Споделена история от В чужбина

Да отида или да остана - Дилема
Знам, много от вас биха ми казали да отида в чужбина. Имам такава възможност, но никога не съм излизал от България и ако отида, ще е за няколко месеца, защото искам да следвам. Пари мога и тук да изкарам, малко, но ще ми стигат. Млад съм още и нямам опит с доста неща, единствено искам да уча и да имам професия, а не цял живот сервитьор по ресторанти..

Коментари

1.   Бих те посъветвал да излезнеш навън. Ще разшириш кръгозора си най-малкото. Бил съм на твоето място, знам, че има страх, несигурност и колебание. Ще ти е от полза излизането ти от зоната на комфорт. Тествай се, живей, рутината ли те удовлетворява?

2.   Отивай естествено. Не знам защо се чудиш. По-добре изобщо не се връщай. Тука за всичко плащат малко пари.

3.   Доста оскъдна информация, но доколкото разбирам, потенциалното отиване в чужбина е за няколко месеца, защото искаш да следваш в БГ... По принцип можеш да следваш и в чужбината.... Без подробности е трудно да те посъветвам - за коя страна става въпрос, какво ще правиш там итн.
Както казват в немскоговорящите страни: "всеки си кове щастието сам".
Аз заминах 1991, без език, без висше, нямам такова и до днес. В началото работех най-черните работи, вкл. и прочутото миене на кенефи в хотелски стаи. Тогава нямаше ЕС. С работа, ум и късмет се изкатерих по социалната стълбичка до положение Managing Director, с Е-Класа служебна кола и секретарка, 120 души подчинени. Имам и съответното гражданство на моята втора родина и не ми минава и през ум да си мисля са връщане в БГ. Само през отпуските, за тръшкам в кревата меркантилни кифли двадесетина лазарника по малки от мен.
Успех в избора ти желая.

4.   В чужбина пак ще си сервитьор, а може и по-зле, ако не знаеш езика.

5.   Какво е това следване само за няколко месеца?

6.   Очаквайте поредния бестселъл от 100 коментара за България vs. "чужбина". Приятно четене...

7.   "Чужбина" е много широко понятие, така че четящите без да знаем за коя държава точно става въпрос, няма как да ти дадем конкретен съвет. Едно нещо обаче важи навсякъде - за да заминеш ти трябват пари. В Западна Европа навсякъде искат да им платиш 2 или 3 наема накуп, само за да се нанесеш. Само за наем в началото ще ти трябват поне 500-1000 евро. Отделно за храна, транспорт и т. н. Така че си направи сметката и помисли има ли смисъл да се набутваш с толкова пари. Ако имаш сигурна работа и близки, при които да отидеш, опитай, но иначе според мен не си заслужава.

8.   Словкия, Чехия, Унгария, Словения

9.   Ако става въпрос за някоя от англоговорящите държави извън Европа - САЩ, Канада, Австралия и т. н. опитай! В Европа обаче не те съветвам. Аз вече живея във втора държава в Западна Европа, имам приятели из цяла Европа и мнението ни е едно и също - тук става все по-зле и по-зле. Местните вече тотално се озлобиха към чужденците след бежанската криза и положението не е никак добро. Знам, че си мислиш, че България е най-зле - все пак медиите не спират да промиват мозъци, но повярвай ми, тук ще се сблъскаш с не по-малко проблеми.

10.   Подкрепям номер 7! Аз заминах преди точно една година, за да следвам фармация в Германия, и то по желание на майка ми. Никога не съм искала да уча това, още по-малко в Германия. Бях приета и право, което доста се доближаваше до желанията ми, защото винаги съм искала да се занимавам с философия и психология. Както и да е, заминах, естествено с малко пари, понеже съм дете на разведени родители и издръжката се поемаше единствено от майка ми, и от пастрока ми. Майка ми изтегли два заема. Сети се как се изплащат два заема със заплата от 600лв и отделно да ми се изпраща минималната издръжка за студент в размер на 1200лв или приблизително 600евро? Ами никак. В началото намерих квартирата адски трудно. Всеки, който е бил в чужбина, би потвърдил това. Отделно не можех да започна работа, защото медицинските специалности са трудни и изяждат много от времето ти. Като добавим и мизерната стаичка от 10кв.м в едно полу-мазе, без достъп на нормална светлина, просто ден след ден мотивацията ми изчезваше. Потискаше ме всичко и най-вече така омразната фармация. Отделно в университета имаше страшно явно лансиране на араби и всеки бе готов да те премачка, стига да има възможност за това. В началото майка ми ми пращаше по 100 евро на седмица, постепенно обаче те ставаха 60,70 и накрая по 50 за 10 дни. Имало е дни в които съм яла по една кифла от Пени или съм си взимала тайно храна от хазяите. Понякога не съм яла нищо, за да си платя елементарните прах за пране, шампоани и такива неща, които не се ядат, но все пак са необходими.
Дойде лятото, принудих се да напусна квартирата си, поради непосилната сума от близо 800лв, които трябваше да се плащат през всеки един от летните месеци. Знаех, че друга няма да имам шанса да намеря, поради не възможността на майка ми да ми осигури пари за хотел или поне хостел в началото. За да тръгна сега ми трябват около 3000 евро. За да мога спокойно да търся и да платя вноските, да остана на хостел и да ес изхраня - това е сумата. За жалост не знам дали изобщо ще тръгна.Така че, авторе, прави се сметката. Не казвам, че е лошо, но за да се чувстваш добре, трябва да имаш поне минимума, защото иначе чужбина е мащеха. И ако тръгваш да учиш, на всяка цена кандидатствай нещо, което те влече.

11.   но никога не съм излизал от България... излез и виж, че има и друг свят и тогава сам прецени, няма грешно решение. Хубаво е човек да излезе и да види, познавам много, които са водени от страха и никога не са излизали от България и причината не е парите.

12.   От автора
Става въпрос за скандинавските страни. Знам английски и ще съм в ресторант. Следването смятах да е в България, затова не мисля да остана там дълго време.

13.   Отиди в Северна Корея, смятам, че ще ти подхожда и ще останеш доволен.

Успех!

14.   Как за няколко месеца ще следваш? Отивай и пробвай, с чудене не се получават нещата. Много хора успяват, много се и връщат, ние няма как да ти кажем ти от кои ще си.

15.   Номер 9 е най прав. Отношението на местните хора в западните държави към чужденците, непрекъснато се влошава и това е една от причините да се прибера обратно в БГ. Сега разбрах че толкова "лошата" България, както се опитва да ни го представи българската преса (не знам с каква цел), никак не е вярно, но както се казва първо трябва да загубиш нещо за да го оцениш. Това е не само моето мнение, но и на другите които се прибират обратно.

17.   Номер 10, аз уча в Скандинавска държава и се издържам напълно сам. Предполагам знаеш колко е скъп живота тук. И аз идвам от бедно семейство. Нашите ме изпратиха буквално с пари за 2 месеца, след което трябваше да се оправям както намеря. Е, справих се, въпреки, че не знаех грам език. Така че винаги има начин. Наистина е много трудно в чужбина, особено в началото. Трябва да си убеден/а, че това искаш на 100 процента, в противен случай трудностите ще те откажат много бързо.

19.   н 10, първо си правиш сметка и тогава тръгваш, как ти плащат 1200 издръжка с 600 лв заплата

20.   Аз пък заминавам да уча в Бангладеш, защото по радиото, телевизията и в сайтовте казаха, че живота там е много хубав и само за една - две години ставаш милионер и тяхното образовние го признавали даже в Того, Етиопия и Мавритания.