Споделена история от В чужбина

Държава подобна на България?
Здравейте, от две години живея в Холандия и още не мога да свикна с различния климат, порядки и въоще различната среда дори като архитектура ако щете. Но в България пък трудно се намира добра заплата.
Започнах да се замислям, дали няма пък в Европа държави които да приличат на България като култура, привички, природа или архитектура? Смятам че Хърватия, Сърбия, Македония, Словения и Румъния много се доближават. Но и те като нас са в земетръсна зона, а земетресенията през 2012 и април 2014 ми отключиха панически ужас от това да се тресе сградата, та търся място където земетресения да се случват по-рядко.
По-малко земетръсни страни, които имат донякъде подобна култура на нашата са Унгария (центъра на Будапеща повече прилича на Западна Европа, но си личи източноевропейската култура на хората) и Словакия. Дори като се разхождам с Гугъл земя по улиците на някой словашки или унгарски малък град или село не виждам голяма разлика от българските градове, дори за момент можеш да си помислиш че си у нашенско, което за мен е прекрасно. И сякаш са една идея по-хаотични и пасторални от Западна Европа където всичко е толкова сиво и подредено, че чак дразни!
В един холандски или немски град веднага виждаш разликата с БГ. Проблемът на страни като Румъния и Унгария е, че имат доста по-различни езици от нашия и не знам дали ще мога да ги науча, доста са трудни, особено унгарския. От друга страна Словашкия е славянски език, та научаването му не би трябвало да е чак толкова трудно. Та какво мислите за емиграцията на държави подобни на нашата? Възможно ли е човек там да се чувства повече като у дома си от колкото в Западна Европа?

Коментари

1.   Не са само тези, които изброи. Държави подони на България са Беларус, Украйна, Молдова, Русия, Монголия, Литва, Латвия, Естония. Ако попаднеш в някой Руски град посред лято ще решиш, че си в България – панелни блокове, високи хора с гъсти коси и малки очи, Лади отвсякъде, славянски език, стари автобуси на градския транспорт. Страните пиличащи на България са бившите комунистически. Били сме управлявани от СССР 50 години и затова сега сме еднакви ;)

2.   Не са само тези, които изброи. Държави подони на България са Беларус, Украйна, Молдова, Русия, Монголия, Литва, Латвия, Естония. Ако попаднеш в някой Руски град посред лято ще решиш, че си в България – панелни блокове, високи хора с гъсти коси и малки очи, Лади отвсякъде, славянски език, стари автобуси на градския транспорт. Страните приличащи на България са бившите комунистически. Били сме управлявани от СССР 50 години и затова сега сме еднакви ;)

3.   Унгария е чудесна, но унгарски ще научиш на куково лято.
Македония, Сърбия, Румъния, Словения??? Не стига, че езикът им не знаеш ами ще се натресеш на същата корупция, простотия и дивотия като у нас. Но теб явно те влече...

4.   Русия

5.   Aми елa в Испaния. Центрaлнa и севернa Испaния не сa земетръсни зони. Климaтa е супер, хорaтa също. Много весели хорa, обожaвaт веселието. Нa улиците кипи живот до 22-23 чaсa. A центърa никогa не спи. Стaндaртa нa живот не е особено висок, но дори с нaй-нискaтa зaплaтa (500 евро) поне ще имa къде дa спиш и кaкво дa ядеш.
Испaнския език е много лесен. Нямa бългaрин, който дa не го е нaучил. След годинa престой ще го говориш що-годе прилично.

6.   За първи път чувам, че сме земетръсна зона??? Преживял си две заметресения-голяма работа е станало! Нито си пострадал, нито нищо... От тук и ми се струва, че имаш много слаба псхиика и за това и търсиш страна където всичко да ти е лесно и познато. Проблема е в теб, а не в страните. Няма място което да прилича на България, както и няма други две еднакви култури. Наслаждавай се на мястото на което си-опознавай културата, свикни с нея, не всичко на тоя свят е Пайнер, панлеки, боклуци и мизерия. Не можеш да стоиш закотвен в България и да се оплакваш, че не можеш да свикнеш с друга култураМога да ти кажа, че в България е сиво и мръсно, ако чистите улички те дразнят това е твой проблем. И аз живея в чужбина през повечето време и никога не съм имала проблем, не си носи манталитета и циганията с теб, а опитай да живееш като останалите хора. Не сме специална държаваштук е гадно и мръсно и ако не ме задържаше семейство тук бих избягала и повече никога не бих се върнала. Ако, можех никога не бих споменала, че съм от България.

7.   Ти не си за Европа, миличък. Теб си те влече кочината тук. Но бъди спокоен - това е типичният български синдром, от който избягах!

8.   Балканските страни и Македония по-специално. Това е, което съм виждала. Но защото ти е да емигрираш, като ти харесва в България?

9.   Номер 7, то вече Европа е същата мизерия. В момента живея в Англия, живял съм и в Германия и белите хора вече са малцинство. Черните и арабите вече се превзели Европа.

10.   Доста държави съм обиколила, но да ти кажа, най-добре се почувствах в Италия. Хем са шумни и весели като нас, хем държавата им е по-добре уредена. Така, че ако реша да емигрирам, ще е там.

11.   №71, кочината се очертават лелеяните от такива като теб западни страни. Англия отдавна е кочина с навлеците от бивши колонии, Германия тепърва ще се превръща в такава, Скандинавието и те са в същата посока. За климата няма да говорим.

