Споделена история от В чужбина

Трудностите в чужбина
Здравейте, искам да ви споделя моята история. От 2 месеца вече живея в чужбина със семейството си. Много е трудно, защото езика е труден, нямам приятели. Много ми липсват приятелите. Много съм сама тук, сякаш никой не иска да е приятел с мен. Бих искала да ме посъветвате как да превъзмогна самотата и да си намеря приятели, за да се адаптирам по-бързо към новия си начин на живот.

Коментари

1.   Мило мое момиче, искам само да ти кажа, че има много като теб просто повечето никога няма да си признаят, защото някак си е по лесно и по-малко болезнено да не признаеш борбата си, дори и пред себе си. 2 месеца е малко, но ако наистина искаш да останеш, ще се бориш... всеки ден. Такъв е животът-плуваш или потъваш.

2.   Здравей, първо да те питам къде си в чужбина. Искам да ти кажа, че и аз съм минала по този път. Като дойдох в чужбина нямах си приятели, бях се депресирала много и тъжах за родината си, но след като започнеш училище ще се запознаеш с много хора и ще си намериш приятели. Трябва да наблегнеш на езика като за начало, а после всичко си идва на място. Всичко си има време, само малко търпение. Успех.. :)

3.   По принцип повечето хора си създават приятели в обща среда като училище, университет, казарма, работа...

4.   Като начало си комуникирай със старите си приятели по скайп и вайбър. А на новото място се запиши на някакъв курс-танци, език, рисуване, спорт и там постепенно ще срещнеш приятели.

5.   Абе ти се кефи, че си с вашите. Щото аз и моя приятел бяхме в Англия и останахме 2 пъти бездомни и спахме по палатки, паркове и спирки и добре, че беше Исус Христос да ни спаси, иначе не знам какво щяхме да правим. Във фейсбук има групи, българи в Англия, българи в Лондон и всякакви такива.

6.   Не се притеснявай. Нормално е да не научиш езика веднага... Трудно е да се адаптираш. И аз съм живяла в чужбина и знам, че не е лесно, особено, ако не говориш езика толкова добре. Но, също така знам, че да имаш позитивно отношение е много важно. Не се отдръпвай от хората. Не търси само емигранти като теб за приятели. Вярно, е че има много хора които няма да те приемат, но има и много такива на които не им пука от къде си и какъв език говориш.
Ако, говориш английски ще ти е по-лесно да общуваш, дори да не си в англоезична държава. И все пак опитвай да говориш техния език, кокото и тъпо да се чувстваш-просто говори! Опитвай и опитвай! Зависи и от това къде си, но в много от местата на които аз съм била хората са много отзивчиви-помагат ти да се изразиш или пренебрегват или поправят грешките ти напълно добронамерено! Даже се кефят, като видят, че се мъчиш да говориш техния език. Има и гадни места и хора, но не се оставяй някой отрицателно настроен да те обиди или разтрои!

7.   Номер 2 в Германия съм. Много благодаря на всички коментирали за съветите. От автора.

8.   Е, нали си със семейството? Аз и това нямам, пък не мрънкам.

9.   Добре е че си с вашите и че има къде да спиш. Когато аз отидох, минах през много труден период. Също като но. 5, къде ли не съм спал. Бях открил едни платени тоалетни и спях в една от тях за по 20 пенса на вечер. Не беше зле, свикваш с миризмата и теснотийката, но в сравнение със скамейките по парковете, беше като Шератон. По едно време, едни поляци също се научиха и вечер който отиде първи, той ще се намести в някой от кенефите. Другите от вън псуват думкат и ритат по вратите - циганска работа. Накрая хората там се оплакаха в полицията и те ни изхвърлиха всичките. Сега живея с още трима българи в една малка стаичка. Мизерия голяма е, но ще се опиам да изкарам там до пролетта и след това ще си заминавам за България, защото ми е дошло до гуша от тази гадост.

10.   Аз съм момичето от 2 номер, който писа и искам да ти кажа, че дзика особено тук се учи лесно и трябва постояно да си в среда в която говорят немски. Гледай немска телевизия. Аз също съм в Германия и знам как се чувстваш, минала съм по този път, но с търпение и упоритост всичко се постига.. :))

