 Сладолед 61
Сладки и снаксове Фъстъци 15 Шоколад 49
Пуканки 55
Протеинов бар 57 Желирани бонбони 80
Оризов сладкиш 77
Сухари, грахам 74
Напитки Pepsi Light 0
Cola Light 0 Сок от портокал 52
Сок от грейпфрут 48
Сок от ананас 46
Сок от ябълка 41 Coca Cola 63
Захари Фруктоза 22 Лактоза 46
Малтодекстрин 105
Глюкоза 100
Пчелен мед 88
Кристална захар (сакроза) 65

7.   6, Мога да ти задам един въпрос:Ти наред ли си? !?
Оставяш по половин метра място между редовете и така хабиш ценно пространство във нета, като товариш мрежата с излишните си интервали. Можеше поне през 1 ред да ги напишеш.

8.   Номер 7, 6 най-вероятно е копирала отнякъде готова таблица и форматирането се е прецакало - едва ли си е играла с интервалите. Друг е въпросът модераторът защо е оставил текста в този вид...

Авторке, яденето на въглехидрати поражда глад за още въглехидрати - това е затворен кръг и много опасен. Ако не вземеш мерки ще си докараш куп здравословни проблеми.
Това че след храната на обяд и вечеря получаваш глад за сладко, говори и че яденетата не са добре балансирани откъм микронутриенти.
Ти си на 16 - така че като в повечето български семейства проблемът най-вероятно е в тоталната неграмотност по отношение на принципите на здравословното хранене от страна на родителите ти. Имаш избор или да се ограмотиш, за това какво предизвиква това, което слагаш в устата си и да започнеш да се контролираш или да водиш живот изпълнен с болести и наднормено тегло, ако продължиш по същия начин.
Като начало - пробвай поне да спреш сладкото вечер - най-достъпния вариант е да замениш шоколадите и кекса с бурканче кисело мляко, ако трябва първоначално с лъжица мед в него.
Най-вероятно правиш прекалено голяма пауза между храненията, за да се появява такъв глад за сладко.
Ако трябва порциона от вечерята си го разделяй и изяжай на два пъти през интервал от 2 часа примерно, за да няма нощен глад.
Избягвай да ядеш вечер следните храни: хляб, тестени изделия, плодове вкл. сушени, шоколад. Наблягай по добро на месо или млечни продукти и зеленчуци. И пий повече вода и се движи :)