12.   Номер 6 защо тогава пишеш на български език в български сайт? Сменяй си името, религията, ако искаш и цвета на кожата може да си смениш - медицината през 2016 година е много напреднала. Дори и кръвта ще ти сменят - защото във вените ти тече българска кръв, колко ужасно :(
А автора на темата не знам за какви земетресения ми говори. В съседна Турция земетресенията са много по-брутални и взимат хиляди жертви, за Япония да не говорим - там да има земетресение е нормално, все едно при нас да завали дъжд. А в Америка - всяка година урагани, торнадо - също взимат хиляди жертви. Има държави където е пълно с диви отровни животни, които също взимат хиляди жертви. Ти осъзнаваш ли, че българската природа е възможно най-безопасната в целия свят? И като цяло в нашия регион - на Балканите, климатът и природата са най-хубави в цяла Европа, затова всяка година милиони туристи от цял свят посещават България и съседните ни държави.

13.   "на Балканите, климатът и природата са най-хубави в цяла Европа"
Май не си чувал за Франция. А защо да не отида в Хърватия?

14.   Няма подобна на България държава, в която можеш да живееш по-добре. Македония и Сърбия примерно не могат да ти предложат този стандарт като у нас. България е уникална, защото се смесват медитерански начин на живот и долче вита с работливост при по-голямата част от населението, висока образованост и обща култура на масите.
ОК, бивша соц държава е, но това са и подобните на нас страни.
За Хърватска изобщо не мисли, защото там мразят православните заради войната със Сърбия и нямаш работа там, включително в Словения, а ако ще ходиш в Чехия, Словакия, Полша и ко. по-добре остани в Австрия - там всичко е далеч от бг., а много по-близо до австрийците като начин на живот и всичко.

15.   "медитерански начин на живот"
Хората в този сайт ме изумяват и определено не блестят с "обща култура", а са на ниво БГ Мама или Фейсбук философи.

16.   Темата изглежда като пусната от дете. Много странен начин на мислене от възрастен човек.

По темата, както казва коментар #6, държава като България - няма.

Културно и езиково си приличаме с останалите славяноговорящи и бивши комунистически страни. но никоя не е богата. От религиозна гледна точка сравнявайки отново славяноговорящите държави, има православни и католически. Най-успялата славяноговоряща и с манталитет наподобяващ българският държава е Полша, която има най-силният икономически растеж от бившите комунистически държави. Полша обаче също се счита за бедна страна.

Относно земетресенията, пак както казва #6, проблема е в теб.

По изчисления на 'USGS' в годината има по няколко **милиона** земетресения из планетата земя. Земетресения има из цялата земя и могат да се случат навсякъде, така че не го мисли това.

А колкото до коментар #12, съгласен съм. Земетръсна зона може да се нарече например Япония. Торнадотата в САЩ пък не са рядкост и наистина създават огромни проблеми, и не на шега, дори аз самият съм имал личен случай с опастост от торнадо в Айова и е трябвало да се крия.

Колкото до #6 и циганията, абсолютно е прав за излагацията. Човешкият мозък действа много компелксно, тъй като живеем във време на мултикултуризъм и вече не се гледа 'етноса' а гражданството и от къде идваш. Грешно е да се съди по това, но се прави и наистина много сънародници, включително и циганите създават лошо име на България и да кажеш че си българин е срамно въз основа на репутацията която ни е изградена на вън.

Моя приятелка ми е разказвала за неколкократни НЕЙНИ случки в които като се запознае с някой и я питат дали говори турски или че се учудвали от това че е бяла, поради това че си мислели че българите са с тъмна кожа.

Това разбира се са стериотипи и ги има при всяка нация.

Колкото до #12, аз също казвам със срам че съм от България, защото хората използват първоначално националността на човек за да си изградят първо впечатление за него, според това което са чували за страната. И не, колкото и да се рекламираме, не се славим със розово масло и питки с мед сред гамата хора.

Колкото до българската кръв, нямам идея за какво говориш.

За мен думата 'етнос' не значи нищо. Няма етнос българин, няма етнос французин, германец и т. н. Генетично сме омешени всячески от каквото и където се сетиш. Това въжи за всяка една териториално разделена/определена нация.

Хапло тестовете могат да покажат генетична прилика на една държава със всичките й съседни по някакъв начин. И все пак, всичко отново е строго индивидуално въз основа че става въпрос за индивидуални личности с различни гени и е глупост да се определя цяла нация въз основа на направени 1000 теста.

И отново, макар и различни, всички сме еднакви. Всички сме хора и това което единствено ни прави различни е ума.

17.   Беларус, Украйна и Русия

18.   Македония. Езикът им е лесен.

19.   Повечето хора в България не са усетили никакви земетресения тука и се чудят за какво говори автора - аз съм един от тях.
Кълвачите които влизат в българските сайтове за да ви промиват мозъците, стават все по-забавни и по-забавни. Тъй като циркаджийския номер, за "красивия" живот в западноевропейските държави вече не минава, защото много българи ходиха и видяха пародията на живот там, а и не могат да плюят по красивата природа и здравословния климат на България, сега са се хванали за почти не съществуващите земетресения тука. От отчаяние са се видяли в чудо по какъв нов начин да накарат българите, доброволно да се изселят от България. Сега не само че все по-малко и по-малко хора заминават да работят в други държави, но и все повече и повече хора се завръщат обратно.
Без значение какви глупости ще се опитат да ви натъпчат в главите, фактите говорят сами за себе си!

20.   №7, внимавай като се присмиваш на България и я наричаш кочинка, защото сигурно си чувал че такива неща господ ги връща обратно, поне двойно. Когато това стане, вашата държава тогава няма да е кочинка, а една много голяма КОЧИНА. Малката кочинка може да се оправи много лесно, но голямта - никога.

21.   Емигрирал си, това го разбирам. Но защо ти е да имигрираш в държава която е подобна на тази от която си емигрирал? Каква е целта?