Споделена история от В чужбина

Още един блуден син се прибра за внаги в България!
Поздрави на всички! Реших и аз да напиша историята си, колкото и банална да ви се стори. Знаете че много хора като мен, започнаха да се завръщат обратно в България и сигурно сте чули други подобни на моята. Аз съм 29 годишен мъж, роден и израстнал в Пловдив, женен от шест години, без деца. Преди четири години, аз и жена ми заминахме за Германия с целта да поработиме 4-5 г., да спестиме колкото можеме и да се прибереме обратно. Това беше планът ни, но както в други случаи, нещата не станаха така както ги бяхме замислили. Само на деветия месец след пристигането ни там, жена ми ме напусна, защото се влюбила в един нейн колега, испанец. Видал съм го веднъж преди това, когато една вечер докара жена ми от работа, зщото валяло дъжд и да не се намокрела? ! Тя го покани за кафе и за това го видях добре - приличаше си направо на цигане. Както и да е, след като тя ме напусна, трябваше веднага да намеря някой съквартирант за да не плащам сам целия наем. Опитвах се по всякакъв начин да спестя колкото се може повече пари и стотинката я цепех на две. Извадих късмет и чрез познати намерих двама други българи. Тъй като стаята е много малка и нямаше място за повече от две легла, те купиха едно от тези които използват в казармите - на два етажа. Хазяина е индиец и тъй като щеше да взема повече пари, нямаше нищо против, дори и се зарадва. Новите ми съквартиранти се оказаха много свястни момчета - и двамата от Сара Загора. През повечето време, приказвахме за това кой какви планове има след прибирането си обратно в България. Тяхният беше; да купят евтина земеделска земя без регулация (по два три декара на човек)близо до морето, да построят по една къщичка, да започнат с плануваният си бизнес, плюс, да отглеждат органични зеленчуци, плодове, по няколко овце, по една крава, по две - три прасета, кокошки, пътпадъци, пуйки и през свободното си време, тъй като бяха запалени рибари, да ходят за риба. Колкото повече ги слушах, тяхния план ми харесваше повече и повече и накрая разбрах че това е живота който и аз бих искал да имам, и така станахме трима. По интернета намерихме няколко плота земя, свързахме се с агента чрез който се продаваха, уредихме среща и миналата годинапрез Април месец отидохме, видяхме ги и накрая купихме един плот от 15 декара, който е на 4 километра от най-близкото населено място. Беше по-голям, отколкото бяхме първначално намислили, но след като помисихме, това ни хареса дори повече и че по лет декара на човек ще е идеално. Беше малко по скъп от другите плотове, но за нас най-важото беше че е до асвалтиран път. Тъй като за да заградиш толкова земя ще отнеме много пари, накрая решихме да го направиме с жив плет от върба, която насадихме в приплетена диаматена форма и до сега е изастнала метър, метър и нещо. От вътрешната страна на оградата, в непосредствена бизост до реда с върбата, започнахме да садиме ред от холи дървета, които както знаете, имат твърди много бодливи листа и ще спрат всеки който се опита да премине. Проблема с тях е че растат по-бавно. До тях започнахме да насаждаме и калемчета с катерещи се рози и се надяваме след няклко години, това място да прилича на райско кътче, където розите не само ще изглеждат и миришат красиво, но и
от които пчелите, които имаме намерение да гледаме, да събират полен.
След като купихме земята и се върнахме в Германия, те двамата започаха работа на едно място където хората ихвърлят домашнити си "отпадъци" след като са првили ремонт или подновявали нщо в домовете си. Двамата ми съквартиранти, купиха по един транспортен контейнер и от работното си място, с разрешението на началника си, ги напълниха с врати които да ползват в проекта си, прозорци както за къщите си, така и за оранжерии, дъски, столове, маси, стари соларни панели които още работят, по една перална с повредена електроника, но с добра механика, която да се задвижва от вятърна турбина и много други неща които могат да ползват. Натъпкаха контейнерите до горе и в края на Септември се прибраха в България. Веднга, без да губят време се зеха с превеждането на плана си в реалност и до сега къщите им са вече построени, парниците им са готови и в момента довършват сградите за животните, като всичко останало ще се први стъпка по стъпка. След като те се прибраха в България, аз трябвше да намеря нов съквартирант, но този път се оказа по трудно. Чрез един познат намерих двама румънци, като си мислех че е без значение какви са, все някак си ще изтрая. На края едва ми идържаха нервите с тези двамата, непрекъснато се караха, страшна работа. Един ден ми дойде до гуша да им слушм циганията и ги питам, какво толкова имат да делят че нерекъснато се карат и навикват, а те ми казват "Ние не се караме а само си прикзвме". Очевидно всяка народност си има своите отличителни черти. Една вечер чувам че някой се опитва да отключи вратата и първото нещо което си помислих, е че ще се опитват да ни обират. За такива случаи винаги имах приготвена една тупалка за бейсбол, която винаги държах до леглото си и се приближих в удобна позиция до вратата. Като не можа да отлючи бравата се започна с настоятелно чукане и накрая се разбра че е жена ми (бившата, въпреки че още нямаме официлен развод). Отворих вратата, а тя с надут корем, посинено око, с две чанти и направо натиска да влиза. Казах и че първо между нас няма нищо повече и не я искам, и второ, че имам съквартиранти и няма никакво място. Тя го удари на молба и със сълзи ми казваше че приятелят и постоянно и вземал парите, защото майка му била болна и поне за в момента се нуждаела от помощ. Тази сутрин, приятелят и забравил да заключи шкафа си и в него тя намерила много писма и снимки, всичките от Пакистан и на много от снимките той бил облечен с национална пакистанска носия. На края се оказало, че той не е никакъв испанец а пакистанец и след като тя го попитала защо я е лъгал през цялото това време, той и теглил едни яки юмруци. Той работел нощна смяна и след като заминал, тя си събрала багажите и направо при мен, да ми се тръсне на ръцете. Дадох и сто евро, защото нямала никакви пари, за да не спи на улицата и я разкарах.
Аз също като двамата ми приятели, напълних един голям конейнер и от три седмици съм отново щастлив в България - този път завинаги! Основите на къщата ми са вече готови и предполагам че до края на Август цялата къща ще е готова напълно и тогава ще мога да отделя малко време за риболов, нали по това време започва да излиза заргана, а след това и паламуда.
Благодаря на всеки който си направи труда да прочете историята ми.

Коментари

51-100 от 123

63.   Бързам да допълня към последният си коментар!
Ако някой реши да си направи подобна печка като като моята, тряба много да внимава с варела. Преди да зпочнете да режете с циркуляр или да заваряте, обезателно трябва не само да измиете и изплакнете варела от вътре, но и да го напълните с вода, защото ако е бил използван за съхраняване на масла, петрол или някакви други запалителни материали, може да гръмне.
Просто като предпазна мярка.
Автора

64.   Здравейте. През изтеkлите десетина дена много неща се случха. Вече сложихме покрива и прозорците. Направих и в къщата печка като тази в парника и я палих за около два дена за да съм сигурен че стените са напълно сухи. Вчера започнах да слагам върешната изолация и става доста бързо, защото дървените рамки ги вече бях приготвил. Надявам се до няколко дена да привърша с изолацията, гипсокартона и измазването. След това ще построя и готварска печка, ще поставя плочките на пода и тогава ще останат само довършителните дребни неща. Най важното е, че къщата е почти напълно завършена. От нашият овчарин редовно си купувме сирене, масло и мляко, защото са излючително вкусни. От него вече втори път взехме готови заклани ярета и във фурата стават страхотно. Другата седмица се надяваме да отидеме за риба, защто ни казаха че сафрида е започнал да излиза.
Ще ви пиша пак как се развиват нещата тука, a за сега чао на всички.
Автора

66.   Админе, аз съм автора, защо не ми публикувахте коментара? Правите го вече втори път. Не разбирам защо, след като не съм обиждал никого, а само описах до къде съм стигнал.

67.   Здравейте! Незнайно защо, но вече втори път не ми публикуват коментара, въпреки че съм спазвал правилата на сайта.
Сега ще направя още един опит и се надявам, че този път ще го пуснат.
Накратко ще ви опиша до къде съм стигнал.
Поставих вътрешната изолация, гипсокартона и вече целият етаж е измазан. Започнах да лепя плочките в банята, но тъй като имам няколко поръчки, които се опитвам да изпълня по възможно най-бързия начин, на първо място идва бизнесът ми. Общо взето, всичко по къщата върви добре и е само въпрос на време да я довърша.
В градината ми всичко расте добре, но до сега само ягодите ми са озряли. Много са ароматни и сладки и точно както ми каза човека от който купих корените, наистина раждат много.
Вече ходихме за риба, като в същото време, за пръв път изпробвах и лодката си. Хванах почти половин кофа сафрид и попчета.
Утре сутринта, с двамата ми приятели ще ходиме с лодка да се разкараме по река Ропотамо. След това, мислиме да хвърлиме по една въдица в устието и да видиме какво ще стане.
През последнте няколко дена си наложих, всеки ден, след като привърша с това което съм планувал, да работя по половин час по сауната и до седмица - две, предполагам ще е готова. Всъщност, не се пренасилвам много. Ще стане, когато стане, няма проблеми.
Най хубавото нещо, на това че доста се изморявам е че вечер спя като бебе и съм нямал безсънни нощи. До като бях в Германия, много често ми се налагаше да вземам преспивателни. Сега такъв проблем нямам.
За в момента, друго ново няма. Пак ще пиша за да ви държа в течение. Чао.
Автора

68.   Здравейте! Незнайно защо, но вече втори път не ми публикуват коментара, въпреки че съм спазвал правилата на сайта.
Сега ще направя още един опит и се надявам, че този път ще го пуснат.
Накратко ще ви опиша до къде съм стигнал.
Поставих вътрешната изолация, гипсокартона и вече целият етаж е измазан. Започнах да лепя плочките в банята, но тъй като имам няколко поръчки, които се опитвам да изпълня по възможно най-бързия начин, на първо място идва бизнесът ми. Общо взето, всичко по къщата върви добре и е само въпрос на време да я довърша.
В градината ми всичко расте добре, но до сега само ягодите ми са озряли. Много са ароматни и сладки и точно както ми каза човека от който купих корените, наистина раждат много.
Вече ходихме за риба, като в същото време, за пръв път изпробвах и лодката си. Хванах почти половин кофа сафрид и попчета.
Утре сутринта, с двамата ми приятели ще ходиме с лодка да се разкараме по река Ропотамо. След това, мислиме да хвърлиме по една въдица в устието и да видиме какво ще стане.
През последнте няколко дена си наложих, всеки ден, след като привърша с това което съм планувал, да работя по половин час по сауната и до седмица - две, предполагам ще е готова. Всъщност, не се пренасилвам много. Ще стане, когато стане, няма проблеми.
Най хубавото нещо, на това че доста се изморявам е че вечер спя като бебе и съм нямал безсънни нощи. До като бях в Германия, много често ми се налагаше да вземам преспивателни. Сега такъв проблем нямам.
За в момента, друго ново няма. Пак ще пиша за да ви държа в течение. Чао.
Автора

