Споделена история от В чужбина

Кандидатстване във Франция
Здравейте, обръщам се към всички, които мислят да кандидатстват или са кандидатствали във Франция. Предстои ми да съм 12 клас, от три години съм решила да уча фармация или медицина във Франция и усилено се подготвям. Имам диплома DELF B2 за владеене на езика, предстои ми да се явя и на DALF C1, за да съм по-добре подготвена. Добра съм по химия и биология, ходя и на уроци. Въпреки това имам някои въпроси, които са ми неизяснени, дори и след многото четене. Главният въпрос е френският BAC на каква българска диплома се равнвява? Тъй като само със завършен 12ти клас и матура все още нямаш достъп до висше учебно заведение в България. Реално какави изпити трябва да положа тук, за да мога да имам достъпа до тяхното висше образование? Друг въпрос, който ме притеснява, са сроковете. Тук резултатите от матурите излизат доста по-късно след крайния срок за подаване на документи в унитата във Франция. Какви документи трябва да им изпратя, dossier papier и т.н., за да не изпусна срока им. Мисля, че вариант е да поискам от директора на училището ми, академична справка от 9,10,11 клас и да посоча, че ми предстои явяване на матура и че срока на завършване тук е по-късен. И последно да процедирам чрез сайта на admission post bac ли трябва? И след това да подавам документи към съответните университети? Ако някой отгооври на въпросите ми и се отзове, ще му бъда много благодарна:)

Коментари

1.   Здравей! :) Аз тази година ще съм студентка във Франция, но с друга специалност. Кандидатствах чрез сайта на admission post bac
в 4 университета, като три от тях ми искаха dossier papier, което да включва академична справка с оценките от 10, 11 и първия срок на 12. клас, мотивационно писмо и сертификат за владеене на езика (аз имах В2). Там изпитите на 12 клас също са в края на учебната година, така че няма да ти търсят резултати от матура при кандидатстването. Аз също се притеснявах дали няма да трябва да съм приета и тук, тъй като преди време е имало такива случаи, но за записването ми искаха само дипломата. Все пак може да пишеш имейл до университета и да попиташ, за да знаеш дали да се подготвяш и за тукашните изпити.
Надявам се, че съм била полезна.