Споделена история от В чужбина

Още един блуден син се прибра за внаги в България!
Поздрави на всички! Реших и аз да напиша историята си, колкото и банална да ви се стори. Знаете че много хора като мен, започнаха да се завръщат обратно в България и сигурно сте чули други подобни на моята. Аз съм 29 годишен мъж, роден и израстнал в Пловдив, женен от шест години, без деца. Преди четири години, аз и жена ми заминахме за Германия с целта да поработиме 4-5 г., да спестиме колкото можеме и да се прибереме обратно. Това беше планът ни, но както в други случаи, нещата не станаха така както ги бяхме замислили. Само на деветия месец след пристигането ни там, жена ми ме напусна, защото се влюбила в един нейн колега, испанец. Видал съм го веднъж преди това, когато една вечер докара жена ми от работа, зщото валяло дъжд и да не се намокрела? ! Тя го покани за кафе и за това го видях добре - приличаше си направо на цигане. Както и да е, след като тя ме напусна, трябваше веднага да намеря някой съквартирант за да не плащам сам целия наем. Опитвах се по всякакъв начин да спестя колкото се може повече пари и стотинката я цепех на две. Извадих късмет и чрез познати намерих двама други българи. Тъй като стаята е много малка и нямаше място за повече от две легла, те купиха едно от тези които използват в казармите - на два етажа. Хазяина е индиец и тъй като щеше да взема повече пари, нямаше нищо против, дори и се зарадва. Новите ми съквартиранти се оказаха много свястни момчета - и двамата от Сара Загора. През повечето време, приказвахме за това кой какви планове има след прибирането си обратно в България. Тяхният беше; да купят евтина земеделска земя без регулация (по два три декара на човек)близо до морето, да построят по една къщичка, да започнат с плануваният си бизнес, плюс, да отглеждат органични зеленчуци, плодове, по няколко овце, по една крава, по две - три прасета, кокошки, пътпадъци, пуйки и през свободното си време, тъй като бяха запалени рибари, да ходят за риба. Колкото повече ги слушах, тяхния план ми харесваше повече и повече и накрая разбрах че това е живота който и аз бих искал да имам, и така станахме трима. По интернета намерихме няколко плота земя, свързахме се с агента чрез който се продаваха, уредихме среща и миналата годинапрез Април месец отидохме, видяхме ги и накрая купихме един плот от 15 декара, който е на 4 километра от най-близкото населено място. Беше по-голям, отколкото бяхме първначално намислили, но след като помисихме, това ни хареса дори повече и че по лет декара на човек ще е идеално. Беше малко по скъп от другите плотове, но за нас най-важото беше че е до асвалтиран път. Тъй като за да заградиш толкова земя ще отнеме много пари, накрая решихме да го направиме с жив плет от върба, която насадихме в приплетена диаматена форма и до сега е изастнала метър, метър и нещо. От вътрешната страна на оградата, в непосредствена бизост до реда с върбата, започнахме да садиме ред от холи дървета, които както знаете, имат твърди много бодливи листа и ще спрат всеки който се опита да премине. Проблема с тях е че растат по-бавно. До тях започнахме да насаждаме и калемчета с катерещи се рози и се надяваме след няклко години, това място да прилича на райско кътче, където розите не само ще изглеждат и миришат красиво, но и
от които пчелите, които имаме намерение да гледаме, да събират полен.
След като купихме земята и се върнахме в Германия, те двамата започаха работа на едно място където хората ихвърлят домашнити си "отпадъци" след като са првили ремонт или подновявали нщо в домовете си. Двамата ми съквартиранти, купиха по един транспортен контейнер и от работното си място, с разрешението на началника си, ги напълниха с врати които да ползват в проекта си, прозорци както за къщите си, така и за оранжерии, дъски, столове, маси, стари соларни панели които още работят, по една перална с повредена електроника, но с добра механика, която да се задвижва от вятърна турбина и много други неща които могат да ползват. Натъпкаха контейнерите до горе и в края на Септември се прибраха в България. Веднга, без да губят време се зеха с превеждането на плана си в реалност и до сега къщите им са вече построени, парниците им са готови и в момента довършват сградите за животните, като всичко останало ще се први стъпка по стъпка. След като те се прибраха в България, аз трябвше да намеря нов съквартирант, но този път се оказа по трудно. Чрез един познат намерих двама румънци, като си мислех че е без значение какви са, все някак си ще изтрая. На края едва ми идържаха нервите с тези двамата, непрекъснато се караха, страшна работа. Един ден ми дойде до гуша да им слушм циганията и ги питам, какво толкова имат да делят че нерекъснато се карат и навикват, а те ми казват "Ние не се караме а само си прикзвме". Очевидно всяка народност си има своите отличителни черти. Една вечер чувам че някой се опитва да отключи вратата и първото нещо което си помислих, е че ще се опитват да ни обират. За такива случаи винаги имах приготвена една тупалка за бейсбол, която винаги държах до леглото си и се приближих в удобна позиция до вратата. Като не можа да отлючи бравата се започна с настоятелно чукане и накрая се разбра че е жена ми (бившата, въпреки че още нямаме официлен развод). Отворих вратата, а тя с надут корем, посинено око, с две чанти и направо натиска да влиза. Казах и че първо между нас няма нищо повече и не я искам, и второ, че имам съквартиранти и няма никакво място. Тя го удари на молба и със сълзи ми казваше че приятелят и постоянно и вземал парите, защото майка му била болна и поне за в момента се нуждаела от помощ. Тази сутрин, приятелят и забравил да заключи шкафа си и в него тя намерила много писма и снимки, всичките от Пакистан и на много от снимките той бил облечен с национална пакистанска носия. На края се оказало, че той не е никакъв испанец а пакистанец и след като тя го попитала защо я е лъгал през цялото това време, той и теглил едни яки юмруци. Той работел нощна смяна и след като заминал, тя си събрала багажите и направо при мен, да ми се тръсне на ръцете. Дадох и сто евро, защото нямала никакви пари, за да не спи на улицата и я разкарах.
Аз също като двамата ми приятели, напълних един голям конейнер и от три седмици съм отново щастлив в България - този път завинаги! Основите на къщата ми са вече готови и предполагам че до края на Август цялата къща ще е готова напълно и тогава ще мога да отделя малко време за риболов, нали по това време започва да излиза заргана, а след това и паламуда.
Благодаря на всеки който си направи труда да прочете историята ми.

