Споделена история от Спорт и красота

Цъфтяща коса - брюлаж, кристали, изправяне..
Здравейте ^^ Съжалявам ако историята ми е твърде дълга, надявам се все някой да я прочете и да ми даде съвет, защото вече съм отчаяна.

На 17 съм, момиче. Имам отвратителен проблем с косата. Дори не знам от къде да започна. Естествено руса и права е, почти до гърдите. Мия я по около 3 пъти в седмицата, в другите дни я нося вързана или използвам сух шампоан. Омазнява се адски бързо в корените и на втория ден вече седи сплескана и мазна. Краищата ми пък са много сухи, едва се разресвам понякога. Винаги съм използвала сешоар, но си я дърпам с четка, защо около лицето имам къдрави бебешки кичури, които ме мъчат ужасно много, защото колкото и да се старая, остават прави за час-два и на сутринта вече са къдрави. През лятото ми се наложи да отида при друга фризьорка, която меко казано ми съсипа косата. Винаги съм имала проблеми с цъфтенето, подстригвам се веднъж на около 2 месеца. Та тази жена реши, че ще разреши проблема като ми мине цялата коса с бръснач. В момента ми цъфти на различни дължини, дори до раменете да си я отрежа, пак ще имам адски много цъфтежи. Бретона ми е на нивото на устните, пускам си го, но в момента и в него имам "антенки", които не се хващат в опашка, а щръкват и за капак се къдрят. Започнах да използвам преса сутрин само за бретон и въпросните кичури, просто не мога да се гледам с права коса и къдрави бебешки кичури и бретон, адски смешно е. От около 2 седмици използвам и течни кристали, дори започнах да си слагам лак когато е на около 80% суха и след това я доизсушавам, но пак не действа. Онзи ден си купих маркучи (не знам дали се казват така), реших да спра да използвам сешоар и четка и да си я нося леко начупена така че бретонът и бебешките кичури да не изпъкват толкова. Слагам ги до нивото на ушите на мокра коса, спя така, на сутринта махам маркучите, слагам малко лак и съм къдрава за около един час. След това косата ми се изправя и не остава дори малка чупка, изглежда сякаш съм я изправяла с преса. Опитвала съм да спя на плитки, с ролки, но пак се изправя. Приятелките ми казват, че трябва да се радвам, че имам толкова права коса и се радвам, но тези къдрици около лицето и в бретона ме дразнят. Дали ако спя на опашка и прибирам кичурите с фиби, на сутринта ще остават прави без да съм си сушила косата? Също така, тъй като не мога да си представя да си отрежа косата, ако отида на брюлаж и след това спра да използвам сешоар толкова често и продължа да използвам кристали, ще започне ли да цъфти отново? И всъщност ако използвам сешоар или преса поне за къдравите кичури, но слагам кристали, ще предпазят ли косата от накъсване и изтощаване? Започнах да ги използвам когато косата ми вече цъфтеше и не знам дали ще я предпазят за в бъдеще, сега ми харесва това че с тях краищата ми не са сухи. Също така, има ли някакъв продукт за права коса, който да я задържа права и да не се налага да изправям по 100 пъти къдравите кичури. Извинявам се за глупавите въпроси, просто до сега си изправях въпросните кичури, подстригвах се горе-долу редовно и не ми цъфтеше до такава степен, защото не беше етажирана. Сега обаче съм решила, че искам здрава и дълга коса и не знам какво да правя с моето гнездо. Имам приятелки, които са боядисани, използват маша или преса всеки ден и пак имат хубави коси без да използват допълнителни продукти, а аз приличам на елха от сешоар (впрочем наскоро с мама си взехме нов, йонизиращ, но ефектът е същия при мен) и четка. Мерси предварително за съветите!

Коментари

1.   Ами не знам, какво да ти кажа. Разбирам те напълно. Аз също имам проблем с цъфтенето. Много е лошо, но ти поне имаш късмет косата ти да е толкова права. Моята е леко начупена в краищата и затова преди я изправях 2 пъти в седмицата (като се изкъпя). Не ползвах никакви продукти за топлинна защита, за подхранване, за хидратация, нищо, даже и балсам, не ползвах, защото на 2рия ден косата ми ставаше мазна. Обаче цяло лято и сега откакто започнах училище не съм си изправяла косата и съм решила да не го правя, колкото и да не се харесвам така. Започнах да ползвам маски. В единия ден като се изкъпя ползвам една маска на Дав, а в другия си правя домашна маска (има мнооого видове). Вече чувствам косата си по-здрава и хубава, по-силна и по-мека. Разбира се продължава да цъфти :дд, но съм убедена, че един ден ще спре. Моят съвет е да я поддържаш, без да използваш преси, или пък ако е много наложително да си вземеш спрей за топлинна защита. И не се притеснявай за кичурите отстрани. Всеки ги има. :) Успех! И в никакъв случай не оставяй косата си така, защото след време, наистина ще съжаляваш.

