Споделена история от Спорт и красота

Май имам проблем с моя бенка.
Пише Ви момиче на 13 години. Мисля, че имам голям проблем с една моя бенка. Попринципно имам и по ръцете и по краката няколко и много се комплексирам, но много си ги пипам, а разбрах скоро, че не трябва да ги пипам. Също така имам бенка близо до едната гърда. Преди една година някъде даже и по-малко помня как си я чопках нещо и само я пипах и след известно време ми излезнаха малко червени петна по корема. И се разрових и видях, че това е опасно. Истина ли е? Какви болести мога да хвана от това?

Коментари

1.   Да, чопленето, чесането, човъркането на бенките, е ИЗВЪНРЕДНО ОПАСНО! Освен инфекциите, които може да внесеш, това е по-малката беля. Ти си малка и не ми се иска да те плаша, но, може би, ако знаеш истината, това ще те накара да спреш с тези глупави занимания. Чопленето на бенките, мазането с разни бабешки глупости, за да изчезнат, разраняването им по какъвто и да било повод, може да доведе до рак. И то, до един от най-опасните му видове. НИКОГА, чуваш ли, НИКОГА не го прави!!! А ако вече си разранила, разчоплила някоя, непременно кажи на родителите си да те заведат на кожен лекар. Само той ще прецени състоянието. Бенките не са нещо грозно, всички хора имат, кой по-малко, кой повече. Някои жени си слагат дори изкуствени бенки (да, да, да) за повече чар. Помни, че хората, които имат много, не бива често да се излагат на слънце. Ако все пак някога решиш да правиш нещо с тях, само при лекар!!!

2.   ти за лекар чувала ли си?

3.   Бенките са доброкачествени образувания на кожата и няма човек който да ги няма. Едни са мънички а други големи.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО не ги чопли и наранявай! Ако някоя бенка те притеснява, сърби или боли или се зачервява около нея незабавно -при лекар.

4.   Боже мой, сякаш чета точно за себе си... абсолютно всичко, което ти написа е като че ли за мен... все още нямам притеснения, поради факта, че аз не съм ги чоплила, може само да ги докосвам, но не ги чопля. Единственото притеснение може би за мен е, че имам куче, което като се прибера в къщи ми скача, има гадни нокти и те ми одират корема, където имам доста бенки. Винаги ми е минавал точно на косъм от бенката, но веднъж ме одра доста гадно на бенката, след което леко ме заболя... единствено от това се притеснявам. И аз имам бенка до гърдата, и аз имам червени петна по корема и до слънчевия сплит... но най-добре, отиди на лекар, за да си спокойна, защото бенките, доколкото съм чувала, са ракови образувания на кожата или може да се получи рак ако ги чоплиш. Когато кака ми е била малка е имала една бенка на ръката на свивката приличаща досущ на малък кърлеж. Мама я е помислила за кърлеж и я е махнала... кака е голяма късметлийка, защото до ден днешен няма притеснения за рак, ходи всеки месец на кожен лекар или както се казва там. :Д Та, идеята на коментара ми беше, че и аз съм така и е хубаво да посетиш близката клиника. :) Късмет.

-DesDemona-

5.   В Хасково махат бенки. Опитай аз ходих и си махах после само става струпче и до месец минава напълно.
G. S.

6.   Между другото аз също преди около месец се притеснявах за една. На 13 години съм също момиче. След един пикник (пикника няма общо но просто тогава помислих че ме е ухапало нещо) докато си зяпах на таблета ме засърбя една Нова бенка която не знаех че имам. Мислех че е ухапано (до рамото ми е и само ако се обърна специално мога да я видя) и го почесах и то доста. после видях че се отдели половината бенка от чесане но нямаше кръв... Образува се коричка и аз още няколко дена преди това се бях притеснила доста... и четох по най-различни форуми и блогове за бенките. Изчетох почти всичко и най-важното е че от бенка може да се появи най-тежката форма рак а именно-меланом. Това е злокачествен тумор който се образува върху бенки. Опасно е ако ги чопкаш или изгаряш от слънцето (това се отразява много зле)Но само някой бенки са податливи по тъмните и по изпъкналите, но всъщност при всички има малък риск. Този тумор се развива бързо и бързо образува местази (разпространява се по другите органи което е много опасно). Ако имаш съмнение за меланом има алгоритъм за проверка нарича се ABCDE. A e за асиметрия-ако бенаката е асиметрична има неправилна форма. B e BORDER граница т. е ако бенката има неясни граници и контури или границата е назъбена. C като color цвят ако цветът е неравномерен. D като Diameter диаметър бенката не трябва да е с по-големи размери от 6мм колкото гумичка на молив. E като ELEVATION надигане ако забележиш значителни промени в бенката. И така де после падна коричката и си остана една светло кафява бенка леееко надигната и не ми създава проблеми. Моят съвет е :наблюдавай бенката седмица-две и ако забележиш зачервяване сърбеж или промяна във вида бягай на кожен лекар или онколог но след като вече имаш съмнения за тези фактори не отлагай... :))

7.   Аз имам една по рождение. Огромна е, и е на гърба, сега до 1 седмица ще я махна. Не искам да живея с такова чудо!

8.   Защо не си казала по-рано!

9.   Ако те притеснява може да я премахнеш. Остава минимален, почти незабележим белег и е се слага упойка, за да няма болка. Успех!