Споделена история от Спорт и красота

Гримьорство.
От известно време ми е влязла някаква муха в главата да се занимавам с гримьорство, но първо мисля да завърша някакво висше, защото си мисля, че иначе дори и като гримьорка не биха ме взели несериозно само със средно и един курс, дори и да разбирам от работата си, а и е хубаво в случай, че нещо не се получи както съм го планирала. Харесала съм си курсът на Пепа Стоянова, която е една от най-известните гримьори в България, гримира много известни личности и със сигурност би ме научила на много.. цената на курса е малко соленичка 3000, но за мен не е проблем стига наистина да се развия след това, а не да стоя без работа, а да съм дала толкова пари на вятъра.. Има ли някоя от вас, която е завършила подобен курс за гримьор, как се развихте след него ако може да разкажете, също така дали имате висше и дали се изисква по някакъв начин да имате.

Коментари

1.   Eдна доста добра приятелка се занимаваше с такъв курс. Тя ми е колежка и като завърши първи курс в университета и се записа на такъв курс и цяло лято го кара. Вложи вътре доста пари и още не си ги е възстановила. На нея много скъпо и излизат материалите, защото за качествените гримове се изисква и качествен материал, а той е скъп. Според мен не ти трябват хиляди висши образования, а просто да покажеш на хората, че си сериозна и те бива в това. Едно висше образование изисква доста време и докато чакаш да го завършиш може да изпуснеш доста, а и усилията, които ще вложиш за него могат да те лишат от доста възможности, които са пред теб. Според мен, ако искаш някаква сериозна професионална реализация се насочи, към театри, опери и други културни учреждения, които провеждат конкурси, представления и фестивали, защото там има доста работа за гримьори. Помисли да правиш нещо за допълнителни доходи, защото никак не е лесно.

2.   Здравей, още когато бях на 16 завърших курс при Пепа Стоянова. Това е един страхотен човек, който разви моя талант и ме отвори на много тънкости. Сега 8 години по късно помня всяко нещо, на което ме е научила. Аз не се заех много сериозно да го работя след като завърших, по скоро го направих сама за себе си и защото имах талант, който исках да осъвършемствам. Ти хубаво ще завършиш курс, но след това матерялите за да почнеш работа и то като професионалист не са ти по малко от 4000 лв. Общо стават 7000. Аз го работех най-вече по празници и в салона си, който отворих по-късно някъде около 5 години. С годините изникват все нови и нови неща и техники. Съответно аз в момента се чувствам леко назад, а и съм в чужбина вече и тук са много различни тенденциите и по-напред. Решила съм да се развивам и тук, но всичко иска време. Професията в началото си е нередовна и не можеш да разчиташ само на това особено в Бг. Съветвам те освен с грим да правиш и маникюр например или най -хубаво ще е коса и грим. Може и да те устройва да се хванеш някъде по телевизиите или големите фирми и да се скъсваш от работа и на ден да ги докарваш по 50-60 лв. Докато не натрупаш опит от 10-15 години за да се докажеш като име и започнеш да взимаш от 70-100 за грим. Не бързай, аз имах богато гадже тогава, но ти ако нямаш големи възможности не се хвърляй със всичко, нещата се случват постепенно. Ако искаш наистина да изкараш пари направи услугите си по достъпни и задължително завърши курс за още нещо било то и кола маска. Поздрави от мен :)

3.   ''Толкова пари на вятъра'' не е, защото тези пари ще тисе върнат след 5-6 момичета, нагримосани. То един грим (за специален случай, бал например) ти излиза, при всички случаи, не по малко от 50лв. с пробата барабар. Но трябва да си разбираш, естествено, за да те препоръчват нататък и така :))

4.   Имам въпрос към #2 дано видиш и отговориш също така благодаря за съвета.. по време на курса водеше ли ви на стаж някъде, понеже за 1 друг курс четох, че ги е водела на стаж в предавания и на ревюта да гримират, а цената е далеч по ниска и курсът е 2 месеца, а прри Пепа е 20 дни това време достатъчно ли е при положение, че курсът е от 3ма курсисти. Също да те попитам ти търси ли си някаква работа след курса и колко печелеше, щом след това си отворила салон

5.   Номер 2 съм разбира се, че ще отговоря записах се специално да следя темичката ако мога да помогна с нещо :). Бяхме на стаж, разбира се ще видиш нещата от близо как стават зад сцената за да ти отмине притеснението, защото в началото се притесняваш, че си неопитна, но като направиш после 4-5 момичета красиви и видиш колко са щастливи и се харесват добиваш самоувереност. Честно според мен 20 дни не са достатъчни да се научиш от нулата, курсът при нея е по-скоро за талантливи, вече хора, които се занимават с това. Там научаваш тънкостите в макиажа, театралния грим и детски парти грим, което е много голям плюс.
След това мина някъде към 1 година докато започнах да работя професионално, като си гримирах преди това само познати. Работех частно по салони на повикване и с препоръка от приятелки, но те не бяха много. На празници изкарвах по 400-500 лв. на ден. Но матерялите се хабят а ти трябва да бачкаш ли бачкаш. Салона го отворих вече на 19, както казах имах богато гадже зад гърба си, като бях заедно със съдружничка тя беше фризьорка. Просто грима не е като другите неща-не се търси всеки ден. Понеже рисувам добре правих и маникюр. За фотосесии много се търсят комплект фризьор и гримьор, дори и за такива най-обикновенни във фото студио, или за сватбени фотосесии. Ехх не ми се отдават прическите иначе имахме идея с едно приятелче фотограф да си отворим студиице и да си работим заедно. Но пак ти казвам трябва си и нещо друго към грима, просто професионалист се става с времето. Ако искаш наистина да си изкарваш парички давай смело с по две неща да правиш. Съчетай си матерялите със скъпи и не толкова скъпи за да се вместиш в някакъв бюджет. Повярвай ми ако не е някоя моделка или фолк певица с претенции, едно нормално момиче не го интересува дали му слагаш мигли за 5 лв или му слагаш същите за 25 където само името е различно. Не се хвърляй да купуваш всички скъпи гримове най-важното, което трябва да ти е професионално е основата-35-40 лв. и то за 30 мл. , фондьотена и задължително сенките за очи а те не са никак евтини, аз държа и на куфара, но ти както си решиш. Не се скача изведнъж на големите пари и не е толкова важно да си голямо име. Масата от хора търсят достъпното и ако знаеш колко са доволни и се радват, че някой им е обърнал внимание, работил е върху тях с хубави продукти и ги е направил красиви и то на ниска цена. Няма как да не се върнат при теб! Надявам се да си от тези момичета, които си бачкат, а не на всяка цена искат да са име и подбират всичко и всеки. Много успех и щастие ти пожелавам, няма по-хубаво от това да се занимаваш с нещо, което ти носи удоволствие :*

6.   Благодаря ти, че ми отдели малко време, със сигурност тези неща ще са ми от полза.. сигурно второто нещо ще е фризьорство, но чак след като видя как ще се развият нещата с гримьорството.. пак благодаря:*