2.   Вероятно корените ти се омазняват, защото непрекъснато държиш косата си вързана. Нормално е, защото скалпът ти отделя "секрети" и когато косата е вързана те се лепят директно на нея. Докато не спреш да си тормозиш непрекъснато косата със сешоар, преса и всякакви химии няма да се оправят цъфтящите ти, сухи крайща. Сешоара и пресата я изсушават допълнително. Непрекъснатото използване на пяна, лак, гел и прочее гадости също уврежда косата. Въпреки, че пише колко са полезни и как защитават, те все пак съдържат химикали, които увреждат. А ако имаш слаба или изтощена коса я съсипват. Прави си домашни маски - в интернет можеш да откриеш всякакви рецепти за всякакъв тип коса. И си вземи витамини за коса и нокти. Пак можеш да проучиш в интернет кои марки предлагат такива и да си купиш от аптеката (със сигурност знам за Допелхерц, но има и други). Успех!

3.   Единственият продукт, който ми е помогнал, и който се накъсват да хвалят по интернет е Silky Scarf hair serum на Etude House. Корейска е марката.

Не знам обаче от България как ще я поръчаш :Д

Моята коса е същата като твоята, но откакто използвам по-щадящи продукти като горния (шампоаните на Jonson Baby са доста щадящи също, защото са бебешки формули) и откакто спрях със сешоари и преси, косата ми направо блесна и вече нямам такива проблеми.

4.   ПОСЛУШАЙ МЕ АЗ СЪМ ФРИЗИОРКА
И аз имам проблем с омазняването, но това си е донякъде и ген.. Аз си имам и мазна кожа, какви ли не шампоани против омазняване ползвах и пак си се омазнява на първия ден след като съм се изкъпала. За цъфтежите ще те посъветвам така:
- Отиди на фризиор отрежи си поне 5-10 см ( може да ти звучи много, но ти като я отрежеш после по-бързо започва да расте)
- Вземи си някой хубав шампоан за обем, да не ти се сплесква много
- ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си купи маска за коса от тези в големите пластмасови кутии по 4-5 лева са И Я ИЗПОЛЗВАЙ ПРЕЗ 1 КЪПАНЕ
- Купи си и съвсем обикновен балсам за коса за останалото време когато не използваш маската
ВАЖНО Е да си слагаш и от балсама и от маската само по краищата на косата- от ушите надолу... Корените не ги пипай, че тези продукти са мазни и ще ти се омазни косата още по-бързо.
СЛЕД КАТО СЕ ИЗКЪПЕШ изчакай косата ти да е на 90 процента суха преди да започнеш да я оформяш с четката и сешора.. Ще видиш, че така ще стане по-трайно изправена и по-малко я гориш. Ти да не я сушиш в момента, в който излезеш от банята?! Това е много вредно и много я гори.. И за това ти се накъдря пак защото има останала влажност в нея. Но преди да започнеш да я сушиш , когато е на 90 процента суха, сложи кристали за коса.
Недей да си я топираш или да я пръскаш с лакове, това много повече я кара да цъфти.
Това са нещата, които ми помогнаха на мен.. УСПЕХ

5.   Омaзнявaнето е от себумa, който се отделя, предпaзвa до около 10-15 см от косaтa от външни влияния.
Зa корените опитaй с тaлк нa прaх, от aптеките. втривaш, рaзресвaш, зa дa пaдне излишното.
Друг вaриaнт е къдрене сaмо нa корени, обикновено се прaви зa обем, но и поизсушaвa косaтa, тaкa, че нямa дa се омaзнявa толковa. обикновено се прaви нa около3-4 мес.
Зa крaищaтa- мaсло от пшеничен зaродиш, именно срещу "цъвтеж"
Нa чистa, измитa косa, леко подсушенa, с крaйчецa нa пръстите втривaш сaмо в крaйчетaтa. не се отмивa!
При съвсем мaлки цъвтежи, в нaчaлото може дa ги "слепи", aко не е тaкъв случaя зaдължително първо трябвa дa се почистят.
Косaтa определено е рaмкaтa нa лицето;)