Коментари

1-50 от 123

1.   Хaххa, че готино ме усмихнa :) Много добър плaн, почти незaвисим от системaтa живот.
Брaво, успех ти желaя в новото нaчинaние! И aз нaтaм "дрaпaм" сaмо че, в другa стрaнa и тук смятaм дa си остaнa зa сегa поне. Поне си купих и къщa в Бългaрия, в грaдa от който съм.
Прaвилно си постъпил с бившaтa си женa, колкото и дa е пострaдaлa, изборa е бил неин, последствиятa също.

2.   Ами желая ти късмет! Дано си доволен от този живот и най-вече да е печеливш и да можеш да се издържаш.

3.   Една от малкото положителни истории. Радвам се за теб и за другите две момчета, авторе.

5.   Измислена история.

6.   Аз прочетох историята и ми беше интересна. Желая ви успех с твоите приятели. Жално ми е, че има такива българки, които се търкалят с какви ли не мургави субекти. Бих искал обаче да ти обърна внимание на това, че щом си купил земя, докато сте били женени с тази, при развод, тя има право на половината, ако не греша. Така че се свържи с адвокат, за да обмислите ситуацията, защото ми се струва, че за теб варианта е да се разведете.

7.   :) увлекателна история

8.   Гордея се.

9.   Ако всичко това е вярно, браво.

10.   Нито си от Пловдив, нито историята ти е истинска, нито пък имаш елементарни познания по Български език.... :-(

11.   Браво Авторе!! Гордея се с такива българи като вас!

12.   Благодаря на всички които си направиха труда да прочетат историята ми, а също и за съвета който номер шест ми даде относно собствеността на плота. Същият съвет ми даде и агента чрез който закупихме земята и за това сме я писали на името на баща ми.
Не разбирам защо номер пет реши че историята ми е измислена, защото в нея няма нищо нвероятно. Просто споделих нещо което се случи с мен и завъртя живота ми на 180 градуса. За мен това е нещо много значително, защото до преди да срещна тези две момчета, не че съм нямал насока и планове за бъдещето си, но сега зная какво точно искам от живота, как да го постигна и всичко е кристално чисто.
Между другото, преди два дена заляхме плочата и външните стени на първи етаж, който е изцяло от железобетон. Има една входна врата от пред(южна), една задна и една двойна за гараж също отпред, която всъщност е врата(в отлично състояние) от повреден
траспортен контейнер. Този етаж няма никакви прозорци и е предназначен за три килера, малка работилница и гараж за мини буса ми и лодката която купих от Германия на старо.
Вчера ние тримата отидохме да видим един техен приятел, от когото са вземали идеята за този билзко до природата начин на живот. Той се е върнал обратно в България преди шест години и цялото му стопанство вече е напълно установено и всичко работи така както го е замислил първоначално. От него вземахме доста идеи и на края като си тръгвахме ни даде два вида семена на домати от сарите български сортове, които са много по-вкусни от тези търговските, които ги продават сега навсякъде, защото издържат по цял месец без да се развалят.
Сега трябва да приключвам, но ще ви държа в течение с това как се развиват нещата.
Поздрави на всички!
От автора.

13.   Малко като поизмислен разказ звучи цялата история, краят най-вече. Ако пък е истина - супер. Успех :)

15.   Бъдещите емигранти трябва да си взимат поука от подобни истории.
Не си заслужава човек да заминава, ако ще бъде бачкатор, защото се обрича на мизерен живот. Виж, ако си специалист с търсена професия, е различно. Аз се занимавам с авиационно инженерство и просто за мен България не е опция, защото е много изостанала в това отношение.
В държавата в която съм, получавам 10 пъти по-голяма заплата и имам възможност да работя с умове от цял свят.

Пак казвам, освен ако нямате професия, която е търсена на Запад и не ви предлагат в пъти по-голяма заплата, замислете се сериозно дали има смисъл да заминавате.

16.   Здравей. Така е в живота, едно го мислим, друго става. И аз съм била в чужбина - ми не ми хареса. Гледат ме странно, като им го говоря, ама си е истина.
Искам да ти дам един съвет - жена ти е бременна, каза, че нямате официално развод. И двамата сте български граждани, детето автоматично ще бъде записано на твое име. Трябва да го имаш предвид.

17.   Любопитна съм колко ви струваше да транспортирате всички счупени прозорци, перални и т. н. от Германия до България? Мита и такси на границата?

18.   Зная за това че ако нямам развод, детето ще бъде автоматично записано на мое име, но нещата съм ги задвижил и са в ръцете на адвокат и очаквам до няколко дена с това да бъде приключено.
Цена за 12 етров контенер, стар но зпаен - 1100 евро.
Цена за транспорт - 1500 евро.
Такси между ЕС държави няма.
Прзорците са ПВЦ втора ръка, но не са счупени и са в много добро състояние, не са ми струвли и стотинка. Пералня "Miele" с повредена електроника, което няма значение за мен, зщото ще се здвижва с вятърна турбина - цена 0 евро. Нищо не са ми стрували и 10 вътрешни врати, както и джакузи с изгорял електро мотор, но тялото изглежда в добро състояние. Ако има някаква пукнатина аз мога да го поправя с фиброво стъкло без проблеми. Купих електро помпа за джакузито, чисто нова - 120 евро. За 18 стари, но все още работещи соларни панела - цена - нито една стотинка. Донесъл съм и много други неща които са изполвани, но са в много добро състояние и които ще използвам и са ми стрували също нищо. Не съм вземал никакви буклци.
Ако човек планува добре всичко, нищо не е невъзможно.
От автора.

21.   За първи път чувам, че хората са започнали да се завръщат обратно в България!
Напротив, моите наблюдения са коренно противоположни. Не само, че два милиона и половина българи, работещи в чужбина не се завръщат, но и малкото останали тук работещи българи стягат багажа. особено сега, след поредните увеличения на всички битови сметки. В моя вход сме останали само три семейства от четиринадесет, и тишината е тягостна, на фона на едновремешната глъч и добросъседски отношения.
Тъжно е, но всеки е прав за себе си да се спасява както може, щом хората успяват в чужбина и вземат при тях децата и родителите си, значи са много по-добре от тук.

