Споделена история от Спорт и красота

Късно ли е вече да се занимавам със спорт?
Добър ден! Аз съм момче на 22 години, а след три месеца ставам на 23. Преди тренирах баскетбол (от 3 до 8 клас), но прекъснах когато влезнах в гимназията и от тогава не съм се занимавал да тренирам никакъв друг спорт. В момента съм решил да се запиша на някакъв спорт, най-вече, за да се разтоварвам физически (работя седнал, а и в университета е същото-по цял ден седя), а и да влезна в някаква форма. Не на последно място ми се иска да имам и някаква професионална спортна кариера(да участвам на състезания и турнири), за да получавам "възнаграждение" за труда си под формата на медали и купи(ако съм ги заслужил, разбира се), а и да виждам на какво ниво съм и как мога да се подобря. Вие какво мислете, какъв спорт ще ми препоръчате (бойните не ме влекат), за да мога да имам някакъв шанс за изява на състезания и турнири на тази възраст (23)?
Пп:Забравих да спомена, че съм от гр. София, висок съм 184см и тежа 73 кг., а също така не мога да плувам.

Коментари

1.   Разбира се, че не е късно да се занимаваш със спорт за целите, които описа. Късно е само за професионална спортна кариера.

2.   Футбол, баскетбол пък може просто да ходиш на фитнес или да бягаш в парка, но за спортна кариера е твърде късно. Талантите за състезания и т. н. се развиват от децките години докъто ти вече си доста над тях, и надали ще успееш да постигнеш тази цел понеже на състезания ходят само най-добрите а те тренират от деца.
Спокойпо тъкмо след някоя годинка ще си намериш приятелка дай боже да си имате здрави дечица и някой ден да гледаш тях на състезания. За съжаление за теб вече е късно, но това непречи да спортуваш като хоби и да си със здрав дух, и тяло.

3.   за професионален спорт си закъснял, на твоята възраст хората вече са утвърдени спортисти. можеш да тренираш много неща за удоволствие или добра спортна форма: тичане, колоездене, тенис, плуване, колективни спортове, зависи какво те влече.
виж в университета ти какви отбори има и си избери.
Ж44

4.   Гребане, снукър, тенис на маса, футзал?

5.   За професионална кариера-забрави, там се почва на 5, но иначе можеш да си спортуваш за удоволствие колкото си искаш. Така, че намери си нещо, което ти харесва и давай смело.

6.   Никога не е късно, аз започнах на 23, а сега съм на 40.

7.   Здравей.Аз съм донякъде в твоето положение.Ще поясня и че съм на твойта възраст.
Когато бях ученик бях много хилаво момче.Не спортувах ,защото винаги в отборите ме побеждаваха и се чувствах непълноценен , а освен това по това време ми откриха заболяване,за което не подозирах.С годините,разбрах че човек не бива да се отказва ,колкото и да е трудно .
Започнах да спортувам на 20 и вече се чувствам по-друг начин- записах се на плуване и ходя на фитнес,когато имам време, тъй като уча и работя и понякога не остава достатъчно време,но се старая да намирам.Ако можех сега да върна времето назад, със сигурност нямаше да се отказвам от спорта на любителско ниво, заради физическите ми проблеми.Това беше най-голямата грешка в живота ми.
Идеята ми е ,че изобщо не е късно да спортуваш - можеш да постигнеш чудеса със себе си и да направиш чудеса за тялото си.Може би няма да станеш професионален съзтезател, но това не бива да те спира да тренираш до където можеш. Само не спирай,защото постоянството е ключът към успеха.
Успех !

8.   Не е късно да започнеш, бих ти препоръчал карате или джу джицу, но ти каза че не те влекат бойните спортове. Все пак ако решиш - там има редовни възможности за изява, през 2-3 месеца има национални и международни състезания и никой няма да те пита на колко години си. Или си добър или не :)
Успех!

9.   Късно ти е вече за професионален спорт. Например в тениса всички почват от 3-4 години, а има един литовец Рикардас Беранкис е започнал на 2, как не знам.

11.   Мда, да. Аз съм чувал за един много известен тенесист, който е започнал на 1 годинка.

12.   Еми тренирай лостове и фитнес.. , за професионална кариера ти е вече късно.

13.   тенис на маса

14.   Късно ли е да започна с тенис на корт? На 14 години съм не съм играл тенис но имам желание. Тренирах футбол, но имам алергия срещу трева и се наложи да спра

15.   За професионална кариера-нямаш шанс. Там се почва на 5, но за да тренираш нещо за собствено удоволствие, не е късно дори на 80. Така, че просто намери спортът, който най-много ти харесва, купи си екип и давай смело!

17.   Е няма ли как ако тренирам постоянно да успея за професионална кариера? (имам огромно желание)

18.   От самия начин по който си формулирал поста си е ясно че няма начин да печелиш титли като професионалист. Щом първото нещо което ти изскача в главата са медали и купи, а не самият спорт, то е ясно че нямаш желание за каквото и да било, освен за медала. А без желание не става.

19.   Така, да видим как изглеждат обективно нещата. На 23 години, доколкото разбирам без физическа подготовка и особена култура на движение, без тренировки/системно физическо и аеробно натоварване от доста години и заседнал начин на живот.
Искаш тепърва да се насочиш към нов спорт, с който да се занимаваш професионално до степен да се явяваш на съзтезания и да получаваш награди, медали и купи?

Към единствения спорт, който си тренирал като дете (баскетбол) и в който вероятно имаш някаква основа, очевидно не проявяваш интерес.
Бойните изкуства, които позволяват и започване в по-късна възраст и явяване на състезания не те влекат. Да плуваш също не можеш, а щом го изтъкваш, предполагам нямаш и желание да се учиш.

Та, как да стане номера от дивана, на стълбичката за награждаване?

Какво ти е отношението към по-рисковите спортове - скейтборд, дърт байк? Или пък към състезателно колоездене - там също има доста турнири и състезания и е сравнително безопасно, а и средната възраст е по-висока?

Спортното катерене също добра идея - там масово също не са започнали от малки, а и има възможност да се тренира не само наоткрито, а и в зала. Но пак се искат издържливост, гъвкавост и по-специфични качества и физика. Трудно си e, a ти без да се сърдиш, но звучиш малко разглезен и расъл в саксия "морето е до колене" тип.

Освен да ти предложа да се пробваш в шахмата? Откъм физическа кондиция няма да е предизвикателство, ще имаш и възможност да се явяваш по турнири. Там обаче се изисква силно развито логическо мислене и комбинативност, което предвид естеството на темата и задаваните въпроси ми се струва, че може и да е предизвикателствo.

Та какво остава?

Професионален билярд? Бадмингтон? Народни танци?