Споделена история от В чужбина

Екскурзия в Гърция
Здравейте!
Предстои ми тридневна екскурзия организирана от училището ми до Гърция или по-точно до остров Тасос с две нощувки. Ще пътуваме с автобус. Определената цена, която ще заплатим покрива разходите за пътя, хотела и две закуски. Първия ми въпрос е към хората, които са били там и знаят. Става на въпрос за това каква сума джобни да си взема, за да ми стигне за храна и вода през тези три дни и да имам за някое и друго магнитче или сувенирче. Не ми трябва конкретна сума, а просто ориентировъчно. Втория ми въпрос е за паспорта. Аз съм непълнолетна, на 16 години. Какви документи за ми необходими, за да си извадя паспорт, трябва ли да заплатя нещо и за колко време горе-долу ще бъде готов? Това е всичко за което се сещам. Другото ще ни го изяснят в училище предполагам. Чакам отговорите Ви и приемам всякакви съвети и полезни неща за самото пътуване. За първи път ще излизам извън граница и са ми много неясни всички неща около пътуването. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Бил съм няколко пъти на Тасос и смея спокойно да кажа, че е хубаво. Но аз бях преди доста години. Предполагам пак ще е хубаво. Тази година много познати бяха и им харесва.

3.   Аз съм била в едно село, което е на 30 минути път от Тасос. Много е красиво, няма да останеш разочарована. Най-евтините магнитчета, които успях да купя са по 2-2, 5 евро. Сравнително скъпо е с България. Предполагам че около 70 евро ще ти стигнат за всичко, зависи колко харчиш. Планирам следващия път да отида сама *и аз съм на 16* и разбрах, че ще ми трябва пълномощно от майка ми че ме пуска зад граница, паспорт и смъртния акт на баща ми, пълномощното се вади от нотариус, но нямам идея за колко време става, може би не повече от седмица. Ако си с двама родители най-вероятно и двамата трябва да подпишат. Приятно изкарване. :)

4.   Здравей!
Ходила съм на Санторини, но на о. Тасос не, затова нищо не мога да те посъветвам. Единствено мога да ти кажа, че не ти трябва паспорт за Гърция, защото тя е в Европа. Само лична карта ти трябва, която предполагам имаш (щом имаш 16г. ) и също така, ако не се лъжа мисля, че трябва декларация, попълнена от родителите ти, че позволяват напускането на страната ти, че са уведомени и т. н.
Приятно прекарване! :)

5.   Паспорт не ти трябва, само лична карта.. З а пари вземи си повечко да се намират.

6.   Вземи си 50 евро на ден. Това е с резерв, едва ли ще ги изхарчиш всичките, но все пак да си спокойна.
За паспорта - на сайта на МВР.

9.   Относно парите - там ако не се лъжа са същите цени като у нас но в евро. Например една царевица там е 1 евро а у нас 1 лев.

10.   Относно парите - там ако не се лъжа са същите цени като у нас но в евро. Например една царевица там е 1 евро а у нас 1 лев.

13.   Зависи от теб и това как харчиш, където и да съм била в Гърция(Атина, Корфу и Родос) цените са около два пъти по-високи от в България. Ако, пазаруваш от местни супермаркети или в заведени за бързо хранене ще ти излезе по-евтино от колкото да хапваш в заведение. Оптимелно в ресторант сметката ни е била около 15-20 евро на човек, но това включва и алкохол, така че твоята ще е по-малка, а в някое капанче за бургери или гюрос-около 6-7. Вода, кола, бира, алкохол и т. н си купувайте от супермаркетите, когато е възможно, а не от бензиностанции и заведения.
Магнитчетата са от 1, 50 евро до към 5-6.
Не знам какви документи ти трябват, но за Гърция се минава с лична карта, а не с паспорт. От училище ще ви кажат, ако ви трябва нещо допълнително... агенциите ги оправят тези неща.
Ако, пушиш си вземи цигари от тук, защото там са по-скъпи.
Приготви си от рано списък със всичко необходимо, за да не забравиш нещо. (Казва го човека, който стяга куфари един час преди да тръгне за някъде. )Вземи си малко повече пари от колкото си сметнала, че са ти необходими, защото може да изкочи нещо което искаш да си купиш или си забравила да вземеш.
Весело изкарване!

14.   Цените на основните неща, като храна, са двойни-двойни и половина, до 3 пъти. Прецени колко харчиш тук и умножи по 3, за всеки случай. Лична карта би трябвало да ти свърши работа, но не съм 100% сигурен, понеже си непълнолетна. Организаторите и/или учителите ви къде спят, а не са ви обяснили? !

15.   Щом екскурзията е училищна няма проблем, че си на 16, най-вероятно родителите ти ще попълнят декларация, че са съгласни да пътуваш в чужбина и готово. Паспорт също не ти трябва, защото сме в ЕС и се пътува само с лична карта (щом си над 14, имаш такава).
Колкото до парите, ами цените са горе-долу като в България, сама че в евро. Ако нещо тук струва 2 лева, там ще е 2 евро. Та помисли си колко пари ще ти трябват за такава екскурзия в България и ако да кажем за тук ще си вземеш 40 или 50 лева, за там си приготви 40 или 50 евро. Магнитчетата май бяха по 2-3 евро.
Все пак те съветвам да си вземеш няколко евро резерва, че може да ви водят по разни места и за там се плаща вход.
Приятно прекарване!

16.   Живея в Атина и ще се опитам да съм полезна. Мисля че около 20 евро на ден ще са ти достатъчни, порция месо с гарнитура в някоя таверна е 7-8 евро, а дюнерът 1, 60-2, 0. Кафетата и безалкохолните по 3 евро., магнитчета и дребни сувенирчета от 2 до 10евро
Паспорт си вадиш от районното МВР, с лична карта и акт за раждане, а колко ще струва и колко бързо ще е готов зависи каква поръчка ще избереш. Нормална-за месец, бърза за три дни, експрес за 8 часа, за съжаление не помня сумите.
Весело изкарване и да знаеш, че на гръцки "не" означава "да" :))

17.   Аз съм на 16 и не можах да мина с лична карта, трябваше ми паспорт, защото съм непълнолетна. Вземи си го за всеки случай.

18.   Вземи си задължително паспорт.

19.   №16, на Тасос е различно от Атина. Ти си знаеш евтините места, но туристите са по скъпите цени. Добре е да си вземе поне 100 евро за целия престой.

20.   На Тасос е много хубаво, препоръчвам го на всеки, който иска на море в Гърция.