22.   Както обещах, ще ви държа в течение с това как се развиват нещата при мен.
Първо искам да кажа на №21, че нито съм първия, нито втория, нито пък стотния човек който се е завърнал обратно(и за винаги) в България. Заедно с моите приятели, познваме и сме чували за други хора които вече са се върнали или се канят да се връщат обратно. №21, запомни че не всеки човек може да живее като имигрант. Лично аз съм говорил с двама българи, които в момента живеят в чужбина, но се канят да се завръщат. Единя е в Германия, а другия от много години живее в Англия. Обадиха ни се по телефона за информация какво и как сме го направили. Интересното е, че по-голямата част от българите които се завръщат, предпoчитат да живеят в селата а не в градовете(но в близост с тях). Същто се отнася и за чужденците, които идват и се преселват в България. От агента чрез който закупихме земята, разбрахме че в съседното село, което е на четири километра от нас, живеят четири семейтва англичани, две семейства германци и две семейства руснаци, и че в селата покрай Бургас живеят още много чужденци от Европа. Очевидно не само на нас, но и на чужденците им харесва живота в България.
Относно за това което съм успял да направя до сега;
Изкопах кладенец и ми излезе вода на петия метър, също както и на моите приятели. Бетонните пръстени вече сме ги спуснали и са на място. Остава само да залея плочата върху него, но сега има други неща с предимство.
Сградите за животните са вече построени - под, стени, таван, всичко
от бетон, остава само покрива.
От утре започваме да строиме етажа.
До сега съм засадил четерите рододендрона които донесох от Германия. Те са от този вид които растат до 3-4 метра и са с различни цветове. Засадих също и три ябълкови, две черешови и две крушови дръвчета. В дворчето определено за кокошките, засадих и две черници, че да има какво да кълват.
За сега е това, но като стигна до другия етап, ще ви пиша отново.
Хубав ден на всички ви!
От автора

23.   21, аз се върнах в България 2011 г., след като завърших 2009 в Германия, 1 г. си почивах и 1 г. работих. В града, в който учих вече няма никого от моите познати и близки - само една моя братовчедка остана и едвам връзва двата края - мъжът ѝ работи като продавач на обувки за 1100 евро и точно толкова им е наемът, а тя работи за храна и дрехи, 1 път почивка на година. Така живеят и повечето хора там - ден за ден.
Сестра ми се върна миналата година от Англия, за да роди у нас, след като в Англия видя що за велико здравеопазване имат. Купи на зелено 3 магазина, вече са почти готови и скоро ще почне да им взима наемите.
Аз се прибрах и дори с мъж-австриец. Езикът му е труден, друг проблем няма. Пътуваме много по работа и без това и ни е все едно къде ще живеем, но у нас данъците са 10%, 5% от капиталови приходи (акции, дялови участия) - в Германия хора с нашия доход плащат към 55% само данък общ доход.
И не само ние - вече приятели на съпруга ми от цял свят мислят да се установят у нас, да си направят и те консултантски фирми и да си оперират от нас - в нашият бизнес е все едно къде си живееш. Светът е малко село.
На Автора само не разбирам защо е построил незаконна къща, при положение, че у нас има цели села-почти обезлюдени, където къщи с огромни дворове струват 5000 лв., имаш ток, имаш вода. Тази незаконна къща ще бъде все някога съборена. Стопанство с животни да не говорим, че рано или късно ще бъде затворено заради отпадачните води и фекалиите им. В селото имаш канализация и вода, ток, сметосъбиране. С две думи-временна работа е вашата къща. Надявам се в комуната да е щастлив, но така нито семейство може да храни човек, нито да гради бъдеще някакво. Просто незаконното излиза през г... за, но в близките 5г. може и да не ви закачат - въпрос на късмет и дали не пречите на някому.
Но да, много хора сме се прибрали и ЩЕ СЕ ПРИБИРАТ, защото преди ходихме да се образоваме с език и всичко, но след 2007 г. много хора отидохте да се пробвате и видяхте, че на Запад парите не падат от дърветета.
Не знам дали историята е истина, но може би е събирана от много истории. И да - вярно е, че разни пакистанци и тем подобни лъжат, че са испанци, но и българските мъже го правят - истината е, че никой на Запад не иска да тръгне с такъв мъж, а българки глупави за жалост много - идват си с черни бебета в България и изобщо не мислят това дете как ще живее у нас с 0% черни. Пакистанецът пак горе-долу бива - поне сме от една раса, малко по-тъмно ще е детето, но мулатчета мъкнат нашенки и моя приятелка се омъжи за кубинец мисля - ще вземе гражданство и ще я зареже. Това е нормалното.

24.   Авторе, сподели някакви координати( email, населено място). Имам почти идентични идеи като теб ( но само в зародиш) и с удоволствие бих помогнал с нещо, ако. имате нужда. Радвам се когато се сдружават млади хора като мен с подобни идеи.

25.   До №21
Купихме земя а не къща, защото в областа която ни харесва, къщите не са с достатъчно големи дворове за това което на нас ни трябва, а и къщата трябваше да я съборя и да постоя нова която да отговаря на начина ми на живот. Колкото до това че ще я съборят, няма да стане, защото най хубвото нещо на България е, че има закони, има и закончета и с малко пари може да се озакони без проблеми. Наши приятели са го напрвили и ние сме вече във връзка с техния адвокат, така че скоро и това ще бъде оправено. За този с който бившата ми вече жена живее или живееше, не ми пука дали е пакистанец, испанец или монголец. За мен най-важното е, че вече имам развод и нито искам да я чувам, нито да я зная. Така че всеки по пътя си. Аз съм си избрал моя, тя нейния. Казват че всяко нещо в живота се случва с прична и аз съм благодарен на съдбата за това.
Автора

