Споделена история от В чужбина

Зелена карта.
Здравейте, имам няколко въпроса относно кандидатстването за зелена карта и ще съм Ви много благодарен, ако ми дадете конкретна насока. Аз все още уча средно образование, остава ми още една година. Тази година, ноември ставам на 18 години и искам след като завърша, да си опитам късмета. Имам само един въпрос относно снимките, четох че големината трябва да е 5x5см., също че можело да се направят вкъщи, но вероятността да не ги одобрят била огромна. Затова искам да знам, къде се правят такива снимки, които не са на хартия съответно? В фотото konica правят ли? Също разбрах, че след като поддадеш кандидатурата ти се дава съответен номер, който трябва да го запишеш и да го пазиш до май месец, за да провериш дали си одобрен. И как става плащането на сумата, която се одържа за кандидатстването? Мерси предварително!!!

Коментари

1.   Относно снимките, във всяко фото ще ти направят снимка и ще ти я изпратят по електронна поща. Аз съм си правил снимка за американска виза със смартфон и ми я приеха без проблем.
Няма никаква такса за кандидатсване, напълно безплатно е. Такси се дължат, ако евентуално спечелиш. И не забравяй, че може да кандидатстваш чак октомври. Късмет!

2.   Не ти трябва такава карта! Работила съм в САЩ и не ти го препоръчвам. Там можеш само да миеш чинии срещу мизерно заплащане. Една Турция предлага по-добри условия на живот и достойно заплащане. Там прекарах най-хубавите години от живота си. Там има стандарт, класа и престиж. А в САЩ - само презрение и груба експлоатация, които могат да те доведат до нервен срив. Това ли искаш за себе си??? Млад човек си, избери страна, в която има класа и престиж, както писах по-горе. САЩ не е за теб!

3.   Значи само българските фирми ще ти искат пари. Навсякъде пише, че кандидатстването е БЕЗПЛАТНО в официалния сайт на американското правителство. Те даже те насърчават да кандидатстваш сам. Правят снимки в кониката, но аз познавам хора, които си изтеглиха приложения на телефоните(снимка за паспорт на англ. ), снимаха се вкъщи и спечелиха. Това не е от голямо значение. Само фонът да е изчистен и лицето ти да се вижда добре(има и изисквания за големината и формата). Всички тези неща ги пише на официалния им сайт. Обаче кандидатстването си го изпуснал. То става всеки октомври. Научаваш другата година май месец дали си спечелил и ако си имаш правото на следващата година да заминеш.

4.   Благодаря на всички! Само още няколко въпроса. Билетите относно пътуванията и жилището те ли ги осигуряват? И в определен щат ли те настаняват, или където ти си избереш?

5.   Авторе, никой нищо не ти осигурява. Билетите си купуваш сам, намираш си квартира и работа сам. Можеш да отидеш в който си пожелаеш щат, но никой няма да се трогне от теб, ако не се справяш и не си намираш работа - ще станеш клошар. Системата им не дава социални или други помощи на американските граждани, какво остава за теб. Там не дават и майчинство (сега с последните законодателни промени се даде възможност за ползване на платен отпуск до 8 седмици, но не всички компании го предлагат - а в България например е до 2 г. ), няма помощи за безработица (освен ако не си негър, живеещ в някое гето - на тях им дават, за да не съдят държавата, че са дискриминирани). В общи линии, ако не разполагаш с пари за първите няколко месеца, не си заслужава изобщо да си помисляш да заминаваш.
В момента обсъждаме Нероден Петко, защото шансът ти да спечелиш Зелена карта е много малък. Някои хора участват в лотарията от 15 г. и не са спечелили.

6.   Не е ли късно за зелени карти? Преди време теглиха последната логария.

7.   До номер 6 - Лотария има всяка година.

8.   До №7

Зная, но 2015 заявиха, че теглят последната лотария и ще въвеждат точкова система.

9.   До №8

Явно ще отнеме поне няколко години докато променят системата. За сега е още със зелени карти.