Споделена история от В чужбина

Учителство в Англия
Здравейте :)
От скоро се оказа, че животът ми се обърна и плановете ми висше образование и живот занапред може би няма да се осъществят, както аз ги желаех. Много вероятно е да се наложи да замина да чужбина и по-конкретно - за Англия. И въпросът ми е относно българските училища в Англия... Знам, че има такива училища там, но не зная конкретно какво се изучава там и дали мога да бъда преподавател по предмети като математика, информатика или там има нужда само от учители по БЕЛ... И евентуално дали е добро заплащането и дали си заслужава такава работа... Предварително благодаря за отговорите, които се надявам да получа! :)

Коментари

1.   Здравей, в момента положението в Англия (и цялото UK) не е никак розово и политическата обстановка е много нестабилна. Както знаеш, Brexit ще се случи до 1-2 години и след това българите няма да имаме право да работим без визи. Не те съветвам да заминаваш, още повече, че нямаш образование и търсена професия. Повечето българи работят за минимална заплата и след като си платят квартирата, храната и транспорта, които са ужасно скъпи, не им остава почти нищо в края на месеца. Ако си специалист в търсена сфера е друго, но специалистите взимат високи заплати и в БГ.

3.   Въпроса е дали ще оставят тези след референдума да останат. Според мен, най-вероятно да. Но, въпроса с учителството там идва друг. Българските училища 1. Броят се на пръсти и става въпрос за малки групи деца, мисля че се водят Неделни училища. 2. Работа като преподавател би било предизвикателство. Може да се наложи да изкараш местни квалификации някакви. включително и да докажеш компетентност (включително говорима / пистмена по английски ако става въпрос да преподаваш информатика в Английско училище; по-вероятно е да си намериш някаква работа по-специалността която би била добре платена). Имаме семейна приятелка която беше преподавателка по АЕ в България. Искаше да преподава и там но срещна трудности въз основа на това че да владееш АЕ в UK не е нещо особено след като има местни които го владеят като майчин. Та започна друго и в последствие продължават да се търсят варианти за пробив. 3. Мултикултуризма в UK е различен от този в US. Тази страна още се учи да е мултикултурна, макар и да е такава. Казвам го тъй като е пълно с първо-поколение мигранти макар и да има преселване от половин век и повече. Индийците си стоят с индийци, поляци с поляци, мюсюлмани (както се определят на първо) с мюсюлмани, българи с българи и т.н. Приятелства и контакти се правят, хора всякакви има но обикновено групите са си групи и е силно видно. От това което виждам обаче, това да си стои някой в обществото само го ограничава от развитие и интеграция. Просто се създава една малка Полша или България, Индия или квото ще да е.

Ако ще се местиш и искаш съвет, ако си добър в информатиката, търси на първо време някаква работа да се заковеш хем на що-годе добре платена позиция като за начало, хем да видиш, анализираш и свикнеш с обстановката. (Имай в предвид че начина на живот може да се различава от Юг и Север, както и етногравското позициониране)

Поздрави

4.   Българските училища в Англия се провеждат в събота или неделя до обяд и са само за български език, литература(традиции и култура), роден край, човек и общество.
Няма математика и информатика.... Тези предмети децата си ги учат в редовните английски училища през седмицата.

Но за да станеш преподавател трябва да имаш някаква местна квалификация... Може да провериш в някой специализиран учителски форум на учители в Англия какви са точно изискванията. Иначе като цяло се търсят учители по математика и информатика, виждала съм доста обяви. Мой познат стана учител по математика (Functional skills) ниво в колежа, но е с местна диплома.