26.   До Автора, от 23. Не искам да те разочаровам, но такава къща е невъзможна за озаконяване. ПРЕДИ е било възможно, но вече това не е така. Ние строим професионално и просто няма начин. Мит е и че можеш да подкупиш някого да ти озакони вече построена къща. Регистрите са публични и кадастарът не може да се промени от 1 служител. Има си ред. Да, от общината си затварят очите и без подкуп за дреболии или неформално ти казват какво да направиш, но да озакониш къща в парцел извън регулация е невъзможно. Причините са комплексни. Ние сме и земетръсна зона, от 130 г. у нас има специална служба, която създава правила за земетръсен контрол. Не случайно при земетресенията около София преди години не падна и една къща, а в Италия се срутиха цели селца. След Вранча контролът е още по-стриктен. Къщата трябва да издържа земетресения от 7,5 по рихтер и архитект, конструктор изчисляват точно как да се построи.
Вашата къща едва ли има конструкцията да издържи едно елементарно земетресение и с това е опасна за вас и околните. Ако се срути и ви убие, служителят, който я е озаконил отива за 15 г. в затвора - ето защо няма да намериш човек да озакони такава къща, не можеш да му платиш риска.
Да, търпят се подобни постройки особено на ромите, но това е временно. Техните къщи не са и масивни. Просто държавата ни си има други проблеми, но ти гарантирам, че няма бюрократ, който да си рискува работата за такава очевадно незаконна постройка, а и не зависи от общината вече - има си кадастри, публични кадастри. Дори мутрите не могат да си озаконят постройките, ти ли? Има огромни хотели, построени с архитекти и по ЗУТ и са незаконни, та вашата къщурка ли?
Радвайте се на къщата, но не изнвестирайте повече в нея от абсолютно необходимото, защото може след 5, може след 10 г., но ще я бутнат, може и по-рано ако имате лоши съселяни да ви изпортят.
Има и екологични, хигинични причини да не се позволява такова строителство - замърсявате подпочвените води поради липса на канализация, не се знае каква вода ще намерите и какви зарази ще пипнете, ток, телефон?
Нямате шанс.
Ако не бяхте строили, можеше да вкарате парцела в регулация ако е близо до селото, после малко по малко, стъпка по стъпка да построите къща, но при положение, че къщата вече сте я направили и очевидно не е била там преди това.... невъзможно. В София цигански къщи огромни, хубави, спретнати, в града бутат, вашата къща няма начин да оцелее, но пък какво ти дреме - наслаждавай се на живота и не се занимавай. И да се бориш, и да не се бориш - ефектът в случая ще е същия, само нерви и пари ще изхарчиш ако се пробваш за озакониш къщата

27.   Пише се Узаконяване!

28.   До № 26
Искм да поясня че къщата е проектирана от архитект и никак не е паянтова. Колкото до озаконяването, не искам да го коментирам тук, но сме си направили сметката. Първоначално имахме намерение да си направиме по една малка къща на теглич, които стават все по попюларни "Tiny houses". Първо това започна в Америка и тази вълна сега залива света. Тези малки дървени къщи изглеждат много компактни и удобни, и могат да бъдат пoстроени за не повече от
10 000-15 000 евро. Никакъв заем който трябва да изплащаш 30-40 години и да станеш роб на банката. В интернета има много информация за тези къщи. По професия съм дърводелец и за мен не е проблем да построя една от тези. Колкото за замърсяването на подпочвента вода - няма да има такова, защото ще имаме септичен танк. Отпадците от животните ще използваме за тор. Водата от
кладенците беше изследвна и е безопасна за животни и напояване на градината, но не се препоръчва за човешка консумация.
До №24
Поне за в момента не искм да пиша лични данни, но ако мога да помогна с някаква информация, ще го направя с удоволствие.
Автора

29.   н 28, знам ги американските къщички, за които говориш - още от 50те години са, но ти по-скоро описваш така нарешените контейнери - за такава къща не се иска позволително за строеж, защото не е постоянна постройка ако е на колела или на греди. (без основи).
Ако архитект ви е проектирал къщата, защо не ви е казал да я построите другъде? Не мога да разбера. Освен това архитект не е достатачен - трябва ви конструктор минимум. Освен това просто както и да го въртим - тази къща е незаконна, вие плочи сте наливали - масивна, незаконна къща, не е точно къщата, която описа от американските - факт, масивна къща сте строили, незаконна. Ти като дърводелец американска къща-контейнер и за много малко пари можеш да си направиш, но просто защо? Малко вашето е детска работа, с рогата напред и да видим какво ще стане, но просто сте си нямали работа с държавната машина. Колкото и у нас държавата да не ти се меси, това не ти е Америка. У нас си има бюрократична машина, има си процедури, правила. Циганите ще подпукат, ще подпукат и вас. Въпрос на време е. Въпрос на КОГА, не на ДАЛИ.
За септичната яма също нямате разрешително, защото къщата е незаконна, ток сигурно сами ще си правите, знам ли, защото няма как да ви свържат, а без ток цяла ферма - ами успех.
Също е утопия всичката тор да я ползваш за нивите - тя ще изгори всичко и твоите зеленчуци ще са бъкани с нитрати. Само за няколко години и почвата, и водата под нея ще са пълни с нитрати. Има си норми колко оборска тор да се ползва. Освен това тези животни уринират - къде ще ходи тази вода и от чистенето? Ами вие огромни количества вода ще употребяване за почистване
И животни не сте гледали, нали?
За теб това е само някаква временна авантюра. Не искам да ти развалям удоволствието, надявам се 5 г. да не ви закачат, но не сме толкова разграден двор, колкото си мислиш и специално ЗУТ се спазва много стриктно, а заради ЕС и правилата за фермерите.
Жалко, защото има къщи с ГОЛЕМИ дворове от 2-3 декъра в Северозапада за по 5 бона. Нямаше да имате проблем със стара къща или с американска, но както и да е - вашето е малко по принципа - видяла жабата, че подковават коня и тя вдигнала краче

30.   До № 29
За това колко са ни законни или незаконни къщите, остави ни ние да си берем грижата, вече ти казах че сме вземали съвет и сме си направили сметката. Ако се стигне до там че трябва да ги съборме, това няма да стане в близките 10 години. Ако това стане ще ми отнеме не повече от една седмица да построя американска дървена къщичка. Предвидили сме всичко и аз дори си донесох от Гермния и теглич, за всеки случай. Никога не съм казвал че ще имаме ферми и ще разчитаме на доходи от тях за да преживяваме. Ще гледаме само за нас си по една крава, по две - три прасета, по 3 - 4 овце, кокошки и пъдпадъци - само за нашите нужди, а не на индустриални начала. Този брой животни, никога не биха произвели толкова тор че да пренасити и натрови нашите по 5 декара земя. Никой няма да ми направи проблеми и за това че ще имам и пластмасов септичен танк. Колко време ще отнеме само за сам човек да я напълни? Когато това стане, ще дойдат, ще го изпразнят, и наново. Колкото за тока, имам 18 соларни панела, които ще произвеждат повече от достатъчно енергия за нуждите ми.
За това че в северозападна България има изоставени цели села и къщите там се продават на безценица, ни е много добре известно. Не сме отишле там, защото искаме да живеем в близост до морето - това за нас е ПАРАМАУНТ. Проблема в крайбрежните области е, че дворовете са много малки и не отговарят за стила на живот който ние сме планували за себе си. Ние искаме достатъчно земя за начин на живот близко до природата, като сами си произвежаме органично поне 90% от храната, без каквито и да е химикали. Само трябва да погледнеш колко много хора страдат от болести причинени единствено от храните които ядат, произведени индустриално и натъпкани с пестициди и всякакви други химикали. Аз лично познавам хора, които след като преминаха на органично хранене, се излекуваха от болести за които ряваше да с тъпчат преди това с лекарства и то смо да контролират заболяването, не да го излекуват. Най-важното нещо в живота на човека е здравето,
защото без него нищо не става.
Автора

