Споделена история от В чужбина

Работа в Германия
Здравейте!
Реших лятото да отида да работя в Германия за около три месеца. Досега не съм ходила и не знам език. Искам да попитам тези от вас които имат опит каква работа биха препоръчали на жена? !

Коментари

1.   Аз живея от няколко години в Германия и много зависи в кой град си.Първо това трябваше да кажеш смисъл къде ще отидеш по-точно.Като цяло немците ужасно много мразят английския език и останалите езици.но него най-много.Не очаквай само с английски ако го знаеш да си намериш прилична работа.Също така щом не знаеш езика им хич няма да им хареса.Освен като чистачка на домове или заведения друго няма какво да ти предложат.Всяка една професия изисква знания по езика.Дори тази.защото ще ти кажат кой ден къде да почистиш и ти няма да знаеш.Според мен е глупаво да отиваш някъде без да знаеш дори малко езика.Вземи понаучи дните от седмицата.числата .как да се представяш.Елементарното.Аз вече от няколко години от както съм тук уча езика и супер трудно се намира работа без да имаш високо знанение по езика.Имай на идея.че имам и висше образование завършено във Франция ама на тях това не им пука.Не знам ли немски значи не ставам.Немците са огромни расисти.само това мога да ти кажа.Не виждам как ще работиш тук.Дори да работиш нещо във фабрика да пакетираш ти ще имаш колеги и шефове и ако ти кажа примерно да не ходиш еди кой си ден .защото е почивен ти няма нищо да разбереш.Никой не си прави труда да ти превежда.Или го разбираш.или не.Хич не им пука.

2.   Аз бих препоръчал да научиш езика.

3.   Без език си за никъде! Баща ми бачка в Г-я и ако не знаеше немски заплатата му щеше да е 1/2 от реалната. Научи езика първо, после мисли каквото и да е!

4.   Ами то без език, освен да чистиш друго не знам, какво можеш да правиш. Неквалифицирани хора в Германия има вече достатъчно, че и немскоговорящи. A и дори за чистачка трябва да е нещо през фирма уредено, защото частни лица без да могат да говорят с теб и да ти обяснят поне, какво точно искат, няма да те наемат.

6.   Без език няма как да си намериш добре платена работа. До лятото има предостатъчно много време, през което да научиш немски на прилично ниво, ако учиш и практикуваш всеки ден. Ако не ти се учи език и владееш само английски, по-добре се насочи към англоговоряща държава.

7.   А в коя провинция и по - специално кой град? И ще дойдеш при познати или ще дойдеш сама и ще си търсиш късмета? Ако е втория вариант определено не ти го препоръчвам, още повече пък и без език. В големите градове (където може би ще успееш да си намериш някаква работа) се чака за жилище с месеци, а и наемите са доста високи. Бюрокрацията е ужасна, всичко става много бавно, получаваш постоянно писма, които ако не знаеш езика няма как да разбереш. Само да вметна, че се плаща даже и данък за религията ти и най - добре, когато се регистрираш адресно просто да кажеш, че нямаш такава. Добра идея би била да дойдеш тук при познати и приятели, които да поемат не малък ангажимент и да ти помогнат да се устроиш. Ако нямаш такива може да провериш в сайта на българската агенция по заетостта, търси сайта eures. bg, там има обяви за работа за държави в целия Европейски съюз, а и аз лично бих се доверил на обяви в интернет само на тях. Тук е пълно с турци и всякакви производни, които на всяка крачка само дебнат да те измамят и идвайки тук без език, без предварително подсигурена работа, квартира, без знания на законите и правата ти, ти си лесна плячка. Също е хубаво да знаеш, че от емигрантска работа тук няма да изкараш кой знае какви пари (особенно за тукашния стандарт) - освен за осигуровки, ако си необвързана, тоест ако нямаш сключен брак ще бъдеш първа класа и си около 300 евро назад само заради това, но си струва да дойдеш, да бачкаш, да спестиш като луд колкото можеш и да си ходиш, или другата алтернатива, която си струва според мен е, за да учиш висше образование (тази тема няма да я коментирам, защото ти си питала конкретно за работа). Единствения случай, в който в Германия ще ти е по - добре от България е ако си необразована, неквалифицирана, без професия, и в България нямаш работа от която да можеш да се издържаш. В този случай - да ще взимаш повече пари, но освен всички други неволи ще е за сметка и на социална изолация. Лично аз съвсем скоро смятам да се изнасям от тук. Тази държава е доста прехвалена. Ако те интересува още нещо питай, стига да мога ще отговоря.