71.   Здравейте! Аз съм автора. Отново не ми публикуваха последния коментар - ВЕЧЕ ТРЕТИ ПЪТ. Винаги спазвам правилата на сайта и просто не разбирам защо го правят. Щe съм благодарен ако админа ми каже защо. Както и да е, ще се опитам отново и се надявам този път коментара ми да види бял свят.
На кратко. Боядисал съм стените на всякъде, довърших банята, поставих плочките на пода на цялата къща, включително и стълбите. Сауната е готова и вече я изпробвах - всичко раоти перфектно. Отоплявам я с печка на дърва, която направих от стара газова бутилка. Купих си буркани и направих за зимата компот и сладко от моите ягоди. Направих също и от кайсии, но тях трябаше да ги купя, защото моите дръвчета са още млади и не дадоха плод тази година. Всички дръвчета които съм насадил, вървят наистина добре и са пораснали на височина и ширина. За сега, все още трябва да купувам много неща от магазина, но предполагам че другата година всичко ще е мое производство. Едно нещо което ми направи вечатление, е че все повече хора купуват от малките магазини, а не от чуждестранните супермаркети, защото те направо изнасят печалбите си извън Бългаия и тук не остава нищо. Хората разбраха, че ако те самите е си помогнат едни други, никой няма да го направи за тях. Аз например, винаги когато е възможно, купувам само неща произведени в България, oсобенно зеленчуци и плодове. Ако са внос от Гърция и турция, изобщо не ги пипам.
До сега, вече няколко пъти сме ходили за риба и съм направил осолена в буркани, а също и няколко връзки чироз.
Бинесът ми също започна да набира скорост и се надявам да върви все така.
На единият ми приятел, сестра му с мъжът си, които живеят в момента в Холандия, ще си идват в края на Август с цел да купят земя и да се приберат обратно в България до края на годината и да направят също като нас. Там тя работи за фирма която произвежда сувенири и иска да направи същото и тука. През зимата ще ги прави, а лятото ще ги продова в Слънчев бряг. Вече се разбрхме с нея, че ще направиме комбина и ще продава и неща които аз също ще произвеждам - сувенирни орнаментални сапуни и различни видове шарна сол. За сапуните имам иформация и познания от бившата ми жена, защото когато отидохме в Германия, първите три месеца, тя работеше в една фирма произвеждаща точно това. Дори още имам снимки за различните им сапуни, които не съм ги заличил по една щастлива случайност. От нея зная целия процес по производството - никаква философия - купува се евтин сапун, топи се, прибавят се есенции и оцветители, налива се в калъпи, опакова се красиво... и това е всичко.
За различните видове шарена сол, ще ми покаже майка ми, защото само до преди месец го првеше и тя. Не и се занимава повече с това, защото и двамата с баща ми са пенсионери и имат планове как по добре да си прекарват времето.
В груби линии, това е за в момента. Пак ще пиша, за да ви държа в течение.
Приятен ден на всички! Чао!
Автора

72.   Аз лично в България живея по-добре със заплата 2000 лв. отколкото в Германия с 2000 eвро и няма сила, която да ме върне там отново. Всеки трябва да живее там, където е щастлив.

74.   Авторе, всичко което правиш е много радващо!
Поздравления!

75.   72 - Хубаво е, но за съжаление, 2000 лева заплата взимат прекалено малко хора :(

76.   Здравейте! От както ви описах какво става при мен миналия път, до сeга доста неща се случиха.
Първо поканих майка ми и баща ми на гости, защото къщта е вече готова, а и тука е по хладничко от Пловдив, защо винаги има лек бриз - сутрин от брега към морето и след късен слдобед е от морето към брега. Надвечер е направо благодат като седнеме зад къщата. Обикновенно ще напрвиме нещо на барбекюто. Майка ми не пие алкохол, но с баща ми ще пийнеме по една гроздова със шопска, или студено винце или бира. Аз по принцип пия много рядко и никога не се наливам, но от както родителите ми са тука всяка вечер седиме от вънка и до късно си приказваме. Сега разбирам че от както се ожених и след това в Гермния, съм им отделял много млко време и като сме се виждали е бло набързо и на бегом. Сега осъзнавам че човек тябва винаги да одели време и за близките си, защото виждате, че живота е кратък.
Баща ми ми помогна да остъкля терасата, майка ми ми yши двойни пердета за горната страна на остъклената тераса и веднага се почувства разликата. Сложихме с баща ми джакузито на терасата и работи перфектно. Ако някой не е пробвал джакузи, трябва непременно да опита, защото не знаете какво пропускате, осбенно на красив слънчев ден.
До като аз съм зает с бизнеса ми, майка ми рекарва доса реме в градинта и изглежда че всичко расте много добре. С баща ми направихме сушилня за зеленчуци и плодове а също и амера за опушвне на месо и риба. Идеите за тях, отново и вземах от сайта "Snimka Bg" - само трябва да напишете в търсачката - сушене на зеленчуци - вземал съм много други идеи от там. До сега съм сушил домати, белене и нарязани на четири с премахнати семки, тиквички нарзани на много тнко с една от тези белачки за картофи, нарязани на тънко диви ябълки които са кисели, но много ароматни и ставан смо за чай смесени с билки. Изсушихме също кайсии, три вида ябълки и круши за зимата. Със сушилнята става много бързо.
Рзкархме се родителите ми със лодката до Ропотамо и след това спряхме на плажа в Аркутино. Морето много спокойно, водата прозрачна и лазурно синя - истинска красота. На отиване видяхме и делфини.
Както ви казах преди, всяка сутрин ходя до брега да правя Тай Чи упражненията си, и от както майка ми и баща ми с тука, те също идват с мен и докато правя кроса си, те се разкарват по плажа и събират мидени черупки и от тях майка ми ми направи едно красиво пано което го зкачих на стената във всекидневната/хола.
Следвщото нещо което остана да направя по къщата е да я измажа и се наявам до края на другата седмица и това да стане.
В груби линии, това е за сега. Пак ще пиша за всичко което съм направил. Чао!
Автора

77.   Здравейте! От както ви описах какво става при мен миналия път, до сeга доста неща се случиха.
Първо поканих майка ми и баща ми на гости, защото къщта е вече готова, а и тука е по хладничко от Пловдив, защо винаги има лек бриз - сутрин от брега към морето и след късен слдобед е от морето към брега. Надвечер е направо благодат като седнеме зад къщата. Обикновенно ще напрвиме нещо на барбекюто. Майка ми не пие алкохол, но с баща ми ще пийнеме по една гроздова със шопска, или студено винце или бира. Аз по принцип пия много рядко и никога не се наливам, но от както родителите ми са тука всяка вечер седиме от вънка и до късно си приказваме. Сега разбирам че от както се ожених и след това в Гермния, съм им отделял много млко време и като сме се виждали е бло набързо и на бегом. Сега осъзнавам че човек тябва винаги да одели време и за близките си, защото виждате, че живота е кратък.
Баща ми ми помогна да остъкля терасата, майка ми ми yши двойни пердета за горната страна на остъклената тераса и веднага се почувства разликата. Сложихме с баща ми джакузито на терасата и работи перфектно. Ако някой не е пробвал джакузи, трябва непременно да опита, защото не знаете какво пропускате, осбенно на красив слънчев ден.
До като аз съм зает с бизнеса ми, майка ми рекарва доса реме в градинта и изглежда че всичко расте много добре. С баща ми направихме сушилня за зеленчуци и плодове а също и амера за опушвне на месо и риба. Идеите за тях, отново и вземах от сайта "Snimka Bg" - само трябва да напишете в търсачката - сушене на зеленчуци - вземал съм много други идеи от там. До сега съм сушил домати, белене и нарязани на четири с премахнати семки, тиквички нарзани на много тнко с една от тези белачки за картофи, нарязани на тънко диви ябълки които са кисели, но много ароматни и ставан смо за чай смесени с билки. Изсушихме също кайсии, три вида ябълки и круши за зимата. Със сушилнята става много бързо.
Рзкархме се родителите ми със лодката до Ропотамо и след това спряхме на плажа в Аркутино. Морето много спокойно, водата прозрачна и лазурно синя - истинска красота. На отиване видяхме и делфини.
Както ви казах преди, всяка сутрин ходя до брега да правя Тай Чи упражненията си, и от както майка ми и баща ми с тука, те също идват с мен и докато правя кроса си, те се разкарват по плажа и събират мидени черупки и от тях майка ми ми направи едно красиво пано което го зкачих на стената във всекидневната/хола.
Следвщото нещо което остана да направя по къщата е да я измажа и се наявам до края на другата седмица и това да стане.
В груби линии, това е за сега. Пак ще пиша за всичко което съм направил. Чао!
Автора

78.   Авторе, поздравявам те, че си взел това важно решение и се чувстваш щастлив, но не бива да си заравяш в очите в пясъка и да твърдиш, че твоето решение да се върнеш е правилно за всички или както ти и други коментатори твърдят, вече повечето емигранти се връщали от чужбина и едва ли не милиони западняци се заселвали в България.
Аз примерно съм в Западна Европа от 15 години и нямам абсолютно никакво намерение да се връщам. Не всички искат да си отварят бизнеси, аз примерно искам да работя като хирург и имам прекрасни условия да правя това. Заплатата ми дори няма смисъл да обсъждам, че е в пъти тази на един колега от България и ако нещо не се промени, колкото и пропаганда да се сипе от медиите колко било хубаво в България, страната е на път да си загуби поне половината медицински персонал. За справка половината от студентите по медицина мислят за емиграция! Жена ми е медицинска сестра и положението при нея е аналогично, дори не иска да си спомня за мизерните условия в България.
Съгласен съм, че това да прекарваш повече време с най-близките си не може да го замени никоя заплата. Но, всеки случай е индивидуален, аз познавам сирак, който е в чужбина и няма близки, които да го върнат. А, в моя случай, родителите ми живеят на 5 минути пеш от нас и помагат доста с детето ни, водят я на детска градина и т. н. На жена ми родителите, плюс леля, чичо и 2 братовчедки са също тук, макар и не в същия град. С други думи, разбираш ли какво става, има случаи като при нас, в които цели семейства с по 2-3 поколения се изнасят от България, така че не може така да се обобщава за всички. Колкото до това, как твои приятели се връщали също в България и как все повече хора се връщали и следователно едва ли не всички ще се върнат, искам да напомня, че не може от лични познанства и впечатления да си правим глобални изводи.
За глобалните изводи си има официална статистика на НСИ, а според нея през 2016 г. в България са се заселили 21 241 души, от които с българско гражданство са били 9 254 души, а с чуждо 11 987. От тези чужди граждани само 1 310 са били с гражданство на ЕС, а останалите 10 677 са с невропейско гражданство - руснаци, украинци, молдовци, сирийски, ливанци и т. н. За сметка на това, за 2016 г. България са напуснали 30 570 души, от които повечето или 25 795 души са с българско гражданство. С други думи, миграционното салдо на България продължава да бъде отрицателно, тоест повече хора напускат страната от броя на връщащите се обратно и заселващите се чужденци. Това е положението! Така че патосът е излишен. А, тези, които пишат колко много англичани и германци и други западняци се заселвали тук, искам да попитам колко много са такива случаи? ! На всеки 1 англичанин, който се заселва в България има поне 100, които се заселват в Испания, Франция, Австралия, това са фактите! Колкото и да е тъжно, България все още не е толкова добро място за живот, че да привлича чужди имигранти и българи от чужбина в значителни количества. И въпросът не е само до разликата в заплатите, а и в поне още 50 други фактори - неподдържаните и очукани градове, села, пътища, бездействието на полицията при множество битови инциденти, липсата на инфраструктура по училища, болници и т. н. и т. н.

79.   Но. 78, не се опитвай да вкарваш думи в устата ми! Нито съм си заровил главата в пясъка (или както казваш ти "очите в пясъка"), нито съм се опитвал да натрапвам моето мнение и решение да се върна обратно България на когото и да е било, защото този който отчаяно се опитва да го прави си ти! Никога не съм казвал че повечето имигранти се връщат от чужбина, нито че милиони западняци се заселват в Бългaрия. Спри да си измисляш неща и да се опитваш да ги приписваш на мен, защото хората трябва само да прочетат историята ми и да разберат кой казва истината и кой не!
В историята ми съм описал МОЯ живот, МОИТЕ решения и това което на МЕН ми доставя удоволствие в живота и това как АЗ искам да го живея. Това как аз съм решил да живея собсвени си живот, нито ти виза в работа, нито пък ти дава каквото и да е право да ме съдиш и изкарваш глупав. Това какво аз и другите хора правиме си е наше решение и ти не се опитвай да ни се месиш.
Това че си лекар изобщо не ми се вярва, защото имам братовчед, който от 6 години работи точно като лекр в западна държава и от него зная че работата му е изключително напрегната и като се прибере в къщи е толкова изморен, че не му се прави нищо.
Ти от друга страна, си очевидно добре образован, eнергичен си, не показваш никакви признаци на умора и си изкючително добре информиран за много специализирани статистики, като това за геодемографията и къде и защо хората се местят и какво правят.
Само ще ти кажа, че с тези глупости които си написал, няма да промениш нито моето, нито на когото и да било другиго решението ни за това къде ние и роднините ни ще живееме. Както аз, така и много други българи като мене, живяхме в чужбина, видяхме какво е там и много добре знаеме истината, така че не се опивай да ни изкарваш нещастници и глупаци.
За в бъдеще, отивай да си проповядваш фалшивата пропаганда някъде другаде и с нас не се занимавай Остави ни ние сами да решавме живота си!