31.   от 29 до Автора - ясно, че сте наясно, но аз да си кажа. Не искам да сте разочаровани просто, защото с труд сте градили всичко и после да дойде багерът, но американската къща дори не ти трябва да е на теглич, а просто не бива да има основи, да е на греди с две думи и се води „временна постройка“. Марешки има на самия плаж Кубакум такава къща, за да дразни. Дори му е на 2 ката - върху самия плаж и никой не може нищо да му каже.
Не знам къде сте на морето, но ние имаме къща на първа линия скат с 3 декара двор. Скъпо е, но на по-задните линии има на безценица земя с къщи, а ако е само село в близост (не на самото море), то пак е пълно поне на Север с такива села, дворовете са огромни също - за област Добрич говоря. Ако нещо се скарате с твоите дружки, гледай там за парцели и стари къщи, също климатът е много приятен, водата е страшно чиста, идва чиста от р. Дунав, не е много солена, приказка.
За храната си прав. Ние също пазаруваме от избрани ферми. Бременна съм в момента и ядем още от миналата година или само органична храна, или директно от селата наблизо, не ядем хляб, олио и преработени храни така или иначе. Не е кой-знае колко трудно. Имаме съсед примерно, който има 1000 свободно пасящи овце в близко село и му поръчваме месо, мляко, всичко - той ни носи. Биволи има наблизо и всичко от тях. Яйца и други неща също си взимаме по подобен начин. При кокошките е много важно да не забравяте да им давате зелено, също останалите животни (кравите) задължително на паша и сено също трябва да имате, но малко като комуна. При прасетата задължително преди да ядете месото се изследва от ветеринар за свинска тения - свинската тения е смъртна присъда, но ако твоите хора са се занимавали със селско стопанство, знаят тези неща.
Работа в селата също има и то добре платена - за секане на дървесина, при арендаторите. Наши роднини имат ЗАКОННО малко стопанство на село с огромен двор, 2 къщи стари и работят точно това - изкарват си над 1000 лв. мъжете, а жените опарвят животните. Начинът ви на живот не е кой-знае колко интересен у нас с изключение на това, че се осмелявате да строите извън населените места, но така иначе живеят много хора. На Северозапад просто не сте били. Също е много хубаво, Дунава е наблизо, има язовири за плаж, гори, земята е много плодородна, близко е до София за пласиране на продукция -там и истинска ферма можехте да имате и да изкарвате добри пари от това, но и сега специално овце няма да е трудно да гледате, след 20 бр. си заслужава като овце и най-вече козите са много устойчиви животинки, не искат много - само паша. Кравите са по-капризни, страдат от повече болести, чупят си крайници по ливадите и са агресивни често, серат и пикаят огромни количества, сам ще се убедиш, докато овцете не правят такива проблеми.
Успех

32.   До №31
Много благдаря за съветите и особено за прасетата и свинската тения, защото това не го знаехме.
Автора

33.   До 32 от 21 Ама вие всичките ли нямате опит с животни?
Трябва да викнете задължително и ветеринар да ви ваксинира кравите от син език и други болести, това у нас е задължително. Животни без „копче“ в ухото биват конфискувани и изгорени. Така едни кончета наскоро, от рядка порода, бяха унищожени и имаше голяма драма, но виновни са пак хората. Да гледаш животни е отговорност не само към себе си и животното, но и към хората около теб. У нас има много болести по копитните животни, най-страшната е син език, но много са просто. При прасетата трябва и да се кастрират мъжките, защото иначе почват да миришат страшно и месото не става за консумация. Всеки селянин у нас си изследва свинското за тения, защото през 90те години цели семейства дадоха „фира“. Наши съседи така умряха цялото семейство без изключение. Няма лечение и смъртта е много болезнена, защото свинската тения ти се разпространява по всички органи, включително мозъка. Ако имате право да ловувате, също преди консумация месото се изследва. Таксите са символични, ветеринарите го правят това.
Само кокошки можете да гледате без поне 1 път годишно да ви посещава ветеринар, пуйки, патици - такива животни, също зайци.
Всички животни с копита сте длъжни да регистрирате, да ваксинирате. Също помислете за магаре/муле/малък кон за събиране на сено и дърва. Имате право срещу символична такса съвзем легално да си „берете“ дърва в гората на селото за лично ползване. Ходете в кръчмата на близкото село, в местния магазин и се информирайте.

34.   Искам да благодаря на №31 и №33 за съветите. Наистина ни бяха много полезни, защото никой от нас не се е занмавал до сега с животни. Вече говорихме с ветиринарен и сега много неща ни се изясниха. След две-три седмици ще сме готови и тогава ще вземем по 5 овце, по 5 кози, по 3 прасета, кокошки и пъдпадъци. №31 е права и за това с крави няма да се занимаваме. Ветеринарния ни свърза с един човек който отглежда прасета от много добра прода с
малко сланина. Също чрез него, влязохме във връзка с един овчар и от него ще вземем овцете и козите.
Така че още веднъж, благодаря ви много!

35.   Авторе, радвам се че сте се информирали! Рядко у нас хората правят това, а всеки се мисли за многозаещ и разбиращ от всичко. Добре правите също, че сте се отказали от кравите - само лайна щяхте да ринете. Може като понатрупате опит да вземете 1 крава, но мисля че не ви трябва. Свинската сланина е полезна, освен това, може да си направите и маз за готвене. Прасета се гледат по-лесно, те са чисти животни, пикаят и серат на едно и също място, Имайте задължително възможност да миете кочината с вода (маркуч) и викнете ветеринарят да ви даде съвети ПРЕДИ да построите построиките за животните.
Зайци също препоръчвам ако не ви е жал да ги колите, защото се размножават изключително бързо.
Засадете овощки - ябълки, круши и т. н. в градината -след 5 г. ще имате плод най-късно. Интересувайте се къде има безпризорни такива дървета, както и орехи - имате право да ги берете, а орехите са много скъпи и за продаване. Също се научете как се прави сирене от овче и козе мляко, смесвайте овче с козе, защото няма как да изпиете това мляко. Трябва ви голям фризер за местото, но не знам как ще стане ако нямате ток - може да платите на познат в селото да съхранявате месо при тях или да консервирате в буркани, научете се да правите луканка, да сушите рибица, да правите разни сушени меса, наденици, салами, което е много полезно, за да употребите цялото животно. Когато колите, викнете опитни хора, платете си и те да останат да ви покажат какво може да се направи от животните - дори от мозъка на прасето може да се прави пастет и така нататък, така че да употребите всичко. Сланината се консервира с морска сол в тенекии от сирене, нека ви обяснят - тя е изключително ценен източник на енергия, при готвене се ползва - близка мазнина до тази, в майчиното мляко - по химичен състав ИДЕНТИЧНА. Сланината пазете, защото ще ви прекара през зимата!

