Споделена история от В чужбина

Каква професия мога да си намеря в Германия?
Здравейте, Момиче съм на 16 години и живея в Германия само с моята майка от 4 години. Когато започнах да ходя на училище бях 2 години Hauptschule (мисля че всеки които живее в Гемрмания знае за какво говоря). След това реших да опитам Realschule, но не се получи понеже не разбирах много добре езика и ми беше страшно трудно. От там ме преместиха в друго училище където бях отново Hauptschule и сега отново ще опитам да завърша Realschule и след това трябва да започна Ausbildung
Там е проблемът.... Незнам каква професия мога да си избера...??? Искам да е нещо на бюро но да няма почти нищо общо с математиката тъй катo тя никога не ми е вървяла още от малка просто по всичко изкарвах добри оценки, но по математика бях много зле...
Знам, че е трудно без математика да се работи на подобна пзиция, но все пак има толкова много професий и се надявам да ми дадете някви идеи... надявам се да се намерят много като мен емигранти в Германия които са запознати със ситуацията и да ми дадат някаква насока каква професия бих могла да работя....
благодаря предварително!

Коментари

1.   Дете, на всяка цена изкарай Realschule а ако можеш след него и Abitur! С въпросното Hauptschule децата имат мноооого големи проблеми да си намерят изобщо някакво място за Ausbildung. Ако си пълнолетна има zweiter Bildungsweg- вечерни гимназии, VHS-курсове.... Останеш ли си с Hauptschule най-много да станеш продавачка, изобщо няма да можеш да избираш. Нещо не бюро е Bürokauffrau, но не знам какви оценски искат по математика. Какво означава да си зле за теб по математика? Алтернативно бих предложила професията секретар, там се иска да свладееш много добре немския писмено и говоримо. Иначе търсена професия без математика е Krankenschwester, Krankenpfelger, Physiotherapeut, Zahnarzthelfer.... изобщо в медицинскя сектор има голяма липса на кадри.

2.   Опитай се, като начало да наваксаш нивото на езика си, чети книги, търси някакви занимания, където можеш да повишиш езиковите си познания. Най-хубавото в Германия е, че винаги има алтернативи за учене. С Ausbildung -2 години, работиш чудесна работа на "бюро", но това няма как да стане, ако езикът ти куца. Нивото не е високо, напротив елементарно е, детето ми е в Realschule и за мен учат супер елементарни неща, просто трябва да седнеш и да учиш. Само се сети, какво учат твоите приятели в България и с какво ти трябва да се пребориш. Добре помисли и за практиките тук, може да не си задължително на бюро, но има много добри фирми, където ама минеш практиката си и те харесват е шанс да останеш да работиш там, иначе знаеш как с тези цайт фирми.

3.   Виж, по принцип в Германия има много такива агенции, които предлагат различни аусбилдунг-и. В смисъл - не знам дали се водят точно агенции, но са като учреждения, които предлагат въпросните неща. Опитай се да намериш такава в твоя град и отиди там и те със сигурност ще ти предложат в зависимост от твоите изисквания или ще ти разяснят повече подробности, като това какво точно се изучава, колко време и т. н. Потърси в интернет, поне в големите градове като Берлин и Мюнстер има такива.

4.   С Hauptschule може да почнеш най-хубавата работа - Hartz IV Empfänger. Не са много пари, но ще имаш цялото свободно време на света.

5.   Мило момиче, не слушай глупостите на нЯкои изказали се тук - имам предвид това с Харц-4. Опитай се да изкараш поне реалшуле. Има много професии за работа в офис, но най-важното е да научиш идеално езика. Успех ти желая и весели празници.