80.   Авторе, спокойно, не се пени толкова. Номер 78 ти е написал един много възпитан коментар. Твоят сам можеш да си го прочетеш и да го квалифицираш. Интересното е обаче, че уж те интересува само твоят живот, а окачествяваш статистиката, изнесена от 78, като "глупости". Как разбра? Нали не се интересуваш?
Простата истина е, че теми, като твоята от известно време пълнят цялото интернет пространство. Обяснението е тривиално - родният работодател вече няма не само с кого да се подиграва, няма и кой наистина да работи за него. Хората чисто и просто се изнесоха. Никой не е луд да работи за 600-700 лева. С писане по форумите нищо няма да се получи. За да има някаква надежда минималната заплата трябва да стане поне 1 000 лева нето.

81.   От номер 78 - Авторе, успокой топката малко. Хабиш излишни нерви и погрешно интерпретираш коментара ми. Съгласен съм, че ти конкретно не си писал за хиляди заселващи се чужденци в България и как това е супер решението за всички, определено тук по-скоро обобщих други коментари и дори коментатори от други подобни теми, на които хвърлих един поглед. Но, дори и ти в последния си коментар завършваш как ти и много други българи сте се върнали и сте знаели истината. Затова попитах в предишния ми коментар, колко много? ! Затова и цитирах официалните статистики, които показват, че не сте толкова много, тъй като повече българи напускат страната, отколкото се връщат. И каква е тази ексклузивна уникална истина, която знаете? ! Пак повтарям, истината е индивидуална и различна за всеки. Питай моя бивша съученичка родом от Силистра, където дори работа не можеше да си намери в родния град дали й е лошо във Виена като цигуларка и учителка по музика и дали би се върнала в България за жълти стотинки и неуважение към труда и музиката й? ! От друга страна познавам акордеонист, който се прибра в Пловдив след две години в Западна Европа, защото човекът си обича народната музика и иска да я свири в родината и да черпи вдъхновение от извора. Да свири аржентински танга и сицилиански песни за много повече пари просто не му беше кеф.
А, това, което ме подразни в коментара ти е, че ти твърдиш, че аз се опитвам да се меся в решението на теб и приятелите ти и ви смятам за нещастници и глупаци. Напротив, ако прочетеш пак предишния ми коментар ще видиш, че нищо подобно не казвам. Аз уважавам твоето решение, както и решението на всеки друг да си живее където иска в България или по света, но просто исках да ти кажа, че няма универсално правилно решение в случая къде да живееш. За теб това е правилното решение да живееш в България, а за мен правилното решение е аз да не живея там. И двамата сме прави за себе си и няма смисъл да си налагаме мненията един на друг, а просто можем да уважаваме избора на другия. А, точно това виждам в тази тема и други подобни, че едва ли не разни пишман патриоти атакуват и обиждат всеки, който каже, че не иска да живее в България. Ти също уж започваш всичко любезно и културно, а после започваш с нападки, с истината, която си знаел и други подобни.
Това че не вярваш, че съм лекар слабо ме интересува честно казано. Първо в момента съм в заслужен летен отпуск и второ, нямам намерение да се доказвам в анонимен форум и да си вадя дипломите, атестациите и наградите, ако искаш вярвай.
А, това, че съм говорел глупости и пропаганда истински ме разсмя. Къде я видя тази пропаганда и глупости? ! Аз просто цитирам официални статистически данни, които показват колко хора напускат и колко хора влизат в страната, ако не ти харесват фактите, свържи се с Националния статистически институт. А, повечето националисти във форума точно разнасят пропаганда, защото вместо факти и официални данни чета врели-некипели от сорта, една жена ми каза, че познавала германци заселили се във Видин или у наше село дойдоха двама англичани и трима японци, следователно тук е много по-добре от Англия и Япония. Ето подобни коментари са жалка пропаганда и откровени глупости, нямащи нищо общо с реалността. Ти харесваш България, близките ти са там, искаш да живееш там, чудесно! Моите най-близки пък са в Западна Европа, на мен ми харесва тук и то не само заради високата заплата, отличната апаратура в операционните и командировъчните за симпозиуми или други материални облаги. Харесват ми цивилизованите отношения, редът, спазването на законите и санкционирането на нарушителите. Днес четох, че разни мотоциклетисти газели безпроблемно българските планини, а горските служители се правели, че не виждат. Хайде такъв нахалник да се пробва да го направи това в Австрия или Швейцария. Да не говорим за безразличието на полицията към много други престъпления и какво става по училищата, болниците- колко вече лекари и екипи на Бърза помощ нападат, за грубите отношения между хората и т. н. Аз съм отвикнал да ми говорят на БЕ, ВЕ или Я направи това, я отиди там и други подобни. Свикнал съм да слушам, добър ден, докторе, как сте, моля, заповядайте, благодаря, бихте ли подписали това, бихте ли се наредили там и т. н. В България подобно любезно отношение се получава много, много рядко. Пациентите ми говорят с уважение, направо благоговение понякога и за 15 години не помня някой пациент да ми е повишил тон, да не говорим за физически атаки. В България нещата са доста по-различни. За някои хора това не е проблем и не им пречи, дори ми казват, че западното любезничене било лицемерие. За мен обаче, това е важно. Не искам да ми крещят и разни неграмотници да ми подхвърлят ехидно и кво като си лекар ве или на пешеходна пътека в Бачковския манастир нагъл грубиян да кара джип и да крещи на жена ми - дръпни са от пътя ма! - Реална случка от 2011 година. А, подобни ежедневни проблеми, вкл. липсата на култура на рециклиране в България, ужасните пътища, разбитите тротоари, мръсотията и т. н. са проблеми, които дори една висока заплата или притежанието на цяла частна болиница не решава за мен. Именно затова авторе, пак повтарям, няма универсална истина, твоята истина си е твоя, както и моята си е моя. Никога не мога дори да посъветвам някого дали да живее тук или там. Всеки трябва да си реши сам, съобразно своите предпочитания и обстоятелства и това не прави никой по-умен или по-глупав. Но, мразя да ми навират в очите каквато и да е истина и да ме карат и аз да я следвам, щото ако не, значи съм предател, безродник, материалист и хиляди други безсмислени епитети, които ти поне засега не си използвал, но много други използват в този форум.

84.   Но. 78/81
Какво значение има колко българи са се върнали и колко не. За разлика от теб, мен статистиките не ме интересуват и не вися ежедневно от сутрин до вечер пред компютъра, да се ровя с часове в интернета за тях. Нито им времето, нито пък желанието да се занимавам с подобни глупости. Аз и моите приятели живееме живота си за себе си и не се влияеме от хора като тебе, които влизат в български сайтове с единственната цел да мнипулират другите и опитват да ги правят на глупаци.
От първият ти коментар лъха толкова много злоба и омраза към нас българите и към България, че на човек му става неприятно и подтиснато като го чете. Морал и манталитет като твоя, е напълно несъвместим с този на един истински лекар, положил Хипократовата клетва, в която в груби линии се казва; "ПРАВИ ДОБРО А НЕ ЗЛО" и пред която всички ИСТИНСКИ лекари трябва да се закълнат преди да започнат да практикуват тази професия. По лесно е да нараниш хората и да им правиш мръсотии, от колкото да си напрвиш труда да им помогнеш. Обаче повярвай ми, когато направиш добро, вместо да правиш всичко възможно да забиеш нуждаещият се от помощ човек, по-надълбоко в калта, ще те накара самия ти да се почувстваш по-добре и ще можеш да спиш с чиста съвест и леко сърце. Точно за това ти казвам, че ти не си никакъв лекар, защото ти го нямаш морала за това. Ако ти искаш да живееш в чужбина, живей си, никой не те спира, нито пък на някой му пука. Ако искаш да вземеш с теб майка си, баба си и пра баба си, вземай ги, никой не го интересува, но спри да влизаш в български сайтове и да се опитваш да ни манипулираш и правиш на глупаци, защото не сме. Казах ти, че всички хора които сме биле в чужбина, знаеме истината за живота там и можеме да го сравняваме с този тука и нито ти, нито който и да е другиго може да ни промени решението как и къде ще живееме живота си. Казваш че някаква жена от Силистра отишла да свири с гъдулката си във Виена и вземала повече пари там. Ти очевидно не разбираш разликата между ПАРИ и ЩАСТИЕ. Запомни че някои хора никога не биха разменили ЩАСТИЕТО СИ за ПАРИ. Лично за мен, тези четири годни които изкарах в Германия, бяха най мизерните и нещастните в целият ми живот, въпреки че вземах повече пари там.
Не се опитвай да промиваш мозъците на хората и ги остави на мира, те сами да си решават къде и как да живеят.

Сега за всеки който не се занимава с мръсотии и истински се интересува от проекта ми;
Измазахме къщата. Засадих на гъсто, на 20 метра пред нея, точно до оградата, все още малки(30-40 сантиметрови в момента) бързо растящи кипарисови дръвчета(растат по 80-90 сантиетра на година) и само след няколко години къщата няма да може да се вижда от пътя.
С помощта на родителите ми, сме направили доста зеленчуци и плодове в буркани, а също и сушени. По съвет на човека от който купихме прасетата, направихме вишновка. Каза ни, че в денят в който ще коли някое прасе, им изсипва в храната един буркан с вишновка (заедно с вишните) и като се натъркалят, качва на количка това което еизбрал и го закарва на мястото което е приготвил за това. Така прасетата не се стресирали и избраното си заминава от този свят щастливо. Както ви казах преди, той ще ни помогне с първите прасета и ще ни покаже какво и как да се направи. По същия начин правел и с кокошките - хвърлял им няколко пияни вишни и след това взема тази която е избрал, без да трябва да ги гони и стресира.
С това ще приклчвам, но ще ви пиша пак.
Автора

85.   От 78 и 81 - Авторе, авторе, нищо не си разбрал от коментарите ми. Пак обиди и свободни интерпретации чета от теб. Моите най-близки роднини, вкл. родителите ми са отдавна близко до мен, както вече писах, така че няма нужда да ги довеждам никъде. Не знам каква омраза лъха от мен към българите и къде я видя, но знам, че съм помогнал на поне 30-40 български имигранти през годините, било с безплатни преводи пред институции или безплатни прегледи, било с намиране на квартира и работа, записване на децата в училище, изкарване на здравни карти и т. н. и т. н. Именно затова се радвам на уважението на много местни българи и имам доста добри познати и приятели по света. Нямам намерение да се връщам в България, но да, чувствам се българин и помагам с каквото мога на българите, които срещам и познавам. И не си ти този, който може да ми казва в какви форуми да влизам и в какви не. В интерес на истината правя много повече от някои патриоти за репутацията на България, защото в мое лице чужденците виждат един образован и възпитан българин и полиглот, а не джебчия или мутра, който крещи бе ти знаеш ли кой съм аз? ! Но, какво да се обяснявам на някой, който повтаря като латерна едно и също - ти ни правиш на глупаци, ти манипулираш и др. подобни, че и тръгнал да ми обяснява къде било щастието. А, щастието е състояние на духа между другото. Щастливите хора също изслушват търпеливо различните мнения, примерно и не скачат като ужилени на всеки, който не се съгласява с тях с обиди, крясъци и юмруци.
Но, няма смисъл да ти обяснявам, виждам, че четеш през редовете. За мен темата е приключила, няма да си хабя времето да се обяснявам с теб, при условие, че ти дори не четеш, това, което пиша и въртиш една и съща плоча. Успех с това, с което си се заел и пак ти казвам, успокой топката! Колкото и да се напъваш, няма да убедиш повечето българи по света да идат в България, освен на гости.