...виждала съм да гледат прасета и в слама - питайте и вижте предварително какви са тънкостите за направата на кочини.

36.   От 31 до 35 гледам само постове на граждани дето разбрали, че по юбаво от да си селянин няма. Ши са сетите вие, ама трябваше ли германците да ви отворят очите.

37.   Още веднъж благодаря за коментарите и съветите. Вече сме във връзка с овчаря и човека от който ще купиме прасетата. Дадоха ни добри съвети за целият процес - от постройките до гледането, доенето, сиренето, клането и рецепти. Тъй като никой от нас не е клал животно, човека със свинете каза че той ще го направи и ще ни покаже всичко. От oвчаря си купихме сирене смес от овче и козе мляко. Опитвал съм много видове сирена, но това беше нещо изключиелно. Вече съм изчистил около два декъра и съм посял два вида трева и детелина и когато е готова за паша ще вземеме козите и овцете, а и сградата за тях е почти готова. За свинете се уговорихме с човека да ни ги достави в понеделник, защото помещението им е готово.
Днес ще свалям кофража от водната кула която е 3м. на 3м. и 3м. висока. Когато бетона поизсъхне и е напълно готов, водата ще я качвам с помпа, задвижвана от вятърна турбина която сам я напрвих и работи по-добре и от това което си представях. Ако някой
се интересува как се прави, в интернета ще намери много идеи, но специално за мен беше най-полезна инфрмацията на която случайно попаднах в сайта; Snimka. bg. Трябва само да напишете в търсачкатa на този сайт; Водни помпи с вятърни турбини. Всеки може да го напрaви. Трябват ви само частите и да можете да заварявате. Аз не трябваше да търся заварчик, защото въпреки че съм дърводелец по професия, съм и добър заварчик. Баща ми по професия беше такъв и се научих от него. От малък, родтелите ми въпреки че не са ме лишавали от нищо(в рамките на разумното) никога не са ме разглезвали. Даваха ми седмична сума джобни пари, за да се науча да ценя парите и да пестя. Ако исках допълнително за разни гъдели, трябваше да си ги заработя при баща ми. Така се научх и да заварям.
Единият ми приятел е електро-техник, а другия е строител и той извършва строителната работа по къщата а аз само му помагам. Стените на етажа са вече готови и след няколко дена, когато майстора ми е свободен, ще сложиме кофража за плочата и залеем бетона. Ако всичко върви гладко, предполагам че след няколко седмици ще можем да започнем и с покрива.
За сега, това е.
Автора

38.   Браво за всяко начинание, И сте се събрала сръчна групичка... електротехник, строител и дърводелец. А с жените как е положението? Има ли желаещи да се присъединят?

39.   Хора, темата отвсякъде е пълен фейк. Фантасмагории на някой мечтател.

40.   До №38
Благдаря за бравото! Положението със жените е така; Бургас е само на няколко километра от нас и от както съм тука, вече сме биле три пъти на нощтно заведение там и е пълно с красиви български момичета. Поне за сега, нямам никакво намрение да се обвързвм, защото още ми държи влага от сучката с бившата ми жена и за това поне за в момнта съм само за игрите и нищо сериозно..
До №39
Не зная защо си мислиш че това което съм написал е фейк, защото само съм описал това което ми се случи и просто исках да го споделя. Ако бях написал че съм голям учен с Нобеова награда, или че съм космонавт и съм ходил на луната, тогава с пълно право можеш да ме наречеш лъжец но никога не съм казвал подобно нещо. В историята ми няма нищо невероятно и е нещо което се случва на много хора. Абсолютно всеки може да направи това като нас, няма нищо невъзможно. Еинственното което се изисква е малко пари, да не си с две леви ръце и здрва работа, нищо друго.
Сега за къщата; Вече сме сложили кофража и арматурата и когато майстора ми има време, ще залеем бетона. Напълно сам, успях да направя зад къщата стената която загажда мястото за барбекю, фурна за пица, маса с две скамейки и сауна. За сеа е готова само стената, а другите неща стъпка по стъпка. Там също направих и горелка с две заварени една за друга джанти, като долната е с отвор за дървата, която в момента използвам най вече да зтоплям
ярмата за прасетата, но си и готвя на нея. Много е ефективна.
Купих още две ябълкови дръвчета, още едно крушово, една вишна, два вишнапа и две смокини. Смокините са два различни вида и ги засадих не далече от чернците в двора за кокошките, че каквото падне да не става зян.
Утре, живот и здраве, ще довърша клетките за пъдпадъците, на всеки един от нас по десет, и са за по три птици в клетка.
Това е за сега и както обещах ще ви държа в течение.
Автора

41.   Тази история заслужава похвала, излезли сте, спечели ли сте пари и сте ги вложили в България.

42.   До 40 в отговор на:

До №39
Не зная защо си мислиш че това което съм написал е фейк

Ето защо:
Защото събитията, които описваш не са много вероятни, но най-вече защото наивитетът, с който разказваш напомня на човек, който не е преживял нищо от това, което казва, а по-скоро го е измислил. И трето, защото адаптираш и развиваш историята си според очакванията и мненията изразени от другите участници в дискусията.

43.   До №42
Просто описвам това каквото правя и съм направил до момента, защото обещах да държа в течение всеки който се интересува. Ако не ти хресва истоията ми, просто не я чети. Няма нужда да се заяждаш! Съжалявам за това, че моя начин на писане, не отговаря на твоите литературни изисквания, но никога не съм казвал, че съм Мики Шекспир. Не всеки става за писател, а и никога не съм имал и претенции за това. За тебе ще е по-добре, да спреш да влизаш в сайтове за простосмъртни като този, и да започнеш да посещаваш някой по-изискан и изтънчен сайт за литературни специалисти, където ще се чувстваш по у дома си, защото всички там ще са на твоята писателска вълна. Ходи и се заяждай с тях!
Никога не съм нагаждал историята си според очакванията на никого. Когато някой ми даде съвет, всушвам се, обмислям го, събера повече информация и не пренебрегвам никого. Съветите, които до сега са ми дали хората прочели историята ми, са биле много полезни и съм им безкрайно благодарен за тях.
Автора

44.   Успех с бургаските мадами, не са никак стока :)
Мисля че е добра идея да направиш видео блог как се развиват проектите ви, би било много интересно да следим проекта ви в прогрес.

