Споделена история от В чужбина

Немско гражданство
Здравейте,
аз съм момиче на 14 години и скоро с баща ми ще заминаваме в Германия. И се интересувам относно получаването на немско гражданство- какво трябва да се направи, как се получава и по-лесно ли е да се получи гражданство, ако си непълнолетен? Бих била благодарна, ако ме посъветвате нещо по въпроса. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Според мен не ти трябва. Нали сме в ЕС.

2.   Ако няма обстоятелства, който пречат, законовия срок, след който можете да подадете молба за гражданство е 8 г. Пречки могат да бъдат например осъждане, нередовно плащане на социални и здравни застраховки, получаване на социални помощи през последните 3 г преди кандидатстването за гражданство или невладеене на езика. Държи се и тест, но той е по-скоро формалност.

При особено благоприятни обстоятелства има и съкратена процедура, която позволява кандидатстване след 6 г - за целта е необходим постоянен трудов договор и възможност да се докаже стабилен доход, високо ниво на владеене на езика, завършено в Германия образование или други интеграционни постижения :)

Ти в момента, не можеш да получиш сама по себе си гражданство - имаш право единствено на детски, ако баща ти работи и плаща осигуровки в Германия. Ако той получи гражданство, вече можеш да кандидатстваш и ти като член на семейството

3.   Откъде накъде ще ви дават гражданство? Немци ли сте, женени сте за такива или?
Не ви е нужно гражданство, за да си живеете там.

4.   От авторката:
Благодаря ви много за информацията. Доколкото разбирам аз и баща ми можем да живеем там, като ще имаме почти равни права с германците. Между другото имам още един въпрос, който пропуснах да спомена по-горе- какво ще ми кажете за образованието там? Според баща ми ще ми е трудно в чужбина, но аз владея доста добре немски, а и имам добър акцент( майка ми е германка, татко е българин и тя ме научи да говоря немски). Бих била много благодарна, ако ми кажете някои подробности за образованието в Германия.

5.   Ако имаш майка германка взимаш гражданство по произход за броени месеци. Образованието е като в България. Освен това има училища, които бъкат с имигранти, които не знаят немски и качеството им е като нашите цигански училища - учителите се стараят, ама като не става...

6.   Щом майка ти е германка, би трябвало тя най-добре да ти обясни за образователната система. Обаче имам чувството, че не поддържаш връзка с нея. Образователната с-ма в Германия няма нищо общо с тази в България и баща ти правилно ти е казал, че ще ти е трудно. Има форуми, потърси там.

7.   От авторката:
Всъщност семейството на майка ми е емигрирало в България през Втората световна война, така че майка ми на практика не е германска гражданка, защото е родена тук. Щом като образованието там е долу-горе като това в България, може би няма да е толкова трудно, особено след като знам немски.

8.   Трябва само да докажеш, че баба ти и дядо ти са били германски граждани, за да получиш немско гражданство. Даже в Русия има германци, иито предци са се изселили преди 200 години и сега взеха немско гражданство. В Германия им казват руснаци, но те са етнически немци - граждани на ФРГ, родени в Русия.

9.   От авторката:
Към номер 8- много ти благодаря за информацията. Не знаех, че това е възможно. Ще говоря със семейството си и ще им разкажа за това.

10.   От № 8: Радвам се, че мога да помогна по някакъв начин. Успех!

11.   Имам дъщеря на твоите години, която учи в една елитна гимназия в Бавария. (Това е провинцията която ужким е с най висок образователен ценз, и изискванията са най високи ) Ами като я наблюдавам какво учат, мога да твърдя, че по мое време в България се учеше в пъти повече.
Т. е. ако се държиш нормално в училище, пишеш си домашните и четеш по един час на ден.... няма да имаш никакви проблеми. Е, в началото всичко ще ти е странно и ново, но след 6 месеца.... ще ги задминеш повечето презадоволени и отпуснати лигльовци.