86.   Но 78, автора е доста прав. Малко се запали по поста ти и не му е за първи път, ама честно да ти кажа и на мене ми е писнало да чета постове на хора които всячески се опитват да ме убедят, че щастието е в парите и щом в чужбина ги има повече, значи цялата рода трябва е там.... Доста паразитно(циганско) мислене, между другото и тук пак автора е прав, че не ти приляга да мислиш така, след като си човек хирург. Явно за теб и другите доктори като теб (които работят в чужбина) водещия фактор са парите, а не да помагаш на хората. Не дай си Боже един ден ти да си на масата и друг такъв като тебе да тръгне да те реже, като през цялото време да си мисли колко пари ще изкара от операцията(пряко или косвено, няма значение).
Тука, но78., , бих те оправдал ако ми кажеш, че си в Германия, защото там базата за развитие е много по-добра а ти искаш да се развиваш в областта си за да помагаш на хората на световно ниво. Малко ме съмнява да е така обаче. Но дори да е така, то трябва да разбереш че 1. не всеки може да е хирург и 2. не всеки иска да се развива в областта си. Аз например 5 пари не давам за "цивилизацията" и нейното безкрайно затъване в калта. Гади ми се от хора, които искат да "оправят" света. А такива амбициозни недоразвити комплексари с булдозер да ги ринеш(като във филма Солейл Грийн). Има хора като мен и автора които просто искат да са щастливи и да си живеят мирно и тихо живота. И както ние не те обсъждаме и лично мен въобще не ме интересува дали майка ти там кара Бмв 7ца а жена ти взема 5000евро без данъци... Така не очакваме тука с автора и нечие негативно мнение, за това как ние мислим.

Относно статистиката... тояа е най безполезната наука която не води до нищо хубаво. Защо? Ако падат самолети 1/10000, но ти си в този падналия, дали ще има значение статистиката? .... А те са билион неща, такива, които само на нас се случват. Ето аз например съм болен от една супер рядка болест, за която няма лечение, . Какво ми дреме за статистиката по книгите...
Хората които се махат, да се махат. Хората които се връщат са добре дошли. Но. 78 ти ако си стоиш в Германия ще е по добре за всинци ни. Надявам, се има нормални хирурзи останали в БГ, които и твоята работа могат да вършат С УДОВОЛСТВИЕ, колкото и да име е лоша заплатата.
Имам един приятел, който също живя в Германия 15 години(програмист) и като се прибра аз го питах "абре, Ники.. Защо се прибра, там нали всичко е уредено и живота е лесен? " Той ми каза : " Прибрах се точно заради това, защото там няма какво повече да се прави, а в България има доста какво да се желае още и България има нужда от мен"
Същия и тук е програмист, ама заедно с неколцина приятели си направиха и фолклорна формация и заедно свирим, пеем и играем, по планини и поляни.

Има хора, които никога не са я разбирали тази страна (не "държава") и никога не са били част от нея, за да я обичат. Моля Ви! Ако имате чувството че нещо ви липсва там, било то Италия или Англия, няма нужда са си избивате комплекса за несигурност и да се опитвате вмените на хората колко мизерна е България и колко е хубаво там. Много от четящите нямат "късмета" да имат вашия живот там, но може би не им и трябва.
-------
Авторе, аз съм в Китай, но се прибирам след 5месеца, когато ще направя нещо подобно, като теб. Къща си имам. Двор си имам, даже земя си имам малко... Но мисля да си купя повече и да действам. С интерес ти следя темата ти тук и понякога ми даваш оригинални идеи.
Какво стана с адвоката и развода?

87.   Но.78/81/85
Казах ти го преди, и пак ще ти го кажа; От твоите коментари лъха една негативност и омраза към България и българите. Без значение колко ще се преструваш че не е така, веднага се чувства. Ако толкова много ти се иска да влизаш в сайта, защо не вземеш и да напишеш твоята история тука? Хората ще ти пишт коментари и ти щастливо ще можеш да се заяждаш с тях. От това висене в сайта, очевидно не ти остава много време да си стоиш в "лекарския кабинет". Внимавай с това, защото може да ти дойде някой там с нещо изкълчено и ако те няма, няма да има кой да им го намести. Ако си лекар, трябва да имаш и нужната за това етика. Колкото за това, къде и как ние и нашите близки ще живеем, казах ти го и преди, изобщо не ти влиза в работата и за това че спри да се опитваш да обработваш хората и да ги навиваш да се изселват от България. Не сме глупави и можем сами да решаваме за себе си къде и как ще живеем живота си.Остави ни ние да даваме приоритет на това какво ни прави щастливи, а не ти. Стой си на запад и си живей живота както ти си искаш, а с нас не се занимавай, защото ние не сме малоумни.

До но.86
С развода вече от седмици всичко е приключено и с бившата ми вече жена, нямаме нищо общо.
В коментара си споменаваш че имаш някакъв здравен проблем. Защо не започнеш да практикуваш Тай Чи. Аз го правя вече от години и от както съм започнал, се радвам на отлично здраве. Повярвай ми, живота ти ще премине на друго, по-добро ниво. Щом като си в Китай, защо не оидеш на лекар там, който се занимава с Традиционална китайска медицина, кято е част от Тай Чи. Може би ще може да ти помогне с нещо. Радвам че харесваш някои от моите идеи. Само ще ти кажа, че този начин на живот който водя в момента, лично мен, ме прави изключително щастлив. Пожелавм ти всичко най-добро и успехи във всичко.
Чао на всички и пак ще ви пиша за да ви държа информирани за развитието на проекта ми.
Автора

88.   Всъщност, човек може да е щастлив навсякъде. Ако някой желае, да допринася за света, нека го прави. Какво лошо има в това?

Но 86... само едно не разбрах. Говореше за твоя приятел Ники
"абре, Ники.. Защо се прибра, там нали всичко е уредено и живота е лесен? " Той ми каза : " Прибрах се точно заради това, защото там няма какво повече да се прави, а в България има доста какво да се желае още и България има нужда от мен"

Но преди това каза -" Гади ми се от хора, които искат да "оправят" света. ", защото не вярваше, на предходния коментатор. Да, искаше да кажеш, че той е едва ли не алчен мошеник, но ако не е така, то с какво Ники е по различен от номе 78?

89.   Авторе, поздравявам те за хъса, който имаш. Само не разбрах от кокво точно се издържаш, какви доходи получаваш? В изложението си пишеш само какво влагаш като средства. Аз съм семеен с две деца и живея в София, но жена ми неще и да чуе за връщане на село с децата, които са на 3 и 6 г., а да ти кажа и мене малко ме е страх да се върна, защото само от земеделие не виждам как ще изхранвам семейството си. Иначе от баба си и дядо си имам голяма масивна селска къща с двор от 1 декар и за почивка е идеална, но няма училище в селото, а най - близкия окръжен град е на 40 км. Не мога да
виня и жена ми за нейното мислене, защото тя е израсла в град и си има своите аргументи. Та, мисълта ми е, когато си сам без семейство и деца плановете са едни, а после малко се изменят, особено след като се родят децата.
Желая ти успех и щастие!

90.   До но.89
Както споменах преди, по профсия съм дърводелец, но съм и добър заварчик, което научих от малък от баща си, на който това му е професията. Единият от моите приятли е електро-техник, а другия строител и се препоръчваме един други на клиентите си. Добра система е и рботи добре за нас. Първата си поръчка я получих чрез моят приятел строителят. Правеше ремнт на къща и от собственника разбрал, че му трябва добро качство ъглов диван за кухнята. Когато отидох да го видя и да взема поръчката, му показах и един куп брошури, които донесох от Германия. На края поръчката не беше само за диван, но и за маса и шкафтчета за стената. Този човек очевидно остана доволен, защото ме препорча и на други хора.Честно казано, бизнесите ни вървят по-добре от колкото се надявахме. Не е за чудене, защото толкова много хора нпуснаха страната ни, че сега тука има недостиг на специалисти. Ако си добър, хората сами те препоръчват на тяхни роднини и познати. Допълнитлно ще продавам и от селкостопанската си продукция, която ми е излишък. Моите разходи до сега бяха премно за къщата и за двора, но вече са паднали до минимум. ичн нас, този начн на живот ни прави истински щастлви. Сега, за разлика от преди, със желание ставам сутрин и започвам денят си. Мога да кажа че съм истински щастлив и това го желая на всички дуги.
Чао на всички и пак ще пиша.
Автора

91.   Аз съм. 86, до 88. Моят приятел Ники далеч не е от хората които искат да оправят света. Той просто каза че България има нужда от него. Като казвам "да оправят света" имам предвид онзи комплекс за реализация, който се наблюдава в доста свръх интелигентни хора. Иначе Ники все още си пише на ПХП в една малка фирмичка. Ако искаше да се развива "за благото на човечеството" и в частност германците, още щеше да си стои да там да расте в някоя мазна корпорация.
А ми се повръща от такива хора защото някой много хубаво го е казал " пътят към ада е посланик с добри намерения".
----
Авторе, тай чи гледам всяка сутрин долу под блока, като отивам на работа. Тук във всеки град, село, квартал даже и жилищен район си имат малко площадче или паркче, в което разцъкват Тай-чи или разни други неща, като кунгфу, саби, копия, бичове и тн. Тук това е МАСОВО. Иначе аз нямам желание поради две причини. Като бях ученик в техникума се записах на тай - чи. Учителя тогава ми каза, че съм бил твърде малък и нямало да разбера философията и почна да ми преподава син-и-чуан. Това ми уби желанието. А другата причина е че излизам за работа в 6, те тогава почват.. Иначе е лесно, просто трябва да сля
за под блока и да ги копирам. Но учителя ми е прав. За тай чи се иска учител, който да ти обясни за какво иде реч. Цялата китайска култура е базирана на това. Без разбиране на философията си е проста гимнастиката. А те тук това и правят, копират се един друг. Малко като религията.... много хора се молят, ама не знаят какво е Бог. Ако искаш вярвай но на запад, при нас тай-чи е много по-истинско, Тука е жива пародия. Кунгфу също. Кунгфу, без медитация е просто гимнастика и ръкопашен бой. Никакво чи, никакви такива. Наскоро бях в Шаолин, там разни правителствени агенти, монаси под прикритие много добре се грижат да не се развива будизма. Ама айде да не го обръщаме на политика, че ще закипя.

92.   Здравейте, към момчето, което живее в Китай - моля те, напиши една тема за живота в Китай, какви са китайците като хора, какъв е животът там. Четох, че всичко фалшифицарат, дори продавали месо от плъхове за свинско. Харесва ли ти там и какви са разликите с Европа. Мисля, че ще е интересно за много хора. Благодаря ти предварително

93.   Историята, колкото и да ми харесва и да ми е приятно да я чета, звучи доста наивно и утопично. Предполагам намерението зад нея е добро - да се поощрят, колкото може повече българи да започнат да живеят както наистина искат, а не както системата им налага, че трябва и да видят, че е постижимо, щом като някой вече го е постигнал - така че от една страна подкрепям автора с две ръце. От друга, от самия стил на писане и поднасяне на информацията от километри се усеща измислена история - не знам поради каква причина авторът е решил да я позиционира в категория "чужбина" и също ми става и малко тъжно, че за да даде някой подобен вдъхновяващ пример се налага да си го измисли...

