Споделена история от В чужбина

Майчинство в Германия
Здравейте,
ще се радвам ако някой може да ми отговори на въпросите, живеем в Германия и искаме да имаме второ дете, работя на две места едното е тейл цайт, другото мини джоб. Съпругът ми работи на пълен работен ден с добро възнаграждение. За съжаление и на двете места договорът ми е срочен и трябва да го преподписвам на всеки 6 месеца и така по няколко пъти. В тази връзка, това преподписване ме притеснява, освен това работата не е лека и никак не е походяща при бременност.
Ако някой се е сблъсквал и може да ме ориентира, в моя случай какво да направя, ще съм много благодарна.
Доколкото четох, нямат право да ме махнат, дори и при това, че договорът е срочен, няма как работата да бъде заменена с нещо по-лесно и леко, дали при това положение мога да бъдат в по-дълъг болничен.
След изтичането на тези временни договори и съм бременна, ясно че няма да ги подновят, при това положение какви алтернативи имам?
Предварително благодаря.

Коментари

1.   Намери си по-лека работа. Не знам защо питаш даже. Глава си имаш.

2.   Разбрала си правилно. Изтича договорът, не са длъжни да го подновяват. Три месеца преди да изтече трябва да си подадеш докумените в арбайтсамта за арбайтслозенгелд. Не по-късно. От гинеколог можеш да вземеш бешефтигунгсфербот, по негова преценка, разбира се. Това значи, че няма да ходиш на работа, но ще получаваш пълна заплата до раждането или до изтичане на договора. След като не ти подновят договора, ще трябва да си търсиш друга работа, но поне си подай в този тримесечен срок ПРЕДИ да свърши договора документите в арбайтсамта, да можеш от там да получаваш обезщетение, ако си се осигурявала.

3.   Някой би ли ми казал как стои майчинството във Франция за студентите? Какви права имат майките студентки и могат ли да се справят ако родят в началото на последния си семестър?