46.   До №44
Първоначално мислех да направя видео блог за всеки етап от развитието на проекта ми, но след като някои хора зпочнаха да пишат заядливи коментари, реших поне за в момента, да го отложа. Този тип хора са озлобени от собствените си неудачи и нещастният си живот и завиждат на всички които с тежък труд и лишения се опитват да постигнат нещо. Когато бях в Германия, се сблъсках с такива неудачници. Много от нашите сънародници са заминали там, без някакъв конкретен, или втори вариянт план. Отиват в чужбина, където наивно се надяват, че ще имат добра, добре платена работа и ще се интегрират и живеят с местните хора щастливо и без проблеми. Реалността обаче се оказва съвсем различна. Работят работа която мразят, живеят в лоши квартали, по няколко човека в стая. Животът им се свежда до - от квартирата до работа, от работа до квартирата, вечер софра с алкохол, цигари, наркотици и отвратителна чалга. Уикенда - сериозен запой, и другата седмица същото. И така седмица след седмица, година след година, живота им си заминава. С този начин на съществуване, могат само да си навлекат някоя болест и още по-нещастен живот. Това са безпътни хора без някаква цел и насока в живота. Те вече са свикнали на този скотски начин на живот и я карат ден за ден, един да мине, друг да дойде. Ето това са този тип хора, които влизат в сайтовете и се заяждат с хората, които с много труд, лишения и добро обмисляне и плануване се опитват да направят нещо с живота си.
Автора

49.   До 46: Това за скотския начин на живот на много наши сънародници за съжаление е истина. В България се разказват много истории за пари и лесен живот. Не е трудно човек да се усети, че някой го будалка обаче. Трябва просто малко сиво вещество, например, някой човек без образование, който работи като строител и разказва, че си е купил къща след 1 година работа, очевидно лъже...
Работата е, че човек, ако има добро образование и ценени знания, може да се реализира навсякъде, пример мои бивши съученици, които работят като топ специалисти в браншовете си.
Ако си можеш само да въртиш мотиката, ами сори ама ще си на дъното и тук и там.

Апропо, като се абстрахираме от лирическото отклонение, което направи с този отговор за тъжния живот на черноработника-емигрант, така и не ми отговори за мотивацията си да измислиш цялата история. Би ли?

51.   Авторе. Винаги се слагам по коментарите, ама тя твоята история е толкова супер, че само следя кога ще кажеш нещо ново, да ни зарадваш, хич даже и гък не казвам, този път. Не ти е било лесно. И аз съм тука в една държава в 3ия свят и се забърках с едно местно момиче, с което ни назад, ни напред. Че и една българка сега се намеси. Абе помия голяма.... Така че ти съчувствам за всичко.

А колкото до онез като 42, въобще не му се вързвай. Игнорирай и продължавай. Аз ако разкажа моите истории, сигурно тоя даже ще ме обеси :)
Винаги има по един комплексар в този форум дето да каже: "поредната измислена история"

Чакаме ъпдейти с нетърпение!

52.   До № 49
Не мога да разбера защо мислиш че историята ми е измислена. Ако ми кажеш, кое точно в това което съм написал не го разбираш, ще съм повече от щастлив да ти обясня.
Това което споделям тук, е моя живот и неочакваната посока която пое. За някои хора, това не живота който те биха избрали за себе си, но на мен ми харесва и ме прави щастлив.
Само със няколко думи ще се опитам да опиша животът си в момента.
Денят ми започва с;
1. Лична хигиена.
2. Заминавам с минибуса до брега.
3. Два километра крос.
4. Събирам водораслите в пластмасови кутити - ще ги изполвам за наторяване а също и за добавка към храната за животните, защото съдържа Йод, а и не ми струва нищо.
5. Правя упражненията си от Тай Чи.
6. Една баня в морето, но бърза, защото водата е още доста студена.
След това се мятам на минибуса, връщам се обратно и започам по задачите си. Вчера ходих да си нарежа още калемчета от върба, капини и шипки. С върбата заграждам дворчето за кокошките. Клончетата от къпините ги извивам леко в дъга и забивам двата края в земята, от вътрешната страна непосредствено до външната
ограда. Казаха ми че също като върбата се хващат много бързо и лесно. Шипките също ги насадих покрай оградата. Всичко това не ми струва и стотинка.
Тази сутрин, направо от брега отидох до Бургас за някакви материали, вземах също и разсад за домати, чушки, краставици патладжани, тикви и тиквички и днеска ще започвам да ги садя. След това, каквото време ми остане, ще го посветя на фурната която започнах да правя миналата седмица. В груби линии, това е за в момента.
Пак ще ви държа в течение.
Автора

53.   Евала на автора и на неговите другари. Нека има повече като тях. А по какъв начин се издържате финансово авторе?

54.   53 колко мислиш му трябват на човек? Всеки говори за хляб, че няма на масата. Я сметнете реално, ако си месиш хляба колко пшеница ти трябва? 200-300 кг на година? . Та това са смешни пари. Има едни ръчни( че и електрически) немски машинки за мелене на брашно. Спокойно можете да си мелите и брашното сами даже. Пчелички да си завъдиш, кокошчици, малко доматки и пиперче, някоя зелка за зимата и тук там някое конфитюрче от диви ягодки, за палачинките сутрин.
Аз като съм на село така минавам, 50лв на месец за кафето в кръчмата и нета да си платя. Ни телефон ми трябва, ни телевизия.
Сложи и 20ина лева здравни и данъка за къщата. Тези пари са смешни и с билки или гъби може да ги намериш, и то ако наистина за нищо друго не те бива. Един път в месеца за риба да ходиш и после на комшиите да я продадеш ще си ги направиш. Овце или кози да имаш, от млякото спокойно може да си заделяш по някой лев за първи нужди и данъци.
Хората в града този живот не го разбират и затова им е непонятно, как така без пари. Майка ми, например преди Великден редовно купува от комшийката яйца за 2лв всеки ден. Оставя си торбичката на оградата и парите в нея. Вечерта си взема яйцата. Даже не си говорят. Мляко от кравата на комшиията си взема редовно за 2лв на ден също. Да си здрав и прав и ти можеш да гледаш крава и кокошки и да продаваш... Някоя година твоите домати станали, на комшиията не. Ти ще му продадеш лютеница. Друг път твоите картофи дребни и бумбалите ги нападнали, а неговите станали, щото ги пръскал... Тогава пък ти от неговите ще вземеш... И така..
Реално имам един приятел живее в едно Хасковско село разходите са му 7лв /месец, само за тока. А в модерния свят хората в къщи и ток си правят... Off-grid му викат. Американски думички, модерни. Толкова са напред, че още малко и топлата вода ще открият.. Ако го кажем така сума ти народ ще се в турне на село, следвайки Тренда. Ама ако баба ми ми сложи мотика в ръцете, ще избягам в града "моменталически", нали? Така е, мъдър се става с жизнен опит, а не със знанието, че каквото са ти казали е правилно.