96.   До но. 92.Почнах да пиша тема за Китай, но се оказа доста дълго. Без да исках го изтрих и сега нямам желание. Наистина много може да се каже, защото Китай е фундаментално различен от всяка една държава в света. Културата е уникална и автентична. Могат да се кажат хубави неща и лоши неща. За съжаление лошите са много повече, а хубавите могат да влязат в класацията само на хора, като хирурга в Германия, които търсят в живота материални блага и кариери и личностно развитие. Мен специално нито едното, нито другото ме интересува, въпреки че и в двете насоки не стоя на едно място.

.... Първо искам да кажа, че Китай е толкова Огромен, че всичко познато на човечеството се случва тук. Трудно, невъзможно е дори да се опише колко много хора живеят тук. Така че да, каквото и да видите или чуете за Китай ще е вярно. Зависи само до каква степен. За плъховете... Жълти клюки, като тези на Нова тв, например предназначени за промиване на умовете на пролетариата, няма да коментирам. Само ще кажа, че те-китайците пък си мислят че ние имаме пазар за булки(визират мангалския пазар в станционната градина в Стара Загора). Така че невежеството е взаимно. Да вярваме на прецеденти, от които да си вадим изводи и изграждаме стереотипи си е "задръстено" мислене.
Преди да ме попитате за кучетата, ще ви кажа. Много малък % от китайците ги ядат. Има и ресторанти дори..., но за град от 1млн, да има 1-2 ресторанта такива. Бих казал че повече от 95% от китайците се гнусят даже да говорят за това. А иначе много малка част от тях, живеещи близо до Виетнам ядат змии и хлебарки. За което повечето хора тук, даже и им се подиграват.
Храната тук не ми се иска да я коментирам. Имунната ми система е паднала много от боклуците които ям. А то друго няма. Всичко е антибиотици, соя, нишесте и хмически подобрители. Да си купя месо от сергия на улицата, би било най добре, но там пък има реален риск от зарази. Тук няма хигиеничен, нито някакъв друг контрол. Всеки си продава каквото си иска, където си иска. Зеленчуците се ядат варени, за да се убият отровите в тях. Водата се пие преварена и гореща(доказателство че е варена). За въздуха, ми се плаче като говоря. В месеца се случват 2-3 дни в които да видя детската градина, която е на 100м срещу блока ми. Всичко е покрито в перманентна мъгла. Листата на дърветата са покрити с прах. Прозорците не се мият никъде, всичко е прашно, ако ги измият на следващия ден са същите. Тук лятото ако имам време и възможност се къпя по 8 пъти на ден. Ако изляза след баня навън се чувствам чист, само за 5мин.
Но да не се отклоняваме от темата на автора. Въпреки че май никакво отклонение не е. Ще ви кажа защо. Тук 14 годишните деца никога не са виждали звездно небе, а синьо небе и облаци виждат веднъж месечно. Така отрасват и за тях е вече нормално. Като гледат НОРМАЛНИ снимки от други държави и си мислят че са фотошопирани. За тях това не може да съществува. Мечтаят си за небе и звезди....
Разбирате ли? Мечтаят си за небе и звезди.... Толкова е просто... Мило и драго биха дали да дойдат в България да живеят. А искам да кажа че тук бащите им карат кола ЗАДЪЛЖИТЕЛНО поне от 2015. Тук няма стари трошки.нищо не се купува на старо..нищо не се поправя, нищо не се стопанисва. . Ама сградата била оцапана - правят нова. Всички магистрали са нови, няма дупки, няма и мръсни автомобили. Всички са с айфони също. Апартаментите им са по 200-300хил.лева и ужастно много хора имат минимум два (За "одържавяването" друг път ще говорим)
А децата им си мечтаят за... чисто небе.... Не им дреме за парите и колата на тази.
Всичко това го казвам в подкрепа на автора. Когато човек дойде тук разбира накъде върви света в своята суета и глупост. Тук всеки си преосмисля ценностите. И българи и чужденци. От тук всички реват и много голяма част се прибират у дома си максимум след първата година. (Тук остават обикновено само тези които са женени за местни).А това тук разваля климата на планетата глобално. При нас не ги говорят тези неща за да не настройват хората. Но ако хората наистина знаеха какво се случва тук, отдавна да си имахме една 3та световна. Да, приятели ,китайците не само че са виновни за глобалното затопляне и промяната в климата, но не им дреме на шапката.
Ако не знаете какво е парников ефект, тук В МОМЕНТА, докато пиша тези редове го усещам на гърба си. Топлината от земята не се издига във въздуха и не се разсейва, остава заради смога долу. В 23ч. Все още се потя. Сутрин в 6 се събуждам в пот. Цял ден реки от пот текат от мен. Тук на никой не му дреме и си ползват климатиците, като така разбира се консумират повече ток и замърсяват повече.... Логиката ми се губи, но тук твърдо и определено няма самосъзнание. Никой не се чувства част от пейзажа и всеки е консуматор
Факт който за съжаление е характерна черта на много други народи.
Аз обаче избирам да не съм част от този кошмар и причината нечии деца да дишат мръсен въздух. Така че и аз като автора предпочитам да съм си на село и да си ям СУРОВИТЕ домати от градината, за които съм сигурен че са лукс за 7/8 от населението на планетата. Особено за тези които водят градски живот.
Мисля да спра че пак се отплеснах.

Но92, ако искаш питай нещо друго конкретно. За манталитета, между друго не искам да говоря, поне не тук. Ще се опитам да отворя една тема, да си Излея душата там, че тук и 1% не ви казвам.

97.   От 92: благодаря ти за усилието, беше ми интересно да прочета написаното, ще следя и за историята ти.

99.   До но. 96
На хората тук им промиват мозъците чрез средствата за масова информация(само гледай как ""доктора"" е запретнал ръкавите тука) и те си мислят че в България е много зле, а то не е така. Който не е живял извън страната ни, няма да го разбере това. Чoвек трябва да излезе и да го види със собствните си очи.
Баба Ванга каза;
"Учудвам се, че толкова сънародници заминват извън страната. Те след време ке се върнат отново. Тогава ке стане добре за България. Какво толкова търсят там? Няма да го намерят там. България е богатството."

100.   Номер 99, аз живея в България, учител съм по история, обичам родината и не мисля да я напускам, а и вече няма за кога, но дъщеря ми отиде да учи миналата година в Австрия и честно казано не знам дали ще се върне в България. Засега поне казва, че не е взела решение какво ще прави после, но ние с жена ми се надяваме, че ще се върне. Аз лично не бих емигрирал не само заради възрастта си, а и защото не мисля, че повечето пари ще ме направят щастлив, когато съм далече от роднини, приятели, места, които обичам, детски и младежки спомени, това, че всеки камък около мен ми говори нещо и всеки камък си тежи на мястото. Но, щастието е субективна категория и не знам как се чувстват наистина повечето емигранти, макар че ми се струва, че напускат родината главно поради материални подбуди. От друга страна не знам защо се сърдите на този доктор малко по-горе и говорите за пропаганда, когато за съжаление наистина много българи напускат нашата страна и когато наистина заплатите извън страната са в пъти по-високи! Факт е, че моята скромна месечна учителска заплата в повечето западни страни я заработват за 2-3 дена! Това мен не ме кара да напусна, но как да се сърдя на млади колеги, които напускат и ми казват, че не искат да живеят така? ! Друго, което забелязвам е, че заради кризата особено в страни като Испания, много ниско квалифицирани емигранти като берачи на плодове, шофьори и т. н. се връщат, но за съжаление наистина са малко лекарите и инженерите, които се прибират, а от такива наистина имаме нужда. Ето и оперните ни певци всички говорят колко обичали България, но много от тях не живеят в България. Да не говорим за децата на политиците. Защо децата на Костов, Първанов, Цачева, Нинова и колко други още не са тук в България? ! Основната грешка на всички наши правителства е, че не подобряват достатъчно условията на живот в България за да се опитат да задържат младите хора да не емигрират, а правят ненужни кампании и харчат пари да върнели българските емигранти. Ho, какво им пука на тях за бъдещето на България, нали са си оплели кошницата, децата им в престижни университети на Запад, а след като им свърши мандатчето и те си имат топло място, я общински съветник, я посланик, я службичка в Брюксел. Който иска, както и авторът е направил, ще се върне, но важното е повечето млади хора, които са все още в България да се задържат!

А, към номер 96 имам само един въпрос, че ме озадачи. Защо мислиш, че е проблем един човек да иска да има кариера и личностно развитие? Аз мисля, че човек трябва да се стреми да достигне потенциала си. Аз съм историк и обичам да преподавам, да чета исторически извори, да пиша статии в местната преса, а понякога и в исторически журнали, имам и книга издадена и това ме прави щастлив! Защо да не го правя, а да карам трактор примерно, защото не ми пукало за кариери? ! Защо един учен, инженер и т. н. да не иска да е такъв? ! Ето авторът е дърводелец и затова и иска да е такъв, но защо да обиждаме хората, които искат да са нещо повече от дърводелци? ! Без да обиждам автора, с цялото ми уважение към професията му, но не мисля, че всички трябва да сме дърводелци! Човечеството върви напред именно благодарение на амбициозните и умни хора, които се стрямят към нещо повече. И не е казано, че непремено ще оправим света като правим това, което обичаме да работим, а по-скоро това, че така човек реализира по-добре потенциала си и се чувства щастлив. Друг е въпросът, че е по-добре да са така амбицирани в родината всички млади хора, които я напускат. Поздравявам автора за избора му да се върне, но трябва да задържим и повечето останали млади хора в България, особено квалифицираните, а не да разчитаме на глупости от сорта какво казала баба Ванга или Севрюкова или пък Нострадамус! Трябват реални действия, а не бабини деветини, които точно си звучат като пропаганда! Цитати от баба Ванга няма да спрат никой да емигрира, но реални условия и реално увеличение на заплатите определено ще задържи повече хора тук!

101.   Аз съм 96. Лично аз съм живял и работил в Англия, както и във Франция за малко. В Швеция също бях за едни 3 месеца. Пътувал съм През много други държави. Над 30. Включително и през Русия от длъж нашир. Работил съм и за Американци 7 години. От този ми личен опит ще ви кажа моето мнение, че хората които имигрират в друга държава го правят, не защото наистина им харесва. Срещал съм се с българи на много от местата през които съм пътувал и нито един тях не ми се е струвал да е щастлив. По скоро доволен от финансовото си благополучие.. Защото там, в другата държава има повече свобода да предприеме по-големи стъпки Нуждата го изисква. Неволята в чужбина учи по-добре. С други думи човек там се чувства по-пълноценен. Това е което хората искат. Да се чувстват пълноценни. А в България обществото подтиска много. Родителите притискат много. Пълно е с предубеждения и стереотипи. Комшията като те види да цепиш дърва, веднага ще ти каже как е правилно. Приятелите ти ще ти кажат че гаджето ти не е стока. Родителите ти пък са ти вдигнали двуетажна къща, че да ги гледаш на старини. Ето го отговора на баба Ванга. И да, там няма богатства, няма природа, каквато имаме в България... много неща НАИСТИНА ги няма.
Когато говоря за една държава обикновено сравнявам природата. Много хора ми се смеят: "какво ме греят планините в България, като хляб нямам да сложа на трапезата. " Обаче тези хора не разбират че природата е здраве. А без здраве.... колкото и хляб да имаш на трапезата, даже няма да ти се яде. Приоритета тук е грешен. Някои са млади и това не го разбират. Ама като им почукат болестите на вратата, след 40, бягат обратно за България. Иска се мъдрост да се разбере какво имаш тук и сега. А мъдростта при много от хората идва късно.... При някои никога.. А и още нещо, иска се мъдрост да се разбере какво е "мъдрост"
В момента чета една книга в която учени от цял свят са се събрали да я напишат В нея точно това се казва, че мъдростта няма определение. Тя е чувство. Индивидуално, за всеки е различно и все пак има еднакви белези.. Но като цяло е съвкупност от 4 съставки. Интелигентност, знание, креативност и всичкото това послано върху морал. Ако няма една от тези съставки човек започва да деградира и вместо да върши нещо хуманно се превръща обратно в животно, без самосъзнание.
Например човек, който умее да рисува може да е само художник. Този който има много добре развито логическо мислене може да е просто остроумен "дървен философ". Или пък учен, който знае много и е голяма енциклопедия, но нищо не разбира от знанията си (китаец :) Дори и всичко това да е човек накуп, пак няма ли морал, да живееш и вършиш нещата за благото на другите... Тогава може да си просто изпечен политик.
А след мъдростта идва вече желанието да се грижиш за родителите си, да кажеш на комшията" Евала, бай Митьо, това не го знаех" или пък просто да се усмихнеш на приятелите си и да ги черпиш по бира.