11.   На колко си? Училище или работа. Аз също съм в Германия. Ако си на училище има деца от всякъде, прости излизай, адаптиран се и учи езика. Ако си на работа пак учи езика и се адаптирай. Запиши се на курс. Ако търсиш българи само, няма как да стане. Българи по 10 г. в Германия език почти не говорят и живеят, като капсуловани, защото те така искат. Мъжът ми ходи на фитнес с колко хора се запознава там само, аз ходя на спорт също. Заговаря се най-редовно с хората, не защото говоря езика отлично, а защото искам да се интегрира добре. С колежките ми ходя на кафе след работа, в Лидия се заговорих с една германка, защото беше със счупена ръка и я пуснах пред мен на касата. Разказа ми как е станало, после се оказа че живеем през няколко улици и накрая си разменихме телефоните и ме покани на кафе. И това не е единичен случай. Със съседката от др. кооперация си говорихме 1 час покрай кучето и. Разказва ми за войната, като била дете. Възрастна дама с много свободно време. Хем уча езика, а и опознават хората наоколо. Но трябва да го искаш и търсиш. Ако си нацупена, свита и негативна няма как да ти се случи. Най-редовно с продавачите завързват разговор особено в малките магазинчета наоколо. Покрай училището, децата. Та тук масата са чужденци, дори говорят по-лошо от мен, нищо че са тук толкова години. Да не ти пука, говори, забавлявай се и всичко ще се нареди.

12.   Аз съм на 15 и да по цял ден съм в немска среда. В моя клас само немски деца, но засега общувам само на английски с тях. (От автора)

13.   Елементарно е - намери си приятели. Добре е да имаш приятели в училище, но истината е, че училището е среда, която има в себе си хора отвсякъде и не всеки може да си допадне с всичко.

- Учи езика и го учи здраво.

- Запиши се на уроци или курсове за някакво хоби. Музика, рисуване, танци, писане и прочие - все ще срещнеш забавни хора. Не спирай да се развиваш и да разширяваш мирогледа си. В училище няма начин, да нямате подобни неща. Срещай се с повече хора и не се затваряй в себе си.

- Не се оставяй да те третират като парцал.

- Натрупай колкото с еможе повече познанства. Истината е, че ти трябват не повече от няколко човека, но идеята, че ще ги срещнеш на спирката, по случайност, е просто идиотска. Колкото повече хора познаваш, толкова по-вероятно е да си намериш добрите приятели. А и да не споменавам, колко важно е да имаш мрежа от връзки.

Внимавай с другите българи. Ако решиш да станеш приятелка с някого, първо провери каква работа работят, откъде са и дали имат някаква цел в живота. МНого внимавай, защото повечето само ще те задърпат надолу.

14.   В коя част на Германия си/сте??
Аз съм в Бавария, към Австрийската граница...

15.   Номер 14 аз съм в Баден-Вюнтерберг към Френската граница. (Автора)

16.   Номер 15, до мен най близкия (10км.) и голям град се казва Меминген:)

17.   №13, ти ни изкара че ние българите сме големи буклуци и авторката трябва на всяка цена да се пази от нас. Според теб ако тя реши да общува с някои българи, първо трябва да ги положи на полицейски разпит и едва ли не да си отвори досиета за тях. Между другото ще ти кажа че аз познавм и общувам с много българи тука (в Гермая съм) и всички те са много свястни хора. Вярно е че е срещат и буклуци, но коя ли нация ги няма. Няма стадо без мърша. Най големите гадове с които съм се сбъсквал тука не са биле българи а чужденци. Предполагам че и ти самият не си никакв българин, а само един смотан чужденец който говои добре български език и влиза в сайтове като този, които не са български, но са на български език, с единственната цел да ни настройвате българите един срещу друг.
Толкова си жалък и елементарен!

18.   Много ми е тъжно за такива като теб - "отвлечени" от родителите си. Те си мислят, че го правят за твое добро, но повярвай ми - ти ще успееш, ще се адаптираш и ще се превърнеш точно в това, което искат родителите ти. Типичен западняк, егоист, алчна златотърсачка и дърво без корен. Така става с всички млади българи в чужбина. Жалко!

20.   17 - Човек винаги трябва да подбира внимателно социалния с кръг. Радвам се, че Вие сте в такъв, който е изпълнен със свестни хора, но то с нищо не променя моят предишен коментар, под номер 13. Не целя никаква омраза и е мое най-голямо желание, българите да се поставяме над всичко и всеки, да се борим един за друг, но опитът ми показва, че почти отдаването на всякакви форми на доверие, към българи, които съм срещал в чужбина, са високо-рискови начинания. И това е било във всички части на Европа. И разбира се, ако имаш възможността да подложил някого на разпит и да видиш досието му... Защо да не го направиш? Все пак, ако е честен и добър човек, няма проблеми, но ако е сган (родна или чужда, няма значение), е добре да се знае, за да се избягват контакти с тази личност. Но дори и тогава... Нима е приемливо в обкръжението ти да има чистачи, миячи и хамали? Това не е никак полезно, особено за един млад човек.
Така че, успех на авторката и много внимателно да си подбира компанията, че да избегне затъване в социалното блато.

Успех и лек ден на всички!

23.   Но 20 спри да се опитваш да ни третираш нас българите като глупаци! Много добре се вижда кой си и какви са ти целите. Нямал си намерение да ни настройваш нас българите един срещу друг и да ни караш да избягваме на всяка цена да общуваме със сънародниците си... Настина ли? ! ... Целите ти коментари са пълни със злоба и омраза.