8.   Благодаря на всички за изчерпателните отговори. Ще съм в Карлсруе понеже приятеля и семейството му са се устроили там от няколко години и ще разчитам изцяло на тях. Искам сега да поработя там и евентуално след година да се преместя и аз да живея там. Няма висше образование и брак. Искам също да ви попитам ако работя като чистачка какво ще е приблизително заплащането(и в частен дом, фабрика или някаква обществена сграда), също споменахте и пакетиране и там какви ще са парите?

9.   Задай си въпроса какво може да работи човек в България без да знае български език. Същото важи и за всяка друга държава в света. Масово хората заминават без да владеят местния език и резултата е предизвестен. Нали виждаш колко хора са ревнали дори в този форум, че ги дискриминират. Ами как няма да те дискриминират като не им говориш езика. В държавата, в която съм аз, никога не съм усещал каквато и да било дискриминация, само че си направих труда и научих езика. Това променя всичко и отваря страшно много възможности. На мен тук дори не ми вярват, че съм чужденец, защото говоря езика вече без акцент и хората си мислят, че съм местен. Ако искаш уважение, трябва и да покажеш уважение към страната, езика, обичаите и т. н. И пак казвам, това важи за всяка една държава, независимо дали е България или Германия.

10.   Номер 7 съм.
Имам добра новина за теб, щом идваш при сигурни хора значи си спестяваш едно 80% от трудностите, така че авторке - дерзай!
В Баден - Вюртемберг като цяло можеш да изкараш пари с яко бачкане. За чистачка ако си на пълно работно време (Vollzeit) би трябвало поне 9 - 9. 50 евро/час. Аз лично тук имам една позната българка, която работи точно така и си докарва към 1250 чисти (провинция Бавария), друг вариант е McDonalds или Burger King там също имам познати българи, които са работили без език, но заплащането е малко над минималното. Може да погледнеш за обяви за работа в сайта indeed. de или във вестника. Всяка седмица доставят вестници пред вратата и в тях можеш да следиш каква работа се предлага. До лятото има време, така че те съветвам да учиш немски, поне колкото да водиш някакви елементарни разговори и е важно когато си търсиш работа да покажеш, че разбираш и да не се притесняваш да говориш без значение дали допускаш грешки, а ако случайно не си разбрала просто им кажи моля говорете по - бавно, повторете и т. н. По принцип за тези неща са толерантни. Ако нищо от горе изброените не помогне и не успееш да си намериш работа (в, което се съмнявам, особенно ако имаш някакъв немски) има едни фирми за zeitarbeit но не ти ги препоръчвам и нека те да бъдат последния ти вариант.
Успех!

11.   Ти въобще си поредната, която хвърчи в облаците. Чистачките са на 450 евро базис, за 2-3 пъти работа в седмицата по няколко часа. Никой не наема чистачка на пълна работна седмица. На няколко места като чистачка не си струва, защото ще платиш сума ти пари за осигуровки и от двойно повече работа ще вземеш съвсем малко повече пари. Ако можеш да живееш при приятеля си без да плащаш наем, горе-долу добре. Иначе за стая 10 кв. м. в общежитие с общи кухня, баня и тоалетна си приготви между 250 и 300 евро разходи, в зависимост от града. Като сложиш транспорта и храната, не знам дали ще успееш да излезеш на нула или ще си на загуба. За спестяване не може да става и дума.

12.   Номер 11 не си прав ,по принцип повечето обяви са за базис или за половин работен ден (Teilzeit) ,но не е невъзможно да се намери работа за чистачка и на пълен работен ден. Отделно това "ти си поредната ,която хвърчи в облаците" не виждам как помага на авторката. Ако ще се заяждате то по - добре изобщо не пишете ,съмнявам се ти когато си излязъл/излязла в чужбина да си знаел/знаела абсолютно всичко. Авторке ако не намираш за чистачка на пълно работно време имаш право да съчетаеш една работа като чистачка например на половин работен ден (Teilzeit ,над 450 евро бруто) и един миниджоб/базис (под 450 евро бруто) ,но от такива миниджобове рядко се изкарват повече от 130/140 евро ,защото почти винаги са по 16 часа месечно. Общо взето при така съчетани две работи (Teilzeit minidjob) не вярвам да ти остават повече от 700 евро от двете чисти. Това ти го разяснявам просто ,за да знаеш а ти иначе сама ще си прецениш като дойдеш ,но може би ще е по - добре ако не намираш работа за чистачка на пълен работен ден да се огледаш за друга работа с такова работно време :)

14.   Номер 7 наистина много, много, много ти благодаря за всички разяснения. Ще седна да понауча немския и ще видим какво ще стане.