И Ганди е станал козар и Диоклетиан е станал градинар. Е трябва ли да ставам император в Германия, за да го разбера това....
-----
Авторе я кажи за лодката, от къде я вземахте?

М. В..

102.   До 101. Изключително напудрен текст. Смешно е да се твърди, че само нашата природа е най -хубава, а имаш претенции, че си обиколил света. И аз съм видял това онова, но живея в България и тук виждам колко млади хора умират от различни болести... Виждам ги и моите родители, така че си спести поученията.
М29

103.   До но. 101
Лодката, също като моите приятели я купих на старо от Германия. Намерихме ги от обяви. Ако си решил да купуваш такава, най-доброто време е 4-5 седмици преди Коледа и до края на зимата, защото тогава са най-евтини. Моята е 5. 5 метра дълга и дойде с теглич, със сгъваемо канапе, котва и двигател Ямаха 15 конски сили, който който беше обслужен там и механика ми каза че е в добро състояние. Човекът от който я купих, първоначално искаше 2000 евро, но на края, с малко пазарлък, успях да сваля цената на 1500 евро. Купих чисто нов двигател, също Ямаха 4 к. с. за резервен, за да не закъсам някъде, в случай че първият откаже. В Германия купих евтино на старо и доста други неща от "флохмаркт" (пазар втора ръка), които сега използвам. На тези пазари, ако отидеш по-рано 5 - 6 часа сутринта, можеш да купиш добри неща доста изгодно, защото предполагам са крадени. Аз купих от там, две колелета "Рали" в много добро състояние за 50 евро, един почти нов 3200 вата генератор за 90 евро(с изтрит сериен номер? !! ), инструменти, 6 гюма за по 5 евро парчето, осветителни тела за открито и доста други неща. Купувайки от този пазар съм спестил много пари.
Ако се нуждеш от друга информация, ще се радвам ако мога да ти помогна.

На всички тука искам да кажа, че така както аз го виждам, най-важното нещо в живота е да си щастлив.
Спомням си нещо което четох неотдавна;
Когато на Джон Ленън му дали за домашна в училище да напише какъв иска да бъде като порасне, то писал ЩАСТЛИВ. Учителят му казал че той не разбрал здачата. Тогава Джон Ленън му отговорил че той не е разбрал живота.
Така че най-важното нещо в живота е да си щастлив. Хората са различни и различни неща ги правят щастливи.

За един човек, най-голямото щастие е да помогне на тези които са в беда и да прави само добрини, без да очаква някаква отплата.

За друг човек, най-голямото щастие е да нарани хората и да прави само мръсотии и злодеяния.

Хората забравят, че един ден всеки си получава засуженото;
Ако е правил добрини, добро ще му се върне.
Ако пък е правил злини, зло ще му се върне.
Така е в живота.

104.   А, пропуснал съм коментара на но. 100. " Човечеството върви напред именно благодарение на амбициозните и умни хора, които се стрямят към нещо повече"
Нещо си се объркал, приятелю. Точно обратното е. Човечеството върви назад и това му е естествения ход, животински и първичен, именно заради това. Ела в Китай да го видиш с очите си, 5години са технологично по-напред от западна Европа.
Не ме разбирай погрешно. Похвално е, че хора като теб, и автора, и хирурга правите това което обичате. Така и трябва. Но развитието си има граница. Тук говоря за хората които я прекрачват, защото искат да се самодоказват пред някого.
Ето ти например нямаш такъв комплекс, но там навън е пълно с историци, които искат да оправят света, и анализират и са съветници на политици и тн. Пак ще кажа "пътят към ада е послан с добри намерения"
Ако дойдеш тук в Китай, ще видиш с очите си безумието за което говоря. Тук хората буквално унищожават планетата, само и само да чуят един ден, че са най великата страна в света. Хората които бягат в чужбина (поне първите вълни) имат именно такава нагласа. Другите са още по долни, те бягат за заплати. В България съм живял и с 250лв и с 1500лв., дето викат хората "дупе знае 2 и 200". И съм бил еднакво щастлив. Даже май бях по-щастлив с по-малко. Така че никой не може да ме убеди, че парите тук са фактор. Тук говорим за алчност или комплекси просто. Не, никога не бих живял в чужбина до живот, а мога. Даже бих могъл да имам успешен бизнес в щатите или солидна заплата в англоговоряща страна, в ИТ бизнеса.. Но в момента стоя тук за да не нарушавам договора си. Иначе да съм се махнал още преди 6месеца-толкова съм депресиран и болен (физически), че не бих останал и 3но да ми вдигнат заплатата, даже за още един месец.
Вчера разбрах че тук къща в село, в планината, сред природата струва 20 000юана на кв. метър. Родителите на приятелката ми (китайка) искат да продават апартамента си и да се местят. Коментара е излишен.
М. В.

105.   До 104
Относно лодката, пропуснах да ти кажа, че в България, ако е по дълга от 4. 5 метра или ако двигателят е по-мощен от 20 коски сили трябва да се регистрира. Ще ти трябва също и капитански лиценз, който е като шофьорската книжка за колите. Не се вади трудно и има много курсове за тях. Най-добра инфрмция ще получиш от Морска администрация.
Това което пишеш за Китай, изобщо не ме учудва. Въпреки че никога не съм ходил там, от снимки които съм видял в интернта, имам добра прдстава за това което казваш. Някои снимки са направо шокиращи. Огромни жилищни блокове. Хора които жвеят в метални клетки на по три етажа, натъпкани във всичките стаи на апартаментите. Улиците им са като в мъгла и по-голямата част от храта носят медицински маски.
Като видя такива снимки, всеки път благодря на бога че съм се родил в България а не там. Тука може не всичко да е перфектно, но имаме красива природа и добър климат. Заплатите може и да не са много големи, но ако човек си прави сметката са напълно достъчни. Ако си пръскаш парите за глупости, колкото и да ти е голяма заплатата, все няма да ти стига. Животът тука е много по-спокоен и лично аз съм много щастлив. Щастлив съм, защото се радвам на обикновенните неща в живота. Никога не ламтя за много и се радвам и благодарен на това което имам. На пример, вчера към четири часа след обяд, отидохме с майка ми и баща ми до Поморие. Направхме по една баня в морето и след това отидхме на дълга разходка по брега, до квартала и обратно. На края седнахме на едно капанче до кея и хапнхме по една пържена цаца. Седяхме си на масата и се любувахме на морето и залеза. Ето на това се радвам и това са нещата които ме правят истински щастлив. Доброто здраве е най-важното нещо в живота и човек трябва да полага грижи за него. За това практикувам Тай Чи и се поддържам. Както ви казах преди, всяка сутрин ходя до брега за да си правя упражненията и кроса. От както майка ми и баща ми са тук те също идват с мен. В началото само се разкарваха и събираха мидички, но след това си спомних за едно упражнение, което преди години инсруктора ми по Тй Чи ни показа и което е много полезно, особенно за възрастни, а също и за болни хора. Не че на родитите ми им има нещо, но реших че ще им е от полза да се пораздвижат и поочупят малко. Знаех че ще е полезно за тях, но не очаквах да има толкова видим ефект. Походката и на двамата им се подобри, особено на баща ми. Преди беше вдървен като трупче, а сега изглежда гъвкав и като върви, все едно че пружни има в краката си, толкова е енергичен. То не е хубаво да пиша такива неща тука, но изглежда че му се е отразило добре и на сексуалния живот, защото преди няколко вечери, така я беше разохкал майка ми, все едно че втора младост кара.
Упражнението се прави така;
Заставате с леко разтворени крака, на широчината на раменете. Краката и таза остават неподвижни и движението се извършва с раменете от ляво на дясно и обратно, като усуква гръбначния стълб до таза и ръцете сами се отварят от инерцията. Започвате с колкото пъти се чувствате удобно и се опитайте да стигнете до сто, че и повече повтрения. Показах им и едно друго упражнение, но просто няма как да се обясни само с думи. Запомнете че каквито и упражнения да правите, всичките са полезни.
С това ще приключа но ще пиша пак. Чао.
Автора

107.   Здравейте. Искам да споделя с тези които се интересуват от земеделие, нещо което научих преди няколко дена. Става въпрос за правене на компост за растенията. Както вече ви казах, всяка сутрин ходя до брега за да правя упражненията си и след това събирам водораслите. След като се прибера ги изплаквам с прясна вода и ги трупам на дълги купове. Обръщам ги веднъж на всеки 2-3 седмици и към тях добавям стеблата на от копривата които накълцвам на 2-3 сантиметрови парченца, а също прибавям и коришките от пилетата и пъдпъдъците. Новото което научих е, че към купа за компоста, мога също да добавя и медузи, но предварително трябва да се обработят. Тъй като по-голямата част от тялото им се състои от солена вода, първо ги накълцвам със сатър на малки парченца. След това ги изстисквам много добре с преса за грозде. Посе ги слагам в дълбоки пластмасови легени пълни с прясна вода за половин час. На края, след като ги изстискам отново с пресата, ги разстилам на бетонова плоча за да изсъхнат. При това слънце, не отнема много време. Обикновенно на третия ден са готови и ги слагам на купа за компоста. От брега събирам черупките на стридите само, а също и черупки от раци. Към тях добавям изсъхналите кости на рибите, черупкте от яйцата и ги счуквам на дребно в хаванчето. Това го поръсвам около корените на растенията, защото съдържат много калциум и са мното полезни. Пилетата ми още не снасят, но от пъдпъдъците ми събирам доста яйца. Само който не ги е опитвал не знае колко вкусни са. Зеленчуците и плодовете ми растат много добре, особенно доматите. Набрал съм много и повечето от тях ги консервирам.
Всеки път, когато имам възможност, ходя за риба и съм си отял на попчета. Миналата седмица излязох по на далече и за пръв път хванах черноморска акула. Сега чакам да започне да излиза и заргана. Дадоха ми една рецепта за консервиране на зарган и съм си купил още 30 буркана за нея. Както казват; Рибата в морето, а той тигана приготвил. Няма нищо лошо в това човек да се надява.
С това ще приваршвам и като има нещо ново, пак ще пиша. Чао.
Автора

108.   Брато, ти живееш като някакъв вехтошар.
А това с медузата в компоста направо ме уби. Та нали, ако сипеш чаша чешмяна вода в компоста си, ще постигнеш същия ефект.
Апропо, ти какво образование си? 11 клас ли?

