Споделена история от В чужбина

Къде може да работи един български юрист в чужбина?
Здравейте, много е важен въпросът ми.. за това ви моля да публикувате тема ми?

Драги, читатели.. тази година съм кандидат-студентка на 19 години съм и ще кандидатствам в Софийския университет със специалност Право:) Бих искала да попитам някой запознат по въпроса.. коя държава има сходна съдебна система с нашата? Дали след като завърша мога да практикувам професията си в чужбина и къде? Как стават нещата?
Бяха ми казали, че мога в Италия, но искам някой да ми подтвърди информацията ми.

Благодаря за вниманието :)

Коментари

1.   Май никоя

2.   В Италия можеш, законите ни са почти еднакви, разликата е в езика.

3.   Поне в Северна Америка никъде. дори и да приравниш дипломата си само заради акцента и мястото на завършване няма да те допуснат до кой знае какви дела. Трудно ще правиш пари, освен ако не решиш да завършиш местен университет. За там трябват много пари, време и големи амбиции.

4.   Аз мога да ти кажа само, че в Германия със сигурност не можеш - знам, защото в момента ми се налага да уча тук втори път. Ако отсега имаш намерение да емигрираш, по-добре избери друга специалност, която не е обвързана с местния език и законодателство или пък направо кандидатствай в чужбина - иначе правиш безмислени неща.

5.   Здравей,

Съдебната система от държава до държава се различава. Щом искаш да учиш Право и да можеш да го използваш и извън България, може би международното Право би било по-добрият избор.

И все пак, имай в предвид че има адски много хора които завършват Право и не се реализират по специалността. В определени случаи, хора които завършват Право, имат родител адвокат който да ги избута. За да улесниш достъпа си без опит, до колкото знам трябва да влезеш в 'адвокатска колегия'. Това е един вид 'съюз, клуб' на адвокатите и има такъв вид клубове във всяка страна. Други професии също се ползват от такъв вид 'съюзи'. Но, влизането във адвокатската колегия може и да не е лесно.

Не знам до колко съм бил полезен, надявам се обаче да съм ти разширил мирогледа за да проучиш допълнително как стоят нещата и да се замислиш една крачка напред, изграждайки стратегии и взимайки по-адекватни решения за бъдещи успехи.

6.   От авторката:
До номер 2.. и аз така мисля, че в Италия мога. За езика.. мисля да се запиша още тази година на италянски стига да ме приемат.

Благодаря и на другите. Друга специалност не искам, не ми харесва и допата никоя. Не съм решила дали искам да емигрирам, но просто исках да попитам за всеки случай. Дори и юрист консулт ли не може?

7.   Момиче, какъв юрист-консулт, когато ще говориш в най-добрия случай със силен акцент и сравнително малко грешки /както разбирам тепърва ще започваш да изучаваш езика/, няма да си запозната нито с правната терминология и ползваните изрази на съответния език, нито ще имаш нужните контакти и завършена там практика, нито ще си запозната с реда на местните институции - кой ще ти се довери? Все едно на теб да дойде да ти срича на развален български някой завършил право в Пакистан и пристигнал току-що в страната, дето хал-хабер си няма, кое как функционира и ти да му повериш делата и финансите си...ами не става. При това ще имаш за конкуренция професионалисти завършили в същата страна, с опит и практикуващи на майчиния си език, който въпреки това не успяват да пробият - как ги виждаш шансовете си?

8.   МАМА MIA Авторке с тоя правопис в коментарати ми разказа играта :D :D Правото в СУ е с история и български писмен . За курса по италиански има време .....

9.   От авторката:
До номер 8:
Не мисля, че 1-2 грешки, които съм допуснала при писането определят нещо :) всеки греши и не мисля, че това е нещо с което трябва да се заядеш! Има далеч по-неграмотни хора, които и името не могат да си напишат. Много добре знам с какво се кандидатства в СУ, коментара ти е излишен!

Благодаря на всички за коментарите. Започвам да се замислям!