Споделена история от Спорт и красота

Спринтове! Въпрос към бивши и настоящи лекоатлети
Здравейте! Напоследък доста се запалих по Спринтовете, просто самото монотонно бягане от 3-4, 5 км омръзва. Тичам от над 2 години(любителски), само тая зима не съм. Въпросът ми е към всички, които са се занимавали или понастоящем се занимават с лека атлетика и по-точно - СПРИНТОВЕ. Та как тренира един спринтьор? Повече наблягате на спринтовете или имате и дълго бягане? Как протича една ваша седмица? Ясно ми е, че всеки треньор сам създава определена програма за своите атллети, но общо би трябвало да има някакви базисни програми, предполагам. За колко време сте заучили техниката на тичане. Въобще как протича един ваш тренировъчен ден или седмица/ преди състезание и в off season?

Коментари

1.   Здравей... Аз не съм спринтьор, а тренирам бягане с препятствия, което отново включва и спринта... Таа, в тренировката на един спринтьор се набляга на спринт, разбира се. Отиваш, загряваш, и започваш с бягането, а и в седмицата трябва да има разнообразие, тоест не единствено спринт, за един спринтьор е важна бързината, реакцията, и гъвкавостта, ... трябва да се правят много често упражнения за реакция... например... викаш треньор, или приятел, отново загряваш.. и заставаш на старта, приятелят ти дава сигнал и ти тръгваш възможно най-бързо, правят се в различни пози, като.. турски седеш, клекнал, легнал, с гръб към финала, с лице, и тека нататък

2.   Бягането на дълги разстояния се нарича маратон, а на къси с възможно най висока скорост - спринт.

3.   Преди да започнеш със спринта трябва да загрееш хубаво, иначе може да се контузиш. Всеки спринтьор си има разнообразна тренирпвъчна програма, която се изготвя според дисциплината на която ще бягаш

4.   С удоволствие ще чакам и други отговори. Да забравих да поясня, че сега(докато се занимавам със спринтове) загравям с леко тичане 4х400. До номер 1, бягането с препятствия също е интересно. Ще те помоля да ми обясниш за турския седеш? Как вие си тренирате гъвкавостта? След загрявката на колко метра бягате Вие и спринтьорите? Правите ли някакви ОФП упражнения за укрепване на цялото тяло?

5.   Тренирал съм футбол и лека атлетика едновременно! Не съм по спринта но съм по кросчето! Доста съм издръжлив! За дълги разстояния съм предразположен Съжалямам че не продължих да се занимавам с това професионално но времената бяха други...
Имах лично постижение- трети на "градска щафета", бях последен пост и съм ходил на републиканско (държавно) първенство, гладко бягане до 14 годишна възраст! Съвет, ако искаш да се занимаваш профи с нещо не се разсейваш с други неща, които да покриват това! Поне при мен не се получи, при друг може да е от полза!!! Обективен

6.   Не, за професионално съм старичък, за какъвто и да било спорт. Но ми харесва да тичам, а кросовете ми писнаха, пък и не обичам прекалено дълги разстояния (над 4 км) да кажем.

7.   За спринтьори тренировките са предимно кратки спринтове от по 20 метра с по няколко минути почивка между тях.