109.   До 108
Нито къщта ми е вехтошарска, нито пък начина ми на живот е такъв. Това че съм използвал прозорци втора употреба, изобщо не значи че са очукани и не изглеждат стари. Напротив, те са в много добро състояние и са със стандартни размери, а не някакъв миш-маш. Дори тези които съм използвал за оранжерията са униформенни и изглеждат много добре. В Германия, повечето хора не притежават собствени жилища и за това живеят под наем. Със закон, собсвенниците на сградите са задължени да ги поддържат в добро състояние и да отговарят на определен стандарт, включително и прозорците. Никакви ремонти и подновявания не се оставят да стигнат до последен дъх, защото глобите са жестоки и законите се спазват стриктно.
Относно медузите, трябва да прочетеш малко и да си освежиш знанията. Те, и краставиците, може да са 95%вода, но останалите 5% са органична материя, от което се прави компоста. Има ги в изобилие, не ми струват и стотинка, нито пък правя специално пътуване за тях и най-вече, обогатяват компоста.
Щом ме питаш дали съм с 11 клас, това само означава, че ти си вишист. Никога не бъркай образованието с интелигентност, защото всеки човек със среден капацитет памет, може да назубри материала и да се дипломира в някой университет. Човешкият мозък, в общи линии, много прилича на един компютър. Има памет, има и процесор. Ти може да си назубрил някаква информация, но ако процесора ти е бавен и прецакан, нищо не става. Някои от "успешните" вишисти си слагат дипломите в рамки и ги окачват на стената в хола, на видно място и пишат титлата си навсякъде, дори и на пощенските си кутии с голем букви, че всички да ги знаят колко са големи. В този живот, няма никакво значение колко дипломи имаш и какво работиш. Най важното е да си щастлив.

Сега до всички останали които се интересват от събитията тука.

Преди седмица си дойдоха на моят приятел сестра му и мъжът и от Холандия, хем отпуска но най вече да купят парцел земя като нас. Още преди да си дойдат, се бяха свързали със същият агент, от който ние купихме нашата земя. Бяха решили да огледат няколко плота, но избраха още първият който видяха. Тя каза че винаги си е представяла мястото точно такова и го купиха без пазарлъци. Когато отидоха да огледат местата, аз и моя приятел отидохме с тях. Агента ми каза, че точно е била обявена три и половина декара земя, залепена на гърбът на моята и тъй като няма излаз на път се продаваше на добра цена. Беше мого неочаквано, и за това му казах че ще си помисля. Като се прибрах и го споменах на родитлите ми, баща ми каза че на таква цена, трябва да съм луд ако не я купя и те ще ми дадат парите. Обадих се на агента и направих оферта. След малко той ми звънна и ми каза че продавача е съгласен, така че сега змята ми стана осем и половна декра. Още не съм решил какво ще правя с новия плот, но най-вероятно една част ще бъде пасище, а на останалата ще садя я царевица, я нещо друго.
Вчера рано сутринта тръгнах с родителите ми за Пловдив, но преди това отидохме до селото в което живее баба ми. Хем да я видиме, хем да взема фрезата. Баба ми я подари, защото от както почна дядо ми, никой не я ползва. Комбинирана е също с пуг, косачка и ремарке. Работи и е много запазена. С нея ще си спестя много време. Снощи се прибрах много късно, но това не ми попречи да стана тази сутрин рано и да отида за риба. В момента излиза зарган и лефер - СТРАХОТНО Е! Утре, и всеки останал ден ще правя същото, стига морето да е спокойно и да го имам времето за това.
Сега ще приключвам, но пак ще пиша. Чао.
Автора

110.   Тази история ми звучи като нереализирана авантьора на един мечтател... Би станал страхотен филм от нея със заглавие, , Рая на земята, ,

Авторе познавам доста хора които имат наследствени къщи от дедите си и то на страхотни места близо до дунава където почвата е най-плодордна със големи дворове и селскостопански згради. Хора обичащи земеделието, селската идилия и здравословния начин на живот. И до по миналата година се кълняха че това няма да го заменат с никоя чужбина. Ами не издържаха и заминаха. Кой за Англия кой за Германия. Аз лично бях изненадан от постъпката им, но факт. Първо с тоя начин на живот нямат грам социялни контакти. Най-много два-трима приятели и до там. Да не говориме контакти със жени. Има няколко в цялото село и те са обвързани. Всичко друго е бабичок на 70 години. Хора със професии строителни работници майстори. Ама там какво строителство. Дори спряха да се занимават със земеделие понеже тока и водата станаха скъпи. И като полива с мотор захранващ се на ток, като сложиш и труда то по ефтино му илиза да отиде да си купи доматите от пазара. Да не говориме че зимата там всичко е затрупано общината нито чисто, има с дни които не може да се мръдне от селото. Някои от тях имат семейства и какво бъдеще им предлагат с този начин на живот никакво. Да, живееш здравословно, къпиш се на плажа, събираш гъби в гората, вечер скаричка шопска салата и си пиеш ракийката с приятели. Страхотна идилия! Но за съжеление без бъдеще. Ако имаш деца какво ще им оставиш след себе си. Една полузаконна къща построена с вехтории докарани от Германия, които до тогава ще са пред разпад и умения как да садът домати и да прават сиране. Млад си още и си пей сърце и жаден за авантюри. Но след някоя годинка може да ти се преиска да имаш семейство и коя жена ще се навие на този абуригенски начин на живот? Маймуната е еволюирала към човек за да живее по удобно, а не обратното. Колелото се върти само напред.

111.   Тази история ми звучи като нереализрана авантьора на един мечтател:))) достойна за сценарии на филм със заглавие, , Раят на земята, ,

Авторе страхотна идея но за съжеление без бъдеще. Имам приятели които имат наследствени имоти от дедите им близо до дунава там където почвата е най-плодородна, със големи дворове и селскостопански згради. Хора обичащи земеделието, здравословния начин на живот и селската идилия. И се кълняха до поминалата година че този начин на живот не биха го заменили за никаква чужбина. Ами не издържаха и заминаха кой за Англия кой за Германия. Не можах да повярвам, но факт. Първо с този начин на живот социялните им контакти бяха доста ограничени. Както ти описваш двама трима приятели и до там. За жени и дума да не става. В цялото село две и те са обвързани всичко друго е бабишкер на по над 80 години. Последно спряха и да садът култури защото като си сметнат водата и изхабения ток понеже поливаха с мотор им излизаше по скъпо от колкото да отиде и да си ги купи от пазара. Зимата като затрупа всичко снега с дни не можеш за излезеш от селото защото общината няма достатъчно машини да изпрати да изчистят пътя. Хората са с професии строителни работници майстори ама там какво строителство. Някои от тях имат семейства и каво да им предложи той с този начин на живот? Ти си още млад и вятър те вее на бял кон, ходиш си за риба, садиш си доматки вечерта скаричка с вашите салатка ракийка но след две три годинки може да ти се преиска да имаш жена и деца и какво бъдеще ще им предложиш с този начин на живот? По важното е какво ще им оставиш на тези деца? Полузаконна къща построена с вехтории докарани от Германия, които до тогава ще са пред разпад. И умения как да садът домати и да прават сиране. Не забравяй че маймумната е еволюирала към човек за да живее по удобно а не обратното. Колелото се върти само напред.

113.   Авторе я кажи за колко си я вземал земята и дали има друга такава за продан там около теб. Че знаеш ли, като се прибера може един комшия да ти стана.
М. В.

114.   До 113
Тука непрекъснато се купува и продава земя. Цената зависи от много фактори; Къде се намира, каква категория е, дали е в регулация, достъп до ток, вода и други. Най-добре е да следиш по интернета. За моите три и половина декара, първоначално искаха
4 200 лева, но аз им направих оферта за 3 000 лева и те я приеха веднага, защото очевидно бързаха. Ако не ми бяха приели офертата, бях готов да им платя пълната цена.
След като ти прочетох коментара, погледнах в нета и там имаше доста земя за продаване.
Например;
Нива от 3 700 кв.м, м. Пчелина, гр. Поморие, обл. Бургас е обявена за 4 500 лв.
Нива от 11 668 кв.м. с. Алексндрово, гр. Поморие, обл. Бургас е обявена за продажба за 10 000лева.
Има и други, но както казах цената варира. Ако си решил да ни ставаш комшия, ДОБРЕ ДОШЪЛ.

До 111
Този начин на живот, който ние сме си избрали и живеем в момента, напълно ни устройва и сме щастливи. Това че твоите приятели са зарязали живота си тука и са заминали кой за Англия, кой за Германия, са го направили, защото очевидно не са живяли там и слушат лъжите на медиите. Остави ги година - две, да ги очука живота там и ще вдиш как ще си променят мнението. Знаеш ли колко хора познавам, които от години са в чужбина, но най-после им дойде акъла в главите и сега си правят планове да се връщат. Утре имаме среща с един Иван, който живее в Англия, но в момента си е тук, за да купи земя и също се кани да си идва обратно в България.
От къщата ми до Бургас стигам за 15, максимум 20 минути. Обикновенно ходиме там на дискотека веднъж в седмицата и мога да ти кажа, че без жени изобщо не сме останали. Лично аз бях женен и нямам никакво намерение да повтарям. Но ако един ден си променя решението и се оженя и имаме деца, както казах, Бургас е само на една педя разстояние, така че това няма да е проблем.
Както споменах преди, аз и приятелите ми имаме професии и не разчитаме на доходи от земята си, а и бизнесите ни вървят добре. Всичко което произвеждаме е само за нас, но за в бъдеще ако имаме нещо в излишък, може и да продаваме. Цялото ни производство е органично и храната която ядеме е не само вкусна,но и здравословна. Непрекъснато учиме нещо ново. Тази година реколтата ни беше добра, а за другата година очакваме да е още по добре. До сега съм направил много консерви в буркани. Не съм ги броил но са сигурно повече от 150. Утре ще обера чушките, ще ги изпека и ще ги запечатам в буркани. Ще направя и лютеница, но май че няма да ми стигнат чушките и ще трябва да купя допълнително. Още не съм сигурен, защото понякога изглежда че не са много, след това като започнеш да береш и разбираш че са много повече отколкото си предполагал. Това се случи с домтите - тези продълговатите които са най-добри за консервиране. В началото като ги гледах, си мислех че няма да са достатъчни, но като започнах да бера, свършване нямат. Като стана въпрос за чушки, искам да ви кажа какъв чушкопек си направих. Идеята я вземах от старите електрически чушкопеци. Преди, по времето на комунистите, хората са ги ползвали редовно, защото електроенергията е била много евтина, но сега не е така и с електричество ще злезе много скъпо. За това първо направих калъп подобен на сандъче с размери 50см. на 50см. на 25 см. Направих фунии от вестник, като острия край го отрязах, общо 36. Използвах огнеупорен цимент. Напълних фуниите с пясък, излях готовия цимент в калъпа и ги поставих в него. След като изсъхна ги извадих и отворите за чушките бяха перфектни. Заварих две джанти заедно, отрязах на едната отвор за дървата, завих ги добре със стъклена вата и зазидах окло тях бетонови блокове, зада стане солидно и запълних празнината с вермикулит за по-добра изолация. Веднъж като се нагорещи, чушките се пекат много бързо. Много е икономично.
Преди да забравя, искам да ви кажа, че вчера видях идея за отопление на къща или други помещения. Прави се кутия от дърво, слага се изолация, пробиват се двата края на кутиите за бира, кока кла или други, съединяват се със силикон и се монтират в кутята. След това се покриват със стъкло или лист прозрачна пластмаса. Ако някой се интересува, трябва да влезе в сайта "Снимка бг" и да напише в търсачката "Безплатно слънчево отоплние". Там ще добиете най-добра представа за това.

Автора

115.   Авторе, обясни ми как 15 декара 3, 5 декара стават 8, 5 декара. Струва ми се, че не си спомняш какво си писал първо и съвсем се обърка в детайлите на приказката.

116.   "Последно спряха и да садът култури защото като си сметнат водата и изхабения ток понеже поливаха с мотор им излизаше по скъпо от колкото да отиде и да си ги купи от пазара. "

Това може, да се случи на някой идиот, който не е в състояние, да направи базова сметка. Не си взимаш 2 декара, а си взимаш 500-1000, за да можеш да се издържаш и живееш от земята.