56.   Авторе, само дето това НЕ Е бъдещето на човечеството. Миналото и настоящето го доказват! 7 милиарда НЕ МОГАТ да се изхранват по този начин, затова светът НЕМИНУЕМО се урбанизира...

Прочети Sapiens за историята на човечествоот имного нещаще ти сеизяснят... Ако го включиш в заетата си пограма, нали...

Е, единици може така да живеят и да се изхранват, но не и милиарди!!!

Апропо, ти не отговори на въпроса за финаснирането, а пак се направи на ударен с лирически отклонения за селската идилия (колко удобно! )...

Как се финансира не сладкото върху палачинката или самата палачинка, а СТРОЕЖА на къща, ферма, закупуване на животни, машини и храна за тях и т. н. т. н. т.!??

57.   До №56
Не съм тръгнал нито да изхранвам, нито да спасявам света. Какво правят другите хора, това не ме интересува, защо това си е тяхна работа. Всеки да се издържа и живее живота си така както на тях им харесва. Аз просто описвам моя живот и моите планове. Относно финансирането на проекта ми, не съм се направил на "ударен" както ти казваш. Очевидно ти ме бъркаш с коментара на №54, който не е писан от мен.
Проекта си го финансирам със спестени пари. В момента почти нямам приходи, защото съм изцяло зает с осъществяването на моите планове за къщата и двора. Работилницата ми е почти готова и след няколко дена започвам да работя върху две поръчки, които вече съм получил. Разходите ми в момента, са предимно за строителстото, но след като всичко е готово, ще паднат до минимум.
№54 го е описал много правилно.
Пак повтарям, това е живота който на мен ми харесва и ме прави щастлив. Това че на №56 не му харесва, си е негова работа.
В момента хвърлям много труд, но след като всчко е готово, нещата ще се поуспoкоят и ще забавя темпото. Въпреки че сега работя около 12 часа на ден, не само че това не ми е проблем, но ме прави и изключитело щастлив.
На пример, като довърша това което пиша в момента, направо заминавам за разсад за бяло, червено и цветно зеле, царевица, броколи, червено цвекло, плюс по - 10 корена малини, касис, червени и сини боровинки и 40 корена ягоди. След като се прибера и ги зсадя, отивам да накося коприва, защото прасетата ми са направо луди за нея. Казаха ни, че е хубаво, от време на време да давме на всичките cи животни, да пият водата от сварена коприва, за да ги прочиства от паразити. Каквото време ми остане след това, ще го отделя за довършването на стената на парника. Дълга е 20 метра и е двойна, като средата ще е пълна със слама за изолация. южнта стрна ще е боядисана изцяло черна, за да привлича слънцето. Ако успея да направя това днес - добре, ако не, ще го довърша утре.
Поздрави на всички!
Автора

58.   Аз съм 54. Не съм автора.

До Но 56. Да така е - 7 млрд не могат да се изхранват по този начин. В момента живея в Китай, повярвай ми много добре знам за какво говориш ти. Тук всичко е >30етажни сгради, гори от небостъргачи, а те ядат гмо помия и нямат въздух и вода нормални.
Ама една къща в БГ струва 2000лв. Ама ние без пари ги изоставяме на циганите даже. Къща със земя и двор. Безценно.
Това ще ти отговори на два въпроса: Колко е богата държавата ни и колко сме глупави българите.

59.   Здравейте. Не съм влизал в сайта цяла седмица, зщото бях изключително зает. Въпреки че имах намерение да завърша парника последен, трябваше да променя плановете си да го сложа на преден план. Причната беше, че видях в сайта Snimka. bg, отоплителна печка с дърва, акомулираща и излъчваща топлина в продължение на около 18 часа. За това избързах с парника, защото исках да пробвам дали ще може да го отоплява и ако е успешно, да напрая и една за къщата. Мога да ви кажа, че резултата надхвърли очакванията ми. Запалих я преди два дена и топлинно-акомулиращото тяло тази сутрин беше още слабо топло. Ако някой иска да види как се прави, трябва само да влезе в сайта Snimka. bg и да напише в търсачката - Направи си сам евтина ефективна печка. Там може да намерите и други интересни идеи. За тази която аз направих, ми трябваха;
Един стар 200 литров варел.
Една стара бутилка за кислород.
Няколко тръби.
Стари огнеупорни тухли.
Бетон за топлино-акумулиращото тяло.
За еди ден всеки може да я направи.
Въпреки че тази седмица бях зает повече от всякога и съм работил от тъмно до тъмно, изобщо не се чувствам изморен. Предполагам че се дължи на това че практкувам Тай Чи. Тези упражнения ги правя от няколко години и от както съм започнал, не съм страдал нито от изстинки, нито от грипове, нито гърло, нито синузит и съм се чувствал пълен с енергия. През цялото това време съм се чувствал добре, но от както съм се върнал в България, това се покачи на ново ниво. Предполагам че ефекта от Тай Чи е по-силен, зaщото го правя на брега на морето. Всъщност се препоръчва, че най-дбре е тези упражнения да се правят на брега на море, река, езеро или в планината. Каквото и да е, но резултат има. Без значение какво е времето, не съм пропуснал нито една сутрин. От както съм се върнал в България, винаги закусвам с баничка. До като бях в Германия, бях започнал да ги сънувам и сега си наваксвам.
Веднага след като завърша с това което пиша, заминавам за Бургас за някакви материали и както винаги ще мина през пазара да видя дали има някакъв разсад който още го нямам. До сега съм засадил много неща, но внаги се оглеждам за нещо ново. Това което ме изненадва е, че никога преди не съм се интересувал от земеделие, а сега ми доставя истинско удоволствие.
С това ще привършвам, но пак ще ви държа в течение.
Автора

1-50 от 123