"По важното е какво ще им оставиш на тези деца? Полузаконна къща построена с вехтории докарани от Германия, които до тогава ще са пред разпад. И умения как да садът домати и да прават сиране. "

О не, а останалата част от населението, оставя децата си с толкова много, че им се налага да се трепят от бачкане, за да изкарат университетско образование, за да могат да се трепят още повече от бачкане. Повечето деца не наследяват никакви умения от родителите си. Повечето не наследяват и апартаменти, защото хората вече живеят по над 80 години, така че и това отпада.

118.   Авторе, само да те светна че аз преди 4 години продадох земя в плевенска област за 600лв декара навътре в нивите далеко от селото без достъп на ток и вода. Ти си купил 3, 5 декара до Бургас за 3 бона. Само факти, аз от тоя бизнес не разбирам и не бих искал да влизам в полемика. Други факти аз живея в чужбина тука минималната заплата 1450 нето. Един литър бензин е 1, 45 евро, тоест аз тука мога да си купя 1000 литра бензин с една минимална работна заплата, в бегето е 2 кинта при минимлана 460лв, там мога да си купя 230 литра, капиш? Покупателна способност му викат. От земделие в бг живеят добре големите арендатори с хилядите декари земя, и крадат евросубсидии. Тия с по 5 крави и 200-300 декара земя се чудат как да вържат двата края. Прав си, в чужбина за българина работа в кантора на стол няма. Сама бачкаторска, в бг ако нямаш връзки пак ще си на обекта за 5 пъти по-малко от колкото на същия обект в чужбина. Ако сравниш процента които са избягали последните 10 години и процента които са се върнали в бг, ще видиш че фактите показват че спасението е на вън. Аз също мисля за завръщане, но какъв е смисъла сега на 33 години да си остава тука апартамент със всичките удободства и работил не работил 1300 евра минимум са ми сигурни на края на месеца, за да се забия в някоя нива макар и до Бургас където само лятото е ок, когато те заструпа снега е мъка мъкаа, и да права компонити сиране и да хамалувам на животни за да имам какво да слова на масата? Виж като стана на 67 да излеза в пенсия и аз имам план за едно къщорляче край Търново, на чист въздух в планината вече с пенсия от 1500 евра си е друга бира.

119.   Много се радвам, като видя щастлив и удовлетворен човек. Човек, комуто са чужди алчността, излишествата и мързелът. Поздравявам автора, че е намерил себе си. И хем се ядосвам, хем ми е смешно, като се намери някой, дето не знае от кой край се хваща мотиката, че и неграмотен при това, пък се напъва акъл да дава на хора, които не му искат "компетентните съвети". Българска работа.

120.   До 115
Докторе, ако беше прочел по-внимателно това което съм написал, щеше да видиш, че с моите приятели купихме ОБЩО 15 ДЕКАРА ЗЕМЯ - по пет на човек. Плюс тези три и половина декара, които аз купих допълнително, моята земя стана общо осем и половина декара.
До111
№116 много добре ти го каза, че ако някой иска да си вади хляба със земеделие, два декара не са достатъчни. Колкото за напояването, те също като нас, са могли да си направят кладенци и да вадят водата с помпи задвижвани от вятърни турбини и напояването на посевите им щеше да е напълно безплатно. Всъщност, зависи какво произвеждаш и как го продаваш. Например, тази година, моите ягоди дадоха много плод. С помощта на майка ми, направихме много компоти и конфитюри, като дадох много от тях на родителите ми когато ги закарах обратно в Пловдив. Пъдпъдъците и пилетата/кокошките ми си отядоха на ягоди. За другата година, имам намерение да засадя около два декара с ягоди, които ще продавам директно на ресторанти, с които вече имам връзка. Тази година, срещу минимално заплащане, те ми събираха отпадъците си от рибени кости и черупките от яйцата, които използвам за облагородяване на почвата. Чрез човека от който купихме прасетата, още от сега съм намерил хора за брането на ягодите и на малините, които също ще увелича. За другата година увеличавам също и броя на пъдпъдъците и кокошките, защото тези ресторанти с които имам вече устновена връзка, са готови да купуват от мен яйца, както кокоши, така и пъдпъдъчи. Храната която животинките ми ядат е 100% органична, а и тъй като голяма част от диетата им е морски водорасли, които са богати на йод и минерали, и детелина, която плюс минералите е богата на Омега 3 мастни киселини, те наистина се заинтересуваха от тях, защото могат да предложат на клиентите си стока с гарантирано качество и хуманно отглеждане. Тези дни, за все повече хора, това е важно. Пъдпъдъците са в клетки с добри размери по три, а кокошките ми са на свобода и по цял ден се ровт на мястото което съм им заградил. Така че яйцата от тях са FREE RANGE. Това ще бъде лабораторно доказано, а също и със снимки ще се видят и условията им на живот и като правило, ще уреждам и редовни проверки от ветеринарен лекар.
Стопанствата ни са все още в процес на развитие и както се казва, сега само опипваме водата, но евентуално всичко ще си дойде на мястото.
Всеки знае за ползата от органичната храна. От моите надблюдения, ефекта който оказа на моите родители беше ясно забележим. Баща ми имаше малка екзема, която за две седмици постепенно изчезна, а майка ми от години страдаше от лека форма на астма, която също изчезна. Може би диетата от пъдпъдъчи яца, прясно мляко и сирене, пресни органични плодове и зеленчуци бяха причината за това, но предполагам че разходките по брега на морето рано сутрин, дишането на йодните пари и упражненията които правеха, също оказаха влияние.
Чао и поздрави на всички.
Автора

121.   До 118
Много добре зная как са нещата и колко "щастлив" е живота в чужбина, защото само до преди няколко месеца живях там и всичко ми е още прясно. Какво значение има, колко литра бензин мога да купя с една заплата? ! Тук става въпрос за щастието, а не за материалните неща. Запомни, че не парите, а хората могат да ти помогнат и направят щастлив. Говориш за чужбина, като че ли ти си еднственият който е живял там и всички оснали си нямаме и на представа какво е положението. Защо не им кажеш на хората тука, как се чувстваш, като отидеш в магазин или някъде другаде, как се отнасят с тебе! Посрещат те с усмивка, но още като си отвориш устата и те разберат по акцента, че си чужденец, тази усмивка изчева и се заменя с ледена студенина. А и не е само това. Мога да пиша с часове за неща които са се сучвали, не само на мен, но и на други имигранти, на които съм бил свидетел. Зная за българи, които с много труд и с таланта си са успяли да се издигнат до мениджърски позиции, но нито са щастви, нито удовлетворни, защото подчинените им мразят, че са управлявани, не само че от чуженец, но и то българин. Това че ти можеш да преглътнеш тази помия, си е твоя работа и много се радваме за тебе. Ние не успяхме и за това се прибрахме обратно в България. Запомни, че ние не сме животни и не се нуждаеме само от храна, вода и подслон. Ние сме хора и искаме даживееме живота си с достойнство, така както ние си искаме. Тука никой не може да ни каже; "Мръсни натрапници, махайте се от държавата ни! "
Това че много българи заминаха да работят в чужбина е вярно, но също е вярно, че все повече хора като нас, започнаха напоследък да се завръщат. Питаш за факти - ЕТО ТОВА СА ФАКТИТЕ.
Човек сам си прави живота, без значение дали е лято или зима. Какво си тръгнал да ни плашиш със снегове! България не е скандинавията, където цяла зима всичко е покрито със сняг. Тука падне малко снежец, и я се задържи няколко дена, я не.
В България, повечето хора се оправят добре. Само най очуканите са на дъното и за тяхното си мизерно положение са им виновни всички други, най вече държавата. Те, без значение в коя държава ще са, винаги ще са затънали до гуша в блатото.
Автора

122.   Авторе, казваш че земята не е регулирана. С разбирам ли че къщата е вдигната незаконно? Ако да, какви са рисковете да те хванат и какво могат да сторят? Колко е трудно да се озакони и колко пари ще струва? Това ме притеснява мен. Иначе бих си купил земя веднага щом се върна.

123.   Авторе, 118 съм. Никъде не съм твърдял че щастието е само в парите... но оцеляването и бъдещето на човека зависи от тях. Ти също си осъществил щастието си с пари. Този твой, , проект, , си го осъществил не само със труд и креативност, но и със пари, и то изкарани в чужбина, където извинявай но сега доста лицемерно плюеш. Дори безплатните ТИ прозорци и слънчеви панели са на ГАДНИЯ НЕМЕЦ, защо не ти ги подари някой българин??? ! Всичките ти неща у вас са от гадната чужбина. България дефакто нищо не ти е дала, тя по принцип само взима. Но това да го осъзнае човек трябва да израстне интелектуално и мечтите му да стигат по далеко от ракията и шопската салата.

, , Защо не им кажеш на хората тука, как се чувстваш, като отидеш в магазин или някъде другаде, ,

Чуствам се приятно, защото хората срещу мен са усмихнати, приветливи. Чуствам се сигурен, защото знам че , , не ме удрят в кантара, , и че купувам кайма от истинско месо, а не от кокали и суха кръв... , ,

Проблема на такива като теб са че вие в даден момент отивате в чужбина от зор понеже в българия шанс да спестиш пари с професията като твоята е почти 0, с нагласата там да живеете в България и хал хабер си нямате че това е коренно различен свят, с различен език, различни идеали и коренно различен манталитет от българския. Няма във всяка втора кръчма кебабчета и шкембе и трябва да започнеш да говориш различен език от българския. Кафето е друго, водата е друга, морето е друго всичко е друго и вас това ви шокирва дори го възприемате като негативно. И си викате, , Абе тука е ебаси гадното, , всичко ви става гадно и почвате да го плюете. Ами хубаво, ама вашето мнение защо трябва да е меродавно? На мен пък ми харесва тук и смятам че България е гадна за живот от където и да го погледнеш. Инфраструктура-гадна, отваритетелни пътища, които всеки ден почернят някое семейство. Престъпност-много висока, хората масово погазват законите и всеки си прави каквото поиска, корумпирана полиция и прокуратура. Икономика много слаба-цени почти като в западна европа, а заплати като в третия свят. Здравеопазване-много лошо. Лекарите голяма част ако не им дадеш голяма сума в брой или рушвет от Уиски се държат с пациента по зле и от животно. Цигани масово пребиват, ограбват и изнасилват възрастни хора по селата и държавата не може да им осигури защита. Почти всеки град изглежда като гето защото е залят с комустически панелки, както и згради построени през 1970-та година и до днес не са пипани и изглеждат ужасяващо и депресиращо. И това са факти. Съжелявам ако ти и други българи не сте успяли да се интегрирате в Германия или друга западна държава, но това не значи че там е гадно и българите там се дискриминирват. Това е, , най-изтърканата плоча, , на чужденец, като не успее в чужбина и там го изолира обществото и да тръгне да, , реве, , мен ме дискриминирват. А задодхте ли си въпроса, аз какво направих за да се интегрирам? Защото ти си длъжен от ден първи от както стъпиш на чужда земя да се интегрираш към местното общество. Като не ти изнася стой си Стойчо у България майната и на Швейцария.

124.   До автора!
Виж авторе следа темата ти от самото начало, ще ти каже обаче нещо, но без да си обиждаш: много си обсебващ, а и понякога чак натрапчив. Радваме се на твоите успехи и на това, че си щастлив в България, но позволявай на хората да имат и друго мнение. Не се нахвърляй така грозно и недей да преценяваш кой къде трябва да бъде щастлив и къде нещастен. Ти тепърва ще се развиваш, също ще градиш ново семейство, ще имаш деца, така че по спокойно не знаеш утре какво ще ти скимне....
За свойте 50 години съм разбрал едно- животът е движение и ситуация. Не знаеш утре какво може да ти сервира съдбата...
Със здраве и по кротко! Не критикувай, не бъди злобен, не говори от името на други хора и ако някой не е съгласен с тебе не е необходимо да влизаш в злъчна полемика, защото това говори за слабост, а не за предимство.
Моля, модераторът да публикува мнението ми.

51-100 от 123